Autor Wątek: The Gabi Master B Coffee Dripper  (Przeczytany 6905 razy)

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
The Gabi Master B Coffee Dripper
« dnia: 04 Luty 2019, 13:44:01 »
Tytułowy gadżet odebrałem w piątek, ale dopiero dzisiaj miałem chwilę żeby wstępnie przetestować.

Nakładka w swoim zamyśle ma zapewniać równomierną dystrybucję wody na całą powierzchnię kawy wsypanej do drippera. Idea piękna, a budowa "urządzenia" na pierwszy rzut oka zdaje się móc jej sprostać.

Pierwszą próbę postanowiłem przeprowadzić z V60 02 i takiej też wielkości wziąłem filtr. Tu pierwsza uwaga, na dzień dobry filtr trzeba obciąć tak aby nie wystawał ponad krawędź drippera. W przeciwnym wypadku cała konstrukcja jest mocno wątpliwa.

20g zmielonej kawy do filtra, 50g wody jako preinfuzja bezpośrednio na kawę, na wierzch nakładka Gabi i do dzieła...Zalewam pierwszą porcję wody i WTF? Choć otworków jest całkiem sporo to woda kapie z 4 (dosłownie z CZTERECH) z nich. Gdzie ta równomierność zaparzania? Stwierdziłem, że zobaczę co będzie dalej i czekałem ponad 8 minut zanim "nerw" mnie wziął. Resztę wody wylałem. Spróbowałem tego co nakapało i oczywiście była to gorzka, brudna woda.

Igła w dłoń i dawaj sprawdzić wszystkie otworki. Niby wszystkie drożne. Zalewam zatem wodą aby sprawdzić co będzie. Kapie z mniej więcej połowy otworków, decyduję się zatem podziałać igłą raz jeszcze. Znowu testowe zalanie i nadal jest daleko od sukcesu, woda nie kapie z wszystkich otworków.

Na jakiś czas odpuszczam zabawę, ale później próbuje raz jeszcze z kawą. Woda kapie z większości otworków. Przelanie 280g wody zajmuje jakieś 3:30, ale kawy w filtrze dobitnie wskazuje, że o równomierności zaparzania można spokojnie zapomnieć. Na kawie dobrze widać kilka punktów gdzie trafia większość wody (w centrum).

Pierwsze wnioski takie, że albo mam wątpliwej jakości egzemplarz kwalifikujący się do reklamacji, albo zamysł producenta zwyczajnie nie działa ;)

Stosunkowo drogi ten gadżet, a pożytku z niego w sumie niewiele. Jak na moje to ponad 100zł można wydać dużo lepiej.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2019, 13:52:04 wysłana przez korea83 »

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Luty 2019, 13:48:16 »
Pisałem o podstawowej wadzie tej zabawki. Te otworki niestety przy zawapnionej wodzie bardzo szybko się zapychają i tracą drożność. Trzeba się nauczyć z tym żyć..

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Luty 2019, 13:53:02 »
Gdyby to się stało to jakimś dłuższym czasie użytkowania to można by przymknąć oko, ale zabawka prosto z pudełka to jednak by mogła działać jak trzeba ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Luty 2019, 13:55:58 »
To chyba lepiej phina użyć jako prysznica?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #4 dnia: 04 Luty 2019, 14:00:09 »
Tego nie wiem bo phina nigdy nie miałem. Pewne jest jednak to, że jest dużo tańszy ;)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Luty 2019, 14:15:06 »
ale czemu ktoś chciałby zalewać aż tak zakamienioną wodą? nie rozumiem, ale nieważne, bardziej ciekawi mnie czemu to ma jak by dwa pojemniki na wodę? wygląda jak wyższy wewnętrzny i niższy zewnętrzny, czy to tylko tak wygląda?

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #6 dnia: 04 Luty 2019, 14:18:58 »
Dokładnie tak jest. Lejąc wodę do wewnętrznego okręgu ta najpierw trafia w centrum drippera, gdy woda przeleje się przez krawędź to kapie też jakby po obrzeżach.
« Ostatnia zmiana: 04 Luty 2019, 14:27:51 wysłana przez korea83 »

Offline deskowy Kobieta

    • Coffeedesk.pl
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1509
    • Klikaj tutaj po dobrą kawę!
  • Ekspres: Moccamaster, Jura, Nivona, Bonavita, La Marzocco, Promac, Nivona
  • Młynek: Comandante, Mazzer, Eureka, Baratza, Wilfa, Hario, Porlex, Rhinowares
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #7 dnia: 04 Luty 2019, 14:24:37 »
ale czemu ktoś chciałby zalewać aż tak zakamienioną wodą? nie rozumiem, ale nieważne, bardziej ciekawi mnie czemu to ma jak by dwa pojemniki na wodę? wygląda jak wyższy wewnętrzny i niższy zewnętrzny, czy to tylko tak wygląda?

Tak jest, zalewając sam środkowy "pojemnik" można wlewać wodę do małych dripperków (np. V60 01), wlewając do dwóch zaparza się w większych urządzeniach (v60 02, chemex itp).
Z tego co sprawdzaliśmy to woda przepływa około 1 minuty z każdym razem jak zalejemy do pełna, jednorazowo maksymalnie można wlać 120 ml wody.
www.coffeedesk.pl - Rabat dla forumowiczów z kodem: Wszystkookawie - 6% rabatu na wszystko poza ekspresami Jura i Nivona. Kod nie łączy się z innymi promocjami.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Luty 2019, 14:39:58 »
o faktycznie dla różnych rozmiarów to ma sens, a równa i nieduża miara pozwala sobie bez wagi poradzić, sprytne, chociaż przy laniu do obu pojemników robi się ćwiczenie matematyczne, tu wlałem już 3 a tu dwa to jeszcze pół do góry i ćwierć na dół, nowe zadanie na maturę 2019 :D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Luty 2019, 14:45:20 »
A nie lepiej lać cały czas do środkowej aż do przelania, w ten sposób wypełniając obie częsci ? I tak polewanie powinno się zaczynać od środka .

@korea83, a sprawdzałeś czy równomierność przekapywania jest związana z wypoziomowaniem Gabi? 

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Luty 2019, 17:48:48 »
A czym się różni Master B od dołu Master A?

Offline machlo

  • Wiadomości: 37
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Luty 2019, 10:14:35 »
Napalałem się na gabi b, dopóki nie zobaczyłem wyników z socratic:

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Luty 2019, 10:19:09 »
Jeśli używali wodę o tej samej temperaturze (w nie był to wrzątek)to te wyniki można sobie wsadzić w... gabi
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1096
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Luty 2019, 11:54:59 »
A jakby postawić skraplacz z Gabi A na dwóch ołówkach nad v60?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: The Gabi Master B Coffee Dripper
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Luty 2019, 12:20:43 »
@Szczympek zanim zaczniesz sobie dogadzać ;) sprawdź co napisali, bo właśnie taki był ich wniosek. Napisali wyraźnie że temperatura spadała aż o 5 stopni i właśnie ją podejrzewają o główny powód takiego spadku ekstrakcji. Ale w komentarzach doczytasz też obserwację, że stosowanie podobnych pryszniców zmniejsza wzburzanie i ruch cząstek, mniej się filtr zatyka w efekcie przepływ jest szybszy co tez powinno wpływać na mniejszy TDS.

Nie wiem czemu ten kanał wywołuje zawsze złośliwe komentarze, jak zastanawiałeś się kiedyś czy od takich pryszniców zmienia się ekstrakcja, to ktoś to zmierzył i już wiesz że spada i o ile i już, nikt nie próbuje udowadniać, że gabi ssie, ani że nie da się tego skompensować.

Wiemy ile tracimy w samej metodzie i mamy sugestię co z tym zrobić, co w tym złego?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi