Autor Wątek: Różne kawy, ta sama doza i mielenie, różne ekstrakcje  (Przeczytany 1293 razy)

Offline Lachim

  • Wiadomości: 21
  • Ekspres: Delonghi Dedica
  • Młynek: Baratza Sette 270
Różne kawy, ta sama doza i mielenie, różne ekstrakcje
« dnia: 23 Październik 2023, 01:10:25 »
Cześć,

nie wiedziałem jak zatytułować wątek. Chciałbym zrozumieć taką oto sytuację:

Dla jednej kawy "sklepowej" mieląc np. 14g kawy, jestem w stanie osiągnąć względnie satysfakcjonującą mnie ekstrakcję (tj. przyzwoita krema, nie jest kwaśna i czasem nawet uda się coś ciekawego w tej kawie wyczuć  :))

Kupiłem inną kawę z palarnii, średnio palona. Jest trochę jaśniejsza niż powyższa i oczywiście świeższa. Jak zmieliłem tyle samo kawy przy tych samych ustawieniach młynka, to przy ekstrakcji kawa ledwo kapała z filtra (używam filtra bezciśnieniowego). Żeby osiągnąć zbliżoną ekstrakcję to muszę stosować znacznie mniejsze dozy kawy lub znacznie grubiej mielić, ale to nie daje mi zadowalających efektów.

Czemu tak się dzieje? Czy to jest moment w którym ekspres mnie ogranicza i np. większa średnica filtra (aktualnie mam 51mm) lub inne parametry pozwolą mi na więcej? A może robię coś źle?  ???
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2023, 01:24:01 wysłana przez Lachim »

Online Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Różne kawy, ta sama doza i mielenie, różne ekstrakcje
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Październik 2023, 08:00:24 »
To z czym się teraz spotkałeś -- jest to istota espresso. Spokojnie, to tylko espresso. Espresso jest jak struna w gitarze -- trzeba ją odpowiednio naciągnąć, by pięknie zabrzmiała. Od ustawień młynka i ilości kawy w sitku zależy efekt -- do każdej kawy trzeba odpowiednio podejść.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Różne kawy, ta sama doza i mielenie, różne ekstrakcje
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Październik 2023, 08:26:33 »
Po pierwsze to by wypadało mieć sensowny ekspres... Ale nawet na dobrym takie sytuacje będą, tak to działa po prostu. Nie ma jednego uniwersalnego ustawienia dla wszystkich kaw.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi