Autor Wątek: Eureka Mignon - Specialita  (Przeczytany 31306 razy)

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #15 dnia: 23 Lipiec 2019, 21:54:53 »
Czy to twoje ustawienie 0,8 - 1,2 jest na tym poziomie (obrocie), które ma młynek po wyjęciu? Jeśli chodzi o wpływ napełnienia hoppera na przemiał to jestem świadomy :) Tylko ja tutaj stosuję zasypanie na poziomie 1 dozy 19-20 gram kawy więc w tym względzie z różnicami nie szalałem :)
Dzisiaj strzelałem z ustawieniem na poziomie 1,25 i oczywiście automatycznie spowodowało to rozregulowanie na timerze i teraz chyba powinienem ustawić coś w okolicach 9,5 dla 18 g :) Wychodziłoby, że przemiał jest większy niż pod espresso według instrukcji do młynka bo tam do tej metody młynek mieli 1,4-1,8 s. A u mnie wychodziłoby więcej.
Nie wiem ile jeszcze kawy pójdzie na próby a nie zanosi się na poprawę w tym temacie bo przymierzam się do zmiany sitka na 12-18g od IMS. 

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #16 dnia: 23 Lipiec 2019, 22:01:12 »
Skoro jak rozumiem stosujesz Specialite jako single doser, to możesz przełączyć na tryb bez wyznaczania czasu. Tak jest na tym samym poziomie

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Lipiec 2019, 23:09:39 »
Oczywiście, że mogę przełączyć na tryb ciągły, ale chciałem skorzystać z dobrodziejstwa programatora, aby poprawić sobie powtarzalność dozy :)

Offline Nataniel

  • Wiadomości: 294
  • Ekspres: Bezzera Magica PID, Kazak Rota, Caravel V1, v1.3
  • Młynek: Delicio ZF64w, Izpresso JE
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #18 dnia: 24 Lipiec 2019, 00:14:32 »
Przy zjawisku popcorningu raczej może to być ciężkie ???

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #19 dnia: 26 Lipiec 2019, 12:28:18 »
Bym powiedział niemożliwe. Timer będzie odmierzał całkiem dokładnie gramaturę, ale tylko pod warunkiem stałych warunków pracy: kawa, grubość mielenia, nacisk na kawę wpadającą do młynka.

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Październik 2019, 10:12:13 »
Czy warto dopłacić do Eureki Mignon Specialita? Z tego co widzę, to jest odrobinę mocniejsza, ma większe żarna (50 vs 55) no i ekran dotykowy.
Trochę się obawiam tego ekranu, kolejna rzecz która się może popsuć, a w przypadku elektroniki "made in Italy" nie napawa pewnością  :D.

Elementy elektroniczne są dostępne jako części zamienne - nie ma się co obawiać ewentualnych usterek. Jest też dostępny upgrade pozwalający przerobić stary młynek Mignon na nowy - dzięki niemu regulacja czasu mielenia wędruje ze spodu na bok młynka. Screen z elektros.it :
eureka czesci elektroniczne.jpg

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #21 dnia: 12 Kwiecień 2020, 21:59:35 »
Podepnę się pod wątek, bo widzę, że @skansen ma doświadczenie z Eureką Mignon Specialita i z Williamem PL72 ( Ty chyba pisałeś jego recenzję?).
Jestem na etapie zmiany i-1 na coś lepszego i te dwa młynki
 wymienione powyżej  mnie interesują. Z perspektywy czasu który uważasz za lepszy do domowego espresso i dlaczego? Mój ekspres to Lelit Anna z PID.

skansen

  • Gość
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #22 dnia: 12 Kwiecień 2020, 23:15:19 »
Rozważałem oba młynki, finalnie kupiłem Williama, ponieważ w zestawie z Lelit Elizabeth oba młynki były dostępne w porównywalnej cenie. W związku z tym zdecydowałem się na Williama z uwagi na większe żarna.

Porównując oba młynki:
  • na plus Williama są większe żarna i szybkość mielenia,
  • na plus Speciality jest łatwo demontowalny hopper i łatwo demontowalny widelec.

Biorąc powyższe pod uwagę nie żałuję wyboru Williama. Jeśli jednak oprócz espresso interesują Cię również alternatywy to korzystanie z Williama może być kłopotliwe (z uwagi na niedemontowalny widelec). W planach mam test porównawczy William vs Specialita. Test planujemy przeprowadzić wspólnie z @untoldex . W ramach testu zamierzamy m.in. zamienić się młynkami na pewien czas. Niestety test opóźnia się głównie przez warunki epidemiczne.

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Kwiecień 2020, 09:22:58 »
Dzięki zo odpowiedź, chociaż nie przybliżyła mnie do wyboru żadnego z nich :) Test porównawczy byłby super, ale chyba nie doczekam.
O ile w normalnych warunkach w domu robiłem kawę w weekendy i ascaso i-1 mi wystarczał, to teraz po 4 tygodniach pracy z domu i robieniu kawki 3-4 x dziennie zaczyna mi przeszkadzać nadmierny hałas i kawa rozsypana po blacie. Dzieci też mają dosyć zagłuszania bajek  ;)
Dlatego jak tylko uda mi się sprzedać i-1 w wersji "steel" pięknej czerni, to natychmiast będę musiał coś kupić. Kręci mnie tylko espresso póki.
Czy @untoldex może dorzucić od siebie jakieś spostrzeżenia nt Eureki Mignon Specialita?

Offline kubolx

  • Wiadomości: 57
  • Ekspres: Lelit Mara X V2
  • Młynek: Lelit PL72 William
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Kwiecień 2020, 13:33:48 »
@Jaromat
Pisałem już o tym w innym wątku, dotyczącym Baratzy Sette 30, ale być może moje doświadczenie przyda się również Tobie. Podobnie jak Ty miałem i1 Steel i również latająca wkoło kawa i zbrylanie doprowadzały mnie do szewskiej pasji. Hałas był w moim przypadku kwestią drugorzędną. Steela zmieniłem na Sette 30, co rozwiązało problem brudzenia, bo dystrybucja w sitku była perfekcyjna, jednak z innych powodów młynek oddałem. Teraz mam Fiorka F4 Nano, który zwyciężył z Lelitem PL72 i właśnie Specialitą. Póki co młynek bardzo mi się podoba, jest bardzo czysty, kawa idealnie trafia do sitka, a jeśli przesadzi się z dozą, z pomocą przychodzi duża tacka. Nie mam dużego doświadczenia, ale na pewno jest cichszy od Ascaso i1 i Baratzy, jest też solidnie wykonany, a mielona kawa jest puszysta i się nie zbryla. Na minus wolne mielenie pod espresso, 18 g zajmuje od 15-18 sek. Aktualnie jest zestawiony również z Anną PID

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Kwiecień 2020, 13:55:04 »
@Jaromat: Specialita to bardzo fajny młynek i mogę go spokojnie polecić jeśli szukasz młynka on-demand.

Jak z każdym młynkiem on-demand, trzeba się liczyć z większymi stratami kawy. To jak duże są straty, jest zależne od tego jak często robisz kawę i jak często zmieniasz ziarna. Bo po każdej zmianie grubości mielenia, trzeba przemielić porcję "do kosza". No i przed zaparzaniem, przemielić z pół porcji żeby wyczyścić zwietrzały przemiał zalegający w komorze. Specialita ma dosyć małą retencję więc i tak to jest mało w porównaniu do innych młynków tego typu.
Jeśli zasypie się co najmniej 1/3 hoppera to czasowe odmierzanie działa bardzo fajnie. Różnice są na poziomie max 0.2g.
Dystrybucja kawy w sitku też niezła. Używałem tylko levelera motty i tampera. Na NPF prawie zawsze było ładnie.
Młynek jest bardzo cichy, nawet trochę cichszy od Niche Zero.
Wydrukowałem sobie plastikową podstawkę i używałem kołnierz/funnel na sitko - wtedy dookoła czysto.

Jednak od kilku tygodni, odkąd kupiłem Niche Zero, nie używam Speciality. Możliwe zatem, że będę miał go na sprzedaż.

Offline Jaromat Mężczyzna

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Anna PL41 TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Kwiecień 2020, 14:23:20 »
@untoldex jak się zdecydujesz i jeszcze nie kupię młyna, to podeślij jakieś szczegóły na priv. Kiedy był kupiony, w jakim jest stanie technicznym i wizualnym, za ile, jaki kolor ?

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #27 dnia: 15 Kwiecień 2020, 23:25:24 »
Podepnę się pod wątek, bo widzę, że @skansen ma doświadczenie z Eureką Mignon Specialita i z Williamem PL72 ( Ty chyba pisałeś jego recenzję?).
Jestem na etapie zmiany i-1 na coś lepszego i te dwa młynki
 wymienione powyżej  mnie interesują. Z perspektywy czasu który uważasz za lepszy do domowego espresso i dlaczego? Mój ekspres to Lelit Anna z PID.
to be short, never buy a grinder from manufacturer  that do not have experience with construction or is obssesed with accuracy, and lelit does not. Specialita is a nice entry level grinder, quiet, low retention, superb intuitive operation. Of coruse it is not capable to grind light roast for espresso or grind for decent pour over. However lelit has so many construction faults and i would not even consider if. (plastic, looks like tons of retention, strange grind setting adjustment). For me in that price range despite smaller burr size mignon hands down. (i have owned specialita and few 64mm flat grinders before i moved to endgame)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #28 dnia: 15 Kwiecień 2020, 23:49:42 »
teraz po 4 tygodniach pracy z domu i robieniu kawki 3-4 x dziennie zaczyna mi przeszkadzać nadmierny hałas i kawa rozsypana po blacie. Dzieci też mają dosyć zagłuszania bajek 

Cóż, każda pliszka... itd. Dlatego miej na względzie subiektywizm.
Przy moim Ceado kontynuujesz rozmowę puszczając mielenie. Moja Carola jest raczej głośniejsza od tego młynka.
A śmiecenie? - jak kawa ok, temat w ogóle nie istnieje. Sypie przemiał do sitka, jakby weń celował "na żywo". Czasem, owszem, są straty, np. jak mi się ręka "omsknie" :-)

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #29 dnia: 17 Kwiecień 2020, 15:43:08 »
Podepnę się pod wątek, bo widzę, że @skansen ma doświadczenie z Eureką Mignon Specialita i z Williamem PL72 ( Ty chyba pisałeś jego recenzję?).
Jestem na etapie zmiany i-1 na coś lepszego i te dwa młynki
 wymienione powyżej  mnie interesują. Z perspektywy czasu który uważasz za lepszy do domowego espresso i dlaczego? Mój ekspres to Lelit Anna z PID.
to be short, never buy a grinder from manufacturer  that do not have experience with construction or is obssesed with accuracy, and lelit does not. Specialita is a nice entry level grinder, quiet, low retention, superb intuitive operation. Of coruse it is not capable to grind light roast for espresso or grind for decent pour over. However lelit has so many construction faults and i would not even consider if. (plastic, looks like tons of retention, strange grind setting adjustment). For me in that price range despite smaller burr size mignon hands down. (i have owned specialita and few 64mm flat grinders before i moved to endgame)
Stop trolling (del).

Speciality nie używałem, Lelit William do espresso jest świetnym młynkiem.
Pozdrawiam Andrzej M
« Ostatnia zmiana: 17 Kwiecień 2020, 16:32:14 wysłana przez Fux »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi