Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 69290 razy)

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #285 dnia: 03 Październik 2022, 21:46:32 »
z drugiego wężyka płynie ciepła woda, ale pary nie widać
Woda wracająca z OPV ma prawo się lekko ogrzać. Moje ex-Elizabeth pracowała przeważnie cały dzień. Przy bojlerach nastawionych na 93C/120C woda w zbiorniku pod koniec dnia miała ponad 40 stopni :picardpalm:

temperatura wody w zbiorniku.jpg

Nagrzewanie się wody w zbiorniku to problem nie tylko Elizabeth. Walka z tym problem jest dla mnie walką z problemami które się samemu stworzyło kupując ekspres z zabudowanym zbiornikiem. Niestety nagrzewanie to nie jedyna wada zabudowanego zbiornika... Dlatego też, za namową bardziej doświadczonych Kolegów zdecydowałem się zmienić ekspres na taki ze stałym podłączeniem do wody. @tom517 et al.-dziękuję :) 
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2022, 22:43:51 wysłana przez skansen »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #286 dnia: 04 Październik 2022, 14:04:59 »
Nagrzewanie wody w zbiorniku bardzo zależy od umiejscowienia tego zbiornika . Zbiornik umieszczony na dole ekspresu  jeżeli już się nagrzewa to w najmniejszym   możliwym stopniu. Mam tak umieszcony zbiornik i to przetestowałem. Woda w nim jest cały czas chlodna , niezależnie czy ekspres włączony jest jedna czy kilka godzin.
Dziwię się , że inni  producenci tego nie zauważają ( znow LaMarzocco górą). A przeciez chyba patentu na takie rozwiązanie nie mają ?
Ciepła , dłużej stojąca woda do dobre środowisko dla m .in dla  grzybów, glonów ( te jeszcze śawiatła potrzebują ) i bakterii.
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2022, 14:12:18 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #287 dnia: 04 Październik 2022, 14:08:20 »
Znam to rozwiązanie  :ok: Jeden problem - nagrzewanie, częściowo ogranicza. Ale dalej zostaną pozostaje reszta bolączek - konieczność dolewania wody itd. itp.

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #288 dnia: 04 Październik 2022, 14:11:27 »
Znam to rozwiązanie  :ok: Jeden problem - nagrzewanie, częściowo ogranicza. Ale dalej zostaną pozostaje reszta bolączek - konieczność dolewania wody itd. itp.
w LMLM tacka ociekowa jest na magnesy , montaż i demontaż  bardzo prosty i szybki. Leję wodę przefiltrowaną i do tego niskozmineralizowaną ( np. Primavera). Jak robie do 5 kaw dziennie , okazjonalnie 8 to daje radę z dolewaiem wody ( zbiornik też ponad 2 lirty więc spokojnie wystarcza )

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #289 dnia: 04 Październik 2022, 14:17:21 »
Woda stojąc w zbiorniku ekspresu nie poprawia raczej swoich właściwości :) Do tego kwestie związane z butelkami...
Jedyna zaleta wbudowanego zbiornika jaką widzę to większa mobilność ekspresu i możliwość robienia własnych receptur wody... 

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #290 dnia: 04 Październik 2022, 14:25:52 »
Woda stojąc w zbiorniku ekspresu nie poprawia raczej swoich właściwości 
Dlatego  regularnie ją zużywam 😉. Jak nie chcesz kupować mineralnej wody (ja póki co kupuję 6 litrowe butle)  to kupujesz filtr Dafi czy Brita i masz z sieci przefiltrowaną wodę.
W moim przypadku ( stara zabudowa kuchenna i wodociągowa jeszcze przed remontem, wulkuczała ekspres tylko z podłaczeniem do  sieci wodociągowej ). Ale niewykluczone , ze jak się przeprowadzę albo zrobię remont to przy organizacji kuchni pomyśle o podłączeniu ekspresu do wody bieżacej. Do tego jeszzce dojdzie droga instalacja odkamieniająca.
 Wbrew pozorom trzeba  to wszystko ogarnąć , bo baniak 20 litrowy pod szafką na wodę z resztkami kawy nie wyglada ciekawie ( a wiele osób tak załatwia temat 😁). No i tekiego ekspresu nie przestawie sobie z jednego miejsca w drugie.
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2022, 14:28:24 wysłana przez PiotrekBM »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #291 dnia: 04 Październik 2022, 14:30:14 »
Wbrew pozorom trzeba trochę ogarnąć , bo baniak 20 litrowy pod szafką na wodę z resztkami kawy nie wyglada ciekawie ( a wiele osób tak załatwia temat 😁)
Trzeba trochę ogarnąć, to fakt, ale jest to do zrobienia... Nim się sam za to zabrałem wydawało mi się to dużym przedsięwzięciem. Trochę się namęczyłem ale jak już podłączyłem wszystko to żałowałem jedynie, że nie zabrałem się za to wcześniej  :) Teraz na pewno nie wróciłbym się do dzbanków filtrujących...

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #292 dnia: 04 Październik 2022, 14:34:05 »
A tą cała instalacje do zmiękczania wodyw całym domu/ mieszkaniu  tez masz zamontowaną ?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #293 dnia: 04 Październik 2022, 14:53:46 »
A tą cała instalacje do zmiękczania wodyw całym domu/ mieszkaniu  tez masz zamontowaną ?
W całym mieszkaniu bym sam się nie brał za instalację :) U siebie w mieszkaniu zamontowałem filtr BWT z magnezem podpięty do ekspresu (aktualnie Bianca) i wylewkę do picia/gotowania. Zrobiłem instalacje bo miałem w planach zakup ekspresu który może pracować tylko ze stałym przyłączem. Jak przyszło jednak do zakupu to okazało się, że stara miłość nie rdzewieje i kupiłem sobie kolejnego Lelita...

Na cały dom mają mają odkamieniacz moi Rodzice. To  świetne rozwiązanie, nie tylko pod kątem wody pitnej. W łazience nie ma kamienia, nie szkodzi armaturze... Nawet samochód się lepiej myje taką wodą :) 
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2022, 15:06:49 wysłana przez skansen »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #294 dnia: 04 Październik 2022, 16:20:14 »
A tą cała instalacje do zmiękczania wodyw całym domu/ mieszkaniu  tez masz zamontowaną ?
W całym mieszkaniu bym sam się nie brał za instalację :) U siebie w mieszkaniu zamontowałem filtr BWT z magnezem podpięty do ekspresu (aktualnie Bianca) i wylewkę do picia/gotowania. Zrobiłem instalacje bo miałem w planach zakup ekspresu który może pracować tylko ze stałym przyłączem. Jak przyszło jednak do zakupu to okazało się, że stara miłość nie rdzewieje i kupiłem sobie kolejnego Lelita...

Na cały dom mają mają odkamieniacz moi Rodzice. To  świetne rozwiązanie, nie tylko pod kątem wody pitnej. W łazience nie ma kamienia, nie szkodzi armaturze... Nawet samochód się lepiej myje taką wodą :) 
do ekspresu (aktualnie Bianca)

Czyli jest szansa , że kiedys zamienisz Lelita 😁
No zalet takiego centralnego zmiękczacza wody jest sporo , ale zachodu i pieniędzy tez to trochę kosztuje.
Nie wyobrażam sobie podpiąć ekspresu za 20 tys czy więcej do sieci bez uzdatnienia wody ( widzę co mam w czajniku na dnie  po takiej wodzie ). Więc poki co woda niskozmineralizowana z butli 6 litrowej i filtr  przenośny. No i częste (2-4 razy do roku) serwisy czy  czyszzcenie / odkamienianie ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 04 Październik 2022, 16:22:34 wysłana przez PiotrekBM »

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #295 dnia: 05 Październik 2022, 14:07:37 »
Prawie dwa lata ekspres i pasmo nieszczęść, najpierw uszczelki a teraz wyświetlacz..

Napisałem do sklepu czy będzie możliwa w ramach gwarancji samodzielna wymiana wyświetlacza, chciałabym oszczędzić kolejnej podróży ekspresowi. Gdzie ewentualnie gdyby sklep sie nie zgodził moge szukac części zamiennych oraz instrukcji wymiany?

Pozdrawiam was i znośnego tygodnia

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #296 dnia: 05 Październik 2022, 14:35:37 »
Jeśli ekspres jest na gwarancji to nie ma co samemu kupować tej części.
Jeśli sprzedawca przyślę część to można zmienić samemu.
Naprawa polega na wymianie modułu LCC, znajduje się on pod manometrem, jest podłączony przewodem taśmowym na szybkozłączce. Cała wymiana nie jest bardzo skomplikowana...

Z jaką uszczelką miałeś kłopot? Grupy pod kolbą?

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #297 dnia: 05 Październik 2022, 22:29:53 »
 Oring dyfuzora , uszczelka grupy (górna część grupy) oraz uszczelka bojlera
« Ostatnia zmiana: 05 Październik 2022, 22:35:24 wysłana przez kawazkolby86 »

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #298 dnia: 06 Październik 2022, 08:40:52 »
Dostałem informację ze musza wymienic system PID, i jest to możliwe tylko w serwisie .

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #299 dnia: 07 Październik 2022, 00:12:26 »
 Oring dyfuzora , uszczelka grupy (górna część grupy) oraz uszczelka bojlera
Dwa pierwsze elementy (nr na rysunku 752-8 i 752-4) można i warto wymienić samemu. Jak kolba przestaje zapinać się na godzinie dwunastej to warto pomyśleć o wymianie. Można od razu zastosować silikonową uszczelkę grupy.
Należy zacząć od odkręcenia śruby (nr 752-10) i zdjęcia prysznica (nr 752-4). Następnie możemy zdjąć krążek dyspersyjny (nr 200016). Jeśli uszczelka nie była długo wymieniana to może to wszystko być sklejone, trzeba wtedy lekko podważyć i krążek zejdzie. Po zdjęciu krążka uszczelka jest odblokowana i gotowa do wymiany.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi