Autor Wątek: Bezzera Strega  (Przeczytany 10746 razy)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Bezzera Strega
« dnia: 23 Maj 2019, 18:27:22 »
Cześć,

Dziś kupiłem w końcu dźwignię i zdecydowałem się na Strege R AL bo i tak chcę ją od razu podłączyć do stałej wody. Mam już filtr i wszystkie z tym związane pierdoły prócz węża który muszę podłączyć do ekspresu dalej do filtra itp. W zestawie go nie było niestety. Na stronie coffeesite jest informacja 'bezpośrednie podłączenie do sieci wody za pomocą przewodu o średnicy 3/8'.

Proszę mi powiedzieć jaki to powinien być przewód. Długość 2 m powinno starczyć lecz nie wiem czy takie występują. Złączek się boję, bo może być przeciek i tragedia.

Chciałbym już tym się zająć jutro. Chcę to wypróbować bo ekspres nie ma pompy. Mam nadzieję, że ciśnienie wody (w bloku około 10 letnim) będzie odpowiednie.

Pozdrawiam,
Łukasz


Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 710
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Maj 2019, 09:01:24 »
No, super maszyna! I w takich "domowych" gabarytach. Wrzuć jakieś zdjęcie, gdy już będzie operatywna ;)
Co do węża, to musisz dobrać tak długość, żeby od źródła do ekspresu starczyło, chyba Ci tu nie podpowiemy ile potrzebujesz. Najdłuższy jaki widzę, to 150 cm, np tu https://diamond.pl/produkt/waz-przylaczeniowy-elastyczny-en-13618-pn10-90c-dn103-8-typ-3-i-3/.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

Offline montescudaio Mężczyzna

  • Wiadomości: 110
  • Ekspres: La Pavoni Professional, Bezzera Strega R Al
  • Młynek: Fiorenzato F4e nano, ZF64W
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Lipiec 2019, 09:31:04 »
Witam.
Też jestem w posiadaniu tejże maszyny.
Jestem bardzo zadowolony. Szczególnie cieszy mnie grzanie grupy elektryczne. No i oczywiście żadnego brzęczenia pompy.
Ristretto ottimo!

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Luty 2020, 14:05:53 »
Od kilku miesięcy jestem w posiadaniu tej dźwigni, nie podłączyłem jej do wodociągów, więc to wersja częściowo pompowo-brzęcząca.

Co można powiedzieć o tym wynalazku? W porównaniu do e61 to przynajmniej kilka razy więcej radości i samozadowolenia podczas przygotowywania kawy, nie mówiąc już o minach gości, którzy widzą tę ekwilibrystykę z dźwignią. Ale jeżeli chodzi o gości, to jednak właśnie przez dźwignię możliwe tempo przygotowania kaw spada. To nie problem, bo to ekspres dla mnie i tu nie ma co się przejmować aż tak innymi sytuacjami, niż własnym zadowoleniem, zaś dla kogoś innego może to być minus. Dodatkowo pozostaje ten mały niesmak spowodowany wibracyjną pompą, która uzupełnia ilość wody w bojlerze i napełnią grupę, gdy podniesiemy tłok. Więc może się zdarzyć, że otworzą się oba zawory i pompa będzie oba miejsca uzupełniać jednocześnie. Nie rozumiem, czemu nie nadali czujnikowi od grupy wyższego priorytetu, by napełnianie bojlera nie mogło się równocześnie odbywać. To jedyny sensowny zarzut dla tego ekspresu, bo sam dźwięk pompy mi nie przeszkadza, a w zasadzie, to nie ma się czego czepiać przy tym modelu.
Przez to, że pompa uzupełnia grupę, to mamy OPV, który nadmiar wody oddaje do tacki ociekowej, która jest pojemna i nie trzeba się tym przejmować, że się przeleje (co dla mnie jest zaskoczeniem, ponieważ mój Cherub ma w tym miejscu minimalną pojemność).
Zbiornik na wodę jest wyjmowalny i znowu zaznaczam coś takiego, ponieważ w Cherubie nie jest i dla mnie to cenna informacja.

Co do samego przygotowywania kawy: po opuszczeniu dźwigni i załączeniu się pompy preinfuzja (czyli tu dla mnie napełnienie się grupy i zadziałanie OPV, co wprawnym uchem można usłyszeć) trwa około 10 sekund, po tym czasie odpuszczam dźwignię a z wylewki spadają pierwsze krople - i to tyle. Można obserwować i cieszyć się ciszą.

Smak kawy różni się od e61, co przy podobnych mieszankach wyczuć łatwo i mnie odpowiada bardziej - jest bardziej gęsty, trochę bardziej zbity, tzn. trudniej wyłowić poszczególne smaki, ale też przez to łatwiej odebrać te kilka łyków jako całość. Jednak tu polecam się oprzeć na opisach kogoś, kto umie to opisywać, bo jestem w tej kwestii niekompetentny, a poza tym bezpośredniej konfrontacji z e61 nie robiłem.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Luty 2020, 14:11:33 »
#Leverage
Gratulacje zakupu i zadowolenia z użytkowania.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Luty 2020, 15:09:03 »
Dzięki! Ale niedługo pewnie będę chciał Stregę sprzedać, bo teraz mam dwa ekspresy, a to trochę za dużo. Fracino nie sprzedam ze względów sentymentalnych, jednak za długo już ze mną jest.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Listopad 2020, 10:54:43 »
Cześć. Mam Bezzere Magice i po przenalizowaniu schematów mojej maszyny i Stregi doszedłem do wniosku, że niewiele dzieli mnie od spełnienia marzeń o dźwigni. Brakuje mi "tylko" całej grupy :D. Środki obu maszyn są identyczne, poza grupą potrzebuję innej rurki łączącej HX z grupą, zaślepić jeden z otwórów w HX oraz wywiercić nowe otwory mocujące ale tylko w przednim panelu (w ramie już są) - tyle.

Czy ktoś z użytkowników Stregi miał może okazję orientować się ile może kosztować cała grupa albo chociaż poszczególne części zamienne?

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 293
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Listopad 2020, 11:00:19 »
Na ebayu przewijały mi sie oferty z samą grupą wiec moze warto zajrzec  kawka

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Listopad 2020, 11:07:17 »
Gdybym coś znalazł to nie pisałbym tego posta ;).

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Listopad 2020, 11:10:32 »
Nie za duże ryzyko, że coś pójdzie nie tak?
Nie bezpieczniej polować na używana dźwignię i wtedy sprzedać swoją maszynę.
Bo jak coś pójdzie nie tak, to koszta operacji będą wysokie.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Listopad 2020, 11:20:04 »
Łatwiej będzie znaleźć używaną grupę Stregi niż przekonać Żonę, że potrzebujeMY nowy ekspres :D.

Chyba nie ma co pójść nie tak, nic nie trzeba trwale "psuć" (poza tymi dodatkowymi otworami w przednim panelu). To jedyna opcja posiadania dźwigni w perspektywie najbliższych kilku lat więc może warto... Najważniejsza kwestia ile będzie kosztować grupa, bo jeśli cena tej modyfikacji zbliży się do ceny używanej Stregi to oczywiście odpada.

3DSK

  • Gość
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopad 2020, 11:39:36 »
Kupić używaną Strega, żonę wysłać do teściów, spa, urlop etc. Zamienić Strega na Magica. Sprzedać Strega. Żonie powiedzieć, że się domontowało, upgradowało ekspres do dźwigni. Magica sprzedać. Kurtyna.

http://www.rimprezza.de/Ersatzteile/Bezzera/Bezzera-Strega-1/Bruehgruppe-1

tutaj są poszczególne części do kupienia.

Sama grupa o kodzie 5283052TW bardzo droga, raczej bez sensu.
« Ostatnia zmiana: 06 Listopad 2020, 11:45:55 wysłana przez 3DSK »

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Listopad 2020, 11:50:00 »
Dzięki, tą stronę już widziałem - nie są dostępne wszystkie części. Z kolei na 1st-line Equipment ceny z kosmosu, kilkukrotnie drożej niż na Elektos'ie.

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Listopad 2020, 11:58:25 »
Brooks serwisuje Strege, możesz na chacie dostać szybką odpowiedź o kosztach. Ale pomysł jest, delikatnie mówiąc, nieoptymalny. Grupy są bardzo drogie, bo mają masę precyzyjnych elementów. Sprawdzałem jakiś czas temu kwestię przeróbki jednego ze starszych modeli Creminy, do którego nie ma już jednego z elementów grupy. Wchodziła w grę albo maszynowa obróbka starej grupy, albo dużo prostsza wymiana całej grupy. Bezpieczniejsze to drugie, tylko, że koszt grupy okazał się przekraczać 600 euro...

Offline tom517

  • Wiadomości: 1787
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Bezzera Strega
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopad 2020, 13:05:11 »
Czy po podłączeniu do wody pompa nie działa ? Na początku skreśliłem ten ekspres, z myślą że ciśnienie wytwarza pompa nie sprężyna :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi