Autor Wątek: Ekspres do 500 zł  (Przeczytany 16692 razy)

Offline Frexor

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #30 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:43:49 »
Nie wiem, czy wziołeś pod uwagę koszty utrzymania automatu.
Ja żadnego ekspresu nie mam, ale czytałem, że roczny koszt utrzymania(środki do regularnego czyszczenia, odkamieniania itp) to ok. 700 złotych  :wow2:.
Na dodatek, automat to skomplikowane urządzenie. Zacznie się psuć.
Wziąłem pod uwagę, ale nie widziałem aż takiej kwoty. Zazwyczaj w opiniach widziałem koszt rzędu 200 zł rocznie, a może i na kilka lat (rozbieżne opinie). Jeśli chodzi o proste naprawy i utrzymanie automatu w dobrej kondycji, to o to raczej bym się nie martwił, ojciec lubi dbać o sprzęt.
Nie ma sensu nikogo na siłę przekonywać, jeśli głównym celem jest funkcja one touch to może niech tak zostanie. Taki automat to godny prezent jak by nie patrzeć. W sytuacji kiedy użytkownik i tak nastawia się na kupowanie kaw marketowych zapewne nawet automat pozwoli na nastawy które pozwolą wybrać najbardziej pożądany z dostępnych smaków napoju, ja osobiście kompletnie nie jestem przekonany ani do automatów ani do przelewów ale pamiętajmy że jeśli się kupi raz, drugi, trzeci kawę z biedronki i nie pije innej to pewnie z czasem przyzwyczaimy się do jej walorów i zacznie nam w efekcie smakować. Pytanie czy wydając tą kasę trafisz w gusta obdarowanych.   
Ojciec chce kupić lepszą kawę, przynajmniej na spróbowanie. Fakt, piją teraz kawy "marketowe", ale myślę, że nie jest aż tak źle - nie sięgają po najtańsze. Wczoraj u nich byłem i zapisałem kilka kaw jakie mają: Lavazza Kawa Crema E Aroma, Lavazza Qualita Rossa, Lavazza Qualita Oro, Lavazza Pienaroma i ZAVIDA Waniliowo-orzechowa. Jest szansa, że na stałe przerzucą się na lepsze kawy.
Ogólnie to jest tak, że matka chce mieć automat, ale nie chce na niego wydawać kasy (nie wie o tym, co z ojcem planujemy). Z tego, co mówił ojciec, to ona czasami z koleżankami w pracy bawi się różnymi kawami i coś tam w automacie próbują ustawiać. Ojciec w pracy nie ma automatu, więc po prostu zalewa to, co zmielił w domu i dodaje mleka. On koniecznie chce automat, bo można uzyskać fajne mleczne kawy.
Na 100% nie jestem pewien, czy trafię w ich gusta, ale na pewno będą bardzo zadowoleni z prezentu. Co prawda, średnio chce mi się wydawać tyle kasy, ale kiedyś tyle we mnie zainwestowali, że nie miałbym sumienia kupować im byle jakiego prezentu. Jeśli dobrym wyborem byłby ekspres przelewowy + dobry młynek, a jednak chcieliby mieć automat, to jednak wolę im kupić automat. Mam nadzieję, że nie wpuszczę ich na duże koszta po okresie gwarancji :P Początkowo chciałem wykupić im wycieczkę, ale ojciec mnie wyprzedził. Może za rok się uda :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #31 dnia: 16 Grudzień 2017, 09:51:21 »
Kawy mleczne, to jedyne co automat w mojej opinii zrobi w miarę dobrze. Głównie dla tego, że mleko przykrywa niedoskonałość przygotowanej kawy, mleko może nie jest idealnie spienione, ale da się wypić ze smakiem.

Edycja: mleko przykrywa również doskonałość, dla tego preferuję kawy czarne

Marek.
« Ostatnia zmiana: 16 Grudzień 2017, 11:15:48 wysłana przez Miklas »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #32 dnia: 16 Grudzień 2017, 10:28:06 »
Ważne, jeżeli już ma być automat, żeby nie płukał kawy do końca tylko uzupełniał gorącą wodą.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Hilderyka

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: ascaso Dream
  • Młynek: C40 MKIII
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #33 dnia: 16 Grudzień 2017, 20:02:42 »
Automat przy robieniu kaw mlecznych jest dobrym rozwiązaniem. Decydując się na taki warto, aby był w pełni automatyczny, a więc bez dyszy do spieniania mleka, a z wężykiem do jego pobierania np. bezpośrednio z kartonu albo z dedykowanego termosu. Tutaj odradzam wpinany plastikowy pojemnik na mleko, moim zdaniem o wiele trudniej utrzymać go w czystości, niż termos ze stali nierdzewnej.
Co do kosztów czyszczenia i odkamieniania - tabletki czyszczące jednostkę zaparzającą z osadów kawowych na cały rok to koszt 30zł. Tabletki do odkamieniania możesz śmiało zastąpić je kwaskiem cytrynowym, zresztą większość z nich składa się właśnie z niego. Wydatek groszowy, a jak sama sprawdziłam ilość wypłukanego kamienia nie różniła się przy użyciu jednego i drugiego. Do tego dolicz jeszcze smar silikonowy  w przypadku, kiedy ekspres posiada wyjmowany blok zaparzający, koszt w granicach 30zł. I w zasadzie tyle, można doliczyć jeszcze płyn do układu spieniania usuwający osad z mleka, chociaż z podobnym efektem użyć płynu do mycia naczyń.
Prawidłowa konserwacja jest niezmiernie ważna, niektórych potrafi zaskoczyć kolonia pleśni w bloku zaparzającym, gdyż do tej pory nie wiedzieli, że w ogóle go mają ;) Moim zdaniem pod względem higienicznym kolba jest o wiele bardziej wygodna.
Sama przez ponad 4 lata używałam Nivony, miałam też styczność z ekspresami Jury, De Longhi, Krupsa, Saeco.
Każdy ma swoje wady i zalety, ale to temat na osobny wątek, zresztą tutaj i tak trochę odbiegamy od pierwotnej kategorii, tj. ekspresy kolbowe ;)


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #34 dnia: 16 Grudzień 2017, 21:39:41 »
 [emoji106]
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #35 dnia: 16 Grudzień 2017, 21:41:48 »
Co do kosztów czyszczenia i odkamieniania - tabletki czyszczące jednostkę zaparzającą z osadów kawowych na cały rok to koszt 30zł. Tabletki do odkamieniania możesz śmiało zastąpić je kwaskiem cytrynowym, zresztą większość z nich składa się właśnie z niego. Wydatek groszowy, a jak sama sprawdziłam ilość wypłukanego kamienia nie różniła się przy użyciu jednego i drugiego. Do tego dolicz jeszcze smar silikonowy  w przypadku, kiedy ekspres posiada wyjmowany blok zaparzający, koszt w granicach 30zł. I w zasadzie tyle, można doliczyć jeszcze płyn do układu spieniania usuwający osad z mleka, chociaż z podobnym efektem użyć płynu do mycia naczyń.

Dolicz jeszcze dedykowane filtry do wody, wyjdzie parę stówek...

Offline Hilderyka

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: ascaso Dream
  • Młynek: C40 MKIII
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #36 dnia: 16 Grudzień 2017, 22:15:41 »
Dolicz jeszcze dedykowane filtry do wody, wyjdzie parę stówek...
Jest to opcja, którą można przełączyć na pracę bez filtra (Nivona, De Longhi). Przy pracy z filtrem twardość wody ustawiona jest domyślnie na najniższą, co skutkuje dłuższą przerwą między kolejnymi operacjami odkamieniania. Przy pracy bez filtra przyjmowana jest wyższa wartość, którą użytkownik może indywidualnie zmienić, stąd standard dołączania do ekspresu testu paskowego na twardość wody.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #37 dnia: 17 Grudzień 2017, 18:50:50 »
Ekspres do 500 zł to chyba żart ?
Idź do Lidla na promocje lub marketu. Tam są takie ekspresy lub na OLX i Allegro używane chińczyki.

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #38 dnia: 17 Grudzień 2017, 19:32:12 »
Ekspres do 500 zł to chyba żart ?
Idź do Lidla na promocje lub marketu. Tam są takie ekspresy lub na OLX i Allegro używane chińczyki.
Nie bardzo wiem co wnosi ten komentarz. Oczywista oczywistość, ale trzeba słownie dowalić. Niebywały brak taktu.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #39 dnia: 17 Grudzień 2017, 19:56:14 »
Ekspres do 500 zł to chyba żart ?
Idź do Lidla na promocje lub marketu. Tam są takie ekspresy lub na OLX i Allegro używane chińczyki.
Nie bardzo wiem co wnosi ten komentarz. Oczywista oczywistość, ale trzeba słownie dowalić. Niebywały brak taktu.
Niebywały brak taktu.
Chłopie. Niebywały brak taktu to taki post. Ekspres za 500 zł. Ktoś kto przeczyta choć trochę dział Ekspresy kolbowe to wie, że taka kwota za ekspres kolbowy to żart. A w moim poście nie ma nic z braku taktu. Za taką cenę to tylko "chińczyki".
I ludzie się angażują szukając cos za 500 zł.
Ja zostawiam ten post, bo niepoważny.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Grudzień 2017, 21:38:27 »
@Hlary. Żart byłby wtedy gdyby ktoś chciał kupić nową kolbę za 500 zł. i robić z niej espresso.

@Frexor. Cieszy mnie Twoje podejście, że chcesz sprezentować swoim rodzicom ekspres ciśnieniowy.  :ok:  Człowiek nie wielbłąd kawy napić się musi. Tak samo jak na forum kawowym zapytać się o to i owo, bo to jest  z tym tematem związane
Kwota, 500 zł, jest taka a nie wyższa. Szału nie będzie. Mimo to gwarancja 24 miesięczna powinna być zapewniona kupując nowy ekspres w sklepie.
Z tego co wyczytałem kawa ma być do kubka, czyli stosunkowo duża. Przy tych tanich ekspresach najważniejsze jest, żeby one nie przepalały wody podczas ekstrakcji.
Jak wymieniony przez Ciebie  ZELMER 13Z012 nie przegrzewa wody, to go kup jako nowy, koniecznie z 2 letnią gwarancją. Pamiętaj, że masz jeszcze propozycję od Janusza.
« Ostatnia zmiana: 17 Grudzień 2017, 21:46:38 wysłana przez Tedi »
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Grudzień 2017, 23:00:48 »
Ekspres do 500 zł to chyba żart ?
Idź do Lidla na promocje lub marketu. Tam są takie ekspresy lub na OLX i Allegro używane chińczyki.
Ja swojego Basica sprzedałem za 400 zł. Kupiłem za 260 zł "uszkodzonego" i jakoś nie uważam, że to był zły wybór... Komplet uszczelek 50 zł + trochę własnej pracy i byłem bardzo zadowolony.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Grudzień 2017, 23:20:38 »
Chłopie. Niebywały brak taktu to taki post. Ekspres za 500 zł. Ktoś kto przeczyta choć trochę dział Ekspresy kolbowe to wie, że taka kwota za ekspres kolbowy to żart. A w moim poście nie ma nic z braku taktu. Za taką cenę to tylko "chińczyki".
I ludzie się angażują szukając cos za 500 zł.
Ja zostawiam ten post, bo niepoważny.

Wystarczyłoby, żebyś "przeczytał choć trochę" temat w którym napisałeś, wystarczyłaby nawet ostatnia strona, dowiedziałbyś się, że powyższe przekazaliśmy już koledze w znacznie przyjemniejszych słowach, a budżet został zwiększony.

Przychylam się do opinii, że napisałeś tu tylko, żeby
słownie dowalić

Offline Frexor

  • Wiadomości: 15
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Grudzień 2017, 23:46:17 »
Automat przy robieniu kaw mlecznych jest dobrym rozwiązaniem. Decydując się na taki warto, aby był w pełni automatyczny, a więc bez dyszy do spieniania mleka, a z wężykiem do jego pobierania np. bezpośrednio z kartonu albo z dedykowanego termosu. Tutaj odradzam wpinany plastikowy pojemnik na mleko, moim zdaniem o wiele trudniej utrzymać go w czystości, niż termos ze stali nierdzewnej.
Co do kosztów czyszczenia i odkamieniania - tabletki czyszczące jednostkę zaparzającą z osadów kawowych na cały rok to koszt 30zł. Tabletki do odkamieniania możesz śmiało zastąpić je kwaskiem cytrynowym, zresztą większość z nich składa się właśnie z niego. Wydatek groszowy, a jak sama sprawdziłam ilość wypłukanego kamienia nie różniła się przy użyciu jednego i drugiego. Do tego dolicz jeszcze smar silikonowy  w przypadku, kiedy ekspres posiada wyjmowany blok zaparzający, koszt w granicach 30zł. I w zasadzie tyle, można doliczyć jeszcze płyn do układu spieniania usuwający osad z mleka, chociaż z podobnym efektem użyć płynu do mycia naczyń.
Prawidłowa konserwacja jest niezmiernie ważna, niektórych potrafi zaskoczyć kolonia pleśni w bloku zaparzającym, gdyż do tej pory nie wiedzieli, że w ogóle go mają ;) Moim zdaniem pod względem higienicznym kolba jest o wiele bardziej wygodna.
Sama przez ponad 4 lata używałam Nivony, miałam też styczność z ekspresami Jury, De Longhi, Krupsa, Saeco.
Każdy ma swoje wady i zalety, ale to temat na osobny wątek, zresztą tutaj i tak trochę odbiegamy od pierwotnej kategorii, tj. ekspresy kolbowe ;)
Dzięki za pomoc! Właśnie chcę kupić coś, co ma wężyk do mleka. Będę zwracał uwagę na budowę i części zamienne. Mam nadzieję, że będzie to inwestycja na lata.

Ekspres do 500 zł to chyba żart ?
Idź do Lidla na promocje lub marketu. Tam są takie ekspresy lub na OLX i Allegro używane chińczyki.

Spokojnie, chętnie kupię jakiegoś chińczyka, jeśli będzie dobry. Większość osób mi pomogła i na spokojnie wytłumaczyła co i jak. Niestety, ale czytając takie komentarze jak Pana, czuję się jak na elektrodzie, gdzie wielcy elektrycy uważają się za swego rodzaju doktorów z uczelni. Gdy byłem młodszy i pracowałem w sklepie komputerowym, to na spokojnie tłumaczyłem ludziom, dlaczego nie warto kupować taniego sprzętu, nawet jeśli zadawali niedorzeczne pytania. Przeczytałem sporo, ale ciężko było znaleźć coś konkretnego. Większość komentarzy była w stylu "dorzuć 2000 zł i kup coś porządnego". Ktoś, kto przez cały czas pił kawę za kilkanaście złotych z marketu, w zwykłym ekspresie przelewowym i chce w końcu kupić coś lepszego, to dozna szoku, gdy przeczyta komentarz "ekspres za 500 zł to żart". Nigdy nawet bym nie pomyślał, że "zwykły" młynek może kosztować 300 zł. Podejrzewam, że nawet gdybym kupił rodzicom zwykły ekspres przelewowy za 200 zł, to by byli zadowoleni i kawa by im smakowała. Nie każdy ma tak "wysublimowany" smak, jak smakosze kawy i smakuje im kawa za 40 zł. Ja na przykład nie dam rady wypić nawet pół filiżanki dobrej kawy (tak, kilka razy byłem w kawiarni). Nie ważne jak dobra by była i tak nie mogę tego przełknąć.

@Frexor. Cieszy mnie Twoje podejście, że chcesz sprezentować swoim rodzicom ekspres ciśnieniowy.    Człowiek nie wielbłąd kawy napić się musi. Tak samo jak na forum kawowym zapytać się o to i owo, bo to jest  z tym tematem związane
Kwota, 500 zł, jest taka a nie wyższa. Szału nie będzie. Mimo to gwarancja 24 miesięczna powinna być zapewniona kupując nowy ekspres w sklepie.
Z tego co wyczytałem kawa ma być do kubka, czyli stosunkowo duża. Przy tych tanich ekspresach najważniejsze jest, żeby one nie przepalały wody podczas ekstrakcji.
Jak wymieniony przez Ciebie  ZELMER 13Z012 nie przegrzewa wody, to go kup jako nowy, koniecznie z 2 letnią gwarancją. Pamiętaj, że masz jeszcze propozycję od Janusza.
Budżet podniosłem do ok. 2000 zł i zastanawiam się nad automatem. W weekend zrobiłem sobie przerwę w poszukiwaniach ekspresu, ale od jutra zaczynam. Zostało mało czasu na podjęcie decyzji :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6233
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ekspres do 500 zł
« Odpowiedź #44 dnia: 18 Grudzień 2017, 00:32:51 »
Warto pamiętać, że ekspres przelewowy za trzy stówki nie będzie gorszy, jest to po prostu inny sposób zaparzania. Taka jak pisali koledzy do dużego kubka nawet lepszy. Największą różnicę zrobi młynek i dobra kawa. Skoro ekspres już jakiś jest to może lepiej od takiego prezentu zacząć?

Albo w ogóle nie uszczęśliwiać ludzi na siłę kupić, coś prywatnie od serca co ich poruszy, ewentualnie dodać jakąś kawę z palarni, a jak będą gdzieś warsztaty kawowe to pójść razem z nimi? Może wspólnie pomóc poszukać jak coś im się spodoba.

Tak prywatnie wydaje mi się, że najlepsze co możemy dać bliskim to zaangażowanie, czas, serdeczność, szacunek.
« Ostatnia zmiana: 18 Grudzień 2017, 00:57:55 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi