Autor Wątek: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych  (Przeczytany 14159 razy)

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Czesc, ja tu nowy i zielony,  nie zjedzcie mnie...:)


Upodobania: TYLKO kawy mleczne, w tyg 1-2 dziennie, w weekendy ok 6-8/dzien, sporzadzane zazwyczaj parami:)

Priorytety:
- kompaktowość - do ok 30cm szerokosci (bede mial ok 50cm blatu do dyspozycji, a musi sie zmiescic jeszcze porzadny młyn)
- szybki czas praktycznej (nie teoretycznej = dane tech) gotowości. Realny Max 15-20  in. To warunek bezdyskusyjny, ktorego nie da sie zalatwic programatorem w przypadku szybkich i niespodziewanych kaw weekendowych.
- duza wydajnosc parowa (sorry za nazewnictwo - moje wlasne). Chcialbym móc bezstresowo spienic na raz podwojna porcje mleka.
- otwarta droga do dobrych czarnych kaw w przyszlosci. Wole maszyne na wyrost niz pozniejsze zonglerki sprzetem, nawet jesli mam nigdy nie wykorzystac jej pelnego potencjalu
- trwalosc, serwisowalnosc, latwa obsluga i utrzymanie w czystosci.

Popatrzylem troche na oferte rynkowa, powiedzcie czy np taka Bezzera BZ16 to dobry wybor (gotowość reklamowana 10 min., wiec licze na 20 w realu, spory bojler) czy lepiej moze isc  w mniejsze dwubojlerówki?

A jesli tak, czy to jednak nie bedzie przerost formy nad potrzebami, z jej profi mozliwosciami jak pobor wody z sieci, czy odprowadzeniem ścieków z tacki?

Dzieki z gory za ew sugestie! Budzet to ok 10 tys ale moze nie trzeba tyle wydawac, nawet na ambitna maszynke na wyrost? :)

Licze na Wasza zyczliwosc, to zadna prowokacja:)
Artur




Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipiec 2019, 14:12:37 »
Nie trzeba tyle wydawać - może to być też ASCASO DUO PROF Black lub ASCASO DUO PID PROF (kolory do wyboru: czarny, biały lub polerowana stal nierdzewna). Obydwa mają 27 cm szerokości i szybkie nagrzewanie - po 10 minutach gotowy do pracy (w realu !). Para dostępna non stop,  bez ograniczenia. Do tego dobry młyn np F64 EVO, CEADO ...I tak wyjdzie dużo poniżej budżetu. Zapraszam na priv.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Lipiec 2019, 14:34:13 »
Czesc, ja tu nowy i zielony,  nie zjedzcie mnie...:)


Upodobania: TYLKO kawy mleczne, w tyg 1-2 dziennie, w weekendy ok 6-8/dzien, sporzadzane zazwyczaj parami:)


W tym budżecie rozważyłbym Profitec PRO 700 (trochę za szeroki) i Lelit Bianca - PL162T (szer 29cm)...

Mając podobne założenia (espresso i kawy mleczne) wybrałem Lelit Elzabeth. Można go kupić za połowę Twojego budżetu :) Ekspres szybko się nagrzewa. Ma niezależną wylewkę do wrzątku - można używać do parzenia herbaty dodatkowo rozgrzewając sprzęt... Wybrałem akurat ten model bo wzornictwo "kotłowniane" niektórych ekspresów mi nie odpowiada...

Offline Kalientes

  • Wiadomości: 17
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #3 dnia: 10 Lipiec 2019, 14:40:08 »
Nie jestem wielkim znawcą ale od niedawna mam ASCASO DUO PROF Black, którego nabyłem po konsultacjach na forum.  Grzeje się bardzo szybko. Co do ilości pary to mi się jeszcze nie udało jej skończyć:P.  Jak masz jakieś pytania to pisz na pw.

Offline Dukezpol

  • Wiadomości: 55
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Ceado E37S
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #4 dnia: 10 Lipiec 2019, 15:09:36 »
Panowie, ale przeciez zarowno Profitec Pro 700 jak i Lelit Bianca to przeciez tradycyjna E61  i tradycyjnie dlugi czas oczekiwania na pierwsza dobra wylewke... chyba ze sie myle ale tu marzyc o kawie w kwadrans chyba raczej nie mozna?!

Bez obrazy ale te Ascaso moze sa OK, ale moj pkt widzenia jest taki, ze 3-5 tys pln w jedna czy w druga, za porzadna maszyne do wieloletniego, przyjemnego uzytkowania, nie czyni takiej oszczednosci punktem "zapalnym"...

No chyba ze rzeczywiscie, bedac zupelnym laikiem (ale z ambicjami) roznicy w uzytkowaniu nie bede mial szans dostrzec?
To co mnie z drugiej strony przeraza przy tych drozszych, to opcje dla profi ktorych nie wykorzystam a moga przeszkadzac, oraz byc moze sumarycznie trudniejsza obsluga?

Dlaczego tu ma sie wszystko odbywac na „pw"? Zapraszam do otwartej dyskusji!:)
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2019, 15:12:01 wysłana przez Dukezpol »

Offline Kalientes

  • Wiadomości: 17
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Lipiec 2019, 21:18:17 »
W moim przypadku kontakt przez pw to przyzwyczajenie że jeżeli ktoś ma jakieś pytania to zazwyczaj takie luźne rozmowy odbywają się przez pw żeby nie zaśmiecać wątków na forum.

Co do ascaso. Nie będę udawać że jestem nie wiadomo jakim znawcą po prostu mam od niedawna i użytkuje i jest to mój pierwszy ekspres z młynkiem (Baratza Sette 30 AP). Sam borykałem się z problemem co tu najlepiej wybrać przy moim budżecie i szukałem pomocy na tym forum, dlatego też jak mogę staram się służyć teraz innym radą jeżeli rozważają coś z tego co ja posiadam.

Podejrzewam że tak jak Janusz proponował w Twoim budżecie warto zainwestować w lepszy młynek niż ja posiadam i jeżeli zależy Ci na PID to możesz wziąć tę wersje. Co do ekspresu robię 2 do 4 kaw dziennie od wielkiego dzwonu zdarzy się więcej. Od espresso po różne dziwne mleczne wynalazki. Ekspres grzeje się szybko, nie ma najmniejszych problemów ze spienianiem mleka(spieniałem już na nim  jedno po drugim 3x200ml bez zająknięcia). Póki co jedyna wada jaką w nim znalazłem to że kubek czasem ma ochotę przejść się na spacer:P

Stoisz przed takim samym problemem jak ja. Problem polega na znalezieniu złotego środka. Bo to że się ma budżet to nie znaczy, że chce się go wydać w całości. Magiczny problem stosunku jakość/cena.

Jak nie chcesz na pw to pytaj tu w miarę możliwości i wiedzy odpowiem.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Lipiec 2019, 21:29:10 »
Wybacz ale wdawanie się przeze mnie w otwartą dyskusję wywołuje dwie reakcje. Po pierwsze jest to traktowane jako kryptoreklama i niemile widziane. Po drugie wywołuje często ostre spory których sporo możesz już poczytać w innych wątkach. Nie chcę ich ponownie wywoływać. Jak zresztą poczytasz to zorientujesz się sam w zaletach i wadach różnych rozwiązań. Nie ma sensu ponawiać tych samych dyskusji i wniosków w tym miejscu. Jak zwykle zalecam wizytę u nas i porównanie na miejscu różnych rozwiązań włącznie z samodzielnym przygotowaniem kawy i spienianiem mleka na różnych ekspresach.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Lipiec 2019, 23:02:11 »
Panowie, ale przeciez zarowno Profitec Pro 700 jak i Lelit Bianca to przeciez tradycyjna E61  i tradycyjnie dlugi czas oczekiwania na pierwsza dobra wylewke... chyba ze sie myle ale tu marzyc o kawie w kwadrans chyba raczej nie mozna?!

Twoje kryteria są poniekąd sprzeczne. Budżet rzędu 10 tyś.  to raczej większe maszyny, większe bojlery i niewiele większe grzałki. Stąd dłuższy czas oczekiwania. Nie oczekiwałbym błyskawicznego czasu rozgrzewania, zwłaszcza, że część sterowników ekspresów nie włącza obu grzałek jednocześnie - pracują na zmianę. Widać to po tabliczkach znamionowych i zużyciu prądu - moc ekspresu jest mniejsza niż suma mocy grzałek (napiszę o tym szerzej w recenzji Lelit Elizabeth). W przypadku dużych ekspresów (Profitec Pro 700 jak i Lelit Bianca) grzałki są podobne jak w mniejszych ekspresach a bojlery dużo większe. Stąd na pewno dłuższy czas rozgrzewania. Na przykładzie Lelit Elizabeth i Lelit Bianca (dane za https://www.konesso.pl/data/include/cms/poradniki/Porownanie_ekspresow_kolbowych_oraz_mlynkow_Lelit.pdf ):
Elizabeth bojler wody 300ml i grzałka 1200W
Bianca bojler wody 800ml i grzałka 1400W

Z drugiej strony większą pojemność bojlerów rekompensuje częściowo izolacja bojlerów.

Duże eksresy mają dużą pojemność cieplną. Jeśli uruchomisz ekspres rano i goście przyjdą dwie godziny po jego wyłączeniu wówczas czas rozgrzewania będzie krótszy niż przy uruchamianiu z rana na zimno... W ogóle bym się tym nie przejmował. Jeśli jesteś w domu zostawiasz po prostu ekspres cały weekend włączony. Jeśli wracasz z gośćmi do domu uruchamiasz ekspres zdalnie przy pomocy inteligentnej wtyczki WiFi. Ja uruchamiam swój ekspres codziennie o 5:50, pierwszą kawę pije między 7:00 a 8:15. Po południu włączam ekspres zdalnie po wyjściu z pracy.

Na forum jest wątek o Lelit Bianca, jest sporo użytkowników:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=6083.0

Jako użytkownik Lelit Elizabeth teraz trochę żałuje, że nie wziąłem Lelit Bianca... Do Lelit Bianca przy zakupie zniechęciło mnie jej wzornictwo i teraz trochę żałuję...
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2019, 23:10:51 wysłana przez skansen »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Lipiec 2019, 23:14:28 »
Priorytety:
- kompaktowość - do ok 30cm szerokosci (bede mial ok 50cm blatu do dyspozycji, a musi sie zmiescic jeszcze porzadny młyn)
- szybki czas praktycznej (nie teoretycznej = dane tech) gotowości. Realny Max 15-20  in. To warunek bezdyskusyjny, ktorego nie da sie zalatwic programatorem w przypadku szybkich i niespodziewanych kaw weekendowych.
- duza wydajnosc parowa (sorry za nazewnictwo - moje wlasne). Chcialbym móc bezstresowo spienic na raz podwojna porcje mleka.
- otwarta droga do dobrych czarnych kaw w przyszlosci. Wole maszyne na wyrost niz pozniejsze zonglerki sprzetem, nawet jesli mam nigdy nie wykorzystac jej pelnego potencjalu
- trwalosc, serwisowalnosc, latwa obsluga i utrzymanie w czystosci.
Dzieki z gory za ew sugestie! Budzet to ok 10 tys ale moze nie trzeba tyle wydawac, nawet na ambitna maszynke na wyrost? :)
Artur

Mam !!! Wszystkie te kryteria spełniać będzie BARISTA T MINI ! Może tylko nie zmieści się w szerokości 30 cm. No i kolega musiałby jeszcze poczekać jakieś pół roku... -:)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Halik

  • Gość
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Lipiec 2019, 23:18:20 »
@Dukezpol a miałeś już do czynienia z "poważniejszymi" kolbami?
Do czego zmierzam - wydasz dziesięć koła na zestaw, a okaże się, że to nie Twoja bajka i będziesz kręcił nosem, że ostatecznie to lepiej było automat kupić.
W Twoim budżecie to naprawdę możesz przebierać w markach i modelach, ale oczekiwania masz niczym z reklamy pewnej sieci komórkowej. :P

Nie jestem specjalistą, ale poza ekspresami z termoblokiem, to chyba ciężko będzie oczekiwać gotowości do pracy po 10 minutach od włączenia i nie sugeruj się do końca podkręconymi opisami producentów. Żeby to miało ręce i nogi, potrzeba czasu na zagrzanie bojlera, grupy, kolby, chyba, że w trybie turbo zamierzasz upuszczać co chwilę gorącą wodę.

Spróbuj podejść do tego inaczej - picie kawy powinno być przyjemnością, a jej przygotowanie pewnego rodzaju sztuką, więc daj ekspresowi choć te pół godziny.
Weź pod uwagę, bo wydaje mi się, że pominąłeś ten aspekt, że jak już się sprzęt zagrzeje, to trzyma ciepło dość długo, więc zrobienie kolejnych kaw, np. po godzinie, powinno zająć już mniej czasu.

Jeśli już chcesz wydać pieniądze raz, a przyszłościowo, to pomyśl nad ekspresem z PIDem - tu właśnie będziesz miał otwartą drogę do zabaw z espresso, a skoro aktualnie kawy mleczne są priorytetem, to poza ekspresami z termoblokiem, rozważ te z dwoma bojlerami, albo jednym większym. W przedziale 1.5-2L pojemności masz naprawdę w czym wybierać, np. Bezzery, serię ROCKET Mozzafiato, czy Lelit Mara.


Edytka - w międzyczasie @skansen uprzedził mnie w kilku kwestiach. Ech, refleks już nie ten... :P
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2019, 23:21:21 wysłana przez Halik »

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Lipiec 2019, 23:33:44 »
Jeśli czas nagrzewania jest istotny to trzeba szukać ekspresu z dodatkowymi grzałkami w grupie, np. Bezzery albo Xenia, nie kojarzę teraz czy coś jeszcze.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Lipiec 2019, 23:41:37 »
To może z aktualnej produkcji BARISTA T PLUS 1GR. Ma podgrzewane, termodynamiczne grupy kawowe i wszystkie parametry spełniające wymagania j.w. Szerokość jednak jest 44 cm. Trochę mało miejsca zostanie na młynek.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Cob Mężczyzna

    • Brak
  • Wiadomości: 350
  • Ekspres: Do wyboru do koloru ;)
  • Młynek: Też już kilka jest ;)
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Lipiec 2019, 10:03:03 »
@Dukezpol 
Niestety nagrzewanie jest nierozłącznym elementem procesu robienia kawki na kolbach
Jeśli będziesz robił mleczne na bazie mocno palonych pod włoskie espresso to chyba to nagrzewanie będzie mniej znaczyło niż przy specjality ze średnim paleniem z PL palarni
I tak jak koledzy wyżej, w przypadku duzych boilerów trzeba kupić wtyczkę z programatorem, włączać w weekend na godzinkę np 7-8 godzina potem już będzie się szybciej wszystko nagrzewało, w przypadku thermobloków pozostaje kwestia wygrzania kolby,
W kwestii wielkości to zarówno HX jak i podwójne bojlery będą duże, thermobloki małe ale jeśli x2 to też maszyna rośnie
 Proponuję 4 opcje:
Rocket appartemento jako ładny HX
ECM mechnika slim jako HX jeszcze ładniejszy
Ascaso steel dup pid, najmniejszy, szybki i ładny
Bezzera BZ10 S Też gitarra i ma josticki
Wszystkie ok 5k zł

Jeśli to ma być naprawdę małe to pójdź w stronę maszyn z pojedyńczym mocnym  boilerem, w sumie kupisz duży dzbanek i napędzisz mleka od razu na 3 kawy ...

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Lipiec 2019, 10:12:20 »
Profitec 300 jest bardzo kompaktowy i bardzo szybko grzejący się. Ale nie wiem czy aby nie za tani :P

Offline jatohalo

  • Wiadomości: 29
  • Ekspres: Profitec Pro 300
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Szybka, kompaktowa, najlepsza mozliwa kolba do kaw mlecznych
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Lipiec 2019, 10:16:00 »
Profitec 300 jest bardzo kompaktowy i bardzo szybko grzejący się. Ale nie wiem czy aby nie za tani :P

Właśnie miałem o PRO300 pisać. U mnie stoi tydzień i spełnia w 100% moje oczekiwania. (Mini recenzja w innym wątku)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi