Autor Wątek: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego  (Przeczytany 4154 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #15 dnia: 20 Sierpień 2018, 16:31:53 »
Jeszcze trochę featurów i z taniego sposobu aero zrobi się droższe od ekspresu. Chyba dziś w ramach protestu budżetowo zaparzę sobie z phina za 20 pln

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #16 dnia: 21 Sierpień 2018, 08:40:15 »
Preinfuzja w aeropressie bez problemu z czajnika. Delikatnie lać i obracać albo zamieszać po zalaniu, jakieś mega wprawy do tego nie trzeba. Raczej w laniu do małej dziury ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #17 dnia: 21 Sierpień 2018, 11:43:32 »
Ale konewka się jednak przydaje :taktak: Łatwiej trafić do dziury w Aeropressie :) Poza tym jeśli masz już konewkę, za 25 zł możesz dokupić V60-02 i zaczyna się prawdziwa zabawa ;-) Polewanie nią dripa jest takie jakieś hipnotyzująco wyluzowujące, można na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Wiem, zwariowałem :mrgreen:

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #18 dnia: 21 Sierpień 2018, 11:57:49 »
hmmm chyba jeszcze nie zalewałem aero z konewki, fakt że mam czajnik z regulacją temperatury, więc jest szybki i prosty, ale chyba na plus z zalewania z czajnika jest, że można "chlupnąć" intensywnie, żeby się od razu solidnie zamieszało.

Sensu preinfuzji w metodach imersyjnych nie dostrzegłem na razie, chodź robię taką mini, znaczy się, podobnie jak @siewcu napisał, wlewam trochę wody, żeby zamieszać, żeby się ładnie wszystko zmoczyło i dolewam z rozmachem resztę wody, nie czekam 30 sekund

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #19 dnia: 21 Sierpień 2018, 12:04:21 »
Ja podobnie. Aeropress przy metodzie odwróconej zalewam do połowy, następnie mieszam dokładnie patykiem do szaszłyków ( bardzo fajnie się nim miesza -polecam) i dolewam wodę do pełna.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #20 dnia: 21 Sierpień 2018, 12:15:02 »
Ja ostatnio jak robię AP to zalewam do pełna od razu. 15/250, zalewam ~94 stopnie, 1:30 min stoi, przykrywam sitkiem z filtrem(aerdisc), czekam do 2:15 min i przeciskam. Ostatnio zrobiłem tak Kenię Kii z Małej Czarnej używając wody, z której jeszcze nic dobrego mi nie wyszło. Zmiażdżyło mnie to... Świetnie wyszła, pełna smaku, lekka, minimalna kwasowość, smaku jak zwykle nie opiszę bo sensoryka leży.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #21 dnia: 21 Sierpień 2018, 18:53:18 »
Preinfuzja w aero jest zbędna, tak jak w każdej innej metodzie zalewowej (french press, cupping, itp.)

@Siewcu, jaki stopień mielenia?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5085
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Pomoc w wyborze kawy i sprzętu dla początkującego
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Sierpień 2018, 08:05:08 »
2.5 w aergrindzie mieliłem, może ciut grubiej. Bardzo zdziwiony byłem, że na tej wodzie się udało coś takiego zrobić, bo jest naprawdę niedobra :) Chyba kawa tu wybiła się mocno swoimi możliwościami, bo jest naprawdę dobra.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi