Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 177759 razy)

Offline fill Mężczyzna

• Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #435 dnia: 15 Czerwiec 2024, 23:47:38 »
Dobre, jestem za tą tezą...

Offline DoreK Mężczyzna

• Ekspres: HIBREW H7A (OPV 9 bar mod)
  • Młynek: HIBREW G5
« Odpowiedź #436 dnia: 18 Czerwiec 2024, 03:16:38 »
Coś w tym jest ;]

Nie zamawiam za dużo kawy, bo z reguły piję ją sam i jest to góra jedna dziennie przed pracą, chyba że w weekend ktoś do mnie wpadnie. Dlatego też nie mam okazji przetestować za dużo palarni w krótkim czasie, dopiero teraz zdecydowałem się wziąć coś innego niż BPK które - w mojej opinii - jak na swoją cenę daje radę. Ale dopiero zacząłem swoją przygodę, więc jeszcze wiele przede mną.

Dostanę od Mott zwrot kasy, więc kilo (wątpliwego) Santosa za friko. Uczciwa cena :lol2:
Jak naprawię swój ekspres i spiję resztki Kolumbii, to przetestuję, choć mam świadomość, że może wyjść różnie. Na pewno dam znać.
Traktuję też to jako po prostu eksperyment, jak przeoram najciekawsze budżetówki, to zacznę sięgać po droższe kawy.

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #437 dnia: 18 Czerwiec 2024, 06:10:50 »
Traktuję też to jako po prostu eksperyment, jak przeoram najciekawsze budżetówki, to zacznę sięgać po droższe kawy.
Wiesz, że każdy to przechodził i żeby ktoś mi podsunął dla porównania, to z perspektywy czsu bym był mu bardzo wdzięczny. Nie warto, bo ile  zaoszczędzisz kasy pijąc takie ilości kawy?
« Ostatnia zmiana: 18 Czerwiec 2024, 06:12:56 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline tachykardia Mężczyzna

• Ekspres: La Pavoni Pro | Brikka
  • Młynek: Fred | Xeoleo
« Odpowiedź #438 dnia: 12 Lipiec 2024, 22:22:05 »
Jeśli ktoś szuka kawy pod espresso w okolicach 50 zł to ostatnio trafiłem na Kawa Rysia - mieszanka arabica/robusta 50/50 - na portalu aukcyjnym. Za tą cenę nie mam powodów do narzekania, ziarna ok, nie przepalone, po zaparzeniu nuty czekolady, pieczonego chleba, brak nieprzyjemnej goryczy i kwasowości. Powiedziałbym bardzo bezpieczne espresso lub baza do mleka, ale przelew chyba nie będzie udany. Może lepszy młyn wyciągnie więcej, choć i tak o wiele przyjemniej się ją pije niz marketówki w tej cenie. I jeszcze wspomnę Wysocki Coffee Espresso Blend, podobna, choć dla mnie już za dużo kwasków.

Offline Antonio Mężczyzna

• Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
« Odpowiedź #439 dnia: 13 Lipiec 2024, 09:36:58 »
choć dla mnie już za dużo kwasków
Tak wywiera się presję (rynkowo-mentalną) na ludziach kawy. Problem tych "kwasków" jest wyolbrzymiany i prowadzi tylko do tego, że autor tychże słodyczy sięgnie po czarę goryczy ;). Czy będzie to korzystne dla nas i dla kawy?
« Ostatnia zmiana: 13 Lipiec 2024, 09:39:16 wysłana przez Antonio »

Offline tachykardia Mężczyzna

• Ekspres: La Pavoni Pro | Brikka
  • Młynek: Fred | Xeoleo
« Odpowiedź #440 dnia: 13 Lipiec 2024, 22:40:48 »
A nie może być tak, że po prostu wolę kawę z nutami gorzkimi niż kwaśnymi? Nie szukam cytrusów ani owoców, wolę wanilię, czekoladę, coś zbliżonego, raczej mieszanki arabiki i robusty. Nie czuję presji rynku, wybieram to, co mi odpowiada. Nie martw się, na dobry towar zawsze będą chętni, i to dobrze - także dla kawy  :)

Offline GostRado Mężczyzna

• Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》ALESSI la cupola 1tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
« Odpowiedź #441 dnia: 14 Lipiec 2024, 07:54:18 »
Problem tych "kwasków" jest wyolbrzymiany i prowadzi tylko do tego, że autor tychże słodyczy sięgnie po czarę goryczy
Bezbłędne i dowcipne👍👍👌👌😁😁
》tertium non datur《

Offline DoreK Mężczyzna

• Ekspres: HIBREW H7A (OPV 9 bar mod)
  • Młynek: HIBREW G5
« Odpowiedź #442 dnia: 21 Lipiec 2024, 04:06:14 »
Ode mnie kilka aktualizacji.

Wypiłem 500g Gwatemali od BPK. Naprawdę udana kawa, próbowałem na różnych ratio głównie dozy 18g.
Odczucia: przede wszystkim zauważyłem, że z tej kawy wychodzi mocniej brązowa crema przy espresso. Dobry balans kwasowości i goryczki, nie jest to kawa w której doszukiwałbym się jakiejś dużej słodyczy, względem delikatnych baz do mleka pokroju Brazylii. Nuty według palarni - orzech włoski i kakao, według mnie całkiem trafnie ocenione, ja bym szedł bardziej w gorzką czekoladę. Natomiast z mlekiem wychodzi dość dziwny smak, taki jakby słonawy (tu wybija się ten orzech właśnie). Co ciekawe, przy zastosowaniu innego koszyka (BEP 2.0 względem stockowego lub DEX) zdecydowanie spadła kwasowość, pozostawiając jednak podobny poziom goryczki i nieco delikatniejsze nuty smakowe.
Raczej nie mój faworyt jeśli chodzi o smak, ale to wynika z moich preferencji. Kawa całkiem udana, choć dostrzegłem trochę wadliwych ziarenek. Palenie równomierne jak na moje oko.

Aktualnie próbuję Brazylię od Kiwi Garden jako eksperyment do daily mlecznych, udało mi się zgarnąć za niecałe 60zł/kg. Jest to chyba najdelikatniejsza Brazylia jaką piłem, niska kwasowość, nuty smakowe moim zdaniem bardzo standardowe jak na ten rodzaj kawy. Coś tam czekolady, orzechów i karmelu, choć osobiście nie doszukiwałbym się pomarańczy tak jak oceniła palarnia. Może kwestia dozy albo samego młynka. Z mlekiem wychodzi słodycz i kawa jest naprawdę słodka, ale bez bardziej wybijających się nut smakowych. Dla mnie - troszkę za delikatna. Jakość ziaren dobra, palenie też równomierne.

W kolejce u mnie jest jeszcze Peru od BPK (mam dość spore zaufanie do nich, bo jedyny niewypał jaki miałem to blend arabika/robusta, a cała reszta naprawdę się broni).

Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi