Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 671055 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3015 dnia: 27 Czerwiec 2023, 22:11:46 »
Teraz dopiero spostrzegłem, że temat dotyczy dripów. Z tym nie mam żadnego problemu. Każda kawa jest dobra, od rana do wieczora lubię często sięgać po podręczne serwery i kolejne łyki :).

Natomiast dramatycznie bywa z espresso. Jeśli zrobię sobie serię kilku testów, to mam już dosyć na cały dzień. Bardzo łatwo przejść w kawowstręt.  Oczywiście pierwsze espresso super a kolejne coraz mniej.

Jeszcze inaczej sytuacja wygląda, gdy jestem na urlopie, na luzie próbuję kaw tu i ówdzie. Wtedy gdy kawa jest dobra, mam pełen komfort :).

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1627
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3016 dnia: 28 Czerwiec 2023, 05:36:26 »
Ja też akurat pierwszą piję o 5. Temat dripów, ale ja pijam z Moccamastera. W każdym razie, coś jednak w tym jest. Czyli przed kolejnymi przelewami trzeba się zdrzemnąć? 😜

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3017 dnia: 28 Czerwiec 2023, 06:42:23 »
Ja też akurat pierwszą piję o 5. Temat dripów, ale ja pijam z Moccamastera.

No to praktycznie to samo :) tylko ekspresy mamy inne u mnie pierwsza tak +/- o 5:00 to ta zrobiona tą zieloną jedynką.

20230628_062448.jpg

By płynnie po 4 godzinach przejąć do naparstka (a ostatnio jak mam nowy naparstkowy ekspres zdąża mi się wypić i 2dwa naparstki) :) by kawowy dzień zakończyć tak 16/17 tym czymś zaznaczonym 2dwójką na czerwono a wtedy są to jakieś orzeźwiające kwaski (jak mi wyjdą)

O właśnie podpowie ktoś co zrobić by po zakończeniu zaparzania, zbiorniki na wodę tak nie zaparowywały ja uchylam pokrywkę i jest ok ale to taki doraźny środek, lato idzie muchy, osy i inne żywe stworzonka zaczną się pojawiać i nie chciałbym ich stamtąd wyciągać, na dodatek drogę remontują i nie idzie się obrobić z wycieraniem kurzu, ja myślę by sobie w tych pokrywkach małe otworzy wywiercić, tylko sam się boję tego robić by ich nie uszkodzić bo gdzie to później kupić.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3018 dnia: 08 Lipiec 2023, 20:40:55 »
Na wakacyjne wyjazdy dla miłośników przelewów polecam moje tegoroczne odkrycie - Bagdrip. Daje bardzo powtarzalne efekty, a wymaga jedynie kubka i czajnika (ewentualnie termosu) z wodą. Dziecinnie prosty w obsłudze, a kawa wychodzi naprawdę smaczna.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3019 dnia: 08 Lipiec 2023, 22:08:34 »
Fajne to jest wcale miejsca nie zajmuje dostałem od znajomego kilka sztuk, zamówiłem u Chińczyka ale nie doszło zwrócili kasę.
To sam wykombinowałem sobie taki zestaw na moje rowerowe wypady, przydaje się szczególnie jesienią jak wszystko wkoło pozamykane.
Taki kociołek z "paleniskiem" firmy Esbit do tego kubek i plastikowy zaprzecz od Chińczyka jeszcze paliwo potrzebne i gotowe.
Paliwa ci u mnie dostatek a w takim kociołku to i zupę czy inny posiłek z puszki idzie spokojnie odgrzać.
Mam jeszcze kilka zestawów wojskowych do podgrzewania posiłków te to wcale miejsca nie zajmują a taki kubek jak tam stoi spokojnie na to się mieści.

20230708_214740.jpg

20230708_214955.jpg

Jka
 

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3020 dnia: 08 Lipiec 2023, 22:16:40 »
Ojej, paliwo w ilości bardzo "zapobiegliwej". Te li tylko papierowe dripperki są super -- również Kantan. Zawsze wychodzi dobra kawa :).

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3021 dnia: 08 Lipiec 2023, 22:21:53 »
również Kantan.

Dzięki za podpowiedz - znalezione trzeba będzie sobie to kupić.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3022 dnia: 09 Lipiec 2023, 08:12:57 »
Te li tylko papierowe dripperki są super -- również Kantan. Zawsze wychodzi dobra kawa .
Bagdrip to jednak nie dripper do parzenia kawy tylko gotowa saszetka z kawą rozkładana do formy drippera. Dwa kroki dalej w stronę wygody.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3023 dnia: 09 Lipiec 2023, 08:52:24 »
O to przepraszam mnie chodzi o to co podał Antonio.

Ja chyba wolałbym pic swoja kawę tz. to co ja sobie kupię i zmielę.
Ale jakby gdzieś to kupić to czemu nie spróbować.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3024 dnia: 16 Lipiec 2023, 19:02:04 »
Do V60, przemiennie z klasycznymi filtrami, używam trapezoidalnych filtrów Moccamaster. Są solidne, wykonane z grubego papieru, czas przelewania podobny do „setek” Hario, oznaczonych literką „W”. Nieco obniżają kwaskowatość i troszkę podnoszą goryczkę, sprawdzają się przy niektórych ziarenkach. Do użytkowania trzeba je odpowiednio złożyć i ewentualnie przyciąć z góry, żeby zbytnio nie wystawały z drippera.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3025 dnia: 17 Lipiec 2023, 16:40:25 »
A czy ktoś próbował już w V60 tej wkładki od lilydrip "lotos" do filtrów kality? Wygląda na całkiem fajny patent, aby mieć dwa w jednym.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3026 dnia: 17 Lipiec 2023, 16:46:34 »
Próbowałem, nie lubię. Filtr dziwnie się zwija, w niektórych momentach jest pojedynczy, w innych dwa kawałki zachodzą na siebie. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w filizance, ale razi mnie to na tyle, że wolałbym dołożyć drugie tyle i kupić kalite.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3027 dnia: 17 Lipiec 2023, 19:37:10 »
Próbowałem, nie lubię. Filtr dziwnie się zwija, w niektórych momentach jest pojedynczy, w innych dwa kawałki zachodzą na siebie. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w filizance, ale razi mnie to na tyle, że wolałbym dołożyć drugie tyle i kupić kalite.
Jakby poszukać kamienia w odpowiednim kształcie to będzie różnica w naparze? Pytanie jest jak najbardziej poważne. Oczywiście kamień po wcześniejszym wyparzeniu...

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3028 dnia: 17 Lipiec 2023, 20:51:32 »
Nie bardzo jest to połączenie "flat-bottom".

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #3029 dnia: 17 Lipiec 2023, 21:26:44 »
Próbowałem, nie lubię. Filtr dziwnie się zwija, w niektórych momentach jest pojedynczy, w innych dwa kawałki zachodzą na siebie. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w filizance, ale razi mnie to na tyle, że wolałbym dołożyć drugie tyle i kupić kalite.
Jakby poszukać kamienia w odpowiednim kształcie to będzie różnica w naparze? Pytanie jest jak najbardziej poważne. Oczywiście kamień po wcześniejszym wyparzeniu...

Pozdrawiam,
Paweł

Uważam, ze 80% udanego naparu to filtry i 20% sam dripper (ksztalt, rozgrzanie itd) zatem czemu nie spróbować z kamieniem? ;)
Lilydrip lubiłem bo to było cos nowego.
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi