Autor Wątek: Hario Switch vs Clever Dripper  (Przeczytany 7020 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1978
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 3 elektryczne + 2 ręczne
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #15 dnia: 12 Listopad 2022, 15:12:16 »
No i namówił,

Mając clever-a od kilku dni poszukuję czegoś podobnego w prostocie obsługi, i by wykorzystywać takie same filtry.
W oko wpadło mi takie coś: Filtr Do Kawy ANGELO Gefu
I teraz tak sobie siedzę i myślę zamówić nie zamówić.
Chyba zamówię będzie mi kolorystycznie pasować do reszty sprzętu  :lol2:
Miał ktoś z tym do czynienia ?

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Listopad 2022, 16:03:26 »
Ja jestem zdania że 03 - nie widzę jakiegokolwiek zauważalnego pogorszenia smaku przy robieniu np 200ml w 03. W większym można zrobić mniej, ale w mniejszym nie można zrobić więcej :)

Mnie osobiście bardziej pasuje Clever, ale nie jakoś drastycznie tak, że Switch leży nieużywany, używam obu naprzemiennie z równą przyjemnością.
Plusem Switcha jest, że jak już macie zwykłe v60 to nie trzeba innych filtrów.

Aha - i tak jak szczympek pisze - to jest jedna z największych zalet takiej metody parzenia - nawet zwykłego czajnika nie potrzebujesz, możesz sobie w garnku wodę zagotować :)

Offline nowicjusz

  • Wiadomości: 54
  • Ekspres: aeropress, V60, chemex, Hario Switch
  • Młynek: Fellow ode 2, comandante c40
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Listopad 2022, 23:11:12 »
podepnę się pod wątek - namówiony lepszością Swwitch nad V60 nabyłem za PLN  8) Hario Switch i teraz... cóż szukam przepisów - podzielicie się jak robicie swoje kawki?
Nagrzewacie to szkło? Mielenie jak do V60 czy drobniej? widzę kawa do wody, czekacie aż "nasiąknie" czy mieszacie od razu? No i ile czasu?
Jak mam z tym eksperymentować to lepiej od razu dobrze :)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Grudzień 2022, 22:12:06 »
Po serii eksperymentów ze switchem, mam ciekawostkę. Jeśli najpierw wlejemy wodę, dosypiemy kawy, a później energicznie zamieszamy, otrzymamy zupełnie inny napar niż gdy tylko zamoczymy kawę, bez mieszania.
Problem polega na tym, że oba napary są przepyszne, ale zupełnie różne ;) myta Etiopia po energicznym mieszaniu straciła swoją bergamotkę, ale zyskała na słodyczy i body. Cytrusowa Kenia tez poszła w tradycyjne jeżyny i jagody. Kawa po agresywnym zamieszaniu nabiera pełni, a traci kwaski - sam nie wiem co smaczniejsze ;)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #19 dnia: 05 Grudzień 2022, 21:52:00 »
Jeśli najpierw wlejemy wodę, dosypiemy kawy, a później energicznie zamieszamy, otrzymamy zupełnie inny napar niż gdy tylko zamoczymy kawę, bez mieszania.

Ale jak zamieszamy? W sensie "bujania" czy łyżeczką?
Ja już dawno zauważyłem, że energiczne mieszanie zmienia smak - następuje rozprzestrzenienie pyłu po całym filtrze które potem spowalnia drenaż. Mocno mieszana kawa ma pociemniały filtr na całej wysokości podczas gdy nie mieszana ma pył na dole w postaci odrobiny błotka.

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1143
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Luty 2023, 20:30:24 »
Ciekawy i diabelski przepis Tetsu na switcha ;)

Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #21 dnia: 03 Listopad 2023, 07:44:22 »
Dziś dotrze do mnie nowa zabawka kawowa czyli Hario Switch :taktak: Polecacie jakiś przepis "startowy", od którego najlepiej zacząć? Kawy mam od @Antonio - Etiopia (natural) i Kenia (washed).

Z takich prostych ten wpadł mi w oko: https://youtube.com/watch?v=68ZOXrXbVHc

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #22 dnia: 03 Listopad 2023, 09:36:17 »
Masz dwie drogi parzenia w takim urządzeniu, woda na kawę lub kawa na wodę. Wybierz tę, która Ci bardziej odpowiada. Ziarenka z mytej obróbki parzyłbym klasycznie, czyli woda na kawę + dłuższe parzenie. A naturala odwrotnie. Kawa na wodę i krótszy czas parzenia.

Offline timex550 Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Flair 58, Wacaco Picopresso
  • Młynek: Comandante C40
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Listopad 2023, 13:00:30 »
@radekzaj Moja ulubiona, od dłużego czasu, metoda w Switchu to ta zaprezentowana tutaj - youtube.com/watch?v=68ZOXrXbVHc
Prosta i bardzo powtarzalna. Przy nowych kawach zaczynam od 24 klików (standardowych) na C40 i dostosowuję do smaku.

Offline radekzaj

  • Wiadomości: 207
  • Ekspres: Bezzera Aria MN PID, Hario Switch/V60, Bialetti New Venus
  • Młynek: Niche Zero, 1Zpresso ZP6
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Listopad 2023, 13:15:17 »
To ten sam link, który podałem w moim pytającym poście :) Pewnie od tego zacznę, potem spróbuję tym przepisem od JF (kawa do wody).

W tym filmie K-Max ustawiony jest na 6.0, czyli około 480μm, wg referencji do mojego ZP6 Special to bedzie 2.5 - całkiem drobno w porównaniu do tego, że przy V60 mieliłem w zakresie 3.8-5.0
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2023, 13:18:23 wysłana przez radekzaj »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6237
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Listopad 2023, 13:39:34 »
Mi bardzo dobrze w Wilfie z regulowanym przepływam sprawdzało się w pracy jako prosty i skuteczny przepis, nalanie 250g wody wrzącej i na to przemiał 14 g drobniej niż do przelewu, ustawienie 2,3 na kinu gdzie mały przelew to okolice 2,8. Lekkie zamieszanie wierzchniej warstwy, żeby zamoczyć cały przemiał. Na koniec 1:30 lekkie przemieszanie fusów 3x góra-dół i otwieram przepływ koło 1:45 i zostawiam aż ścieknie.
« Ostatnia zmiana: 03 Listopad 2023, 13:48:02 wysłana przez krystians »

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1035
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #26 dnia: Dzisiaj o 17:34:28 »
Po długim czasie w końcu skusiłem się na promocję w jednym ze sklepów i kupiłem Switcha.

Teraz trochę żałuję, że tak późno 😉

Naprawdę dobre to ustrojstwo. Połączenie perkolacji i immersji faktycznie daje bardzo fajne efekty. Póki co kombinuję w okolicach przepisu Tetsu Kasuya (te okolice to brak zbijania temp i nieco dłuższy czas immersji). Pierwsze wrażenia takie, że ta metoda dość mocno wyciąga z kawy wszelkie nuty owocowe wyraźnie zaznaczając kwasowość.

Póki co jestem na tyle zadowolony, że gdyby ktoś kazał mi wybrać tylko jedno urządzenie do parzenia kawy to chyba bym wskazał właśnie na Switcha 👍

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1143
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Hario Switch vs Clever Dripper
« Odpowiedź #27 dnia: Dzisiaj o 19:14:18 »
Mam większego switcha V3 i bardzo sobie chwalę jako szybki poranny w miarę powtarzalny duży przelew na 500- 600ml wody.
Często nawet nie polewam konewką tylko bezpośrednio z czajnika.


Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi