Autor Wątek: młynek do 2500  (Przeczytany 12489 razy)

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #30 dnia: 31 Lipiec 2019, 11:00:45 »
Po prawej jest główny wyłącznik a po lewej timer. Niestety wszystkie zdjęcia pokazują go nieco z prawej strony i lewej nie widać.

Dlatego zawsze namawiam - wrzucajmy real foto :)

Jak sądzę, chodzi o ten regulator.
AwesomeScreenshot-www-huongvietcoffee-vn-may-pha-coffee-may-xay-ca-phe-molf-4--2019-07-31_10_59.png

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4816
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #31 dnia: 31 Lipiec 2019, 11:16:04 »
Dokładnie to.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #32 dnia: 31 Lipiec 2019, 22:51:29 »
Zwłaszcza, że funkcje typu lepsze chłodzenie żaren w F64EVO przydadzą się na penwo w gastronomii, w domu niekoniecznie...
Znasz częstotliwość załączania wentylatora?
Głównym zadaniem nie jest chłodzenie żaren, tak z ciekawości.

Co jest wobec tego zadaniem wentylatora?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #33 dnia: 01 Sierpień 2019, 12:51:40 »
Chłodzenie silnika.

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #34 dnia: 01 Sierpień 2019, 13:02:02 »
F64EVO
OK, ja poddawałem w wątpliwość przydatność w domowym użytku innowacyjnego systemu chłodzenia żaren w Fiorenzato F64 EVO. Czy jest on realizowany wentylatorem - nie wiem...

@siewcu a Ty jak sądzisz-innowacyjny system chłodzenia żaren jest przydatny w domowym użytku?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #35 dnia: 01 Sierpień 2019, 13:57:05 »
Nie wiem. Gdyby nie był potrzebny, albo po prostu nie miał zalet, to by nie komplikowali specjalnie konstrukcji w tym celu - cena ta sama a koszty produkcji wyższe(gdzie tu logika?). Niemniej jednak młyn jest bardzo dobry, w zadanym budżecie nie ma dużo lepszych konstrukcji.

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #36 dnia: 01 Sierpień 2019, 14:33:09 »
Nie wiem. Gdyby nie był potrzebny, albo po prostu nie miał zalet, to by nie komplikowali specjalnie konstrukcji w tym celu - cena ta sama a koszty produkcji wyższe(gdzie tu logika?). Niemniej jednak młyn jest bardzo dobry, w zadanym budżecie nie ma dużo lepszych konstrukcji.
OK zalety ma na pewno. I na pewno jest świetny do gastronomii.. Ale czy w domu będzie pożytek z tych funkcji?
Jak wygląda w nim retencja?

Offline Tom.kawa

  • Wiadomości: 15
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #37 dnia: 01 Sierpień 2019, 17:21:17 »

Co jest wobec tego zadaniem wentylatora?

Jest tak jak powiedział Siewcu. Jak interesuje Ciebie to dogłębnie, wentylator głównie chłodzi uzwojenie stojana które jest odkryte.
Co ciekawe i zarazem mądre  wentylator jest uruchamiany podczas pierwszego mielenia i trwa chłodzenie jeszcze jakieś 15 s po zakończeniu mielenia.
Daje nam to, że komora mieląca od środka nie nagrzewa się ciepłem od silnika.
Można śmiało rzec, że robiąc np. 2 kawy w odstępstwie 30 min. praca wentylatora już spełnia swoje zadanie i jest to zasadne nawet w domowym użytkowaniu.
Ale to tyczy się tylko Fiorka EVO 64. Inni producenci mają swoje "patenty" na odprowadzanie ciepła, bez wentylatorów.
Podsumowując, wytwarzanie ciepła podczas cięcia ziarna to jedno wielkie zło. Wraz ze wzrostem temperatury komory mielącej wzrasta nam również temperatura mielonego ziarna.


Jak wygląda w nim retencja?

Retencja to są pierdoły, które pewnie wylansowali producenci młynków ręcznych. ;)   To tak jak ktoś piję kawę rano i wieczorem i przez 8 godz. postoju kawa mu całkowicie zwietrzała, nawet ta jeszcze nie docięta do końca.
Rób więcej kaw, to nauczy Ciebie więcej niż sterta przeczytanych książek. Masz przynajmniej pewność, że nie wkradł się błąd, który może pozostać na długie lata.

Offline djoj

  • Wiadomości: 28
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Lelit William P72
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #38 dnia: 04 Sierpień 2019, 21:21:03 »
2.  Eureka Mignon Specialita
3. Fiorenzato F4 E NANO
5. LELIT WILLIAM PL72
6. MACAP M42D

Ja jestem w bardzo podobnej sytuacji. Co do ekspresu - już wiem, że chcę kupić Lelit Grace, ale co do młynka, to sporo wątpliwości, głównie w obrębie tych trzech powyższych plus dochodzi jeszcze Fiorenzato F4 Eco.
Oczywiście im dalej w las, tym więcej drzew, a tutaj na forum dużo naczytałem się o młynkach gastro i nie ukrywam, że ciągnie mnie w tę stronę, jest jednak dużo różnych "ale".
Cena nowego sprzętu mocno powyżej moich założeń, używki już mieszczą się w ramach - jednak nie wiem czy kupując używkę nie nadzieję się na jakąś minę, bo brak mi kompetencji ocenić jakość i stan takiej używki.
Młynki Fiorenzato F64E mają licznik przebiegu i tutaj pytanie do znawców - kiedy (po jakim przebiegu) żarna są ewidentnie do wymiany i druga kwestia: czy będąc w miarę ogarniętym od strony "majsterkowania" można wymianę żaren w takim sprzęcie zrobić samodzielnie bez narażenia elektroniki i mechaniki na szwank.


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Sierpień 2019, 07:19:15 »
Licznik z timerem jest super sprawą. Żarna wymieniasz wtedy, kiedy jest taka potrzeba.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #40 dnia: 05 Sierpień 2019, 10:32:00 »
2.  Eureka Mignon Specialita
3. Fiorenzato F4 E NANO
5. LELIT WILLIAM PL72
6. MACAP M42D

Ja jestem w bardzo podobnej sytuacji. Co do ekspresu - już wiem, że chcę kupić Lelit Grace, ale co do młynka, to sporo wątpliwości, głównie w obrębie tych trzech powyższych plus dochodzi jeszcze Fiorenzato F4 Eco.
Oczywiście im dalej w las, tym więcej drzew, a tutaj na forum dużo naczytałem się o młynkach gastro i nie ukrywam, że ciągnie mnie w tę stronę, jest jednak dużo różnych "ale".
Z powyższych Lelit jako jedyny ma żarna 64 mm. Niestety (wbrew temu co często podają specyfikacje) nie ma bezstopniowej regulacji stopnia zmielenia.

kiedy (po jakim przebiegu) żarna są ewidentnie do wymiany

Poniżej resurs dla standardowych żaren w młynkach Fiorenzato w kilogramach (dla tytanowych jest cztery razy wyższy). Przy czym tak jak napisał @fux żarna wymienia się wtedy kiedy jest taka potrzeba a sam resurs traktowałbym bardziej informacyjnie.
resurs.png
Źródło: dane producenta.
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2019, 10:43:11 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #41 dnia: 05 Sierpień 2019, 11:33:50 »
Uważam, że te dane są niemiarodajne. Dlaczego? Mieląc twardą kawę stępią się szybciej, jak coś się trafi to mogą się uszczerbić... Losowy temat generalnie.

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Sierpień 2019, 11:55:07 »
Oczywiście na zużycie ma wpływ szereg czynników. Dane te przede wszystkim dają obraz różnic między młynkami.

@siewcu może opracujesz jakiś tekst "na główną" o młynkach? Forum WOK z jednej strony jest "młynkocentryczne" a z drugiej strony ciężko znaleźć recenzję młynków... Taki ogólny przewodnik po funkcjach, rozwiązaniach byłby na pewno mile widziany...
« Ostatnia zmiana: 05 Sierpień 2019, 11:58:29 wysłana przez skansen »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Sierpień 2019, 12:06:39 »

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #44 dnia: 05 Sierpień 2019, 12:12:59 »
Przecież jest ;) https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?page=77
Czytałem to chwilę temu i zapomniałem, że to było u nas na forum:) Oczywiście poszła ocena na 5.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi