Autor Wątek: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika  (Przeczytany 52925 razy)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #150 dnia: 30 Kwiecień 2019, 11:14:15 »
Rozebrałem go na części ale nie widzę niczego niepokojącego, co mogłoby się zepsuć. Czy ktoś ma pomysł co się mogło stać i jak to naprawić?

Opisane przez ciebie objawy prawdopodobnie wskazują, że po rozbiórce nie skręciłeś młynka prawidłowo i ośka lata na boki. Pierwsze ziarno kawy, które wpada powoduje wychylenie dolnego żarna razem z osią w przeciwną stronę i zgrzyt/pisk - jak to opisałeś. Bez wsypanej kawy oś może się obracać swobodnie. Złap za dolne żarno przy pustym młynku, posiłuj się z nim i wtedy zobaczysz. Ewentualnie korbka z magnesikiem sobie popiskuje. Ale to nie ma znaczenia dla prawidłowego działania młynka.

Edzia: A może te stabilizatory w kształcie znaczków mercedesa są za luźno osadzone w korpusie młynka i stąd cały problem? One się prawdopodobnie zbliżają do siebie podczas dokręcania górnej śruby i stąd problem z luzem góra-dół opisywany powyżej przez kolegów. Jeśli tak, to jest to wada konstrukcyjna i trzeba przestać polecać ludziom ten młynek. W Timemore takie problemy nie występują - tam korpus razem z rozpórkami jest wyrzeźbiony z jednego kawałka aluminium.
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2019, 11:26:45 wysłana przez Pawcio »

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #151 dnia: 30 Kwiecień 2019, 13:01:35 »
W tym młynku, nawet po krótkim użytkowaniu pod gałką w wyniku tarcia zbiera się stalowy pył. Jest go na tyle dużo, że powoduje duże opory w okręcaniu się gałki oraz "głośny pisk", który można wziąć za odgłos dochodzący z wnętrza młynka. Suma oporu żaren i oporu gałki może dawać wrażenie źle działającego mechanizmu. Ściągnąć gałkę, wyczyścić z pyłu, dać kropelkę smarowidła. U mnie pomogło :taktak:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #152 dnia: 30 Kwiecień 2019, 13:38:02 »
Ściągnąć gałkę, wyczyścić z pyłu, dać kropelkę smarowidła.
Przecież inaczej się nie da...  :taktak:

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #153 dnia: 30 Kwiecień 2019, 14:10:37 »
Przecież inaczej się nie da... 
Ściągnąć gałkę, wyczyścić z pyłu, dać kropelkę smarowidła.
Przecież inaczej się nie da...  :taktak:

Da się! Zostawić gałkę jak jest, a nasmarować dłonie :evil:
« Ostatnia zmiana: 30 Kwiecień 2019, 14:12:59 wysłana przez lubusz »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #154 dnia: 30 Kwiecień 2019, 14:30:44 »
Jak sprawdzić łożysko nie wyjmujac go? Ciężko.. Jedynie na słuch, czy nie "żużni" podczas kręcenia.  No chyba, że faktycznie kręci się dolne zarno. Ja miałem w swoim poluzowany ten dolny pierścień trzymający zarno. Ale nic się nie stało. Dokrecilem go szczypcami takimi do zakładania pierścieni segera. Ten pierścień ma dwa małe nawierty, właśnie po to by móc go odkręcić czy przykrecic. No cóż.. Za 250 złotych niemozna mieć mlynka jakości kazaka czy komedia. Nie mniej jednak, moim zdaniem xeoleo jest spoko.

Offline Ijon Mężczyzna

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Oxo, Aeropress, V60
  • Młynek: Comandante Nitro
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #155 dnia: 06 Maj 2019, 23:05:05 »
Dziękuję wszystkim za pomoc. Po powrocie z długiego weekendu spróbowałem jeszcze raz i popatrzyłem na młynek od spodu w trakcie kręcenia (młynek wypełniony kawą). Już wiem co się dzieje: obraca się zewnętrzne żarno. Na zdjęciach pokazana wzajemna pozycja żarna wewnętrznego, zewnętrznego (od spodu widoczny tylko cienki pasek) i obudowy, przed i po obrocie korbką.
[attachment id=1 msg=Przed][/attachment]
[attachment id=2 msg=Po][/attachment]
Napisałem do sprzedawcy, napiszę na forum jak skończyła się reklamacja.

Offline Officzek

  • Wiadomości: 48
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #156 dnia: 25 Listopad 2019, 19:19:23 »
Jakie polecacie ustawienia  pod kawiarkę Xeoleo 45?

Offline przemekm Mężczyzna

  • Wiadomości: 38
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #157 dnia: 24 Grudzień 2019, 09:21:00 »
Przyszedł i mój pierwszy młynek czyli omawiany tutaj xeoleo. W związku z tym mam pytanie: czy to normalne, że na "ciasnym" skręceniu (u mnie na 5 numerze) żarna zaczynają o siebie ocierać w jednym miejscu? Cały czas obracają się dość płynnie i nie ma też specjalnych luzów na osi itp. po prostu przy obracaniu na sucho korbką w jednym punkcie słychać, że coś o siebie ociera. Żarna blokują się gdzieś na 2 nr. Zastanawiam się czy jest to standardowa dokładność wycentrowania dla tego modelu czy może wadliwy egzemplarz. Czy takie delikatne "niedocentrowanie" ma duży wpływ na jakość mielenia? Będę używał go głównie do dripów.

Czy jest szansa, że przy mieleniu żarną się trochę "dotrą"/ustawią jak należy ?

Przy okazji zastanawiam się czy w takich topowych młynkach jak Comandante, Kinu itp. żarna są tak dokładnie wycentrowane, że żarna do samego końca chodzą super płynnie bez ocierki i na następnym kilku się już całkiem blokuja ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: 24 Grudzień 2019, 10:12:28 wysłana przez przemekm »

Offline tofikt

    • prywatna
  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: aeropress
  • Młynek: xeoleo
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #158 dnia: 21 Maj 2020, 20:43:52 »
Mam nadzieję, że na tych ustawieniach nie próbujesz mielić?

Wysłane z mojego Mi A1 przy użyciu Tapatalka


Offline freestyle01

  • Wiadomości: 11
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #159 dnia: 02 Lipiec 2020, 11:16:25 »
Cześć, po około 8 miesiącach używania młynka XEOLEO 50mm, młynek przestał mielić. Kręce korbką i nie ma oporu (działa luźno) tak jakby żarna nic nie mieliły.
Ktoś pomoże? Może się coś tam poluzowało? Może potrzebna jest regulacja?

Offline freestyle01

  • Wiadomości: 11
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #160 dnia: 03 Lipiec 2020, 08:44:51 »
Cześć, po około 8 miesiącach używania (średnio 1 mielenie dziennie) tego młynka (wersja 50mm), stała się dziwna rzecz - młynek z dnia na dzień przestał mielić. Przy obracaniu korbką nie ma oporu (działa dość luźno), tak jakby żarna nie miały kontaktu z ziarnami.  Pierwszego dnia jeszcze jakoś dało się zmielić, kręcąc korbką w obydwie strony (raz w jedną raz w drugą, po pół obrotu).
A wczoraj już mielenie nie było możliwe. Rozebrałem młynek i wszystko wygląda ok. Po skręceniu regulacji młynka na zero, pojawił się lekki opór, ale nadal nie mieli ziaren. Nie mam pojęcia co mogło się stać, może ktoś z Was coś poradzi? Poniżej kilka zdjęć.   

Na ostatnim zdjęciu widać nakrętkę, której nie odkręcałem, ale widziałem na jednym filmiku na YT, że ktoś ją odkręcił (mi się nie udało nie chciałem nic urwać).
edit: to był filmik o tytule (Recenzja młynka Xeoleo - wady i zalety) - czas 1min 14sec, widać jak tą nakrętkę odkręcają.

PS. Proszę administrację o usunięcie mojego poprzedniego posta, gdyż obecny jest jego rozszerzeniem (nie było już możliwości modyfikacji poprzedniego).
« Ostatnia zmiana: 03 Lipiec 2020, 09:06:44 wysłana przez freestyle01 »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #161 dnia: 03 Lipiec 2020, 10:50:22 »
Sprawdź czy gwint w nakrętce do regulacji grubości przemiału jest cały. Może tam się uszkodził.

Offline freestyle01

  • Wiadomości: 11
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #162 dnia: 03 Lipiec 2020, 19:24:20 »
@Damian
Gwint na ośce wydaje się OK. Dorzucam filmiki jak pracuje żarno (na razie na sucho, bez ziaren w środku).

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #163 dnia: 04 Lipiec 2020, 15:28:20 »
Otwierają się komuś te filimiki? Bo u mnie nie.

@freestyle01 Zobacz przy zasypanej kawie czy zewnętrzne żarno nie kręci się razem z wewnętrznym przez co kawa się nie mieli. Ewentualnie czy wewnętrzne żarno się kręci, czy stoi gdy nasypana jest kawa. Przy tak prostej konstrukcji jest tylko kilka możliwości. Gdzieś po prostu to nie pracuje i któryś element nie trzyma.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2020, 15:31:21 wysłana przez krystians »

Offline freestyle01

  • Wiadomości: 11
Odp: Xeoleo 50mm - minirecenzja laika
« Odpowiedź #164 dnia: 04 Lipiec 2020, 17:41:01 »
@krystians
Bingo! Dopiero po wsypaniu kawy jak sprawdziłem (przy ściągniętej pokrywie górnej) to zewnętrzne żarna faktycznie kręcą sie razem z wewnętrznymi. Co mogę z tym zrobić?  Filmiki odpalają mi się przez taptalk (aplikacja na Android). Należysz może do grupy Facebookowej "Krakowska Kooperatywa kawowa"? Tam zamieściłem więcej materiału i filmiki się otwierają.


Dodatkowo jak wewnętrzne zarno (na ośce) pod wpływem oporu ziaren kawy powoduje ze zaczyna się ruszać i to zewnętrzne żarno (które powinno być stale) to młynek lekko piszczy.
« Ostatnia zmiana: 04 Lipiec 2020, 18:10:30 wysłana przez freestyle01 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi