Autor Wątek: La Peppina - FE-AR  (Przeczytany 31928 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #30 dnia: 10 Marzec 2015, 11:26:13 »
Z tego co pamiętam, to do niewielkich dźwigni jest potrzebne trochę grubsze mielenie niż na espresso. Do Twojej Peppiny także.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #31 dnia: 13 Marzec 2015, 01:27:35 »
Zmieniłem dozę na 12g. Niestety nadal woda nad ciastkiem, jeśli nie wstrzymuję wajchy, to kawa wypływa za dynamicznie i mało trafia do filiżanki. Z asystą ładny cienki strumień kawy o ciemnej barwie. Cremy nie udało mi się jeszcze wykonać większej niż cieniutka warstwa pokrywająca płyn (ok. 1mm lub mniej). :(

U mnie pierwsze próby  Peppiną wyglądały dziś tak.
Ustawiłem młynek Mazzera tak że po skręceniu żaren do zera, odkręciłem je o 15 min. Mielenie zdaje się minimalnie grubsze jak tradycyjne ( Maciej1 poradził skręcić młyn o 10 min). Doza 13 gram, lekkie ubicie. Czas przelewu trwał 35-40 s. Strumień, raczej szybkie kapanie, niż "mysi ogon". Nakapało gęstego mocnego naparu 28 ml. Crema cienka. Do prób użyłem czarnej jak smoła kawy Espresso Bar Harem. Było to tak mocne, że mordę wykręcało, ale wlane do mleka zachwyciło żonę smakiem. Zastanawiam się jak skrócić czas przelewu o 10 s i uzyskać "mysi ogon" ?
Nad ciastkiem, tak jak u Ciebie, warstewka wody. Dalsze próby z "normalną" kawą może jutro.


Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #32 dnia: 13 Marzec 2015, 06:25:57 »
O to to - normalna kawa;-)
W młynie: ziarna

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #33 dnia: 13 Marzec 2015, 18:08:30 »
Trafione :taniec: Kawa Kostaryka Finca Licho od Antonio, przemiał minimalnie grubszy jak pod normalny ekspres. 13 gram dość mocno ubitej w sitku (ok 8-9 mm poniżej krawędzi). Woda 92 st. przelew 30 s na samej sprężynie dał 28 ml pysznego naparu z 2 mm grubości cremą. Peppinka robi dobre espresso !

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #34 dnia: 13 Marzec 2015, 19:13:55 »
Ile to ważyło?
W młynie: ziarna

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #35 dnia: 15 Marzec 2015, 15:07:44 »
Ile to ważyło?

Nie zważyłem. Przy następnej (dzisiejszej próbie) to zrobię.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #36 dnia: 15 Marzec 2015, 23:02:42 »
Jak można, wstawię filmik, który pokazuje w akcji trzecią forumową Peppinę. Jest to moje drugie espresso zrobione w życiu. Tamper bardziej nadaje się do rozbijania orzechów, ale z braku laku.... Strasznie nieporadnie to wygląda, ale kawa wyszła bardzo smaczna.
Z 13 g. kawy, naleciało 29 g. naparu (ok. 25 ml). Jestem otwarty na uwagi.



DrUsagi - poprawiłem linka do filmu
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2015, 08:39:28 wysłana przez DrUsagi »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #37 dnia: 16 Marzec 2015, 08:43:04 »
Super!  :ok:

To co ja robię inaczej/dodatkowo u siebie - przed zapięciem PFa mały flush (w sumie nie wiem czy trzeba ale robię). Dźwignię trzymam w dole aż do momentu gdy kropla kawy spadnie do filiżanki, potem puszczam i jak ma opór to w dół (dolewka wody) i puszczam.
LMWDP #469

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #38 dnia: 16 Marzec 2015, 10:44:33 »
Super!  :ok:

To co ja robię inaczej/dodatkowo u siebie - przed zapięciem PFa mały flush (w sumie nie wiem czy trzeba ale robię). Dźwignię trzymam w dole aż do momentu gdy kropla kawy spadnie do filiżanki, potem puszczam i jak ma opór to w dół (dolewka wody) i puszczam.

Też się nad tym flush-em zastanawiałem. W czasie nagrzewania wody w bojlerze mam PF zapięty na grupie. Nagrzewa się on mocno, jak i cała Peppina. Przy innej kawie w czasie nauki, kiedy odległość do rantu sitka wynosiła ok. 5 mm zauważyłem, że drobinki kawy dostają się do grupy i flush był potrzebny aby ją wyczyścić. Teraz zostawiam więcej miejsca w sitku i grupa pozostaje czysta.

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #39 dnia: 16 Marzec 2015, 11:30:16 »
Też robię spłukanie grupy przed parzeniem kawy.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #40 dnia: 17 Marzec 2015, 14:30:28 »
Panowie Lapeppinowcy. Czytając o problemach z rdzewieniem bojlerów, może dobrym pomysłem jest zrobienie czegoś takiego ?

http://www.home-barista.com/levers/making-la-peppina-boiler-t14412.html

Jeśli znacie jakiegoś dobrego garncarza, to ja chcę 2-3 szt w różnych kolorach. Może wspólne zamówienie ?

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #41 dnia: 17 Marzec 2015, 14:46:52 »
Tak na szybko:
Grube i ciężkie, jeśli będzie pokryte szkliwem w środku to będzie extra. Ale kto wypali cienkościenny boiler gliniany o podanych parametrach?

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #42 dnia: 17 Marzec 2015, 14:48:28 »
Tak na szybko:
Grube i ciężkie, jeśli będzie pokryte szkliwem w środku to będzie extra. Ale kto wypali cienkościenny boiler gliniany o podanych parametrach?

Dlaczego musi być cienkościenny ?

Offline Przemo Mężczyzna

  • Wiadomości: 196
  • Ekspres: Gaggia Dandy, Bialetti Moka Express, notNeutral GINO, FE-AR La Peppina, Filiżanka SPOŁEM
  • Młynek: Dienes , Zassenhaus, Porlex Tall, mosiężny od ranGo, Handground
La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #43 dnia: 17 Marzec 2015, 15:22:39 »
Wychodzę z założenia, że powinien być jak najbardziej zbliżony do oryginału. Dobrze by było, aby pokrywka pasowała. :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: La Peppina - FE-AR
« Odpowiedź #44 dnia: 17 Marzec 2015, 15:44:13 »
2 pomysły:
- koło mnie jest osoba zajmująca się produkcją kafli do pieców/kominków - bladego pojęcia nie mam czy się podejmie ale pytać nie zawadzi.
- na brzytwie pani robiła pod zamówienie miski na gorąca pianę - można by to odkopać i napisać, a nóż się uda.

osobiście dla mnie to jest wzór


Hutę szkła mam też blisko - ale oni raczej formy do zniczy robią, choć spytać mogę.

Do pana z tego wątku już napisałem


EDIT - miska na pianę - http://www.garncarstwo-wadowice.pl/ ktoś z pepinką ma blisko?
« Ostatnia zmiana: 17 Marzec 2015, 15:55:17 wysłana przez DrUsagi »
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi