Autor Wątek: wątpliwości ciąg dalszy  (Przeczytany 1783 razy)

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
wątpliwości ciąg dalszy
« dnia: 12 Kwiecień 2019, 11:18:27 »
prawidłowe parametry espresso wszyscy znamy ale ja jednak pragnę poznać Waszą opinię-w moim ECM Casa IV jest możliwa zmiana ciśnienia od mniej więcej 9 do 12-13 bar i ciągle nurtuje mnie jedno pytanie- na ile ciśnienie wpływa na smak espresso.Przyjmijmy taki oto schemat-1 próba ciśnienie 9 bar i 2 próba 10,5.Przy tych samych nastawach młyna i tym samym ubiciu kawy w PF (doppio 15 gram) przy ciśnieniu 10,5 kawa przepływa szybciej,bo łatwiej jej się przecisnąć przez porcję kawy-czy tak? I teraz najważniejsze co do smaku-żeby zachować prawidłową ilość naparu przy zachowaniu parametrów co do ilości kawy i ubicia,żeby ona przy wyższym ciśnieniu zbyt szybko nie przelatywała należało by zmniejszyć grubość przemiału-czy tak? i teraz czysto teoretycznie porównanie smaków-czy ustawiać na 9 bar czy mielić ciut drobniej i dawać 10,5 barów oczywiście przy zachowaniu tej samem ilości kawy i temperatury oraz tej samemej siły tampingu? Jakie macie doświadczenia?

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1476
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Kwiecień 2019, 11:37:34 »
Generalnie tak - im wyższe ciśnienie na ciastku tym drobniej trzeba zmielić. A które ciśnienie lepsze? Zależy od maszyny, kawy, smaku który chce się uzyskać. Generalnie wyższe ciśnienie ma podbijać nuty orzechowe, czekolady, a niższe wydobywać owocowe/kwiatowe smaczki. Ale czy to nie wynika z grubości mielenia?

Przez parę dni dziwiłem się, że kawa zmieniła smak, kombinowałem z mieleniem, dozą, temperaturą, aż okazało się że dobiłem do 10bar. Szybko wróciłem do bazowego 9. Bardzo miło wspominam 7,5-8, chyba muszę znowu do tego wrócić.

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Kwiecień 2019, 19:21:40 »
chyba masz rację co do zależności smaku i ciśnienia.Na 10 bar kawa Jolly Firenze ma więcej czekolady gorzkiej i orzecha w sobie może nawet ciut prażonego migdała.Jak zszedłem dziś do 9 bar orzech jakby mniejszy a więcej  czekolady mlecznej i gładkości oraz łagodności.Ha ha-ot kawowa magia  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Kwiecień 2019, 21:49:09 »
Jak zejdziesz niżej, na pewno znajdziesz fiołki ;).

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Kwiecień 2019, 11:44:08 »
rozumiem,że fiołki o których piszesz to oczywiście przenośnia smakowa,ale jak rozumiem jesteś zwolennikiem niższych ciśnień-czy tak?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Kwiecień 2019, 12:00:50 »
To prawdziwe wrażenie, nie przenośnia ;). Ale to tylko nawiązanie do czekolady, orzechów, migdałów, przez Ciebie wspomnianych ;).

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Kwiecień 2019, 12:22:58 »
Fiołki w kawie bywają ;) Zależnie od kawy i sposobu zaparzania, ale Antonio prawdę mówi.

Offline audiofil Mężczyzna

  • Wiadomości: 79
  • Ekspres: ECM Casa IV
  • Młynek: Macap M2M
Odp: wątpliwości ciąg dalszy
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Kwiecień 2019, 17:56:16 »
tak osobiście za nutami kwiatowo-cytrusowymi nie przepadam.Wolę czekolade,marcepan,delikatny posmak orzecha ,no może z owoców tylko skórkę pomarańczy.Zdecydowanie nie lubię smoły i asfaltu w filiżance.Tak ad-hock.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi