Autor Wątek: Kawa z ekspresu przelewowego  (Przeczytany 5734 razy)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Kwiecień 2019, 15:05:38 »
Przelew w stosunku do kolby to żaden kompromis, to alternatywa, wcale nie gorsza, po prostu inna.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Kwiecień 2019, 18:57:15 »

Cytuj (zaznaczone)
Kawa z ekspresu przelewowego nie jest "gorsza", jest po prostu inna. To, że w większości przypadków smakuje średnio jest kwestią tego, że użyte są złej jakości ziarna, nieodpowiednio zmielone.
No i właśnie stąd moje pytania i wątpliwości, bo tu na forum znalazłem też narzekania na kawę z przelewu. Z drugiej strony - przelew parę osób mi tu już polecało. I sam już nie wiem co mam o tym sądzić. Parę stówek piechotą nie chodzi, to też ma znaczenie.

Ja wprawdzie jestem kompletnie nieprzelewowy, ale jest prosta metoda sprawdzenia czego możesz chcieć od ekspresu (w ogólności od metody przygotowania):

1. Znajdź dobrą kawiarnię - nawet tu na forum polecane są miejsca w całej Polsce (a jak nie ma w twoich okolicach to popytaj).
2. Wybierz się tam na kawę i zamów kawy z wszystkich metod, które rozważasz.

Dodatkowo w dobrych kawiarniach bariści chętnie opowiadają o tym jak się kawę przygotowuje i cię będę mogli pokierować.
Tą metodą nie kupujesz całkiem w ciemno, tylko po degustacji.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Kwiecień 2019, 19:34:42 »
tz. do wielkości porcji?

Tak, im mniejsza porcja tym drobniej mielimy.
Widać, że budujesz swój kawowy obraz głównie na teorii.
Tymczasem wizyta w dobrej, polecanej tu kawiarni może dać więcej niż tysiąc słów. Na pewno wiele Ci wyklaruje i ułatwi poznanie swoich preferencji. A nuż zapobiegnie kupowaniu niepotrzebnych sprzętów?
« Ostatnia zmiana: 15 Kwiecień 2019, 19:37:21 wysłana przez pafcio0 »

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Kwiecień 2019, 20:22:58 »
No cóż, chyba tak trzeba będzie zrobić.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Kwiecień 2019, 20:25:17 »
jak podejrzewam wyrwany fragment "artykułu" pochodził stąd: http://www.domolubni.pl/ekspres-kawy-kawiarka-czym-najlepiej-parzyc-kawe/ to niestety marketingowy bełkot sklecony tylko pod to żeby przypasować wszelakie sprzedawane produkty pod grupy docelowe, nie szukaj wiedzy w tego typu tekstach, tam jej nie ma być. Plusem ciśnieniowej kolby wbrew pozorom nie jest jej niska cena już od 200zł ;)

a ręczne metody przelewowe jak różne drippery czy chemexy leżą u podstaw trzeciej fali, raczej nie dlatego, że oferują wyjątkowo gorzką kawę ;)

O "mocy" kawy dorzucę tylko, że można podejść przeliczając TDS z objętością dla procentowej ilości kawy faktycznie wyekstrahowanej i tu zarówno przy espresso jak i przelewie rozmawiamy o podobnych wartościach kręcących się koło kultowego 20%, ogólnie mamy więc tyle samo kawy w kawie, rożnie rozcieńczonej i różnie przefiltrowanej.

ps
crema na przelewie? na co? po co to komu? za co!

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #20 dnia: 16 Kwiecień 2019, 08:38:58 »
crema na przelewie? na co? po co
Ok, już pojąłem że w przelewie jej nie uzyskam. Podsumowując: dobra jakościowo kawa z przelewu, w porównaniu z tą z ekspresu ciśnieniowego będzie miała "grubsze" body i mocniejsze aromaty, za to będzie pozbawiona owej pianki i to właściwie jedyne czego jej brak w stosunku do kawy z ekspresu ciśnieniowego. Czy wyciągnąłem słuszne wnioski?
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2019, 08:44:59 wysłana przez de Villars »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #21 dnia: 16 Kwiecień 2019, 08:46:03 »
Nie, zawsze espresso będzie miało większe body, ale co to ma za znaczenie? Espresso i przelew to tak jakbyś porównywał dżem malinowy z kompotem malinowym. Oba świetne jeśli zrobi je babcia z malin z ogródka, oba zupełnie inne od siebie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #22 dnia: 16 Kwiecień 2019, 08:46:51 »
dobra jakościowo kawa z przelewu, w porównaniu z tą z ekspresu ciśnieniowego będzie miała "grubsze" body i mocniejsze aromaty, za to będzie pozbawiona owej pianki i to właściwie jedyne czego jej brak w stosunku do kawy z ekspresu ciśnieniowego. Czy wyciągnąłem słuszne wnioski?

Specjalnie prowokujesz?

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Kwiecień 2019, 09:17:37 »
Mając na myśli ekspres AUTOMATYCZNY trzeba podkreślać ten fakt, gdyż wyrażenie "ekspres ciśnieniowy" wskazuje na maszynę kolbową produkującą espresso, którego to automat nie zrobi.
Łopatologicznie: duże czarne kawy z ekspresu automatycznego są zazwyczaj gorsze niż te same z przelewu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bukiet i rozdzielczość smaków.
Czy małe czarne kawy (pseudoespresso) z automatu są lepsze od przelewu? Tu wchodzą w grę gusta i preferencje. Dla mnie takie nibyespresso to nibyespresso - cienkie, ale względnie intensywne. Wolę przelew. Albo porządne espro.

Pewnym "plusem" automatów są kawy mleczne, które generalnie nie udadzą się z przelewu.
« Ostatnia zmiana: 16 Kwiecień 2019, 09:21:11 wysłana przez pafcio0 »

Offline de Villars

  • Wiadomości: 34
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Kwiecień 2019, 11:20:09 »
Nie, zawsze espresso będzie miało większe body, ale co to ma za znaczenie?
Nie mam na myśli espresso, tylko czarną kawę z ekspresu automatycznego. Mam nadzieję, że teraz wyrażam się precyzyjnie.

Mając na myśli ekspres AUTOMATYCZNY trzeba podkreślać ten fakt, gdyż wyrażenie "ekspres ciśnieniowy" wskazuje na maszynę kolbową produkującą espresso, którego to automat nie zrobi.
Mój błąd, wszędzie gdzie pisałem, miałem na myśli ekspres automatyczny.

Specjalnie prowokujesz?
Nikogo nie prowokuję. Nie rozumiem przyczyn tego zarzutu.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawa z ekspresu przelewowego
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Kwiecień 2019, 17:40:04 »


Nie mam na myśli espresso, tylko czarną kawę z ekspresu automatycznego. Mam nadzieję, że teraz wyrażam się precyzyjnie.

A to nie wiem, ekspres automatyczny też powinien być używany do małej czarnej na wzór espresso, lub do wariacji takiej kawy z mlekiem. W każdym razie ja takich wynalazków nie pijam bo to po prostu niedobre.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi