Autor Wątek: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?  (Przeczytany 9038 razy)

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Styczeń 2019, 14:19:56 »
https://compoundcoffee.com/experiments/15_the-best-temperature-for-espresso

Tutaj jest dużo liczb - jest podana kawa, młynek, ekspres i inne parametry.
Skupiono się bardziej na fakcie czy wyższa temperatura równa się większej ekstrakcji, o smaku tutaj za dużo nie ma.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Styczeń 2019, 14:23:01 »
I to jest pytanie czy chcemy jak najwięcej wyciągnąć % z kawy? Czy smaku, który będzie odpowiadał naszym preferencjom?

Dla mnie liczby w żaden sposób nie zaspokajają mojej chęci wypicia kawy. Robienie samych pomiarów bez grupy testerów nie ma dla mnie żadnego sensu. Gdyby ludzie próbowali i opisywali co czują dla danej próbki, wtedy byłoby łatwiej wyciągnąć jakieś ciekawe wnioski.

No i oprócz temperatury ważny jest też skład wody, bo różnie może reagować z kawą.
« Ostatnia zmiana: 30 Styczeń 2019, 14:42:59 wysłana przez krystians »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #17 dnia: 30 Styczeń 2019, 16:05:32 »
Dlatego właśnie staram się rozgryźć zależność temperatura - smak.
Kwestia numerków dla mnie jest nieistotna, jest to jednak jeden z niewielu linków, które ja znalazłem.
Wodę staram się używać przefiltrowaną lub też w większości kupuję Żywiecki Kryształ.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Styczeń 2019, 17:29:25 »
Według mnie dobre palarnie powinny podawać zalecaną temperaturę. Nie ma przymusu kurczowo ich się trzymać, ale jest dobry punkt odniesienia.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Styczeń 2019, 20:08:56 »
Zastanawiam się czy tak drobne mielenie w połączeniu z większą dozą nie powoduje wytworzenie jakiejś bariery spowalniającej proces zaparzania

Możliwe. Może to taka preinfuzja dla tygielka. ?? Zawsze najlepsze efekty miałem gdy było dużo kawy na kupce, wlewając tak wodę aby jej nie zruszyło i nie przegrzało się dna tygielka, nie mieszając. Co ciekawe kwasu też nigdy nie miałem na xxx prób.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Styczeń 2019, 22:20:40 »
Liczby liczbami 🙂 faktycznie interesuje mnie jakość smaku w kubku. Liczby służą do lepszego pojmowania procesu. Skoro pełny dripper ma 87 stopni to równie dobrze oznacza, że ten sam smak uzyskam wlewając wodę 87 do odpowiednio wygrzanego drippera. Biorąc pod uwagę różne stopnie rozgrzania drippera posunę się do stwierdzenia że temperatura wyjściowa nie musi robić dużej różnicy. Pomyślałem sobie że fajnie byłoby zrobić taki test porównawczy V60 na okoliczność różnej izolacji temperaturowej. Domniemam, że najtańszy jest najlepszy bo plastikowy 🙂
Każdy z nas robi kawę. Ja obecnie doszedłem do swojego standardowego przepisu wyjściowego i duzo nim nie manipuluje. Jeśli podaje się temperature 92 to ciekawe jak smakuje kawa zaparzona w V60 w tej temperaturze, bo przypomnę że dla 350ml nigdy odkąd mierzę temperaturę nie było więcej niż 87 stopni. A raczej dbam o solidne przelewanie żeby zagrzac dripper 🙂
Dla mnie takie eksperymenty to przyjemność 🙂 traktuję je jako przygodę dotyczącą mojej kawowej pasji 🙂
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6214
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Styczeń 2019, 22:36:38 »
Bartus_M Musisz starać się pisać precyzyjniej. Bo przeskakujesz z temperatury wody do temperatury w zaparzaczu. Chyba nierealne jest żebyś zagrzał dripper do okolic 90 stopni polewając go wodą. Chyba że będziesz go gotował albo wyparzał.

Palarnie w kwestii temperatury podają raczej temperatury wody w czajniku, a nie na ciastku kawowym w trakcie zaparzania.

Co do ekstrakcji często większe znaczenie będzie mieć sposób polewania wody niż sama temperatura. No i wiele innych czynników.

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Styczeń 2019, 00:30:37 »
Spróbuję jutro zrobić przelew w wygrzanym dripperze 🙂
Zawsze kiedy pisze o temperaturze poniżej 90 oznacza to że mam na myśli temperature w dripperze 🙂
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Styczeń 2019, 12:35:45 »
Temperatura wody ma sens w espresso, bo jest bardziej stabilna (wygrzana kolba, grupa itp.)

W dripie temperatura otoczenia, drippery itp. powoduje że różnice są znaczne...

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Styczeń 2019, 15:39:50 »
Temperatura wody ma sens w espresso, bo jest bardziej stabilna (wygrzana kolba, grupa itp.)

W dripie temperatura otoczenia, drippery itp. powoduje że różnice są znaczne...

Dlatego własnie teraz gotuję V60. Jeszcze nigdy tego nie robiłem. Chciałbym aby temperatura drippera, umożliwiła mi preinfuzję oraz zaparzenie kawy w co najmniej 90 stopniach. Ponieważ zrobię to na kawie którą piję od jakiegoś czasu, będę w stanie stwierdzić wpływ na jej smak :)

Okej testy przeprowadzone. Wnioski są co najmniej dziwnie :-)
Dripper rozgrzany w garnku z wodą do co najmniej 85'C. Woda w czajniku zagrzana do 91,5'C.
wpłyneło to na temperaturę preinfuzji w dripperze. Podniosła się z 64 stopni na 71. Natomiast po nalaniu wody do pełna, uzyskałem 86'C. (87'C w dripperze uzyskiwałem jeśli w czajniku było 94'C i dobrze przelany dripper przy płukaniu filtra)
Zastanawiam się teraz nad faktem czy zupełnie nie ma sensu rozgrzewanie drippera, czy na przykład pojawił się tutaj błąd pomiaru temperatury.
Ciekawe jakie temperatury są w plastikowym.
A może ta ceramika ma takie właściwości, że izoluje tylko do pewnej temperatury a potem zachodzi proces oddawania ciepła? :)

Interesujące zagadnienie :-)

ps. kawa wyszła bardo przyjemna, okrągła i dobrze zbalansowana z nutami owoców i przyjemnym aftertastem. (z tym, że to Claudina od Antonia - więc klasa sama w sobie te ziarenka)
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Styczeń 2019, 15:44:09 »
Zawsze polecało się plastikowy dripper bo on najmniej odbiera ciepła.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Styczeń 2019, 16:31:48 »
Kawa też ma temperaturę.
Licząc bardzo pobieżnie (bez ciepła właściwego itp.), przy rozgrzanym dripperze (by wyeleminować wpływ).
Mamy preinfuzję
1kawa*20C +2wody*90C -> 66C ;) rozgrzany dripper ponad to doda temperatury, chłodniejszy zabierze.

I tu nie mówimy o utracie temperatury przez przelewanie itp. stąd fizycznie nawet używając wrzątku trudno przekroczyć 94 stopnie...

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Temperatura parzenia kawy - czy jest jakiś kompas?
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Styczeń 2019, 16:47:04 »
Prawda. Co powinno uprościć przelewanie bo można zapomnieć o jednej zmiennej i lać wodę po zagotowaniu. Ale jakoś lubimy komplikować proste wydawałoby się sprawy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi