Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 516458 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1440 dnia: 31 Lipiec 2018, 18:56:28 »
czy ktoś wie co się stało z polską edycją mistrzostw w Aeropresie?
Forum na początku roku informowali, że w tym roku NIE robią, że jeśli ktoś chce to dają namiary.

Ponieważ bilety są drogie (trzeba bodaj 10000PLN) nikt się nie podjął.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1441 dnia: 31 Lipiec 2018, 19:06:59 »
Czyli jednak urlop. No cóż, nie dziwię się, sama organizacją takiej imprezy wymaga sporo zaangażowania i nakładu środków.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1442 dnia: 31 Lipiec 2018, 20:41:02 »
Myślę, że gdyby pojawił się sponsor strategiczny to ludzie by się znaleźli do organizacji.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1443 dnia: 31 Lipiec 2018, 21:39:42 »
Ponoć zdarzają się takie cuda, że pojawiają się ludzie z pieniędzmi o zbieżnych celach i bez specjalnych wymagań, ale na ogół pozyskanie sponsora to jest spora praca.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1444 dnia: 01 Sierpień 2018, 18:46:07 »
@Forumowicze,

którą z metod częściej preferujecie? Tradycyjną czy odwróconą? Z mojego doświadczenia wynika, że metoda tradycyjna daje kawom więcej kwasowości, odwrócona więcej słodyczy. A może macie zupełnie inne zdanie? Jakieś inne ciekawe wnioski Wam się nasunęły bawiąc się jedną i drugą metodą?

Metoda odwrócona z mieszaniem podczas preinfuzji oraz z mieszaniem podczas parzenia.. Zwykle całość w 1:45.
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1445 dnia: 01 Sierpień 2018, 23:25:39 »
Ja się chyba jednak z aero nie dogadam. Co 1-2 dni robię jakiś nowy przepis, zmieniam dozy i grubość, zmieniam temperaturę wody i czas parzenia, i ciągle bez szału. Nie powiem, aromat kawy z aero jest rzeczywiście świetny, ale smak już niekoniecznie. Pierwsze próby z phinem dają mi to czego szukam w aero. Niezwykle bogaty aromat i do tego pełny, treściwy smak. Jędrność, można by rzec. Chyba mamy z aero zbyt dużą niezgodność charakterów  [emoji38] Niby daje niezłą uniwersalność metod i smaków, ale jak na razie phin robi to lepiej. Aeropress to lekki, może nawet nagrodzony serial, który nie musi przypaść do gustu, phin - rasowy thriller, obok którego nie da się przejść obojętnie - taka wieczorna konkluzja :hihihi:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1446 dnia: 01 Sierpień 2018, 23:55:28 »
A proporcje kawa:woda robisz te same?

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1447 dnia: 02 Sierpień 2018, 00:16:31 »
Też różne. Po przeczytaniu całego wątku o aero stworzyłem sobie małą biblioteczkę forumowych przepisów i po prostu robię je po kolei. Jest z tego mnóstwo eksperymentalnej frajdy i nie twierdzę, że tego się da pić. Po prostu jak dotąd kawiarka i phin bardziej mi smakują.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1448 dnia: 02 Sierpień 2018, 14:17:00 »
Też różne. Po przeczytaniu całego wątku o aero stworzyłem sobie małą biblioteczkę forumowych przepisów i po prostu robię je po kolei. Jest z tego mnóstwo eksperymentalnej frajdy i nie twierdzę, że tego się da pić. Po prostu jak dotąd kawiarka i phin bardziej mi smakują.

skoro lubisz aromat kawiarkowy to może kup sobie fellow do areopresu :)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1449 dnia: 02 Sierpień 2018, 20:46:05 »
Też różne. Po przeczytaniu całego wątku o aero stworzyłem sobie małą biblioteczkę forumowych przepisów i po prostu robię je po kolei. Jest z tego mnóstwo eksperymentalnej frajdy i nie twierdzę, że tego się da pić. Po prostu jak dotąd kawiarka i phin bardziej mi smakują.
Ostatnie pytanie zadam. Jaką kawę mielisz do kawiarki, a jaką do aeropressu?

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1450 dnia: 02 Sierpień 2018, 21:58:14 »
skoro lubisz aromat kawiarkowy to może kup sobie fellow do areopresu
Myślałem o tym, ale kawiarka daje wystarczająco dobrą namiastkę espresso i szczerze mówiąc zamiast fellow wolałbym kupić cafflano kompresso, które rzekomo potrafi wygenerować ciśnienie w granicach 8 barów tylko cena trochę mnie zniechęca.

Ostatnie pytanie zadam. Jaką kawę mielisz do kawiarki, a jaką do aeropressu?
Chodzi ci o to, jak grubo, czy jaki gatunek?

Poza wszystkim, nie zarzucam niczego aeropressowi. Ja tylko twierdzę, że bardziej smakują mi inne metody. Moje wyobrażenia i oczekiwania wobec aero - po poznaniu opinii i recenzji na jego temat nie są adekwatne do tego, co osiągam w szklance. Może to mój brak biegłości, ale te oczekiwania idealnie spełnia phin i to od pierwszego parzenia także tego... Z aero będę cały czas eksperymentował, choćby dla sportu, ale to, co uzyskuję bez wysiłku w kawiarce, phinie czy tygielku jest tak smaczne, i tak doskonale trafia w mój gust, że to pozostałe metody traktuję jako ciekawostkę i wariacje na temat : )

Offline lukaszde Mężczyzna

  • Wiadomości: 124
  • Ekspres: Rancilio Silvia, aeropress, V60, kawiarka
  • Młynek: Comandante C40 MKIII Nitro Blade RC
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1451 dnia: 02 Sierpień 2018, 23:00:45 »
Nie, miałem na myśli rodzaj palenia:) Zwykle kawy, które daję do aeropressu nie nadają się do kawiarki. Nie wiem jak jest na odwrót, bo nigdy nie parzyłem żadnej mieszanki do espresso w aero;)

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1452 dnia: 02 Sierpień 2018, 23:17:11 »
Może coś w tym jest. Traktuję sprawę mało koszernie. Używam w aero kaw dedykowanych do przelewów i do espresso. Tak samo w przypadku kawiarki. Tyle, że w przypadku kawiarki zarówno kawy espresso, jak i przelewowe smakują świetnie, czego niestety nie mogę powiedzieć o aero, które (wydaje mi się) jest dość kapryśne. Być może znaczenie (może tylko psychologiczne) ma fakt, że w przypadku aero mnóstwo kawy "przepada" w eksperymentach, podczas gdy w pozostałych metodach straty są w zasadzie minimalne, bo napar zawsze mi smakuje.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1453 dnia: 02 Sierpień 2018, 23:32:16 »
No to się uzupełniamy, bo ja dla odmiany uwielbiam kawę z Aeropressu oraz V60-02. Natomiast nie dogadałem się ( jeszcze?) z phinem i raczej nie dogadam się nigdy z kawiarką ;) Myślę, że nie ma nic złego w tym, że kawa z jednej metody nam smakuje a z drugiej nie.

Offline uke7

  • Wiadomości: 97
  • Ekspres: Ascaso Dream i trochę alternatywy
  • Młynek: Aergrind, na celowniku coś do espresso
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1454 dnia: 02 Sierpień 2018, 23:52:59 »
Dokładnie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi