Autor Wątek: Skazany na ekspres?  (Przeczytany 7206 razy)

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #30 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:07:25 »
O, doszukałem się, że Graef to nazwa firmy młynkowej :)

Jak tak czytam dyskusje o lepsiejszości młynka to widzę bardzo duże podobieństwo do sporów audiofilskich  :lol2:  :picardpalm:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5947.0

Wniosek, że bez młynka gastro i kolby gastro do kawy nie podchodź, bo wyjdą co najwyżej popłuczyny...

Proszę o krótką odpowiedź na pytanie zanim zmarnuję rok czasu na czytanie recenzji:

czy do około 1500 zł można kupić dobry elektryczny młynek uniwersalny do espreso (kolba) i do przelewu/kawiarki? Wg opisów sprzedawców tak, a w praktyce?
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 18:10:35 wysłana przez foremke »
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:12:25 »
W praktyce tylko ręczny

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #32 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:19:29 »
Do 1500 młynkiem uda się uzyskać dobre efekty, ale IMO nie zawsze i będzie sporo nieidealnych strzałów. Jak będziesz patrzył na ratio 2:1 i 25sek spokojnej ekstrakcji będzie ciężko.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #33 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:24:24 »
Ale w elektrycznym w tej cenie odpada skakanie przelew - espresso - przelew.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:40:10 »
Można zawsze kupić np wilfe i kazaka. Kazak na codzień i w podróż, a wilfa jak trzeba naraz więcej kawy. A wtedy 1500 zł to aż nadto.

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #35 dnia: 30 Styczeń 2019, 18:56:20 »
Tak Miklas, ten aspekt jest dla mnie bardzo ważny, ponieważ mielenie odbywać się będzie po pracy "na rano" do przelewu i "na teraz", np. espresso.

Czyli tutaj z młynkiem wypadałoby startować od okolic np. Niche Zero, a w przypadku rozwiązania z napędem ręcznym to Kazak czy Kinu M47?
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2377
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #36 dnia: 30 Styczeń 2019, 19:11:21 »
Kazak czy Kinu M47?
Kazak wystarczy...

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #37 dnia: 30 Styczeń 2019, 23:46:15 »
Kinu jest świetnym młynkiem, zawsze go polecę. Nie miałem w rękach Kazaka, ale też wydaje się świetnym młynkiem.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #38 dnia: 31 Styczeń 2019, 11:20:41 »
Kiniu zdecydowanie najbardziej mi się podoba z ręcznych, jest piękny. Kazak wygląda przy nim jak ciosany siekierą, a Comendante za bardzo hipsterski, jakieś ptaszki gwiazdki księżyce narysowane czy grawerowane wewnątrz, na co to komu potrzebne?

Z drugiej stronu do przelewu i do rondla/tygla po turecku czy arabsku nadaje się wg opinii elektryk Baraza Sette 30 żarna 40mm. Wg. opinii i tu i tam jest dobry, a jak ktoś ma wyższe wymagania to są oddzielne żarna do przelewu. Ewentualnie ten sam pieniądz jest też ładny elektryk Eureka Minion żarna 50mm, ale model normalny bez specialite. Tyle, że tu znów trwa czyszczenie półek z tych starych modeli, bo ma wejść jakiś nowe Minion z wyświetlaczem.

Te 3 modele: Kiniu, Sette30 i nowy Minion (jak wyjdzie) obecnie biorę pod uwagę. Jeżeli któryś z nich nie sprawdzi się dobrze do moich potrzeb proszę uprzejmie o uświadomienie świeżaczka :) Myślę, że nic tak nie rozpala pasji jak udany zakup, i wice wersa.
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #39 dnia: 31 Styczeń 2019, 11:28:08 »
W eurece będziesz miał problem z ustawieniami espresso-przelew-espresso. Nie wiem jak sette, czytałem, że ma niemal zerową retencję, więc nie powinno być problemu, ale może wypowie się ktoś kto posiada taki młynek.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #40 dnia: 31 Styczeń 2019, 11:41:45 »
Aaa, czyli nie tylko chodzi o frakcję przemiału, ale też kluczowe, żeby przemiał przeciwnej frakcji nie zostawał na następne mielenie, i najlepiej w ogóle nie zostawał  :ok: :) Grażynce też się ten Sette podoba, bo pasuje nam do okapu Amiki 900 BT.

W innym wątku niż firmowy Sete30  znalazłem info;

Cytuj (zaznaczone)
"30 ap spokojnie radzi sobie z kawiarką i espresso.
Z pudełka pod espresso mieliłem na 13-10 stopniu, po usunięciu podkładki pod żarnem 11 zamienia się w okolice 3  a na ustawieniu 33 ( jest 31 stopni ale można ustawić jeszcze dwa oczka więcej zanim rozłączy się mikrostyk) można spokojnie mielić pod alternatywy. Pokusiłem się o FP i wychodzi spoko, jest trochę błotka w kubku po wypiciu ale taki urok FP, trzebaby jeszcze przesiewac przed zalaniem.
Młynek baratzy jest bardzo sympatyczny, timer genialnie działa , denerwuje mnie tylko rzadka skala , przeskok o jeden przy espresso to zmiana o 10 sekund w czasie esktrakcji. Jakby dali jeszcze półstopnie w drobniejszej części skali byłoby wspaniale".
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=5801.msg138640#msg138640

Ok, dziękuję Marku. Dopytam dalej w odpowiednim wątku o Sete.
« Ostatnia zmiana: 31 Styczeń 2019, 11:44:12 wysłana przez foremke »
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #41 dnia: 31 Styczeń 2019, 12:17:49 »
Na olx sette 270 z zapasowymi żarnami w dobrej cenie.

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #42 dnia: 01 Luty 2019, 21:24:25 »
Jesli rano chcesz szybka kawe, zeby pobudzila to pamietaj ze kawa z przelewu bedzie delikatniejsza w smaku niz np americano zrobione przy uzyciu kawiarki. Kawa z ekspresu przelewowego jest podobna w smaku do tej zrobionej w french press.
Trochę kawy zmarnowałem dziś na doświadczenia.
- rondelek ok 5g na 100 ml
- przelew ok 5g na 100 ml
- przelew ok 7,5g na 100 ml
- przelew ok 10g na 100 ml

Rondelek dobry jak zwykle, 5g to kawa czekolada w ustach, cukru nie trzeba. Przelew woda o smaku kawy, mocniejsze, wyraźniejsze, ale wciąż woda o smaku gorzkiej czekolady w wersji 10g. Coś jakby łyk wody plus rozgryziona czekolada. A w wersji rondelek to płynna czekolada. Prawdopodobnie nie trawię konsystencji z przelewu albo coś robię nie tak. Ale co można zrobić nie tak w urządzeniu, gdzie sypiesz daną ilość kawy, lejesz daną ilość wody i naciskasz start? :)

Zastanawiam się czy na pewno lepszy ekspres przelew coś znacząco zmieni. Lepsze ziarno da lepszy smak, ale czy będzie spójność jak z rondelka? Ten Philips to taka zalewajka plujka bez fusów, a nie kawa  ::)
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #43 dnia: 01 Luty 2019, 21:29:43 »
A do ekspresu nalałeś 100 ml wody czy więcej? Ile trwało zaparzanie?
« Ostatnia zmiana: 01 Luty 2019, 21:32:15 wysłana przez krystians »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #44 dnia: 01 Luty 2019, 21:30:17 »
Nie zmieni. Kup sobie tygielek, a rondelki zostaw żonie, jeżeli takową posiadasz.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi