Autor Wątek: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot  (Przeczytany 7367 razy)

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« dnia: 07 Lipiec 2020, 15:29:59 »
Chyba jeszcze nie było wątku o tej metodzie zaparzania, a moim zdaniem jak najbardziej warto.
Chodzi o metodę przelewową, z tym że filtry zrobione są nie z papieru, ale z flaneli.
Na początek proponuje obejrzeć ten filmik:
youtube.com/watch?v=dr_I3ZVKKb4
Po parunastu przelewach stwierdzam, ze zasadniczo Hoffman ma racje. (Hoffman przeważnie ma racje  :o)
Kupiłem wersje 480 ml - 3 cup.
Krótko wrażenia:
Wygląd: urocze urządzenie, przypomina chemexa, kawa w nim wygląda pięknie. Nie zajmuje dużo miejsca. Wykonane bardzo starannie i ładnie. Ma w sobie urok japońskiej tradycyjnej prostoty.
Czyszczenie faktycznie trochę bardziej skomplikowane niż aeropress czy v60, gdzie po prostu wyrzucasz filtr, ale bez przesady, nie jest to nic uciążliwego. Wyczyszczenie filtra trwa chwile. Później zgodnie z sugestią wkładam do szklanki z wodą i do lodówki. I na razie tyle. Nic strasznego.
Filiżanka smak i aromat wyciąga ładnie i bez zbędnych kombinacji. Z v60 i aeropressem nigdy jakoś nie mogłem się dogadać. Nie wiem czemu, to być może czysto subiektywne, a poza tym kwestia marnych umiejętności baristy xD. Tutaj zalewam bez zbędnych ceregieli prawie po brzeg, za chwile  uzupełniam i tyle.
Kawa przelewa się dużo szybciej. Zaczyna dobrze działać od ok 18 gram kawy. Mniejsze dawki to tak sobie wychodzą, bo ekstrakcja jest jednak za szybka.
I to co wychodzi faktycznie jest super. Kawa z v60 dla mnie przeważnie była trochę za ostra, dlatego wolałem clevera.
Z Hario przy 18 gramach jest super. Faktycznie jest gładsza, odrobinę łagodniejsza.
Na dzień dzisiejszy moja podstawowa metoda na przelew. Czyszczenia nie ma co się bać, nic szczególnie skomplikowanego.
Bardzo urocze i efektywne urządzenie. I oryginalne  ;)
Polecam!~
« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec 2020, 15:33:29 wysłana przez msz38 »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #1 dnia: 07 Lipiec 2020, 16:57:43 »
Czesc, a nie smierdzi ta skarpeta, po ilus tam kawach?
Nie przechodzi zapachem kolejnych parzonych kaw, ten patetnt z lodówką ma przed tym uchronic?
Mam gdzies metalowy filtr do hario, ale niezbyt sie sprawdził.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Lipiec 2020, 17:28:45 »
Na razie po parunastu przelewach zero zapachu. Zobaczymy co dalej.
Patent z wodą i lodówką właśnie ma przed zapachem uchronić.
W razie czego kąpiel z Cafizie.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Lipiec 2020, 13:20:18 »
Ja już jakiś czas temu zakupiłem skarpetę Hario za niecałe 50 zł, w sklepie z zabawkami dla dzieci, ale jeszcze nie miałem czasu się bawić. Będę testował pewnie w okolicach sierpnia. Macie jakieś sprawdzone przepisy żeby się podzielić nimi.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Lipiec 2020, 20:24:59 »
Jeśli już robię, to z grubsza podobnie do Jamesa:



choć czasem też eksperymentuję na modłę japońską z wysoką dozą i grubszym przemiałem.


Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Lipiec 2020, 20:42:44 »
Fakt, Hoffmana warto słuchać :)
Kluczem jest grubość mielenia i nią regulujemy smak. Klasycznie: grubsze mielenie-> bardziej cierpko, drobniejsze ->bardziej gorzko.
Zalewam w proporcjach 18 gr na 350 wody wodą o temperaturze maksymalnej (tzn zaraz po uspokojeniu się wrzenia), preinfuzja 35 sek około 30 gr wody, później leje powoli prawie do brzegu i uzupełniam. Całe parzenie poniżej 2 minut. Jutro zmierzę dokładnie.

choć czasem też eksperymentuję na modłę japońską z wysoką dozą i grubszym przemiałem.

Wysoka doza to jaka u Ciebie @pafcio0 ??


« Ostatnia zmiana: 14 Lipiec 2020, 20:46:45 wysłana przez msz38 »

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lipiec 2020, 22:59:51 »
Wysoka doza to jaka u Ciebie @pafcio0 ??

Pisałem o tym przy okazji japońskich doświadczeń, gdzieś w tym wątku:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=7635.0

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #7 dnia: 15 Lipiec 2020, 11:13:39 »
Dzięki.

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Lipiec 2020, 09:10:21 »
Taka obserwacja: nie wiem, czy mi się wydaje, ale odnoszę wrażenie, że flanela wymaga mniejszego ratio niż papier. W tym momencie parze 18/400, a nawet przy 18/350 kawa była zbyt "ciężka" dla mnie. Parzenie trwa  ok 1.50.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Lipiec 2020, 13:29:02 »
To słuszne spostrzeżenie. Te japońskie skarpety, czy to w syfonie, czy w tym Woodennecku, dają nierzadko rewelacyjne rezultaty przy grubszym nieco przemiale.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Lipiec 2020, 21:04:40 »
odnoszę wrażenie, że flanela wymaga mniejszego ratio niż papier. W tym momencie parze 18/400, a nawet przy 18/350 kawa była zbyt "ciężka"
Hmm, nie do końca rozumiem co masz na myśli,  bo w tej chwili masz większe ratio niż standardowe. Dla 18 g kawy standardowe ratio to 300 g wody

Offline msz38

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: v60, switch, aeropress
  • Młynek: Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #11 dnia: 20 Lipiec 2020, 13:01:08 »
odnoszę wrażenie, że flanela wymaga mniejszego ratio niż papier. W tym momencie parze 18/400, a nawet przy 18/350 kawa była zbyt "ciężka"
Hmm, nie do końca rozumiem co masz na myśli,  bo w tej chwili masz większe ratio niż standardowe. Dla 18 g kawy standardowe ratio to 300 g wody
Oczywiście zapewne popieprzyłem mniejsze/większe. Tak czy inaczej teraz zalewam 400/18 i jest ok.

Offline Cannabis Arabica

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Aeropress w IMS Superfine, Phin 200, Hario Woodneck 480, Hario TCA-5
  • Młynek: Comandante MK3, Concept KM5120, Hario Mini Mill
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Wrzesień 2020, 18:15:27 »
Ja parzę w Woodnecku 18/250, jak robię na 2 osoby to 30/400

Sent from my LM-G710 using Tapatalk


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Luty 2021, 18:42:57 »
Ha, w końcu:) Dziś korzystając z tego, że większość dnia spędziłem w kuchni, to stwierdziłem, że spróbuję też czegoś nowego. I padło na skarpetę. Po niemal roku czekania na swoją kolej, została wydobyta z szafki. I muszę powiedzieć szczerze, że zupełnie nie rozumiem dlaczego tak długo zwlekałem. Jest świetna. Za pierwszym razem udało mi się zrobić smaczny, słodki, kompleksowy napar. Muszę przyznać, że to miłość od pierwszego łyku. Nareszcie w naparze jest to, czego przeważnie brakowało mi z papierowych przelewów - kompleksowość aromatu i cielistość pochodząca także z olejków, które wyczuwałem przy cuppingu. Zobaczymy jak w dłuższej perspektywie będzie się sprawować materiał, ale na tę chwilę polecam szczególnie miłośnikom kompleksowych naturali.

Przepis taki jak w przypadku zwykłego dripa tyle, że jakieś 15% drobniej zmieliłem. 18 g kawy 300 g wody, preinfuzja 40 sekund i dwa dodatkowe, spokojne zalania. Całość trwała jakieś 2 minuty 35 sekund.
« Ostatnia zmiana: 28 Luty 2021, 18:47:42 wysłana przez krystians »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip z flaneli czyli Hario Woodneck Drip Pot
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Luty 2021, 19:28:23 »
U mnie podobnie. Skończyły mi się papierowe filtry i już nie kupuje 😅
Na 300ml najlepiej pasuje mi przepis 1:1:1 czyli trzy zalania po 100g, co minute każde.
Normalnie mielenie to 24-25 klików, w skarpecie 17-18. Fantastyczna kawa wychodzi
WITAM I POZDRAWIAM :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi