Autor Wątek: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...  (Przeczytany 18379 razy)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #60 dnia: 08 Grudzień 2019, 09:23:20 »
kasper-to nie czepianie się ale pytam z ciekawości.
napisałeś ;
Czy ceny w kawiarniach speciality są OK? Tak.
Czy ceny w kawiarniach nie speciality są OK? Oczywiście, że nie.

no to wyjasnij mi dlaczego,pytam z  ciekawości.

jakie są ceny jednych i drugich kaw? finalnie?
czy jedne i drugie kawy są aż tak różne -tak rózna cena?

W kawiarniach speciality za podwójne espresso płaci się 7-12 zł (średnio 8-10), w jakiejkolwiek innej kawiarni, podającej często ścieki, nie wypijesz kawy taniej niż 8 zł. Więc wg mnie cena porównywalna, a jakość to przepaść.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #61 dnia: 08 Grudzień 2019, 09:54:19 »
Z tego co pamietam w borowce we Wroclawiu wypije sie espresso za 2zl ze swiezego.ziarna moze nie najlepsze ale nie jest sie rozczarowanym jak za ta cene. Czyli mozna

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #62 dnia: 08 Grudzień 2019, 11:10:45 »
to w takim razie za kawę z dobrego ziarna-speciality czy jak to zwał cena jest zaniżona.
dobra kawa za 2 zł???
 przy kawie za ziarno w cenie około 80zł /kilo  da się zrobić około 60 podwójnych kaw .tak?
No to ziarno kosztuje 1,4zł około na 1 kawę. Zostaje 60gr …od tego podatek vat i dochodowy,prąd, woda,pracownik - pensja- zus, dzierżawa lokalu albo przy własności podatek,  i jeszcze odłożyć na serwis ,amortyzacje,filtry, itp.
 Te  2 zł to podejrzewam w układzie: mam swój lokal -nie dzierżawie- i sam pracuje , jest to cena na granicy kosztów a zarobkiem jest cokolwiek więcej weźmiesz ,ciasto czy coś innego.
Może nie umiem liczyć? bo to są 2 racjonalne wytłumaczenia ceny 2 zł za kawę w sensownej jakości , albo jest to cena zachęcająca do wypicia i kupienia czegoś więcej , albo jest to moja pomyłka w szybkim liczeniu, albo właściciel umie legalnie omijać koszty, podatki, albo ma magiczny ekspres gdzie wystarczy obierek po ziemniakach napchać by była dobra kawa.
Rozpatruje to czysto praktycznie i ekonomicznie, bo wiem ile kasy trzeba wyłożyć choćby w materiałach-nie mówię o miejscówce.


Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #63 dnia: 08 Grudzień 2019, 11:16:39 »
Borówka to chyba lodziarnia, cukiernia, nieprawdaż?

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #64 dnia: 08 Grudzień 2019, 11:35:31 »
no i mamy odpowiedź. Kawa za 2 zł bo to po kosztach materiałów, a ciasto lody to prawdziwy zarobek.

skansen

  • Gość
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #65 dnia: 08 Grudzień 2019, 11:54:45 »
Przyjął niższą cenę kawy: Brazylia w Coffee Proficiency kosztuje 78,6zł za kg (worek 2,5kg). Od tego rabat 12-18%, przyjmując 18% daje to niecałe 62zł/kg. Przyjąłbym dozę 8g na "kawę za 2zł" co daje niecałe 50gr/porcja. Przyjmując dozę 16g daje to 1zł/porcja. Wszystkie stawki brutto.

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #66 dnia: 08 Grudzień 2019, 13:19:35 »
Dawno nie odwiedzalem tego miejsca ale maja swoja wlasna palarnie. Tylko espresso mieli w tak zachecajacej cenie w stalej ofercie podwojne z tego.co pamietam 3zl ale moge sie mylic. Tak maja jeszcze to polaczone z lodziarnia i mozna kupic ciastka ale cukiernia bym tego nie nazwal.Wieczorami otwieraja bar z alkoholem

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #67 dnia: 08 Grudzień 2019, 18:10:26 »
Swoja palarnia, to nie mamy o czym mówić , tak czy inaczej cena na granicy opłacalności a zarobek na czymś innym. 


skansen

  • Gość
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #68 dnia: 08 Grudzień 2019, 18:43:23 »
Podana przeze mnie kalkulacja dotyczy zakupu kawy w ziarnach w palarni Coffe Proficiency. Jeśli kawiarnia zaopatruje się w niej to koszt ziaren wyniesie 0,5zł/8g i 1,0zł/16g...

Z wnioskiem, że zarobek jest na czym innym w pełni się zgadzam.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6235
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #69 dnia: 08 Grudzień 2019, 22:41:09 »
Cytuj (zaznaczone)
Z tego co pamietam w borowce we Wroclawiu wypije sie espresso za 2zl
@Nataniel Dzięki za takie espresso. Większość kaw Borówka pali bardzo mocno i z taniego surowca. Może niektórym osobom to nie przeszkadzać, ale ja nie jestem fanem takich napoi, bo piję kawę czarną bez dodatków i najbardziej lubię naturalnie występujące aromaty.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #70 dnia: 09 Grudzień 2019, 01:16:38 »
Zostaje 60gr …od tego podatek vat i dochodowy,prąd, woda,pracownik - pensja- zus, dzierżawa lokalu albo przy własności podatek,  i jeszcze odłożyć na serwis ,amortyzacje,filtry, itp.

Jak utarg dzienny wynosi 2 zł., to - faktycznie - może trochę braknąć na ZUS i podatki :-)
Z całą pewnością Borówka nie ma wysokiego kosztu kaw, bo nabyłem ich trochę produktów, przy okazji bycia we Wrocławiu, relatywnie tanich (jakieś promocje typu 2+1), ale dość kiepskich. I wypiłem to ich tanie espresso. Niespecjalne, ale ubili i ciągnęli ok. 25s., czyli "zgodnie ze sztuką" i nawet to jakoś wyglądało. Zarabiają na innych rzeczach i myślę, że w jakiejś mierze naśladują Włochów. Tam też, obok wpadających na espresso są tacy, co wezmą brioche'a, hukną amaro (nawet z rana :-) ), albo jakiś soczek, który już tak tani nie jest. I pewnie tak to się kręci. Co by szkodziło, żeby i u nas tak to się kręciło?

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #71 dnia: 10 Grudzień 2019, 09:08:42 »
Trochę w temacie a trochę nie bo nie dotyczy to bezpośrednio kawy ,  ale zastanawiam się skąd pomysł producentów na ceny np. durnego sitka ,kawałek wyoblonego czy wyprasowanego metalu plus otworki...
 Ludzie przecież to jest czysty obłęd , trafiłem na jakies sitko za 175 zł. Ani to super materiał, bo podejrzewam jakas stal a nie platyna, ani jakaś kosmiczna technologia wiercenia super małych średnic -otworki-  bo to średnice nie jakos specjalnie małe - wiercę takimi średnicami w srebrze i w bursztynie i znam ceny sensownych wierteł .
Ani to nie jest jakaś kosmiczna technologia wyoblania -zaraz usłyszę ze profil sitka opracowała NASA albo team bolidu nr 1 i testował  schumacher. To po prostu kawałek metalu z otworkami.
I tak można by zastanawiać się nad cenami reszty gratów, zestaw sitek 460zł … ekspres 4 tys.ekspres  jaakis niby super do domu pod 10 tys,  młynek ręczny 300 … ceny za wiele rzeczy jest taka bo kawa zrobiła się poularna a jednocześnie polska po turecka zalewajka odeszła do lamusa . To jak ceny na kawiarni rowerowej-  zwariowały -za surowizne-bez bebechów -bez ekspresu, bez silnik bez akumulatorów  cena ponad 10 tys zł . Nic dziwnego że ludzie się nieraz pukają w głowę jak widzą ceny niektórych gratów do kawy . W części przypadków  ceny są totalne odjechane, producenci chyba sami stworzyli  gatunek nadludzi kawowych co za czajnik do lania wody na kawę zapłacą kilka stów i tak można by wymieniać.  Nie kpie z nikogo, nie czepiam się nikogo, nie stwierdzam snobizmu itp. żeby była jasność. Ale niestety z cenami kawy i gratów  do niej to jak z cenami na kolejne zajawki, mody,  im popularniejsze- modniejsze -  tym droższe:)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #72 dnia: 10 Grudzień 2019, 10:20:47 »
Zawsze rzeczy dla pasjonatów będą drogie, bo... ludzie tego nie potrzebują. To zachcianki, a za to się płaci. Miałem kilka hobby i wiem, że fajny full rower to 7-10 tysięcy, trochę mniej faje nagłośnienie do domu. Porządna kurtka to jakieś 2700zl itd. Nikt tego nie potrzebuje, marża jest kosmiczna, ale ludzie kupują :)
Kawa przy innych zainteresowaniach wychodzi naprawdę tanio :)

Jak bardzo mnie nie dziwi, że uzwgledniasz tylko koszty produkcji. O dziesiątkach innych rzeczy tak łatwo zapomnieć, ale „co to zo filizofio wzionść bloszke, wygionść i kilko dziuryk zrobić”. ;)
« Ostatnia zmiana: 10 Grudzień 2019, 10:43:16 wysłana przez Szczympek »
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #73 dnia: 10 Grudzień 2019, 12:28:41 »
@kuń
Jak nie ma masowości, to w produkcie jest więcej kosztów stałych i struktura tkw jest inna, niż - dajmy na to - w takim Siemensie. Produkt niekoniecznie musi być ekskluzywny, żeby był drogi.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Ceny kawy w kawiarniach na mieście...
« Odpowiedź #74 dnia: 10 Grudzień 2019, 13:55:51 »
w części macie racje ale i tak nikt mnie nie przekona że sitko metalowe  powinno kosztowac 175zł ,no chyba ze kupiono super hiper prasę specjalnie tylko pod te sitka i w założeniu ma być 10 pośredników itp., by każdy swoje zarobił.

A o zajawkach zachciankach to możemy pisać w nieskończoność:)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi