Autor Wątek: młynek do 2500  (Przeczytany 12484 razy)

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #45 dnia: 13 Sierpień 2019, 12:10:38 »
W końcu młynek i ekspres wziąłem z Amazona.
William P72 i do tego Lelit Anna z PID. Wyszło 819€ za zestaw, przesyłka w dwa dni.
Wczoraj pierwsze próby - rezultat na ten moment zadowalający.
Młynek dobrze skalibrowany na ustawieniach fabrycznych. Regulacja jest mikrometryczna, nie ma skoków. Na pokrętle jest skala z numerkami, jednak to bardziej jako orientacja gdzie się jest na grubości przemiału niż typowe skoki.
Jak na żarna 64mm to wyjątkowo kompaktowy i fajnie wyglądający.
Na ten moment mieliłem tylko mieszankę arabica/robusta 60/40 z caffegrano.
Po kilku próbach dozy i czasu w końcu przeszło osławione 25 sekund przez Annę. Mózg rozwalony. Teraz wiem, że życie bez espresso nie było pełne :)
Czas to nadrabiać.

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #46 dnia: 13 Sierpień 2019, 13:27:03 »
W końcu młynek i ekspres wziąłem z Amazona.
William P72 i do tego Lelit Anna z PID. Wyszło 819€ za zestaw, przesyłka w dwa dni.
Wczoraj pierwsze próby - rezultat na ten moment zadowalający.
Młynek dobrze skalibrowany na ustawieniach fabrycznych. Regulacja jest mikrometryczna, nie ma skoków. Na pokrętle jest skala z numerkami, jednak to bardziej jako orientacja gdzie się jest na grubości przemiału niż typowe skoki.

Dasz radę ustawić pośrednią pozycję pomiędzy np. 1.5 a 2.0? W moim regulacja "klika" co 0.5. Dam radę ustawić albo 1.5 albo 2.0 i nic pomiędzy....

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #47 dnia: 16 Sierpień 2019, 10:48:45 »
Dasz radę ustawić pośrednią pozycję pomiędzy np. 1.5 a 2.0? W moim regulacja "klika" co 0.5. Dam radę ustawić albo 1.5 albo 2.0 i nic pomiędzy....
Może nieprecyzyjnie się wyraziłem co do skoków. Pokrętło zrobi klik, owszem - natomiast jak zerkniesz od góry przez hopper, to jeden klik rusza 1 ząbkiem na mniejszym kole zębatym, które z kolei rusza tym większym. Dzięki przełożeniu, to co czujemy na pokrętle jako klik, jest w rzeczywistości znikomym ruchem na poziomie regulacji żarna.

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #48 dnia: 15 Luty 2021, 10:43:34 »
Stoję przed wyborem młynka w tej cenie. Jako że wybór padł na Lelit Anna PID , myślałem o młynku tej samej firmy, jednak zniechęca mnie niska moc silnika w tym młynku, dlatego skłaniam się do E. Specialita. Czy moje rozumowanie jest słuszne? Nie jestem typem estety, dla którego wygląd ma zasadnicze znaczenie

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #49 dnia: 15 Luty 2021, 11:00:38 »
Jeśli masz wybierać między większymi a mniejszymi żarnami to bierz większe ;) Nie spodziewałbym się i tak blokowania...

Offline jarrro

  • Wiadomości: 107
  • Ekspres: Nivona stary model , Chemex , Aeropres
  • Młynek: najtańszy
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #50 dnia: 15 Luty 2021, 13:27:20 »
No to wybrane. Dzięki

Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #51 dnia: 19 Luty 2021, 18:36:30 »
Stoję przed wyborem młynka w tej cenie. Jako że wybór padł na Lelit Anna PID , myślałem o młynku tej samej firmy, jednak zniechęca mnie niska moc silnika w tym młynku, dlatego skłaniam się do E. Specialita. Czy moje rozumowanie jest słuszne? Nie jestem typem estety, dla którego wygląd ma zasadnicze znaczenie
Rozumiem, że zakładasz sprawność silnika na 100%.
Przecież to może mieć i 1kW, a jeżeli będzie zamieniał prąd w ciepło i hałas jak mój ulubiony odkurzacz, to efekt będzie gorszy niż Severin z silnikiem 150W (swoją drogą mielący drobno nawet bardzo jasne ziarna)

Offline madlen57 Kobieta

  • Wiadomości: 8
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #52 dnia: 05 Marzec 2021, 09:00:46 »
Cześć, czy mogę podpiąć się pod wątek?
Jeżeli tak, to może doradzicie młynek max do 2500 lub używkę. Taki żeby mocno nie rozsypywał i miał możliwość ustawienia porcji do zmielenia. Obecnie mam Ascaso I-1 - i mnie wkurza ;) mówiąc delikatnie.

Pozdrawiam

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #53 dnia: 05 Marzec 2021, 09:14:33 »
Jeśli tylko espresso, to w takim budżecie ja ostatnio wybierałem między Eureką Mignon Specialita (solidny, klasyczny "pewniak") a Baratza Sette 270 (hałaśliwy, ale jakość mielenia bardzo fajna).

Offline madlen57 Kobieta

  • Wiadomości: 8
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #54 dnia: 05 Marzec 2021, 11:43:28 »
Henry, zaraz sprawdzę Twoje propozycje. Obecnie młynka używam tylko pod espresso, pod alternatywy mam ręczny. Chyba bym się bała przestawiania w te i nazat, chyba, że w tych droższych młynkach to nie problem. W Ascaso, jest ustawiony i nikt nie może go tykać ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #55 dnia: 05 Marzec 2021, 11:44:36 »
Musi być nowy czy może być używka? Pewnie da radę w tym budżecie upolować coś z żarnami 83mm, jeśli może być używka. Jeśli nie, to szukałbym czegoś z żarnami 64mm... Na pewno wyjdzie lepiej niż przy takiej eurece czy plastikowej sette(tu chodzi o perspektywę dłuższego użytkowania i zużycia, naturalnego, plastiku).

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5216
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
》tertium non datur《

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #57 dnia: 05 Marzec 2021, 14:47:51 »
Jeśli tylko espresso, to w takim budżecie ja ostatnio wybierałem między Eureką Mignon Specialita (solidny, klasyczny "pewniak") a Baratza Sette 270 (hałaśliwy, ale jakość mielenia bardzo fajna).
Sette chyba nie spełni kryterium nierozsypywania.

Offline Henry Mężczyzna

  • Wiadomości: 647
  • Ekspres: Sage Dual Boiler BES920, Gaggia Classic "Automat" (mod), Cafe phin
  • Młynek: Baratza Sette 270, Kazak Tura, MYM54
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #58 dnia: 05 Marzec 2021, 20:24:30 »
No nie wiem - ja jestem pozytywnie zaskoczony, bo tylko pojedyncze okruszki. Dużo mniej na blacie niż w starym Iberitalu, a odkurzam nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Offline madlen57 Kobieta

  • Wiadomości: 8
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #59 dnia: 07 Marzec 2021, 09:36:11 »
Podoba mi się opcja wagi w Sette. Oglądałam na YT że całkiem sensownie działa.
Podpytam jeszcze, czy jest sens i czy w ogóle jest taki młynek który można łatwo przestawiać pomiędzy espresso a dripem? Ja zakochana w espresso mąż w alternatywie. Obecnie ma zakaz majstrowania przy obecnym młynku ;) więc mamy ręczny do alternatywy. Ale może się da te interesy pogodzić ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi