Autor Wątek: Sprawdzone polskie palarnie speciality.  (Przeczytany 65397 razy)

Offline Yeya

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: Drip hario, french press
  • Młynek: Rhinowares
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #90 dnia: 22 Maj 2021, 10:42:55 »
Blue Orca sprzedaje 2kg za 70 PLN. Coś nie wierzę w ten ranking.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #91 dnia: 22 Maj 2021, 14:41:29 »
Blu Orca, jak na ceny jakie oczekują za swoje wypały to wg mnie palarnia zdecydowanie godna uwagi dla osób mało wymagających lub tych co do tej pory piły kawy marketowe. Oczywiście poziom ich kaw dość wyraźnie odstaje od wypałów topowych polskich palarni, jak np. Mastro Antonio, Blend, Java Coffee, Manufaktura Kawy itd., ale nie możemy porównywać kaw za 35-40 zł/kg jakie ma w swej ofercie Blue Orca i w.w. palarniami z kawami po 120-200 zł/kg. Powiem tak, moi teściowie i część rodziny są fanami Blue Orca Coffee i obecnie tylko tam kupują kawę. Uważam, że ta palarnia ma najlepsze kawy w Polsce w cenie do 40-50 zł/kg (na prośbę  rodziny testowałem kilka palarni z tańszymi kawami i Blue Orca okazała się zdecydowanie najlepsza).
Z racji, że moje wymagania kawowe są bardzo wysokie, dlatego ja z kolei jestem fanem w.w. topowych palarni, z naciskiem na Mastro Antonio i Blend. Mimo to nawet mi smakuje kawa Blue Orca Coffee z ekspresu przelewowego, gdy jestem u rodziny w gościnie

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka


Offline MatteuszS

  • Wiadomości: 236
  • Ekspres: SDB, AP, V60, Clever
  • Młynek: DF83, SD40, 1zpresso Q2, komeś
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #92 dnia: 22 Maj 2021, 14:53:16 »
Z blue orki bardzo mi odpowiadają jakieś blendy 80/20 które kupuje w delegację, za śmieszne 40zl/kg kiedy z rana jedyne czego potrzebuje to mocna kawa z ap, z odrobiną mleka, nie bawiąc się w ważenia czegokolwiek. Za to w domu, tak jak wyżej, nie mają podejścia do topowych palarni.

Offline Pawelc25 Mężczyzna

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof
  • Młynek: ZF64W
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #93 dnia: 23 Maj 2021, 08:24:39 »
Chyba trochę lepiej wypada CzarnaKawka z Radomia.
Z BlueOrca jakieś takie kwaskowate .

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 503
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #94 dnia: 23 Maj 2021, 11:36:46 »
Testowałem również Czarną Kawkę i uważam, że Blue Orca ma lepsze kawy i do tego tańsze/ z ładniejszym opakowaniem

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka


Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #95 dnia: 22 Czerwiec 2021, 08:44:13 »
Bardzo to ciekawe - czytać wątek po roku od założenia. Ja myśle, że jednak większość z nas ma swoje sprawdzone palarnie, a co jakiś czas daje szansę innym składając zamówienie i oceniając jakość (lub stosunek jakości do ceny).
Szczerze mówiąc mnie bardziej interesowałoby krytyczne (acz rzeczowe) opinie o palarniach. Parę takich wątków na forum się pojawiło, za które jestem wdzięczny.
Kłopot w tym, że autorami takich uwag musiałyby być osoby cieszące się dużym zaufaniem, żeby nikt nie miał wątpliwości, że to nie jest tylko nieczysta walka konkurencji (a mam świadomość, że niekoniecznie musi im się chcieć).
Jestem za tym, by rugować z forumowego życia palarnie, które chwalą się, że sprzedają speciality, a tak naprawdę robią klienta w konia. I lista takich palarni mi się marzy - jako ostrzeżenie dla kupujących. Jako konsument chciałbym wiedzieć za co płacę.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #96 dnia: 22 Czerwiec 2021, 09:07:06 »
@groovy taka lista, wątek czy opinia będzie bardzo trudna i niestety przerodzić się może w bardzo duży hejt. Patrz np. gowork - idea słuszna, opisujesz potencjalnych pracodawców, niestety jak czytasz opinie to w większości firmach (szczególnie produkcyjnych) aż strach czytać. Jeśli dużo ludzi poleca palarnię i są jeszcze z różnych rejonów Polski to nie mogą się mylić. Jak nie mówi się lub nie poleca palarni to albo jest dopiero rozpoczynająca działalność albo ziarno jest właśnie słabe i się o nim nie mówi. Przez grzeczność, IMO lepiej i przyjemniej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #97 dnia: 22 Czerwiec 2021, 13:52:12 »
Nie ma reguł. Ktoś, kto raz zrobi dobrą kawę i zbierze dobre za nią opinie, może przypadkiem zrobić złą i sprzedać jako kawę specialty. Dosłownie wczoraj miałem takie dwa przypadki. Kawiarnia-palarnia w sporym czeskim mieście, polecana przez znanych czeskich kawo-podróżników. Drip z Etiopii naturalnej podobno -- w filiżance dosłownie nicość i pustka, brązowa woda. Drugi przypadek, to inna, bardziej znana jako "specialty" i spora palarnia też połączona z kawiarnią. Espresso -- brak harmonii, źle zaparzone, li tylko kwaśne, takie typowe, w negatywnym sensie "specialty". Nie dałem rady wypić, choć tęskniłem za "słodkim" espresso... Wpadki-wypadki zdarzają się najlepszym.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #98 dnia: 22 Czerwiec 2021, 14:43:21 »
Myślę, że wszyscy popełniamy jakieś błędy. Jeżeli jesteśmy uczciwi to potrafimy wziąć to na klatę i przeprosić, tak na prawdę i serdecznie, a nie drwiąco "niby przeprosić".

Według mnie, nikt uczciwy nie chciałby, aby patrzono na niego tylko przez pryzmat błędów. Niestety bywa tak, że po obu stronach zdarzają się różne osoby. Nieuczciwy klient/pracownik/konkurent często nie będzie miał skrupułów, aby napisać niezgodną z prawdą, negatywną opinię.

Może być tak że ktoś ma bardzo dobry surowiec, ale np pali go ciemno, bo tak lubi. To nie jest oszustwo, po prostu jest to jakaś opcja. Piłem też sporo kaw nie specialty, które są smaczne i dobrej jakości. To że ktoś pisze, że ma kawy "Specialty" niewiele znaczy, co najwyżej tyle, że może trochę dokładniej da się poznać ścieżkę kawy. Nie ma też co oszukiwać się, że wielcy komercyjni gracze będą nas rozpieszczać i robić cokolwiek ponad potrzebę, jeśli nie przekłada się to na $$$ na koncie. Natomiast rzemieślnicy mogą mieć bardziej indywidualne podejście, ale też nie muszą.

Dlatego ja jestem za tym, aby polecać i pisać za co :)
« Ostatnia zmiana: 22 Czerwiec 2021, 14:50:52 wysłana przez krystians »

Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #99 dnia: 23 Czerwiec 2021, 19:51:25 »
 Jasne. Nie myli się ten, co nic nie robi.
Tylko jak sobie przeglądam oferty palarni to nie mogę wyjść ze zdumienia. Czy ze mną jest coś nie tak, ze płace ok. 200 zlociszy za kilogram kawy do przelewu, a patrzę na Allegro i widzę ofertę wspomnianej wyżej Blue Orca 4x200 g za 69.99. I ok, niech będzie sobie nawet ze 39.99, ale wyraźnie jest napisane, że to kawa specialty (a w opisie oferty dokładnie wyjaśnione, co to oznacza).
To teraz bym prosił tych, co temat znają od podszewki, żeby napisali czy to możliwe? Że można kupić za uczciwą cenę ziarno (bez wyzysku producenta), pozbawić ziaren złych (czyli zmniejszyć masę), wypalić i sprzedać w takiej cenie???
Bo jeśli można to ja chyba strasznie przepłacam. Ale jeśli nie można, to znaczy że klientowi się wciska kit, że to speciality.
I o to mi właśnie chodzi. Jeśli ktoś nie gra fair, to chciałbym wiedzieć z takiej listy, że po prostu kłamie w opisach swoich ofert.
Ja nie dyskredytuje kawy za 20 czy 30 zł. Lata taką piłem. Ale teraz jako nieco bardziej świadomy konsument chciałbym, żeby kawa, którą kupuję była dobra, a ten, kto ją uprawia dostał równie dobrą kasę co ten, który mi ją sprzedał.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #100 dnia: 23 Czerwiec 2021, 20:01:59 »
Może to być kawa, np.:
- ze starszych zbiorów,
- od bardzo dużego producenta,
- palarnia może kupować bardzo duże ilości surowca od danego dostawcy,
- o najniższym wyniku = 80 punktów, dającym miano jakości specialty itd.
- koszt wytworzenia w danym zakładzie może być niższy.

Dużo czynników ma wpływ na cenę. Jeśli chcesz się przekonać, to musisz niestety spróbować takiej kawy. Ja nie próbowałem, więc nie będę orzekał o jakości wyrobów Blue Orka.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #101 dnia: 24 Czerwiec 2021, 19:36:06 »
Mamy coraz więcej palarni kawy w Polsce. Konkurencja cenowa nie jest dobrą drogą na rozwój jakości. W ogóle nie należy szukać najtańszej oferty...

Możesz kupić surowe ziarno za 4 Euro i za 14 Euro albo za 24 Euro. I to wszystko nazywa się np. Kolumbia. Teraz zastanów się skąd takie różnice w cenie surowca i jak się to przekłada na cenę kawy palonej w palarni.

Offline groovy

  • Wiadomości: 22
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #102 dnia: 25 Czerwiec 2021, 09:38:21 »
Możesz kupić surowe ziarno za 4 Euro i za 14 Euro albo za 24 Euro. I to wszystko nazywa się np. Kolumbia. Teraz zastanów się skąd takie różnice w cenie surowca i jak się to przekłada na cenę kawy palonej w palarni.

Czuję, że w pytaniu zawarta jest teza, która brzmi: tańsze ziarno nie może być lepsze albo równie dobre, co droższe. I to jest oczywista oczywistość.
Dlatego nie bardzo rozumiem, dlaczego przez źle (w mojej opinii) rozumianą grzeczność tak bardzo unikacie w opiniach stwierdzeń jednoznacznych. Np „kupiłem ziarno takie a takie w palarni XYZ, które miało być kawą speciality, a niestety nią nie było - nie polecam”. Nie ma to nic wspólnego z hejtem, właściciel lub przedstawiciel palarni zawsze ma szansę żeby się do opinii ustosunkować, a potencjalny klient będzie miał przed podjęciem decyzji zakupowej recenzje doświadczonego kawosza.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6231
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #103 dnia: 25 Czerwiec 2021, 11:14:19 »
Żeby wydać tak jednoznaczny negatywny wyrok należałoby być przynajmniej Q graderem. Poza tym to, że coś nie jest jakości specialty nie znaczy, że jest złe. Na dobrą sprawę często zdarzają się ziarna sprzedawane nawet przez drogie zagraniczne palarnie, które mają ilość ziaren z defektem, które mogłyby zdyskwalifikować surowiec jako specialty, ale nie wiem czy takie czepianie się szczegółów przysłużyłoby się czemuś dobremu.

Poza tym na ogół ludzie wraz z faktycznym rozwojem w jakimś temacie, mają coraz więcej spokoju i pokory, bo im szerszy horyzont, tym więcej widzi się rzeczy niezbadanych przez własny umysł.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Sprawdzone polskie palarnie speciality.
« Odpowiedź #104 dnia: 25 Czerwiec 2021, 11:23:48 »
Wydaje mi się, że faktycznie hasło "specialty coffee" robi furorę i dużo zamieszania, zamętu. Warto o tym podyskutować :).

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi