Autor Wątek: Bialetti 6tz (300ml)  (Przeczytany 5078 razy)

Offline kwasowy

  • Wiadomości: 1
Bialetti 6tz (300ml)
« dnia: 02 Kwiecień 2020, 17:43:34 »
Witam! mam pytanie, ile powinno wyjsc kawy z kawiarki o pojemnosci 6tz (300ml). Zakupilem kawiarke bialetti venus 6tz, i czego bym nie robil, kawy zawsze wychodzi max 200ml. Po rozkreceniu kawiarki w dolnym pojemniku nadal jest sporo wody (ostatnio mierzylem bylo 100ml) Sciagam z ognia zawsze w momencie kiedy wyraznie kawiarka bulgocze. Niewiem czy robie cos zle, czy kawiarka jest zepsuta/uszkodzona czy poprostu tyle naparu powinno wyjsc, prosze o odpowiedz osoby doswiadczone uzywajace tego urzadzenia dosyc dlugo. Pozdrawiam

Offline adnage19

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: kawiarka Top Moka | Aeropress | Hario V60-02
  • Młynek: Comandante
Odp: Bialetti 6tz (300ml)
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Kwiecień 2020, 19:23:24 »
Tyle powinno wychodzić, jest ok. Woda zawsze musi zostać w zbiorniku.

Offline KamilD

  • Wiadomości: 31
Odp: Bialetti 6tz (300ml)
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Kwiecień 2020, 07:00:52 »
Te 200 ml otrzymanego naparu to na jedną osobę? Czy rozcienczasz wodą w późniejszym etapie?

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Bialetti 6tz (300ml)
« Odpowiedź #3 dnia: 18 Kwiecień 2020, 07:17:34 »
Opis przy kawiarce 6tz oznacza że jest 6 filiżanek kawy, ale o objętości espresso, czyli dajmy na to około 30ml (z tego co wiem, różni producenci trochę po swojemu podchodzą do tematu, ale dalej oscylują wokół podobnej objętości kawy).

Jeżeli otrzymujesz 200ml naparu, to wszystko jest w granicach normy. Rozlewasz to na  kilka filiżanek i dolewasz wrzątku jeżeli chcesz mieć kawę o większej objętości. W zasadzie, to większość ludzi kawę z kawiarki pije chyba bez rozcieńczania, ale wtedy używają mniejszych, np 2 tz. Ja z mojej 3 tz robię dwie kawy.

Zerknij jak wygląda parzenie kawy w kawiarce na YouTube, zdaje się, że arabean ma fajny filmik na ten temat.

W dolnym pojemniku musi zostać woda, inaczej przypaliłby się od temperatury.

Offline Miro Miro Mężczyzna

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Kozak Rota 1-2, skarpeta Hario 240, kawiarka Giannini Giannina
  • Młynek: 1Zpresso JE Plus
Odp: Bialetti 6tz (300ml)
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Maj 2020, 19:01:25 »
Też zauważyłem w różnych wątkach, że niektóre osoby narzekają  na małą ilość naparu z kawiarki i używają 4tz lub 6tz na łeb. Toż to jest mniej więcej 24-36 gramów suchej kawy na jednorazową porcję ::)
Mnie by chyba serce wysiadło, a jeszcze prędzej bym zbankrutował...

Kawiarka daje bardzo skoncentrowany i mocno intensywny w smaku napar - nieco bogatszy w kofeinę niż espresso z kolby, a jedno espresso kolbowe powstaje z 7-8 gramów kawy.

1tz z kawiarki to  ok. 35-40 ml naparu, który pijemy ala espresso lub rozcieńczamy do ala americano lub do kawy mlecznej. Oczywiście kawiarka 2tz daje podwójne "espresso".

Taka jest specyfika tego zaparzacza - nie można pojemności naparu z kawiarki odnosić  (wg mnie) do pojemności naparu z FP czy zalewajki. To jest inna skala.
« Ostatnia zmiana: 20 Maj 2020, 19:04:07 wysłana przez Miro Miro »
"Kawa to kawa, powinna być czarna i gorzka jak smar do czołgu".

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Bialetti 6tz (300ml)
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Maj 2020, 21:28:02 »
Po rozkreceniu kawiarki w dolnym pojemniku nadal jest sporo wody
Są w sprzedaży tzw reduktory 6/3 tz. Jest to ciekawy sposób na zmniejszenie objętości naparu i to całkiem nieźle działa. A działa to w ten sposób, że rurka jest połączona z sitkiem i gdy chcemy 6tz to obracamy rurkę aż wejdzie w prowadnice i opuści się na dół. Gdy chcemy 3 tz podnosimy rurkę i obracamy, aż sitko oprze się na prowadnicach. W ten sposób też jest ustalana ilość wody jaka będzie płynąć przez kawę. Przy 3 tz zostanie więcej wody w zbiorniku po ekstrakcji niż przy 6 tz. Woda zawsze zostaje w zbiorniku po ekstrakcji, nie można wygotować całej wody, bo się kawiarka przypali. Nie wstawiam linku z oczywistych powodów, wystarczy wpisać w wyszukiwarce "Redukcja do kawiarki Bialetti".
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Bialetti 6tz (300ml)
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Maj 2020, 23:06:33 »
używają 4tz lub 6tz na łeb. Toż to jest mniej więcej 24-36 gramów suchej kawy na jednorazową porcję ::)

Znam takich osobiście. Niestety nie dają się przekonać, że kawy powinno się sypać do rantu sitka ("No coś ty! Nie będę tyle sypał bo za mocna wychodzi"), nie chcą też zmieniać na mniejszy model ("Po co mam kupować mniejszą? Mam dużą i nie chcę drugiej/nie mam miejsca na drugą") a po kilku próbach "po swojemu" najczęściej słyszę "Eeee tam, taka kawa. Jednak wolę rozpuszczalną". Szkoda  [emoji22]

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi