Autor Wątek: Filtry do dripperów V60  (Przeczytany 2570 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Filtry do dripperów V60
« dnia: 12 Maj 2014, 12:14:40 »
Jak w temacie. Jakich filtrów używacie do dripperów V60 i dlaczego?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Filtry do dripperów V60
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Maj 2014, 12:39:58 »
Jeśli chodzi o filtry typu "V", to miałem możliwość działania tylko na dwóch - od Hario, bielone oraz od Tiamo, niebielone.

Te pierwsze, to moje codzienne filtry. Ich używam zawsze, dają odpowiednie dla mnie efekty, pozwalają wyczuć kawę w kawie, są wytrzymałe, nie rwą się itp.

Jeśli chodzi o filtry Tiamo, brązowe, z nich nie byłem zadowolony podczas testów. Przede wszystkim, mimo mocnego przelania wrzątkiem, dalej wyczuwałem delikatny posmak papieru. Poza tym, Tiamowe filtry jak dla mnie zbyt mocno odcinają kwaski, dając cięższy napar.

Robiłem jednoczesne porównania obu filtrów, stąd takie wnioski. Ale podczas testów, ze znajomymi, doszliśmy do takiej konkluzji - gdyby pić tylko kawę z Tiamo, nie można jej nic zarzucić. Po prostu daje taki profil kawie. I są to niuanse, które wyczuwa się dopiero wtedy, gdy człowiek faktycznie interesuje się kawą i chce poszukiwać.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Filtry do dripperów V60
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Maj 2014, 15:25:44 »
Mogę odpowiedzieć, że wszystkich (hario, chemex, mellita, technivorm) jakie się da i je mam. Niestety, również przez to oraz dlatego, że nie zrobiłem konkretnych testów i porównań, nie mam konkretnych wniosków.

Na pewno są różnice w prędkości sączenia oraz w stopniu zaklejania się pyłem (ewidentne spowalnianie przepływu wraz z upływem czasu i zmniejszaniem się ciśnienia).

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Filtry do dripperów V60
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Maj 2014, 11:57:00 »
Podobnie jak @Poe do drippera V60 najczęściej używam białych filtrów Hario. Zaś o filtrach Tiamo, wykonanych z niewybielanego papieru, mam nienajlepsze zdanie. Ich wady to intensywny zapach, trudny do usunięcia płukaniem i zmniejszająca się z czasem przepuszczalność, która zaburza równomierność ekstrakcji. Wrażenia smakowe, porównaniu do Hario, podobne jak @Poe. Napar jest cięższy i „brudny” - jeżeli tak można powiedzieć o smaku, dla mnie gorszy. Przez kilka lat trafił mi się tylko jeden singiel, który z filtrów Tiamo wychodził lepszy niż z Hario. Używałem też niewybielanych filtrów Hario, trudnych do kupienia w naszym kraju, i od podobnych Tiamo są lepsze. Mają słabszy zapach, nie zaklejają się w czasie przelewania i ekstrakcja jest płynna.
Filtra Melitta w trapezoidalnym kształcie, do przelewania w dripperze, użyłem tylko raz. Ekstrakcja szybko się przytkała i dałem sobie z nimi spokój. Ale muszę do nich wrócić, bo sprawiają korzystne wrażenie. Są grube i solidne jak filtry do Chemexa, a w odróżnieniu od innych filtrów, mają dziurkowaną powierzchnię.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi