Autor Wątek: Clever Dripper - Podstawy  (Przeczytany 862 razy)

Offline Pielgrzym Mężczyzna

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Nivona 757, Delonghi Dedica
  • Młynek: Nivona CF 130
Clever Dripper - Podstawy
« dnia: 10 Listopad 2023, 14:52:09 »
Witam. Z racji, że przestawiam się na wszelkie alternatywne metody parzenia kawki mam prośbę odnośnie wspomnianego w tytule Clever Drippera.
Mianowicie :
1.Jaką grubość przemiału zastosować ? Problem polega na tym, że nie przelewa mi się do końca kawka. Zostaje trochę i nie chce ściec do końca. I tu pytanie w którą stronę iść... za grubo czy za drobno ?
2. Lepiej woda na kawę czy kawa na wodę ? Ma ktoś jakieś własne doświadczenia w tym temacie ?
Obecnie korzystam z młynka Nivona CF 130 ale na święta wleci Fellow Opus. Może to nie jakiś mega przeskok ale chyba powinno być choć trochę lepiej, jeśli idzie o smak i jakość mielenia.
Dzięki za wszelkie wskazówki. 
" Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują "
   Albert Einstein

Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Clever Dripper - Podstawy
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Listopad 2023, 15:40:23 »
Ja clevera używam w taki sposób - 330ml wrzątku, na to leci 20g kawy która mieszam żeby się cała zamoczyła, włączam stoper w momencie wsypania kawy, przy 2 minutach rozbijam warstwę kawy co się utworzyła na górze, i na 3 minutach daję na kubek, zwykle przelatuje w jakieś 45 sekund. Nie wiem jak dobrać grubość przemiału do Twojego aktualnego czy też przyszłego młynka, ale jest to coś pomiędzy aeropresem a 1cup v60 czyli dość drobno, ale wiadomo musisz dostosowywać zmienne pod kawę jaką masz i tego co oczekujesz w kubku.

Co do Twojej zmiany młynka, nie jestem pewien czy odczujesz różnicę w alternatywach pomiędzy tymi dwoma młynkami, bo one maja bardzo podobne (jak nie takie same) żarna, być może będzie lepszy przemiał ze względu na lepsza budowę i stabilizacje samych żaren, ale wydaje mi się że jedyna różnica to większe możliwości opusa w espresso.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Clever Dripper - Podstawy
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Listopad 2023, 16:52:16 »
ano kawa na wodę zazwyczaj poprawia na zapychanie. Ja ostatnio robię sobie taki półśrodek, wpierw 1/3 - 1/2 wody, wsypuję kawę i zalewam resztę po pływającej kawie, bo mi się mieszać nie chce :D tez działa :D

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi