Autor Wątek: Phin  (Przeczytany 206608 razy)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Phin
« Odpowiedź #675 dnia: 22 Sierpień 2020, 16:37:27 »
U mnie (sitko "kładzione", nie dokręcane) preinfuzję robię bez sitka, czekam ok. minuty (bo jeśli czekam krócej to dolanie wody sprawia że kawa się wydostaje spod sitka), dopiero po tej minucie kładę sito i dolewam do pełna - nad sitko przenoszą się pojedyncze drobiny, 99.8% kawy zostaje pod sitem

Offline nsmarcin

  • Wiadomości: 3
Odp: Phin
« Odpowiedź #676 dnia: 22 Sierpień 2020, 17:25:03 »
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, wychodzi na to, że tak ma być. Filtr stworzony do tego, żeby nasypać, zalać, zapomnieć, przypomnieć i wypić ;) I tak tez będę robił.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #677 dnia: 22 Sierpień 2020, 17:36:42 »
Kiedyś było inaczej, europejscy protoplaści phina byli dokładniej wykonani :).

https://images76.fotosik.pl/703/3f2dba99fb540f61gen.jpg
Phin


A jeżeli komuś bardzo przeszkadza przemiał przedostający się do wody, to warto poszukać filtrów, dedykowanych do phina.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Phin
« Odpowiedź #678 dnia: 23 Sierpień 2020, 12:31:42 »
A jak się nazywa ten europejski zaparzacz? Do kupienia jest gdzieś?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Phin
« Odpowiedź #679 dnia: 23 Sierpień 2020, 14:32:52 »
Takie zaparzacze pewnie już nie są produkowane. Miałem egzemplarze z francuskich i belgijskich manufaktur, najwięcej z Dur – o - bora. Dzisiaj można je kupić na portalach aukcyjnych, także za przysłowiowe kilka złotych. Mają podobną średnicę, około 9 cm, a dno jest podziurkowane w różnym stopniu, w zależności od modelu. Praktyczniejsze, łatwiejsze do opanowania, są te z mniejszą ilością dziurek.

https://images70.fotosik.pl/801/d45477935e7e35e3gen.jpg
Phin


https://images65.fotosik.pl/1172/5d48ed828636bd74gen.jpg
Phin

« Ostatnia zmiana: 23 Sierpień 2020, 14:40:32 wysłana przez WS »

Offline Metiu

  • Wiadomości: 518
    • M Coffee Accessories
  • Ekspres: Isomac Tea II, La Pavoni Prof.
  • Młynek: Mazzer Mini A Digital, Wilfa, Feldgrind, Comandate Mk3
Odp: Phin
« Odpowiedź #680 dnia: 23 Sierpień 2020, 21:02:25 »
Piękne!  :D
Czy potrzebujesz tampera ? - > clik !

Offline Karolinka Kobieta

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: Szklanka, V60/01, automat, mokka i espreso u przyjaciół.
  • Młynek: u przyjaciela :))
Odp: Phin
« Odpowiedź #681 dnia: 29 Sierpień 2020, 14:53:49 »
Fiu, fiu!

Słuchajcie od kogo sprawdzonego kupić phiny?
Polecany etnobazar nie ma z gwintem :(
powoli się nawracam!! :)

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Phin
« Odpowiedź #682 dnia: 29 Sierpień 2020, 15:00:13 »
Never Give UP †

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Phin
« Odpowiedź #683 dnia: 29 Sierpień 2020, 15:59:37 »
... i koniecznie dokręcany ...

Dlaczego?

Offline jakub_stanecki Mężczyzna

  • Wiadomości: 818
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Arco
Odp: Phin
« Odpowiedź #684 dnia: 29 Sierpień 2020, 16:29:50 »
Mam 2 dokręcane 200ml, i jeden 140ml oraz miałem jeden nakładany - 200ml - więc mam porównanie

dokręcane są lepiej spasowane, mniej kawy wypływa przy zalaniu i wychodził z nich "szybszy przelew" co dawało możliwość drobniejszego zmielenia - i kawa zdecydowanie bardziej mi smakuje z dokręcanych
Never Give UP †

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Phin
« Odpowiedź #685 dnia: 29 Sierpień 2020, 21:40:10 »
Z szukania lepiej wykonanych phinow ja się wyleczyłem, one są tandetne, taki ich poprostu urok. Są za to tanie a i tak dość trwałe. Nie zauważyłem też różnicy w ilości kawy uciekającej ponad sitko.

Ale zaciekawiła mnie twoja obserwacja prędkości przelewania. Nie umiem tego porównać, bo pomiędzy skręcanym a nakładanym phinem mam dużą różnicę w rozmiarze. Wręcz to większy skręcany ciężej mi spływa, ale mając dwa razy więcej kawy w sobie nie porownam w nich zgoła odmienny warunków.

Taka obserwacja jest ciekawa i może się jednak kiedyś pokuszę o innego skręcanego.

Mnie znowu do wyboru wolnego sitka kierują względy praktyczne, poprostu łatwiej się czyści, a najlepszym sposobem utrzymywania tej blaszanej zabawki jest poprostu wycieranie jej z osadu po użyciu.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Phin
« Odpowiedź #686 dnia: 29 Sierpień 2020, 23:47:20 »
Mam 2 dokręcane 200ml, i jeden 140ml oraz miałem jeden nakładany - 200ml - więc mam porównanie

dokręcane są lepiej spasowane, mniej kawy wypływa przy zalaniu i wychodził z nich "szybszy przelew" co dawało możliwość drobniejszego zmielenia - i kawa zdecydowanie bardziej mi smakuje z dokręcanych
Albo fizyka "upside down" albo po prostu te dokręcane miały na spodzie większe dziurki... 😉

Offline ralph Mężczyzna

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: DeLonghi EC 685, V60-02, AP, CD, Bialetti 4tz
  • Młynek: Severin KM 3873, C40 MK3
Odp: Phin
« Odpowiedź #687 dnia: 18 Listopad 2020, 21:06:55 »
Może ma ktoś jakieś namiary na phina dokręcanego 200ml bo szukam od paru dni ale tylko archiwalne aukcje na allegro znalazłem.
...żeby być starym i mądrym, najpierw trzeba być młodym i głupim...

Offline morfeusz

  • Wiadomości: 23
Odp: Phin
« Odpowiedź #688 dnia: 16 Wrzesień 2021, 10:40:44 »
Witam wszystkich,
Przeczytałem cały wątek, ale nadal do końca nie wiem, czy kupić phin'a 200 ml z nakręcanym górnym sitkiem z gwintem, czy prostsza wersja, ale bez gwintu. Czytałem opinie, że  niby gwint jest za krótki, jest mniej praktyczny itp.

Trochę minęło czasu od pojawienia się tego wynalazku w Polsce, więc mam nadzieję, że są także wyrobione opinie co do wielkości, sprawdzene konstrukcję i producenci u jakich można nabyć taki phin, aby nic nie rdzewiało, nie łamało się itd. Więc jak to jest na dzień dzisiejszy? Ciężko teraz znaleźć phin'a 200 ml.

Zdjęcie u góry.
Jak sprawuje się taka konstrukcja? Wydaje się solidnie zrobiona i z innej stali niż pozostałe blaszaki.

Zdjęcie u dołu.
W tej konstrukcji nic się nie gnie, nie odpada, nie koroduje?

Ma ktoś jakieś pomysły, aby temperatura w phin'ie w miarę się utrzymywała przez te 10 minut? Tylko wygrzanie phin'a w gorącej wodzie i ciepły kubraczek? Nie ma phin'ów konstrukcyjnie podobnych do termosów itp?

Czy  to prawda, że z kubkami z podwójną ścianką należy obchodzić się jak z jajkiem i są awaryjne po czasie? Chciałem sobie kupić, ale po przeczytaniu opinii trochę ochłonąłem.   
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 11:55:44 wysłana przez morfeusz »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Phin
« Odpowiedź #689 dnia: 16 Wrzesień 2021, 12:30:02 »
Jeśli chcesz coś co się łatwo nie uszkodzi, to możesz do jakiegoś rozgrzanego, metalowego kubka termicznego ew. metalowego serwera z podwójną ścianką jak Hario insulated. 

Żeby w phinie nie spadała szybko temperatura, to możesz zrobić z maty filcowej kubraczek, no i pokrywka może być z czapeczką, byle nie była idealnie szczelna.

Mi się z phinem nic nie dzieje od ładnych paru lat, choć nie używam zbyt często. Więc nie wiem jak to jest jeśli się na co dzień zaparza w nim kawę.
« Ostatnia zmiana: 16 Wrzesień 2021, 12:55:23 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi