Autor Wątek: Lelit Elizabeth - recenzja  (Przeczytany 70127 razy)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #270 dnia: 25 Wrzesień 2022, 22:11:45 »
Raczej tak. Nie wszystko się od razu rozpuszcza w kwasie.

Offline Biff

  • Wiadomości: 329
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #271 dnia: 25 Wrzesień 2022, 23:02:42 »
Koledze raczej chodziło o drobiny niklu, to często spotykane zjawisko.

Offline Psyche Mężczyzna

  • Wiadomości: 650
  • Ekspres: kawiarka, V60, aeropress, Lelit Bianka v3
  • Młynek: Niche Zero, 1zpresso K-plus
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #272 dnia: 25 Wrzesień 2022, 23:43:11 »
Czyli wszystko ok  ;)

Offline kfiatos

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Linea Micra
  • Młynek: Eureka Mignon XL
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #273 dnia: 29 Wrzesień 2022, 11:37:52 »
Mam Elizabeth już prawie rok i w sumie jestem zadowolony ale... Jakość jednak ma swoją cenę i Lelit ma z tym problemy. W ciągu tych 11 mcy musiałem ekspres naprawiać już 2 razy a rozbierać 4 razy. Najpierw przeciekał boiler parowy przy jednym z sensorów... Naprawa przy użyciu taśmy teflonowej. Za lekko dokręcona śruba bez odpowiedniego uszczelnienia z fabryki. Przeciekający zawór pary (nieszczelny), co wynika z jego konstrukcji (compression valve). Okazało się, że trzpień zaworu ma na końcu teflon, który można uszkodzić jak się za mocno dokręca zawór. Czasem zawór przecieka przy lekkim dokręceniu i wtedy dokręca się go mocniej i to może spowodować jego uszkodzenie (wg mnie średnia ta konstrukcja). PRzyjaciele Kawy przysłali mi nowy trzpień (bo nie chciałem ekspresu tylko dlatego wysyłać do serwisu) i było dobrze przez miesiąc. Aktualnie jestem po wymianie zdań z Lelit care, bo nowy trzpień też już siada (pomino bardzo ostrożnego się obchodzenia z nim).
Ogólnie jestem zadowolony ale to nie jest poziom NS (wcześniej miałem Oscara, który też miał problemy ale był mooocno używany).

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #274 dnia: 29 Wrzesień 2022, 12:51:18 »
Jeżeli jeszcze nie czytałeś, to możesz spojrzeć na: https://sway.office.com/qoXHjmMAg4DeFX8b. Sekcja: Using the steam valve. W skrócie: lekko zamknąć i jak się schłodzi, to jeszcze delikatnie dokręcić.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2022, 12:54:10 wysłana przez arob »

Offline PiotrekBM Mężczyzna

  • Wiadomości: 1332
  • Ekspres: LM LM
  • Młynek: Kafatek MC4, Kinu M47, Comandante IH, Ditting KE 640 V (= Mahlkonig K30 V), Acaia Lunar
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #275 dnia: 29 Wrzesień 2022, 13:03:09 »
Mam Elizabeth już prawie rok i w sumie jestem zadowolony ale... Jakość jednak ma swoją cenę i Lelit ma z tym problemy. W ciągu tych 11 mcy musiałem ekspres naprawiać już 2 razy a rozbierać 4 razy. Najpierw przeciekał boiler parowy przy jednym z sensorów... Naprawa przy użyciu taśmy teflonowej. Za lekko dokręcona śruba bez odpowiedniego uszczelnienia z fabryki. Przeciekający zawór pary (nieszczelny), co wynika z jego konstrukcji (compression valve). Okazało się, że trzpień zaworu ma na końcu teflon, który można uszkodzić jak się za mocno dokręca zawór. Czasem zawór przecieka przy lekkim dokręceniu i wtedy dokręca się go mocniej i to może spowodować jego uszkodzenie (wg mnie średnia ta konstrukcja). PRzyjaciele Kawy przysłali mi nowy trzpień (bo nie chciałem ekspresu tylko dlatego wysyłać do serwisu) i było dobrze przez miesiąc. Aktualnie jestem po wymianie zdań z Lelit care, bo nowy trzpień też już siada (pomino bardzo ostrożnego się obchodzenia z nim).
Ogólnie jestem zadowolony ale to nie jest poziom NS (wcześniej miałem Oscara, który też miał problemy ale był mooocno używany).

Ja dość dawno temu użytkowałem Lelita Mara PL 62 , sprzedałem ją po  7 czy 8 miesiącach ( zmiana na LaMarzocco).  U mnie ekspres przez te kilka miesięcy działał bez najmniejszego problemu.  Producent plasuje  Marę  wyżej niż wszystkie te  " lżejsze ekspresy do uzytku  domowego " bo w tzw linii  "pro" wiec może  ekspres  jest solidniej zrobiony od tych z linii vip. 
Ale do rzeczy  ... forumowicz który kupił  Mare PL62  ode mnie , miał po kilku  miesiącach pierwsze problemy ( nie pamietam czy chodziło o jakiś zawór czy o elektronikę ). Na szczęście oryginalna faktura , mail  czy telefon do sklepu  i sama naprawa już wtedy pogwarancyjna  przebiegła podobno bez problemu i nie kosztowała dużo.
Ale niesmak  z mojej str  pozostał, bo forumowicz  który kupil sprzęt ode mnie musiał go serwisować  w niedługim czasie. Rozumiem , że  sprzet zwłaszcza elektroniczny może nawalić ( w ekspresie  do kawy dochodzi jeszcze cześć hydrauliczna i wysoka temperatura).  Tylko , że u Lelita dość czesto  zdarzają się awarie.  Tłumaczę to tym , że firma ma bardzo szeroki asortyment produktów,  a samych ekspresow do kawy nie produkuje od dziesiątek lat tylko od niedawna. Może też sam problem Włochów jako ludzi , pracownikow którym czasem średnio się chce solidnie pracować. Nie wiem .
W każdym razie licze , że wszystkie te zgłaszane awarie wpłyna za jakiś czas na lepszą jakość  ekspresów Lelita. Czego Lelitowi życzę.
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2022, 13:11:38 wysłana przez PiotrekBM »

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #276 dnia: 29 Wrzesień 2022, 14:33:04 »
Biorąc pod uwagę, że Lelita kupił Breville, który delikatnie mówiąc nie słynie z długowiecznych produktów - szczerze wątpię w jakąś(jeśli jakąkolwiek) poprawę w tej kwestii, soft za to mają przedni i oferują naprawdę bogatą funkcjonalność. Z drugiej strony wiele osób na forum ma sprzęty Lelit i nie narzekają(szczególnie topową - Bianca).

Swoją drogi włoskie firmy od ekspresów i kawy to erm... no dziwię się, że część z nich w ogóle jeszcze istnieje. Ostatnio się lekko odbiliśmy od Ceado, po samej interakcji z nimi to ktoś mógłby powiedzieć, że włoski biznes to jest... stan umysłu.

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #277 dnia: 29 Wrzesień 2022, 14:42:56 »
@kfiatos przykro mi z powodu Twoich problemów z ekspresem...

Biorąc pod uwagę, że Lelita kupił Breville, który delikatnie mówiąc nie słynie z długowiecznych produktów - szczerze wątpię w jakąś(jeśli jakąkolwiek) poprawę w tej kwestii
Na to jak będzie wyglądać długowieczność po przejęciu trzeba będzie poczekać. Natomiast jakość dostrzegalna "po wyjęciu z pudełka" powinna się poprawić. Spodziewam się, że Breville będzie cisnął by wskaźniki reklamacji nowych produktów były jak najniższe. Z drugiej zaś strony Lelit (w osobie Mauro Epis) stwierdził, że sporo spraw jest załatwianych przez dystrybutorów, bez angażowania producenta. W efekcie producent o części problemów nie wie (a powinien). 
« Ostatnia zmiana: 29 Wrzesień 2022, 14:53:47 wysłana przez skansen »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #278 dnia: 29 Wrzesień 2022, 17:20:37 »
@kfiatos przykro mi z powodu Twoich problemów z ekspresem...
Kurcze... Skansen
》tertium non datur《

Offline MSL

  • Wiadomości: 699
  • Ekspres: Decent, ECM Technika IV Profi, Orchestrale Nota
  • Młynek: Ceado E37S, Ceado E37J, Ceado E6P, Compak K3
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #279 dnia: 29 Wrzesień 2022, 18:59:23 »
@kfiatos przykro mi z powodu Twoich problemów z ekspresem...

Biorąc pod uwagę, że Lelita kupił Breville, który delikatnie mówiąc nie słynie z długowiecznych produktów - szczerze wątpię w jakąś(jeśli jakąkolwiek) poprawę w tej kwestii
Na to jak będzie wyglądać długowieczność po przejęciu trzeba będzie poczekać. Natomiast jakość dostrzegalna "po wyjęciu z pudełka" powinna się poprawić. Spodziewam się, że Breville będzie cisnął by wskaźniki reklamacji nowych produktów były jak najniższe. Z drugiej zaś strony Lelit (w osobie Mauro Epis) stwierdził, że sporo spraw jest załatwianych przez dystrybutorów, bez angażowania producenta. W efekcie producent o części problemów nie wie (a powinien). 

Pożyjemy zobaczymy, przypuszczalnie będzie tak jak z ekspresami Breville jak coś padnie na gwarancji, szczególnie w niższych modelach to nawet nie bawią się w naprawę tylko wysyłają nowy. Problemy zawsze są po gwarancji, bo naprawianie tych ekspresów to często duży problem, na home barista jest o tym temat, ma ponad 1000 stron. Nie mam nic do Lelita, szczególnie w niskiej i średniej półce oferują bardzo dobry współczynnik cena/możliwości, który najpewniej będzie jeszcze lepszy w przyszłości z elektroniką i oprogramowaniem Breville'a.

Offline Eustachiusz

  • Wiadomości: 40
  • Ekspres: Lelit Elizabeth
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #280 dnia: 29 Wrzesień 2022, 20:28:15 »
Ja miałem tego pecha, że w mojej Elizabeth zepsuł się OPV - po dłuższym staniu ciśnienie skakało o 2 -3 bary. Przyjaciele Kawy wymienili mi zawór i wszystko działa już ok (to ile i jak wymienili jest osobną kwestią), ale porównując do Victorii, mimo niższej nastawionej temperatury kawa jest bardziej gorzka, i wychodzi bardziej gorąca niż z Victorii. Czy zmienialiście w LLC ten offset temperatury z oryginalnych 10 stopni?

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #281 dnia: 29 Wrzesień 2022, 21:43:39 »
porównując do Victorii, mimo niższej nastawionej temperatury kawa jest bardziej gorzka, i wychodzi bardziej gorąca niż z Victorii.
Elizabeth i Victoria mają niemalże identyczne bojlery kawowe. Czujnik temperatury jest jednak zamontowany inaczej. Do tego dochodzi inny sposób realizacji preinfuzji. Stąd nie da się przenieść między nimi ustawień PID 1:1. Na początek możesz spróbować jeszcze niższą temperaturę. Do tego wyłączyć na próbę preinfuzję. W dalszych krokach możesz zmienić zaawansowane ustawienia PID (LCC): https://sway.office.com/S5J4d9Jp4Y9LdVFx
W razie problemów zawsze można powrócić do ustawień fabrycznych.

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #282 dnia: 03 Październik 2022, 16:01:16 »
Cześć,
1)Chciałbym się poradzić , jakie macie ustawienie zaawansowane w swoich Elizabeth, oraz mam małą zagadkę

2)Po dwóch latach, oddałem ekspres do serwisu, ze względu na przeciekającą uszczelkę grupy oraz problem z dyfuzorem, po powrocie ekspres działał lepiej niż nowy, teraz ok 2 tygodnie po serwisie, zauważyłem, że ekspres cały mocno się nagrzewa oraz woda w tanku na świeżą wodę jest podgrzewana i jest ciepła, zastanawiam się czy tak być powinno i jeżeli nie, to jak można to naprawić czy będzie potrzebny ponowny serwis?

Pozdrawiam Andrzej
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2022, 16:44:00 wysłana przez ranGo »

skansen

  • Gość
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #283 dnia: 03 Październik 2022, 16:47:32 »
2)Po dwóch latach, oddałem ekspres do serwisu, ze względu na przeciekającą uszczelkę grupy oraz problem z dyfuzorem, po powrocie ekspres działał lepiej niż nowy, teraz ok 2 tygodnie po serwisie, zauważyłem, że ekspres cały mocno się nagrzewa oraz woda w tanku na świeżą wodę jest podgrzewana i jest ciepła, zastanawiam się czy tak być powinno i jeżeli nie, to jak można to naprawić czy będzie potrzebny ponowny serwis?
W zbiorniku są dwie rurki. Jedna służy do pobierania wody. Druga to wężyk powrotny z OPV. Sprawdź czy rurka powrotna na rozgrzanym ekspresie nie wypuszcza pary (nie powinna tego robić).
Natomiast siłą rzeczy, jeśli ekspres długo pracuje włączony to woda w zbiorniku się nagrzewa...
« Ostatnia zmiana: 03 Październik 2022, 17:47:19 wysłana przez skansen »

Offline kawazkolby86

  • Wiadomości: 125
  • Ekspres: LM GS3 MP, DeLonghi Eletta Explore
  • Młynek: Mahlkoenig E80 GBW ,Niche black
Odp: Lelit Elizabeth - recenzja
« Odpowiedź #284 dnia: 03 Październik 2022, 17:26:20 »
W zbiorniku są dwie rurki-jedna służy do pobierania wody. Druga to wężyk powrotny z OPV. Sprawdź czy rurka powrotna na rozgrzanym ekspresie nie wypuszcza pary (nie powinna tego robić).
Natomiast siłą rzeczy, jeśli ekspres długo pracuje włączony to woda w zbiorniku się nagrzewa..

Zauważyłem, że z drugiego wężyka płynie ciepła woda, ale pary nie widać.. bede obserwować

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi