Autor Wątek: Drippery Hario a drippery Tiamo  (Przeczytany 4102 razy)

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Drippery Hario a drippery Tiamo
« dnia: 27 Kwiecień 2013, 16:11:45 »
Jeśli chodzi o porcelanę, to Hario jest cieńsze i dokładniej wykonane. Dodatkowo dolna dziurka jest w Hario szersza o kilka milimetrów. W Tiamo wewnętrzne wypustki są proste, a w Hario spiralne.
Kolejna rzecz, to filtry. Białe od Hario szybciej przepuszczają wodę, a filtry od Tiamo wyglądają jak z taniego recyklingu (ale pamiętajmy, że wygląd to nie wszystko ;) ) i zdecydowanie dłużej przepływa przez nie kawa.
Większą kontrolę nad zaparzaniem mam jednak przy filtrach Tiamo.
A porcelanę, to wolę tą od Hario mimo, że cieńsza, to ładniejsza
Smakowo to różnice takie, że na tym samym przemiale z Hario z białym filtrem kawa przelatywała szybciej, przez co była trochę delikatniejsza, a z Tiamo z brzydkim filtrem  szło trochę dłużej i kawa była bardziej wyrazista.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Drippery Hario a drippery Tiamo
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Październik 2013, 15:11:21 »
Dalsza część porównania (wnioski różnią się od tych z powyższego postu).
Od dłuższego czasu korzystałem z filtrów Tiamo, ale dzisiaj wziąłem cieniutki filtr Hario. Młynek musiałem mocno skręcić (ze stopnia 17. na 10.), temperatura ta sama (80 stopni), kawa ta sama (Kenia AA), co więcej, ten sam wypał, czas ten sam (trochę ponad 2 minuty), a smak inny.
Najbardziej zdziwiło mnie to, że uzyskałem mniej goryczy z filtrem Hario, poza tym smaki były pełniejsze, ostrzejsze.
Po zrobieniu dripa, kawa w filtrze Tiamo tworzyła płaską powierzchnię, natomiast kawa w filtrze Hario tworzyła kształt stożka, osadzała się na ściankach filtra, w Tiamo to zjawisko marginalne.
Odpowiedzialna jest za to różna przepuszczalność filtrów, w filtrze Tiamo sama woda ma problem z przejściem, trwa to długo.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drippery Hario a drippery Tiamo
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Październik 2013, 16:32:50 »
A co będzie jeśli kawę zmieloną na Twojej 10-tce zaparzysz w filtrze Tiamo? Czas się wydłuży, a smak jak?

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Drippery Hario a drippery Tiamo
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Październik 2013, 20:45:00 »
Spróbuję jutro, ale chyba będę tego żałował ::)
Możliwe, że ten inny smak to sprawa przemiału, ale... no cóż, do jutra.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Drippery Hario a drippery Tiamo
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Październik 2013, 23:06:31 »
To pewne, że ten smak to suma: przemiał+czas+filtr (kolejność chyba zgodna z ważnością). Ale właśnie ciekawi mnie na ile czas+filtr mają tu znaczenie, czy duże, czy bardzo duże. ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Drippery Hario a drippery Tiamo
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Październik 2013, 17:28:34 »
Najbardziej zdziwiło mnie to, że uzyskałem mniej goryczy z filtrem Hario

Przy drobniejszym mieleniu gorycz powinna być większa, widać filtr robi różnicę.  Ale wpływ na to ma także rozkład przelewania w czasie.

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Drippery Hario a drippery Tiamo
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Październik 2013, 15:43:20 »
Zrobiłem próbę z tym drobnym mieleniem w filtrze Tiamo.
Zwykle kawę traktowałem bardzo delikatnym strumieniem wody, żeby jej nie wzburzać, ale jakbym tak zrobił przy Tiamo, to czekałbym na drip z piętnaście minut.
Gdy zalewałem wodą (porcjami po około 30ml), to zaczynałem mocniej, by ruszyć kawę, a potem delikatniej. Czas jaki uzyskałem to nieco mniej niż trzy minuty.
To była najlepsza kawa z tych brązowych filtrów - zniwelowana gorycz, brak jakiegoś dziwnego zapachu (amoniaku?), kawa delikatna.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi