Autor Wątek: Młynki Graef różnice?  (Przeczytany 3546 razy)

Offline szelag

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka, Aeropress, SilverCrest SEMM 1470 A1
  • Młynek: Nożowy za 40zł :-)
Młynki Graef różnice?
« dnia: 03 Listopad 2019, 18:00:36 »
Dzień dobry,
To mój pierwszy post i chciałem się jednocześnie przywitać :-)

Jestem na samym początku kawowej zabawy.
Obecnie posiadam ekspres kolbowy z Lidla SilverCrest SEMM 1470 A1 i do niego zwykły najtańszy nożowy młynek. Sypię do niego zazwyczaj ziarna MK Cafe.
Dla was ten zestaw będzie śmieszny,ja wiem :-) ale dla kogoś kto wcześniej pił kawy rozpuszczalne lub wszelakie Jacobsy zalewane "po turecku" różnica w jakości jest gigantyczna i pozwala już trochę się pobawić oraz przyrządzić coś, co nazwać można kawą -na dodatek za śmieszne pieniądze.
Jestem więc ogólnie z tego sprzętu zadowolony.

Chciałbym jednak kupić lepszy młynek, tak aby gdy zajadę ten ekspres, zmienić go na coś lepszego (myślę, że nowa kolba będzie w budżecie 1200-1500zł) i mieć już pod to młynek.

Zainteresowałem się produktami firmy Greaf, mam jednak kilka pytań:

-Czy posiadacie ich młynki i jesteście zadowoleni?

-Czym się różnią modele 800, 802, 900? (poza kolorem i tworzywem obudowy) Nigdzie tego nie mogę się doszukać, specyfikacje wydają się takie same, któryś z nich polecacie konkretnie?

-Czy warto kupować coś z modeli 800/802/900 czy może wystarczy mi o połowę tańszy 702?, wiem że ma te sama żarna co wyższe modele a jedyna istotna różnica jaką znalazłem to zakres regulacji mielenia. Wiem jednak, że można ten młynek łatwo modyfikować i też daje radę z ekspresem kolbowym... może więc nie warto przepłacać za 8xx/900?

-Czy polecacie ewentualnie coś innego w przedziale 500-700zł i w czym jest lepsze niż Graef? (tylko nowy sprzęt)

Podkreślam, że nie chodzi mi o uzyskanie "idealnego espresso" wiem, że do tego daleka droga i ta zabawa kosztuje.
Chciałbym jednak uzyskać w domu przyzwoitą kawę "w tym typie" oraz wskoczyć za jakiś czas nieco wyżej technicznie niż jestem obecnie.

Pozdrawiam :-)
Marcin
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2019, 18:10:38 wysłana przez szelag »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki Graef różnice?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Listopad 2019, 18:52:18 »
Pewności nie mam, ale zdaje się, że 800, a 802 różnią się kolorem. 900 pozwala zapisać dozy pod przyciskami.

Generalnie młynek całkiem ok, niemniej 500-700zł można wydać znacznie lepiej jeśli myślisz poważniej o espresso (głównie na rynku wtórnym). Natomiast jeśli myślisz o prostszych i bardziej domowych rozwiązaniach do espresso z sitkami systemowymi, to taki wydatek nie jest konieczny. Biorąc pod uwagę aeropress, który też masz, myślę że Nivona Cafe Grano 130 będzie tanim i dobrym kroczkiem naprzód.

Offline szelag

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka, Aeropress, SilverCrest SEMM 1470 A1
  • Młynek: Nożowy za 40zł :-)
Odp: Młynki Graef różnice?
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Listopad 2019, 20:46:47 »
Dziękuję za radę.
Ostatecznie znalazłem przypadkowo używany Graef CM900 za 350zł, planowałem raczej kupić coś nowego jednak cena sprawiła, że postanowiłem zaryzykować.
Zobaczymy za kilka dni co przyjdzie :-)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Młynki Graef różnice?
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Listopad 2019, 21:40:13 »
Za te pieniądze sądzę, że względnie warto było kupić, o ile oczywiście w pełni sprawny. Czy Cię zadowoli? Na początku pewnie tak, tym bardziej z prostym ekspresem z Lidla. Ale jeżeli zlapiesz bakcyla, to za pewien czas będziesz szukał coś lepszego.
Kup do tego trochę świezopalonej dobrej kawy, z palarni znajdujących się tu na forum lub innych polecanych (może masz niedaleko jakąś palarnie?)
Co do tego czy ten zestaw, tak jak piszesz, jest śmieszny w naszym mniemaniu? Nie przejmuj się, większość ludzi zaczynała od takich zabawkowych sprzętów... Ważne, aby kawa Ci smakowała i dawała frajdę przy jej przygotowywaniu. Potem trochę kawowej edukacji i sam zobaczysz w jaka stronę się to potoczy. Może i skończysz na alternatywach... One wymagają jedynie dobrego mlynka i dobrej wody. Sam "sprzęt" to często parę dyszek za dripa czy phina, ewentualnie stowka za aeropress.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Młynki Graef różnice?
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Listopad 2019, 21:52:36 »
Przecież aero już jest i do tego ten młynek będzie bardzo dobry nawet jeśli obok pojawi się lepszy do espresso, to ten i tak się przyda.

Offline szelag

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Kawiarka, Aeropress, SilverCrest SEMM 1470 A1
  • Młynek: Nożowy za 40zł :-)
Odp: Młynki Graef różnice?
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Listopad 2019, 22:37:47 »
Tak, mam Aeropress oraz kawiarkę, prasę francuską też gdzieś znajdę, przeszedłem też przez ręcznie mielenie ziaren starym młynkiem na korbkę, testowałem większość marketowych kaw itp.
Aeropress jest rewelacyjny i dosyć długo był w codziennym użytku aż kupiłem (też dosyć okazyjnie - 333zł) ten ekspres z Lidla, na razie on nam wystarcza i jest zaskakująco dobry.
Obecnie Aero raczej używamy na wyjazdach.
Ten Graef za tą kasę też myślę, że nie mam czego żałować, na zdjęciach wyglądał bardzo ładnie, oby tylko sprzedawca był uczciwy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi