Autor Wątek: Timemore Sculptor  (Przeczytany 48730 razy)

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #360 dnia: 06 Styczeń 2024, 12:13:44 »
Ja sprawdziłem. 064s, "Red espresso" od @Antonio - 18g, 800rpm, grubość mielenia 2.6, temperatura zmierzona w kubeczku po zmieleniu 35 stopni.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #361 dnia: 06 Styczeń 2024, 17:42:52 »
Z ciekawości sprawdziłem u siebie na 064S, ustawienie 2.8.
A+ od @Antonio, od razu po zmieleniu pirometr pokazał 27.4C.

Udało mi się w końcu zrobić względnie przyzwoite espresso z użyciem "slow feed".
Ta sama kawa przy umieszczeniu całości od razu w młynku:
Ustawienie 2.8 - 40s - 18g/37g
"Slow feed":
Ustawienie 1.6 - 29s - 18g/41g

Powolne wrzucanie ziaren na pewno zmniejsza ilość pyłu, nie ma "tygrysków".
Smak jest bardziej "wyraźny", ale espresso traci body i w moim odczuciu czegoś brakuje.
Może jaśniejsze kawy by zyskały bardziej na tej metodzie.

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #362 dnia: 06 Styczeń 2024, 21:53:20 »
Ja jestem ciekaw bardziej jak slow feeding się sprawdzi w przelewach... bo to tam zawsze nierówny przemiał mi dawał się we znaki. W espresso intencjonalnie sypie całe ziarno na raz- mam pewność co do maksymalnej powtarzalności, a nie wydaje mi się żeby większa ilość pyłu niosła za sobą duże negatywy.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #363 dnia: 06 Styczeń 2024, 22:32:15 »
No właśnie widziałem opinie, że smak espresso jest lepszy przy slow feedingu. Poprawia się "separacja" smaków. Dla typowych ziaren espresso niezbyt mi to podeszło, ale może przy jasno palonowych kawach to by poprawiło smak.

Do aeropressu wypróbuję w poniedziałek.

Offline Jenot Mężczyzna

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Quick Mill Anita, Gaggia Classic, Flair 58
  • Młynek: Timemore Sculptor 064s, Pietro, Kinu Simplicity,
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #364 dnia: 06 Styczeń 2024, 22:43:59 »
Z ciekawości sprawdziłem u siebie na 064S, ustawienie 2.8.
A+ od @Antonio, od razu po zmieleniu pirometr pokazał 27.4C.

Udało mi się w końcu zrobić względnie przyzwoite espresso z użyciem "slow feed".
Ta sama kawa przy umieszczeniu całości od razu w młynku:
Ustawienie 2.8 - 40s - 18g/37g
"Slow feed":
Ustawienie 1.6 - 29s - 18g/41g

Powolne wrzucanie ziaren na pewno zmniejsza ilość pyłu, nie ma "tygrysków".
Smak jest bardziej "wyraźny", ale espresso traci body i w moim odczuciu czegoś brakuje.
Może jaśniejsze kawy by zyskały bardziej na tej metodzie.
Mój pirometr zaniża na kawie, mam skalibrowany na wodę i skierowany na kawę pokazuje kilka stopni mniej niż sonda/termopara z multimetru.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #365 dnia: 07 Styczeń 2024, 00:29:47 »
Szcze mówiąc nawet gdyby było 35C to nie ma to wielkiego znaczenia.
Więcej raczej nie ma, bo kawa jest ciepława ale nie mocno ciepła w dotyku...
Każdy młynek elektryczny nagrzewa ziarno, najważniejszy jest smak a tutaj Sculptorowi nic zarzucić nie mogę  :)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #366 dnia: 07 Styczeń 2024, 08:22:03 »
Jakby nie było działa fizyka i im szybciej młynek kawę zmieli tym więcej temperatury się wytworzy w samym procesie kruszenia i transferu energii. Do tego może dochodzić kwestia samego młynka i jego specyfiki która doda coś jeszcze temperatury. Można mielić na 800 obrotach ze slow feed i myślę że będzie mniej niż 35 stopni wtedy. Tak czy inaczej nie martwiłbym się tym jakoś mocno.

No właśnie widziałem opinie, że smak espresso jest lepszy przy slow feedingu. Poprawia się "separacja" smaków. Dla typowych ziaren espresso niezbyt mi to podeszło, ale może przy jasno palonowych kawach to by poprawiło smak.

Do aeropressu wypróbuję w poniedziałek.

Ja w espresso lubię jednak body z czekoladą, karmelem i orzechami kosztem niuansów. Przelew znów zmiana o 180 stopni i tam właśnie lubię skupić się na detalach w smaku.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #367 dnia: 07 Styczeń 2024, 09:24:38 »
Ja w espresso lubię jednak body z czekoladą, karmelem i orzechami kosztem niuansów. Przelew znów zmiana o 180 stopni i tam właśnie lubię skupić się na detalach w smaku

Mam dokładnie tak samo i przy robieniu espresso slow feedingu raczej stosował nie będę. To raczej ciekawostka.
Jak będzie w Aeropresie czy Cleverze, smak pokaże 😁

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #368 dnia: 07 Styczeń 2024, 09:45:37 »
Ja od kiedy mam V60 nieco zaniedbuje aeropress... Może aż za dużo możliwości i zabrakło determinacji żeby szukać "tego czegoś"... sam nie wiem.

Czekam na Twoją opinie o efektach, może zainspirujesz mnie żeby się przeprosić z aero :)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #369 dnia: 07 Styczeń 2024, 09:47:13 »
Spróbowałem właśnie tego slow feedingu przy okazji przelewu. Sculpotor 078 ustawiony na 13, parzenie w Orea V3. Mielenie trochę za drobne bo przelewało się naprawdę długo. Zdjąłem dripper z serwera po 3 min. Spodziewałem się kawy przeciągniętej bo 3 min na orea to sporo, ale okazało się, że otrzymałem bardzo fajnego dripka.

Jedna próba to może być oczywiście przypadek i żadnych wniosków z tego wyciągnąć nie można, ale może zrobię sobie kiedyś bezpośrednie porównanie ;)

Offline Lokomisiek Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Flair 58, V60, Aeropress
  • Młynek: DF64 Gen2 (DLC), timemore C2
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #370 dnia: 07 Styczeń 2024, 10:47:54 »
Na 078 może to być nawet mniej odczuwalne, bo te żarna produkują bardzo dobry przemiał pod alternatywy i powinno mieć stosunkowo mało pyłu. Niemniej różnica powinna być, chociaż w teorii powinno być to bardziej odczuwalne na 078s.

Ja jeszcze troche prób z espresso mam przed sobą, więc za szybko nie będę miał możliwości potestowania pod przelew.

Offline emwu Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: Flair 58 LE, Aeropress, Clever Dripper, Moka Espress 3tz, 6tz, Picopresso
  • Młynek: Timemore Sculptor 064S, Flair Royal Grinder
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #371 dnia: 07 Styczeń 2024, 11:40:59 »
Sporo spraw wydaje się wyjaśniać odnośnie sposobu działania Sculptorów.
Pojawiały się na grupie użytkowników na fb opinie, że obniżenie RPM spowalnia szoty tak jakby było więcej pyłu na niższych obrotach(co było zaskakujące).
Nie robiłem wielkich testów ale na kilku espresso mogę to potwierdzić.
Wydawało mi się to dziwne aż do momentu testów slow feedingu.
Mam wrażenie, że zmniejszając RPM  zwiększamy "regind" bo ośka robiąca za prebreaker + żarna nie wyrabiają z wypychaniem przemiału.
Slow feeding działa w drugą stronę, dajemy czas na wyrzucenie mielonki z młynka bez regrindingu.
Jeśli to prawda to najlepszy efekt będzie po zmniejszeniu RPM i zastosowaniu slow feedingu 🤔

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #372 dnia: 07 Styczeń 2024, 11:56:15 »
078 ogólnie daje mało pyłu przy mieleniu na wolnych obrotach. Pyłu jest zdecydowanie mniej niż z C40 czy Kinu M47. Odsiewając na Kruve to na oko tego pyłu może być z 30-40% mniej.

Przy tym slow feedingu w pojemniku na przemiał znalazłem grudki zbrylonego pyłu co przy normalnym mieleniu nie miało miejsca ani razu.

Offline adios Mężczyzna

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Lelit Bianca v3, V60, Aeropress
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, C40 Mk3
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #373 dnia: 07 Styczeń 2024, 13:03:23 »
Kolosalna różnica wychodzi przy zmianie obrotów. Zrobiłem właśnie porównanie. Zmieniłem tylko prędkość mielenia

Stałe:
Kawy: 20g
Uzysk: 40g
Ustawienie młynka: 4,5

Zmienne:
Prędkość:
 - 1000 rpm
 - 1400 rpm

Czas przelewania:
- dla 1000 rpm: 34s (było duże ciśnienie w grupie)
- dla 1400 rpm: 21s (ciśnie było niskie, nie doszło do 8 bar)

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 693
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Timemore Sculptor
« Odpowiedź #374 dnia: 07 Styczeń 2024, 15:09:29 »
Zaraz dojdziemy do wniosku że i ręczny, żeby mniej pylił, trzeba będzie podłączać do jakiejś turbowkrętarki ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi