Autor Wątek: Eureka Mignon - Specialita  (Przeczytany 31232 razy)

Słowian

  • Gość
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #90 dnia: 20 Styczeń 2022, 08:59:10 »
No to wyścig, bo ja zamówiłem wczoraj
Ja też ;)

Offline Baniuz

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: ANNA PL41TEM, drip, aeropress, frenchpress
  • Młynek: 1zpresso Q2, Je PLUS
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #91 dnia: 20 Styczeń 2022, 11:22:59 »
U mnie akurat rozmiar portafiltra to 57 mm jeśli chodzi o średnicę (a ekspres to Ascaso Arc). Macie jakiś taki wichajster do polecenia do kupna?

Ja do swojej Anny kupiłem coś takiego, 47,5 pasuje idealnie.

https://pl.aliexpress.com/item/4000406559331.html?gatewayAdapt=glo2pol&spm=a2g0o.9042311.0.0.27425c0f2EaDwZ

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #92 dnia: 20 Styczeń 2022, 11:35:35 »
Kolega zrobił literówkę, ale mam identyczny, potwierdzam pasuje. ( 57,5 - średnica po zewnątrz dolnego "kołnierza").
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #93 dnia: 20 Styczeń 2022, 17:07:54 »
Ten pierścień 57.5mm mieści się w uchwycie do PF? Jeżeli tak, to też sobie zamówię. :)

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1139
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #94 dnia: 21 Styczeń 2022, 06:51:00 »
Tak i ma delikatny luz.
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline AdamGD Mężczyzna

  • Wiadomości: 113
  • Ekspres: Faema Faemina, La Pavoni Europiccola Professional
  • Młynek: Eureka Mignon Oro SD, 1zpresso JX-pro, Ceado E6P
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #95 dnia: 21 Styczeń 2022, 08:29:15 »
W razie czego mam pierścień motta, który pasuje do kolby 57mm. Mogę sprzedać, bo nie używam:)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #96 dnia: 31 Styczeń 2022, 18:22:30 »
No dobra, przyszedł zestaw hoper + mieszek (z Etsy), a dodatkowo jeszcze kółeczko do nastawów (domowy druk 3d za grosze).
Zobaczmy jak to wygląda:



Budowa:
Kółeczko jest fajne, pozwala na bardzo dokładne ustawienie przemiału a co najważniejsze łatwo wrócić. Wskaźnikiem jak widać na zdjęciu jest wykałaczka, średnio to wygląda, trzeba będzie coś innego bo póki co to prowizorka jest :)
Hoper bardzo solidny, miły materiał. Mieszek miękki i elastyczny, łatwo się kompresuje, szybko wraca do oryginalnego kształtu. Jedno z drugim sprasowane nieźle. Dmucha solidnie.

Jak działa:
Kółeczko - świetnie, bardzo jestem zadowolony. Rozkręciłem młynek, wyczyściłem, znalazłem punkt styku żaren, ustawiłem kółeczko na 0 i teraz sobie przestawiam bez problemu. Nadal nie wiadomo na którym się jest pełnym obrocie od styku żaren (jeśli się nie zapisuje), ale dla mnie luz bo operuję tylko w obrębie 2,5-5,5 pod espresso.
Hoper i mieszek - tu sprawa jest bardziej skomplikowana...
1. Jak pisałem - wyczyściłem młynek do zera
2. 19g in -> 17,4g out bez dmuchania
3. Po dmuchaniu wyszło 18g.
4. Zatem zakładam, że 1g pozostaje na zawsze w zakamarkach młynka (mocowania śrub na żarnach i inne tego typu miejsca)
5. Z początku nie byłem w stanie wydmuchać tyle ile wsadziłem, to trzeba naprawdę konkretnie puknąć mieszek
6. Co sprawia, że pęd powietrza uderzający w porta robi bałagan (mielę do porta z funelem)
7. Gdyby mielić do kubeczka pewnie by było lepiej
8. Po zdjęciu widelca i ręcznym trzymaniu porta w miarę nisko powietrze już nie dolatuje i nie robi bałaganu, a kawa dolatuje oczywiście
9. Po krótkim treningu da się spokojnie wydmuchać tyle ile się wsadziło
10. Statyka jest dużo większa niż przy nie-SD, trzeba kropić ziarna wodą

Podsumowując - nie jest to bezproblemowe i cudowne doświadczenie. Z początku myślałem, że w ogóle nie da się tego używać, po ok 15 próbach już jest lepiej, liczę że po kolejnych 15-20 workflow będę miał opracowany i będzie luz. Chociaż nie wykluczam, że ostatecznie jednak z tego zrezygnuję (w sensie z SD) i w dużym hoperze jak do tej pory, będę miał "podstawowe" ziarno, a dodatkowe będę mielił na ręcznym. Workflow tego zestawu to raz, a czy będzie mi się chciało bawić w ważenie każdej dozy to dwa. Zobaczymy.

Czy było warto? Jak najbardziej, nawet jeśli nie zostawię tego w takiej konfiguracji (albo SD będę montował tylko, nie wiem, na weekend) to za trochę ponad 100zł warto było się przekonać jak to jest z SD i zobaczyć czy to jest dla mnie :)

Słowian

  • Gość
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #97 dnia: 31 Styczeń 2022, 19:47:13 »
Do mnie też dotarł dzisiaj nowy gadżet. Wrażenia estetyczne i wykonanie podobnie jak wyżej, na plus. Wystarczyło usunąć kilka włókien plastiku pozostałych z wydruku i hoper był gotowy do użytku.
Przed pierwszym użyciem, młynka nie rozbierałem, został przedmuchany nowym hoperem i odkurzony odkurzaczem (po tym co napisał kolega @kabzior, o "zachomikowaniu" 1g, na tą chwilę nie widzę sensu w rozbieraniu młynka).
Po zabiegu wykonałem dwa mielenia po 15g do Roty. Pierwszy uzysk po pompowaniu 14,6g, kolejny 15,2g. Czyli za pierwszym razem  w "wyczyszczonym" młynku zostało trochę więcej niż zwykle, a za drugim młynek oddał co nieco z pierwszego mielenia. Dwa mielenia to jeszcze za mało żeby wyrokować o skuteczności urządzenia, będę bawił się dalej.
Co według mnie przemawia na korzyść nowego hopera: mniejsza średnica wewnętrzna, wyższa szyjka (ograniczony popcorning), brak szczeliny i zasuwki (drobiny kawy nie wyskakują na młynek przez szczelinę i nie trzeba zamykać zasuwki ;)).
Portafilter od Roty + funel umieszczam na widelcu, na styk pod wylotem, pompowanie nie spowodowało dodatkowego bałaganu tylko "wygładzenie" mielonki w sitku.
Więcej testów przy okazji kolejnych spotkań z Rotą...

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #98 dnia: 01 Luty 2022, 23:06:44 »
Przy moim Eureka Specjalita espresso wychodzi na ustawieniu 5.5,  zero mam na 4.5. Jest ok? kupiłem używany, mogę zwrócić do 14 dni. Na żarnach jest widoczne minimalne bicie. Proszę o sprawdzenie czy macie w swoich takie delikatne bicie.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #99 dnia: 02 Luty 2022, 13:58:15 »
Przy moim Eureka Specjalita espresso wychodzi na ustawieniu 5.5,  zero mam na 4.5.
Czy zero przez Ciebie określone to styk/ocieranie żaren? By ktoś mający ten młynek doradził (lub choć wskazał) jak ma ustawione pod espresso musiałby też podać jaka kawa i czy jakaś stara czy świeżo palona. To wpływa na konieczność regulowania przemiału.

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #100 dnia: 02 Luty 2022, 15:17:35 »
Cytat: Smoczajama
Przy moim Eureka Specjalita espresso wychodzi na ustawieniu 5.5,  zero mam na 4.5.
Cytat: Koziołek
Czy zero przez Ciebie określone to styk/ocieranie żaren? By ktoś mający ten młynek doradził (lub choć wskazał) jak ma ustawione pod espresso musiałby też podać jaka kawa i czy jakaś stara czy świeżo palona. To wpływa na konieczność regulowania przemiału.

U mnie zero to styk/ocieranie żaren -  4.5. Chodzi mi o to przesunięcie względem "zera" oznaczonego na podziałce. Czy to może świadczyć o zużyciu żaren? Niestety jest to mój pierwszy młynek i nie wiem jak wyglądają zużyte/nowe żarna, czy też właściwy przemiał i właściwa praca młynka. Co ewentualnie mógłbym sprawdzić w celu oceny stanu młynka?


Espresso dla mnie dobre to 5.5, kawa świeża, czyli jedna działka. Czasami czytam że ktoś ma na 4, no ale w sumie niewiadomo gdzie ma "zero". Bo jeśli "zero" ma tam gdzie jest opisane "0" na podziałce to aż cztery działki, co znacznie odbiega od mojego ustawienia.

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #101 dnia: 02 Luty 2022, 18:25:29 »
U mnie zero to styk/ocieranie żaren -  4.5. Chodzi mi o to przesunięcie względem "zera" oznaczonego na podziałce. Czy to może świadczyć o zużyciu żaren?

Nie, to nie znaczy kompletnie nic. Młynki przy wyjściu z fabryki nie są kalibrowane na 0 jak styk żaren i w jednym żarna się stykają na 2,5, w drugim na 4,5 a w trzecim na jeszcze innej wartości.

A swoją drogą jeśli rzeczywiście masz styk na 4,5 a espresso robisz na 5,5 to bardzo nisko szczerze mówiąc, 1 numer od punktu styku, ja najniżej jak do tej pory zeszedłem z przemiałem to 2,5 od punktu styku, wszystko poniżej dławiło mi ekspres już. A najczęściej to okolice 3,5-4 od punktu styku. No ale to kwestia kawy i machiny pewnie...

Offline smoczajama Mężczyzna

  • Wiadomości: 20
  • Ekspres: Rancilio Silvia
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #102 dnia: 02 Luty 2022, 22:32:34 »
A swoją drogą jeśli rzeczywiście masz styk na 4,5 a espresso robisz na 5,5 to bardzo nisko szczerze mówiąc, 1 numer od punktu styku, ja najniżej jak do tej pory zeszedłem z przemiałem to 2,5 od punktu styku, wszystko poniżej dławiło mi ekspres już. A najczęściej to okolice 3,5-4 od punktu styku. No ale to kwestia kawy i machiny pewnie...

przestawiłem dzisiaj na 1,5 od miejsca styku. Woda za szybko przeleciała przez pojedyncze sitko, 30ml w 15 sekund, brak oczywiście pianki. Obawiam się, że wyznaczone przeze mnie zero może być wynikiem "bicia" żaren i styk jest słyszalny wcześniej niż byłby słyszalny przy prawidłowej geometrii osi z żarnami.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2022, 23:06:43 wysłana przez smoczajama »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #103 dnia: 03 Luty 2022, 08:13:00 »
Woda za szybko przeleciała przez pojedyncze sitko
To już chyba wiemy gdzie różnica. Praktycznie większość zawsze odnosi się do podwójnego sitka i ustawień pod takie. Jak to wygląda na podwójnym u Ciebie?

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Eureka Mignon - Specialita
« Odpowiedź #104 dnia: 03 Luty 2022, 10:39:53 »
Rzeczywiście może nieprecyzyjnie się wyraziłem:
- 3,5 od styku żaren
- kawa średnio-ciemno palony espresso blend
- 17g w 18g sitku
- ratio 1:2 w ~30 sek

Nadal polecam sprawdzić punkt styku manualnie na wyłączonym młynku ze zdjętą górną klapką, "na dotyk" jest bezpieczniej i pewniej niż "na słuch".

I wreszcie - nawet jeśli masz minimalnie nierówne żarna to też tragedii nie ma, odrobina folii alu, zmywalny mazak i 15 minut roboty.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi