Autor Wątek: Skazany na ekspres?  (Przeczytany 7134 razy)

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Styczeń 2019, 15:09:36 »
Czytałem w temacie z pierwszych paru stron działu ekspresów automatycznych o Jura (oidp), że większej różnicy nie ma w porównaniu do kolbowych. Nie potrafię teraz na szybko odnaleźć tego wpisu, ale nie było podane jakich konkretnie kolbowych.
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2372
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Styczeń 2019, 15:21:15 »
większej różnicy nie ma w porównaniu do kolbowych
Odważna konkluzja. Podstawowa różnica jest wszak taka, że ekspres kolbowy robi espresso, a automatyczny parzy kawę. W inny sposób i o innych walorach.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Styczeń 2019, 16:00:24 »
Z jednego i drugiego wychodzi kawa i tyle można w sumie stwierdzić. Chyba że porównujemy to do byle jakiej kolby z marketu z pierwszą lepszą kawą mieloną z brzegu, to może i większej różnicy nie będzie...

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Styczeń 2019, 16:18:05 »
Nie mnie to rozstrzygać ze względu na brak wiedzy i doświadczenia. Założyłem temat w celu dowiedzenia się  czy istnieją proste sposoby przygotowania dobrej kawy, o w miarę sensownej jakości minimum "rondelkowej", innymi metodami niż z ekspresu. Wiem już, że kawiarka odpada, a ten ekspres "po turecku" jakoś mnie nie przekonuje.

Ekspres kolbowy odpada, bo to za dużo zabawy rano, niewykonalne. Co innego, gdyby była cisza, spokój, dużo czasu i chęci na pieszczenie się z detalami, niespieszne delektowanie się - wtedy można się w kolbowy bawić.

Zostają więc ekspres automatyczny lub lepszy przelewowy + młynek?
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Styczeń 2019, 16:20:34 »
Lepszy przelewowy plus młynek jak najbardziej do dużej czarnej. Z mlekiem też się da, ale to na pewno nie będzie cappuccino lub to co w kawiarniach nazywają latte. Do cappuccino i latte pozostań przy tygielku. Automat nie da ci lepszej bazy.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Styczeń 2019, 18:39:46 »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Styczeń 2019, 19:06:14 »
@foremke Momentami mam wrażenie jakbyś testował naszą cierpliwość.
ekspres przelewowy lepszy niż Filips + młynek + jakieś rozwiązanie do kapucziny
Generalnie większość ekspresów przelewowych będzie działać tak samo jak Philips. Różnicę może zrobić kawa, młynek i odpowiednie posługiwanie się urządzeniami.

phina
Myślę że to dobry pomysł. Ja bym dał dwa phiny na dwa kubki, w których może być już mleko, a może też być dodane później. Do tego ewentualnie french press albo podobny spieniacz ręczny żeby ładnie mieć spienione mleko.

Offline burlap

  • Wiadomości: 103
  • Ekspres: DB, AP
  • Młynek: Specialita
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Styczeń 2019, 21:46:01 »
Do tego Niche Zero mielący prosto do phina, ziarno w probówkach odmierzonych dzień wcześniej i można robić z zamkniętymi oczami  ;)

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Styczeń 2019, 10:30:55 »
@foremke Momentami mam wrażenie jakbyś testował naszą cierpliwość.

Nie testuję Waszej cierpliwości, Krystianie ;) Tutaj to ja mam problem i potrzebuję pomocy, rady co do przygotowania kawy.

Cytuj (zaznaczone)
Generalnie większość ekspresów przelewowych będzie działać tak samo jak Philips. Różnicę może zrobić kawa, młynek i odpowiednie posługiwanie się urządzeniami.
Generalnie życie nauczyło mnie, że uogólnianie ma bardzo mało wspólnego z konkretną rzeczywistością. Trochę jakbyś napisał, że generalnie kawa to kawa, ekspreso, kapuczina, maciata, wszystko kawa. A różnicę robi to czy umiesz ją zrobić ;) Chociaż Twoja wypowiedź skłoniła mnie do małych przemyśleń odnośnie ekspresów przelewowych, dzięki.

Po sprawdzeniu na jutubie proponowanych opcji wynika dla mnie wniosek, że jednak jestem skazany na ekspres. Mam do wyboru następujące warianty:
- ekspres przelewowy + młynek
- ekspres automatyczny na co dzień dla siebie, a przelewowy Filips w przypadku większej ilości gości
- ekspres przelewowy + młynek rano, a zabawa w rondelek lub ekspres kolbowy po południu.
- kawiarka rozmiar xxl + młynek, chyba jednak za wcześnie ją skreśliłem.

Rano mielenie odpada ze zrozumiałych powodów.

Zastanawia mnie porównanie smaku kawy pomiędzy przyzwoitym ekspresem przelewowym, a przyzwoitym automatem. Z lektury działu o automatach trudno jest nie wyczytać Waszej nienawiści do tych ekspresów. Czy mieliście styczność z takim automatem jak Melita Barista T lub czymś z podobnej półki jakościowej? Jest to cokolwiek warte w stosunku do przelewowego około 1000 zł?

Najprościej byłoby samemu sprawdzić i porównać, ale nie mam takiej możliwości, więc proszę o rady, sugestie i podpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 11:13:08 wysłana przez foremke »
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Styczeń 2019, 11:48:15 »
Off-Topic:
generalnie kawa to kawa, ekspreso, kapuczina, maciata, wszystko kawa.

Może dla dzieci z piaskownicy zrozumiałe są takie określenia.

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Styczeń 2019, 11:54:09 »
Hmm, tak sobie myślę, chyba jednak najszybszą opcją na podniesienie jakości smaku kawy rano będzie zakup młyna i lepszej kawy do Filipsa (thx krystians)? Rondelek po południu też tylko na tym skorzysta, a od zakupu młyna i lepszej kawy do lepszego przelewu i tak nie ucieknę. To chyba będzie najlepsze wyjście w obecnej sytuacji, ja tak myślę.

Czytam sobie dział o młynkach, lecz znów tylko dziwię się kawowemu światu. Oddzielny młynek do espreso, dripa? I do czego jeszcze? A nie można jednego młyna z jakąś regulacją? Patrzę w sygnaturki sprzętowe i rzeczywiście często macie po parę młynków. O co chodzi?

@WS
Nie odbiega to chyba wiele od prawdy, że ludzie dzielą się na barystów i dzieci z piaskownicy (plujka lub automat).
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 12:00:44 wysłana przez foremke »
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #26 dnia: 30 Styczeń 2019, 11:59:00 »
I to jest dobry wniosek.
Mając dobre ziarno i młynek zrobisz dobrą kawę na Twoim sprzęcie.
Potem możesz zacząć się zastanawiać co zrobić z mlekiem. A może zrezygnujesz i przejdziesz na czarne kawy.
Do przelewu wystarczy Ci elektryk typu Severin 3, Wilfa, Baratza lub ręczny w podobnej cenie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #27 dnia: 30 Styczeń 2019, 12:11:22 »
@WS
Nie odbiega to chyba wiele od prawdy, że ludzie dzielą się na barystów i dzieci z piaskownicy (plujka lub automat).

A na forum zaglądają te same trolle.

Offline foremke

  • Wiadomości: 27
  • Ekspres: Jura E8 Dar Kinox
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #28 dnia: 30 Styczeń 2019, 12:20:32 »
MŁYNEK DO KAWY BARATZA SETTE 30AP

Podoba mi się tylko ten z wymienionych lub droższe baratza tego typu. Severin i Wilga są bardzo brzydkie. Stopniowo chciałbym ogarnąć temat kawy i nie ograniczać wyłącznie do przelewu, a wg opisu sprzedawcy powyższy da radę też do ekspresu kolbowego. Super  :) Tak, taką metodą spróbuję ogarnąć temat. Widzę w tym sens, dzięki za pomoc chłopaki :ok:

@WS
Pomyliłeś mnie z kimś.
in search of your universe's ultimate cup of coffee

Offline Dominikkuchniak

  • Wiadomości: 69
Odp: Skazany na ekspres?
« Odpowiedź #29 dnia: 30 Styczeń 2019, 12:50:20 »
Jesli rano chcesz szybka kawe, zeby pobudzila to pamietaj ze kawa z przelewu bedzie delikatniejsza w smaku niz np americano zrobione przy uzyciu kawiarki. Kawa z ekspresu przelewowego jest podobna w smaku do tej zrobionej w french press.
Bardzo skupiasz sie na czasie. Ale np podczas robienia jakiegos sniadania, w tym czasie zaparzy sie kawa w prasie francuskiej lub zrobi w kawiarce. A Ty jestes caly czas w kuchni i masz kontrole nad tym co sie dzieje.
Graef-y sa dosc czesto po ok 200zl uzywane, latwo go odsprzedasz gdy zdecydujesz sie jednak na espresso. W sumie graef do espresso tez sie nada

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi