Autor Wątek: Ciastko przyklejone do prysznica  (Przeczytany 10385 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Marzec 2019, 19:53:07 »
jestem w stanie jakoś zmniejszyć to ciśnienie ?
Tak, założyć OPV.
Ewentualnie naprawić zaworek z grzybkiem silikonowym.

Offline Tomsyk

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID
  • Młynek: Fiorenzato Allground
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Marzec 2019, 10:05:53 »
Zaworek mam nowy, przynajmniej tak wygląda i było na fakturze serwisowej Janusza, że zaworek był wymieniony. Może moje pytania wydają się trywialne, ale czy mogę założyć OPV...? :D

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Grudzień 2020, 12:23:24 »
Ja od paru dni testuję różne dozy i jak zwiększam w sitku (na 2 filiżanki, bezciśnieniowe) z 15-16 gram na 17-18 (kolba 54 mm) to prawie za każdym razem ciastko przyklejone mam do prysznica, przy różnych ubiciach tamperem.
Wcześniej robiłem na 15-16, ale ciastko było wilgotne więc zasugerowano mi abym zwiększył dozę i mam taki kwiatek.
Już nawet nie przejmuję się czasem ekstrakcji, który ponoć jest za krótki ( 23-24 sekund od przyciśnięcia przycisku, otrzymuję 34-36 g naparu). Jak manualnie zwiększam czas ekstrakcji do 30 s, otrzymuję 40 g naparu to na bank ciacho wyjmuję przyklejone.
Kawa mocna wychodzi, ale smaczna, jest crema na powierzchni, chociaż nie cieknie z portafiltra jak miód.

Swoją drogą w instrukcji piszą, że do tego sitka wchodzi 16-19 gram, a u mnie już przy 17 g jest taki kopiec, że ledwo mogę zrobić dystrybucję, aby nie rozsypać.
   

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Grudzień 2020, 12:34:40 »
już przy 17 g jest taki kopiec, że ledwo mogę zrobić dystrybucję
Zamień kawę na jaśniej paloną.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Grudzień 2020, 12:59:09 »
Robiłem na Abbyssinian Highland z EtnoCafe, wychodzi b. smaczna.
Wcześniej pracowałem na Brazylia  Santos z BlueOrcaCoffe, ale tam nie było lepiej w sensie nasypywania do sitka też przy 17 g był spory kopczyk.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Grudzień 2020, 13:11:18 »
Moim zdaniem, przy sitku o średnicy 54mm masz za duże dozy.
Ja bym zszedł w dół, lepiej mieć trochę wody na ciastku niż przylepione ciast do sitka (czyściej).
A i smak powinien być lepszy z mniejszej dozy.
Dodatkowo trochę jaśniej palone kawy, przy tej samej masie zajmą mniejszą objętość.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #21 dnia: 01 Grudzień 2020, 13:19:44 »
Dzięki za sugestie. W takim razie od jutra wracam do 15 g.

Offline loubou89

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: SAGE Bambino Plus
  • Młynek: 1Zpresso JE
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #22 dnia: 01 Grudzień 2020, 20:51:42 »
Makgajwer

Problem z ciastkiem zostającym na sitku miałem w koszyku na pojedyncze espresso - tam ZAWSZE zostawało przyklejone.

Przy podwójnej dozie (u mnie to standardowo 18-18.5g) wszystko się mieści idealnie, tak że Razor nie ma czego zbierać i ciastko mi zostało przy prysznicu tylko raz. Świetnym rozwiązaniem jest ten pierścień dozujacy (Funnel) plus dodatkowo jakiś nawet własnoręcznej roboty WDT tool (a'la sputnik). Trzy igły wbijasz w korek po winie i mieszasz przemiał przed ubiciem.

Aktualnie czekam na paczkę z Ali - ma mi przyjść WDT Distribution Tool - ten wyrównywacz, z drugiej strony z tamperem. Oglądałem filmiki na temat tego ustrojstwa i dobrze wysunięty zastępuje całkowicie tamping. Podobno sprawdza się znakomicie. Pomyśl o tym rozwiązaniu.
« Ostatnia zmiana: 01 Grudzień 2020, 20:54:52 wysłana przez loubou89 »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #23 dnia: 01 Grudzień 2020, 21:47:56 »
@loubou89 Dystrybutor już mam, zamawiałem z Ali poprzez Czechy i doszedł w ciągu tygodnia. Głębokość do ubicia mam ustawioną tak jak na razorze dołączonym do Sage.
Ja dopiero zamówiłem ten pierścień, bo nawet 16-17 g b. ciężko mi wcisnąć do sitka, a 18 to już niemożliwe bez rozsypania.
Wcześniej robiłem na dozie 15 g, bo z 17 wychodzi dość mocna kawa, chociaż przy mniejszej dozie ciacho w kolbie jest z góry mokre, ale smak ok, więc już tym mokrym ciastkiem nie przejmuje się czy nawet czasem ekstrakcji ( u mnie to przy dozie 16 g 23-26 s od momentu wciśnięcia do wyłączenia, napar 35-37 g; młynek sage ustawiony na 5)
Mi ciacho przykleja się też na podwójnym jak przeciągnę ekstruzję, aby wyszło z 16-17 g ok. 60 -70 g naparu. Próbowałem zrobić americano czyli do ok. 80 ml wody zrobić/dodać espresso, ale smak wychodził o wiele gorszy niż to  tzw. lungo czyli przeciągnięte espresso.
Od paru dni jak dystrybucję robię tym chińskim wynalazkiem to plus jest taki, że z dwóch wylewek portafiltra równiej kawa leci. Ten plastik ze środka od razu wywaliłem.

Offline loubou89

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: SAGE Bambino Plus
  • Młynek: 1Zpresso JE
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #24 dnia: 01 Grudzień 2020, 22:00:08 »
Ja ten młynek sprzedałem bo mnie wkurzał. Ale ogólnie stopień zmielenia 5 to było u mnie zawsze za nisko. Dobrze to szło przy dozie 18g - 10poziom, 11 klik timera. Fakt że trochę rozsypywał ale to kwestia młynka.

Zmieniłem na ręczny ale na prawdę dobry i widzę różnicę. Raz, nie rozsypuje nic a nic, dwa dużo precyzyjniej ustawiam stopień zmielenia.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Grudzień 2020, 10:36:21 »
@loubou89 Dla mnie ten młynek jest ok, ja mam nastawioną dozę na młynku 7-8 g i po jednym nasypaniu lekko w uchwycie pod młynkiem poruszam kolbą i po tym dodaję kolejną i nie wysypuje się, ale jak rzeczywiście w jednym mieleniu chcę wsypać to trochę się rozsypuje po bokach i pierścień dozujący jest to pomocny.
Dziś zmniejszyłem dozę na 16 i już mi się nie przykleja do prysznica ciastko, chociaż jest u góry lekko wilgotne, ale mam to gdzieś.
Muszę przy większych ustawieniach młynka t.j. przy grubszym zmieleniu zaobserwować, bo z tego co do tej pory widzę siła nacisku nie ma znaczenia czy ciacho przykleja się czy nie.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Grudzień 2020, 12:47:33 »
Moim zdaniem, przy sitku o średnicy 54mm masz za duże dozy.
Ja bym zszedł w dół, lepiej mieć trochę wody na ciastku niż przylepione ciast do sitka (czyściej).
A i smak powinien być lepszy z mniejszej dozy.
Dodatkowo trochę jaśniej palone kawy, przy tej samej masie zajmą mniejszą objętość.
Wróciłem do tej Brazylia Santos jaśniej palonej, doza 15-16 g i też ciacho przykleja się. Przy drobniejszym przemiale i jest mokre.
Przynajmniej już czas ekstrakcji mam dłuższy 30 s i otrzymuje 40-45 g naparu.
Jedyne co zauważyłem to jak nie ubilem kawy tylko po dystrybucji lekkie orzyciśnięcie tamperem spowodowało, że ciacho nie przykleiło się ale było dość wilgotne.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Grudzień 2020, 14:03:35 »
Jedyne co zauważyłem to jak nie ubilem kawy tylko po dystrybucji lekkie orzyciśnięcie tamperem spowodowało, że ciacho nie przykleiło się ale było dość wilgotne.
Bez użycia tampera ciastko zapewne nie miało struktury i formy ciastka. W trakcie ekstrakcji się rozwarstwiło i były kanały. Dla ergonomii może i lepiej ale dla smaku zapewne gorzej.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Grudzień 2020, 14:43:27 »
Uczę się cały czas i eksperymentuję, bo jedni mówią, aby lekko ubijać a inni, że mocniej lub wcale.
Jak przesiadłem się z automatu na kolbę nie sądziłem,  że taka jazda będzie z kawą,  aby to opanować. Szczęście, że w domu pracuję, bo gdybym spieszył się do pracy jak wcześniej to chyba nie miałbym tyle cierpliwości i już dawno na tarasie sąsiada wylądowałby mój sprzęt

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Ciastko przyklejone do prysznica
« Odpowiedź #29 dnia: 04 Grudzień 2020, 10:15:24 »
Jedyne co zauważyłem to jak nie ubilem kawy tylko po dystrybucji lekkie orzyciśnięcie tamperem spowodowało, że ciacho nie przykleiło się ale było dość wilgotne.
Bez użycia tampera ciastko zapewne nie miało struktury i formy ciastka. W trakcie ekstrakcji się rozwarstwiło i były kanały. Dla ergonomii może i lepiej ale dla smaku zapewne gorzej.

Dziś ubiłem mocniej (16 g), odczekałem ponad 4 minuty po zrobieniu kawy i po odpięciu kolby ciachu przyklejone.
Czas ekstrakcji 30 s i 40 g naparu.
Mam wrażenie, że za drobno kawa była zmielona, bo ciacho b. mokre było.
Po ubiciu od góry sitka do kawy miałem ok. 8-9 mm miejsca.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi