Autor Wątek: mielenie kawy do tygielka  (Przeczytany 8492 razy)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: mielenie kawy do tygielka
« Odpowiedź #15 dnia: 14 Luty 2019, 22:36:42 »
podzieliłbyś się swoim sposobem zaparzania kawy w tygielku ?

Offline dopeman

  • Wiadomości: 1044
Odp: mielenie kawy do tygielka
« Odpowiedź #16 dnia: 17 Luty 2019, 14:38:47 »
rozumiem żę ciepło wytwarzane przy ostrzowym młynku nie wpłynie znacznie na smak kawy ?
Nie zauważyłem różnicy, porównywałem przemiał z ręcznego (comandante) z ostrzowym z Ikea za 40 zł. Nie wyczuwa różnic.
podzieliłbyś się swoim sposobem zaparzania kawy w tygielku ?
Kawy 'do przelewów' zaparzałem tak jak w tym artykule i było bardzo smacznie :)

https://europeancoffeetrip.com/make-turkish-coffee-specialty-way/

Załączam też drugie od mistrza, inny sposób i też warte uwagi.


Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: mielenie kawy do tygielka
« Odpowiedź #17 dnia: 26 Grudzień 2019, 22:59:47 »
Witam, mógłby mi ktoś wytłumaczyć  prosto, zrozumiale dlaczego do tygielka na pył, co przemawia za tym, że kawa ma być zmielona drobniej niż pod kolbę. Jak by się komuś chciało,  to jaki to ma wpływ na smak i aromat zakładając, że kawę sypiemy do zimnej, letniej, ciepłej, gorącej wody i doprowadzamy do wrzenia kilka razy. Robiłem grecką kawę w pracy, ale dostawałem gotową zmieloną kawę, byłem młody, to robiłem i nie komplikowałem sobie życia wiedzą , teraz mam  30 lat więcej inną pracę i lubię czasem wiedzieć coś więcej.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: mielenie kawy do tygielka
« Odpowiedź #18 dnia: 26 Grudzień 2019, 23:19:24 »
@magas

1. Dlaczego nie oglądasz wideo przed swoim postem?
2. Nie doprowadzić do wrzenia w ogóle. Ani razu.
3. Nikt nie zabrania próbowania różnych stopni meleniya. I wybierz ten, który Ci się spodoba.

Valerii
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: mielenie kawy do tygielka
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Grudzień 2019, 23:39:44 »
Ja też lubię wiedzieć co się dzieje dlaczego :) Niestety jako metoda tradycyjna większość ja tradycyjnie robiących nie wie dlaczego tak, no tak bo tak i tak było i taka być ;) znalazłem tylko parę wskazówek i uwag baristów robiących ja na tyle długo, że mieli czas zrobić błędy i sam poprobowalem szerokiego zakresu mielenia.

Drobne drobinki zapewniają ładne podnoszenie się kawy, co zabezpiecza przed jej gotowaniem, ten drobny pył kilka stopni przed wrzeniem już się wypienia, przemiał jak do espresso też da radę, ale już wkraczasz w zakresy, kiedy kawa wychodzi na mój gust mniej klarowna i mniej powtarzalna. Zwiększając grubość drobinek, zmniejszasz to pienienie/podnoszenie się kawy a zwiekszasz temperaturę końcową, aż wkońcu osiągasz rezultat podczas bąbli gotującej się wody. Idąc grubiej, jak np do dripa, poprostu przegotujesz kawę, dostaniesz coś ala texanską cowboy coffee ;) a to nie jest zbyt smaczne.

Taką ciekawostką może być, że na konkursach, przynajmniej niektórzy o tym tak mówią, że mielą kawę drobno, ale nie starają się jej spylić na maksa, ważne jest jednak utrzymanie równego przemialu a nie schodzenie do rekordowych zapyleń, podobno :)

Offline magas

  • Wiadomości: 81
Odp: mielenie kawy do tygielka
« Odpowiedź #20 dnia: 27 Grudzień 2019, 16:13:21 »
Źle to będzie wyglądało, ale taka prawda, zrobiłem tych kaw więcej niż możecie sobie wyobrazić, ale nigdy nie myślałem, że nie doprowadzam kawy do wrzenia, nie znam też temperatury wrzenia takiej mieszanki, szło w górę to parę przykręcało, by mi nie wykipiało, ze 3 razy powtórka i do filiżanek, żadnego łyżeczkowania, czy dolewania zimnej wody. Tygielek, zimna woda, kawa, cukier jeśli ktoś sobie życzył, dysza z parą 3 razy myślałem, że do wrzenia, jak widać nie wiedziałem, czyli 3 razy do kipienia, muszę sprawdzić temperaturę wrzenia roztworu wody z kawą, a temperaturę kipienia ( dziwny wyraz), czasem zdarza się że dodatek czegoś do wody zmienia temperaturę wrzenia, tak jest z mocno osoloną wodą, wtedy taka woda wrze  z 3 stopnie wyżej niż czysta woda, przy kawie może to iść w drugą stronę, albo nie. Tak naprawdę, to szukam sposobu na kawę, który da najwięcej aromatów, mogą być słabe smaki, złe smaki, ale by pachniało kawą bardziej intensywniej niż w innych sposobach.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi