Autor Wątek: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy  (Przeczytany 34699 razy)

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #60 dnia: 05 Marzec 2020, 15:39:58 »
Chcesz zaprezentować swoje wypieki w takim środowisku z PRowymi opisami czy brakiem informacji, to trzeba liczyć się z gorzkimi słowami

Zaprezentuję pozostałe wypieki. Pozostałym czytelnikom / forumowiczom.
Temat kawy kawowego guru uznajmy na tym forum za zamknięty - chyba, że ktoś ma pytania inne niż skład, wówczas pozostaję do dyspozycji.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #61 dnia: 05 Marzec 2020, 15:48:30 »
Nota bene, patrząc na asortyment Twoich kaw i opis tej mieszanki na stronie, to jeśli ktoś ma pojęcie o blendowaniu to nie trudno się tego składu domyśleć....  ;)

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #62 dnia: 05 Marzec 2020, 15:56:21 »
Czy chciałbyś, aby Twoi niedoszli klienci Szczympku próbowali Cię oczernić w oczach innych? To nie jest trudne. Biorąc chociażby pierwszą część Twojego nicka możnaby niezłą legendę ukuć. Myślisz, że to takie fajne obsmarowywać innych, bo coś Ci się nie spodobało?
Śmiało, chetnie poczytam.
Że też Ci się nie nudzi czepianie się mnie.

Do tematu:
Będę w Polsce to zamówię i zobaczymy.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #63 dnia: 05 Marzec 2020, 16:04:45 »
Michał w kwestii kawy Gru możesz np. napisać jaki stopień jest jej wypału, jaki przepis polecasz do jej przygotowania i jaki profil aromatyczny ma wypalona kawa.

@Szczympek Szczerze mówiąc nudzi mi się, ale jak takie zachowanie widzę, to nie przechodzę obojętnie. To, że często bywasz to Ty nie wynika z tego, żebym szukał Twoich wypowiedzi.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2218
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #64 dnia: 05 Marzec 2020, 16:27:23 »
Offtop:
Jak Ci się nudzi to może zacznij dokładniej czytać źródła „naukowe” które przytaczasz (na przykład temat o dripie) Korzyść z tego odniesie całe forum.
Koniec offtopu.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #65 dnia: 05 Marzec 2020, 16:45:21 »
Jak udostępnisz, to chętnie poczytam zapewne nie tylko ja. :) Z korzyścią dla całego forum. :)
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2020, 16:48:06 wysłana przez krystians »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #66 dnia: 05 Marzec 2020, 16:49:24 »
Temat kawy kawowego guru uznajmy na tym forum za zamknięty - chyba, że ktoś ma pytania inne niż skład, wówczas pozostaję do dyspozycji.
Przepraszam, jestem już nudny i się czepiam, ale dla mnie nie jest to temat zamknięty.

Pisałeś, że nie zdradzisz składu mieszanki, bo długo nad tym pracowałeś itp itd, więc zgaduję że jest to super mieszanka. Bardzo się oburzyłeś, że ktoś rzekomo obraża Twoją firmę i Twoich klientów. Wszystko rozumiem. Zaproponowałem bardzo proste rozwiązanie tej kwestii. Wyślij kawę na testy. Wszystko będzie wiadomo, weryfikacja hejterów, znawców itd. Nagle nabrałeś wody w usta i czymś tam się zasłaniasz. Ja wniosek z tego wyciągnąłem tylko jeden, niestety. A mogło być inaczej.

Jeszcze mała dygresja. Chyba powrót na forum doradził Ci ten kolega od marketingu i od nazwy dla kawy Guru. Musisz dopytać jeszcze co na tym forum robić, bo na razie coś poszło nie tak...

Przestaję. Przepraszam wszystkich znudzonych bądź dotkniętych poziomem dyskusji.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2987
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #67 dnia: 05 Marzec 2020, 18:32:32 »
Zdanie odrębne.
Komuś może "coś" nie smakować; Jego prawo.
Ktoś, może nie mieć ochoty dzielić się %/udziałowym składem swojego produktu-Jego prawo.
I to należy uszanować.

Podobnie, jak kucharz w dobrej/złej knajpie nie musi zdradzać, iż chleb, wieprzowinę, warzywa kupił z plantacji takiej, śmakiej lub owakiej.

Ludzie. Ochłońcie z tą roszczeniowością!

Chce napisać, skąd jest kawa to napisze.
Nie chce, nie napisze.

Chcecie kupić-kupujcie.
Nie chcecie-nie kupujcie.

Ale nie można kogoś sekować, że tego nie pisze.

Kupicie, nie będzie smakować-napiszcie, jest stara, zwietrzała, spleśniała, niesmaczna ale podkreślcie, że to Wasza i tylko Wasza opinia.

Z drugiej, jeżeli kawa będzie badziewna, i będzie to częściej powtarzająca sie opinia, to warto się wtedy zastanowić, dlaczego tak jest...
;)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #68 dnia: 05 Marzec 2020, 18:59:52 »
tylko że w mojej ocenie kolega Michał nie został bezpardonowo zaatakowany przez zazdrosną konkurencję a wręcz sam nakręcił tę małą burzę. W przysłowiowej co drugiej wypowiedzi odnosisz się z góry, co rusz wytykasz innym, że nie a profesjonalistami i się nie znają, a inni są inteligentni i otwarci i pewnie źle to odebrałem, pewnie się uprzedziłem, no cóż, tak mi to weszło :(

A nie mówię o samej guru-mieszance, ewidentnie nie jest to produkt dla mnie więc w nosie ją mam, chodź wywody o cudownej tajnej recepturze z nieco zabawnych ewoluowały w tragikomiczne ??? Ale co ja tam wiem, w marcu tylko 3 kilo kupiłem dopiero i pewnie widać po mnie że nie palę kawy :P

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Marzec 2020, 22:50:08 »


W przysłowiowej co drugiej wypowiedzi odnosisz się z góry, co rusz wytykasz innym, że nie a profesjonalistami i się nie znają, a inni są inteligentni i otwarci i pewnie źle to odebrałem, pewnie się uprzedziłem, no cóż, tak mi to weszło :(

No popatrz, a myślałem że tylko ja mam taki wypaczony odbiór.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #70 dnia: 05 Marzec 2020, 23:28:30 »
Och ja nie wiem o co Wam chodzi, mnie np. rozczulają te setki kilogramów wyrzuconego surowca i tysiące przebytych kilometrów. Tak sobie myślę, że może to wynikać z samokrytyki, że droga innych osób do sukcesu jest krótsza.

Produkt jeśli jest dobry, sam się powinien obronić.

Michale myślę, że kolegów sugestie tutaj są jak najbardziej na miejscu i zachodzą pewne zgrzyty komunikacyjne w Twoim przekazie. Np. ten tekst z kółkiem wzajemnej adoracji, to chyba nie najlepszy nowy start, tak sobie myślę.

Ja czegoś takiego nie odczułem jak na tym forum kilka lat temu się pojawiłem, ale każdy może mieć swoje odczucia. Oczywiście miejsca takie mają na ogół jakiś swój klimat i obyczaje. Więc może po prostu zapoznaj się z tym miejscem przez jakiś czas, nie podstawiając się do bicia.
« Ostatnia zmiana: 05 Marzec 2020, 23:39:36 wysłana przez krystians »

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #71 dnia: 06 Marzec 2020, 22:46:41 »
Kiedy odkryłem to forum, to nawet żonie kiedyś napomknąłem że pierwszy raz mam styczność z kulturalnym forum a tu takie coś...smuteczek
Nie przekreślaj drzewa dlatego, że ma kilka zgorzkniałych i zatrutych jabłek. Ja mimo wszystko nadal uważam, że na tym forum jest dużo wartościowych treści i ludzi. Tylko jak zwykle, po najlepszą jakość trzeba cierpliwie sięgać najgłębiej, bo najgorsza jest zawsze najgłośniejsza.

jeśli ktoś ma pojęcie o blendowaniu to nie trudno się tego składu domyśleć....
Hmmm.. ;) Trafiony, ale nie zatopiony. W tej kawie jest jeden singiel którego nie ma na stronie palarni, którego używam tylko do tego blendu.

Zaproponowałem bardzo proste rozwiązanie tej kwestii. Wyślij kawę na testy. Wszystko będzie wiadomo, weryfikacja hejterów, znawców itd.
Pewnie 10 lat temu bym Cię z radością zapytał o adres do wysyłki. Teraz zaproszę Cię do zakupu, nie mam bowiem poczucia, że muszę Tobie (lub sobie) takimi darmowymi próbkami czy testami coś udowadniać.

Nagle nabrałeś wody w usta i czymś tam się zasłaniasz
Nie nabrałem, nie zasłaniam się. Mam dużo zajęć i sam nie wiem, czy bardziej zazdroszczę, czy współczuję osobom mającym czas w ciągu dnia na debaty na forum.

Chyba powrót na forum doradził Ci ten kolega od marketingu i od nazwy dla kawy Guru
Przeciwnie, proroczo ostrzegał mnie, że stanie się dokładnie to, co widać powyżej. Jestem mu winien butelkę bourbona, wygrał zakład.

a wręcz sam nakręcił tę małą burzę
Czy możesz palcem wskazać, w którym momencie to zrobiłem?
W poście początkującym to widowisko opisałem 3 kawy z mojej palarni. Na pytanie, czemu nie chcę podać składu, odpowiedziałem podając argumenty.
Jeśli według Ciebie tym właśnie to "nakręciłem", to rzeczywiście przyznaję się, choć logiki w tym nie widzę.

W przysłowiowej co drugiej wypowiedzi odnosisz się z góry, co rusz wytykasz innym, że nie a profesjonalistami i się nie znają
Ponownie - możesz wskazać choć jedno moje słowo, w którym kogokolwiek potraktowałem z góry?
To, że nie używam języka charakteryzującego stałych bywalców tanich budek z kebabami (tak, tutaj tak) oznacza automatycznie, że traktuję kogoś z góry?
Jeśli ktoś poczuł się w ten sposób, uprzejmie przepraszam, nie było to moim zamiarem (przyznaję, może poza jednym incydentem).

wywody o cudownej tajnej recepturze z nieco zabawnych ewoluowały w tragikomiczne
Ewoluowały? Wywody...? Napisałem w jednym zdaniu, czemu nie podaję do publicznej wiadomości składu autorskiej mieszanki. Dalej to już szydercza retransmisja.

Michał w kwestii kawy Gru możesz np. napisać jaki stopień jest jej wypału, jaki przepis polecasz do jej przygotowania i jaki profil aromatyczny ma wypalona kawa
Wypał to coś pomiędzy full roast a wiedniem, choć też umownie. Profil aromatyczny to dość wytrawna czekolada, prażony orzech ale pod karmelem, delikatna nuta śliwkowa, niska, ale obecna kwasowość. To jest moja osobista ocena i cel tej mieszanki, jaki chciałem osiągnąć. Zapraszam niezmiennie chętnych do własnej oceny jej profilu, choć pewnych ocen już się domyślam.

Chcę mocno i wyraźnie sprowadzić temat tego blendu na ziemię, został bowiem rozdmuchany powyżej do granic absurdu.
Ta mieszanka nie jest królewskich lotów rarytasem dla zacnych, wrażliwych podniebień. To jest kawa dla Jana Nowaka, który doszedł już w swojej edukacji kawowej do ekspresu ciśnieniowego i kawy wyłącznie w ziarnach, a teraz chce się przekonać czy jest coś lepszego od jego dotychczasowej Lavazzy. Ta kawa ma otworzyć mu drzwi do kaw wysokiej jakości, świeżo palonych i do segmentu specialty. Zachęcić go do ich odkrywania, do dalszej edukacji kawowej, próbowania kaw jednorodnych czy innych metod parzenia. I jego żonę, pijącą wyłącznie kawy mleczne, również.
To ma być dobrej jakości, świeżo palona kawa na co dzień. Po to powstała i cały czas jest tak pozycjonowana, zarówno w sensie ceny, jak i naszej komunikacji tego produktu.
Żadnej demagogii, wzniośle deklarowanych profili czy innych czcych obietnic nigdy jej nie dorabiałem.

Jeśli ten Jan Nowak wrzuci do swojego młynka jasno palonego, afrykańskiego microlota z obróbki naturalnej - drogiego i przecież jakże polecanego na forum - nigdy do specialty nie wróci.
Celem kawy kawowego guru jest to, żeby postawił pierwszy krok na drodze do tego microlota, żeby coś "dobrego, z palarni" posmakowało mu bardziej niż jego Lavazza.

Produkt jeśli jest dobry, sam się powinien obronić.
Od 6 lat broni się skutecznie. Przypomnę, że poleciłem w swoim wątku kilka pozycji mojej palarni do espresso. Które istnieją, sprzedają się, nie są nowościami. Z zamysłem, że polecam je wszystkim czytelnikom forum, nie (tylko) kilku jego aktywistom. Od tego ta tragifarsa się rozpoczęła.

Np. ten tekst z kółkiem wzajemnej adoracji, to chyba nie najlepszy nowy start, tak sobie myślę
Niepotrzebne i mało powściągliwe, przyznaję.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #72 dnia: 06 Marzec 2020, 23:12:29 »
Wypał to coś pomiędzy full roast a wiedniem, choć też umownie. Profil aromatyczny to dość wytrawna czekolada, prażony orzech ale pod karmelem, delikatna nuta śliwkowa, niska, ale obecna kwasowość
Dzięki.

Tak sobie myślę, że może przedwcześnie wystartowałeś, jeśli w najbliższym czasie na stronie szykujesz te zmiany z bardziej szczegółowymi opisami kaw. Muszę przyznać, że sam mam od razu spory dystans do kawy, którą reklamuje się jako rzemieślniczą, gdy nie ma prawie żadnych informacji o niej. Wysokość upraw, obróbka, odmiana, to wszystko jest już od pewnego czasu standardem w świecie rzemieślniczej kawy.   

Patrzę np. na Twoją stronę i widzę Peru, którą to lokalizację uważam za bardzo fajną i niedocenianą pod względem upraw kawy. Widzę SCA 87 i domyślne palenie wiedeńskie. ?? No szkoda mi tych ziaren. Co w nich zostało z tych pięknych, delikatnych aromatów?  Kiepskie to robi wrażenie na osobie, która ma jakieś pojęcie o kawie. A wszystko pod szyldem "guru". No przepraszam Cię, ale to na tym forum może działać jak płachta na byka. Oczywiście nie piłem żadnej z tych kaw, jednak ta komunikacja strony sprawia, że nie chce mi się próbować. Czuję się traktowany niepoważnie otrzymując takie informacje jak teraz są na Twojej stronie.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2020, 23:17:24 wysłana przez krystians »

Offline Michał Single Mężczyzna

    • Palarnia Single Origin
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 68
    • Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
  • Ekspres: Faema Enova A2, Aeropress i inne
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Hario, Comandante
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #73 dnia: 06 Marzec 2020, 23:37:16 »
Profile palenia na stronie to dług technologiczny, który teraz jest jednocześnie moim zawodowym kacem moralnym.
Praktycznie wszystko >83 punktów palę inaczej, ale póki co mogę o tym co najwyżej napisać tutaj. Nowy widok produktu przewiduje 10-stopniową skalę domyślnego wypału, wtedy też pojawią się opisy poszczególnych paleń od cynamonu po hiszpankę.

Rozumiem doskonale Twoją ocenę i odczucia, bowiem cała komunikacja na stronie była projektowana w 2015 dla zwykłych ludzi, nie dla koneserów.
Teraz wg mnie będzie to złoty środek, ale tu proszę jeszcze o kilka tygodni cierpliwości.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Single Origin - Rzemieślnicza Palarnia Kawy
« Odpowiedź #74 dnia: 07 Marzec 2020, 00:55:24 »
Nie wiem o jakim kacu moralnym mówisz. Ja mam wrażenie że czujesz się lepiej w bardziej klasycznych paleniach pod espresso. A widać tu pewną niespójność w działaniu, bo z jednej strony single origin, rzemieślnicza produkcja, fachowość guru, oceny SCA. Z drugiej strony produkt jest przedstawiany jednak raczej jak kawy dużych koncernów. Ja bym sugerował zdecydować się i nie słuchać za dużo speców od marketingu, jeśli chcesz w fajny, szczery sposób funkcjonować na tym forum. Taki dysonans może podświadomie ludzi zniechęcać.

Przecież można rzetelnie wypalać kawę ciemniej. Nie ma się czego wstydzić. Tylko ja sobie wyobrażam to tak: przychodzisz i mówisz. "Słuchajcie wypalam kawę ciemniej, bo tak to czuję i kieruję ją do osób, które takie kawy lubią. Są to kawy dobrej jakości i przygotowane z dbałością, pod metody ciśnieniowe, jeśli ktoś sobie życzy mogę wypalić jaśnie pod takimi i takimi warunkami. Nie piszę za dużo szczegółów o kawach, bo dla moich klientów nie ma to większego znaczenia." Wszystko jest jasne i uczciwe.  Myślę, że na tym forum wszyscy się zmieszczą jeśli jesteśmy wobec siebie fair. Są tu też osoby, które lubią ciemniejsze kawy, więc po co udawać, że się jest kimś innym niż się jest.
« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2020, 01:33:05 wysłana przez krystians »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi