Autor Wątek: Aeropress  (Przeczytany 522671 razy)

Offline lordlolek

  • Wiadomości: 264
  • Ekspres: Kazak Rota 2
  • Młynek: Goat Arco
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1890 dnia: 19 Kwiecień 2022, 20:57:39 »
Co masz na myśli mówiąc w parze? W sensie mam oba te urządzenia, kazaka używam kilka razy na tydzień, AP codziennie, ale ich nie mieszam ze sobą :)

Offline piotr1015

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Bialetti, Kazak Rota
  • Młynek: Eureka mignon
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1891 dnia: 19 Kwiecień 2022, 22:10:14 »
Czy mielisz kazakiem pod Ap? Od niedawna używam Ap i chciałem się dowiedzieć jak mniej więcej mielić  ;-)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1892 dnia: 19 Kwiecień 2022, 23:06:13 »
Poznaj swój młynek,  to Ci się przyda. Każdy przepis wymaga trochę innego mielenia. Najczęściej mieli się dość drobno, czyli trochę drobniej niż drobna sól. Pod palcem będziesz czuł, że jest wyraźnie chropowato, gdy zaczyna się robić miękko, to będzie przeważnie za drobno.

Offline piotr1015

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Bialetti, Kazak Rota
  • Młynek: Eureka mignon
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1893 dnia: 20 Kwiecień 2022, 07:46:41 »
Tak właśnie czytałem,że ma przypominać sól, cały czas idę w coraz drobniejszy przemiał, choć by nawet po to żeby sprawdzić jak zmieniają się smaki, obecnie jestem na 2 i jest jak narazie smacznie

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1894 dnia: 20 Kwiecień 2022, 11:20:09 »
Tak właśnie czytałem,że ma przypominać sól, cały czas idę w coraz drobniejszy przemiał, choć by nawet po to żeby sprawdzić jak zmieniają się smaki, obecnie jestem na 2 i jest jak narazie smacznie
Sól, piasek - jeszcze nikomu te określenia nie przydały się, bo nie oddają niuansów mielenia.

Proponuję zacząć tam, gdzie Hario v60. Odwócony ciut grubiej, standardowy trochę drobniej. To jest dobry punkt startowy. Przepisy na AP są nieskończone, to taki zaparzacz, że wystarczy właścieie sam timer i odmierzona kawa 18g kawy, temp. 93-95 i 1:30-2:00 parzenia z wcześniejszym zamieszaniem.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1895 dnia: 20 Kwiecień 2022, 20:32:16 »
Mi rozcieranie przemiału między palcami pomaga określić poziom jego grubości. W AP praktycznie każdy przemiał można smacznie przygotować,  choć ja preferuję nieco drobniej niż do v60.
« Ostatnia zmiana: 20 Kwiecień 2022, 20:59:30 wysłana przez krystians »

Offline THRaKeD Mężczyzna

  • Wiadomości: 67
  • Ekspres: AeroPress, kawiarka
  • Młynek: Timemore C3
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1896 dnia: 12 Lipiec 2022, 10:33:49 »
Właśnie skończyłem czytać cały ten wątek!  :taniec:   :uklony:
Przepisy i porady zanotowane.
Na razie jadę na supermarketowych, ale i tu jestem zaskoczony co potrafi z nich zrobić ta niepozorna strzykawka.
Po wakacjach nabywam młynek (Timemore C2) i robię napad na pobliską palarnię na testy i zakupy.
Do tej pory nie miałem jeszcze okazji próbować jasno palonych owocowych, a jestem ich bardzo ciekawy. Nie znoszę kwaśnych kaw, ale już wiem, że kwaśność supermarketowa to nie to samo co kwaśność owocowa dobrych kaw.

Dziękuję za ogrom wiedzy, którą się tutaj dzielicie i pozdrawiam serdecznie  :kawa:


Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1897 dnia: 10 Wrzesień 2022, 15:27:17 »
Jakie macie przepisy na uzyskanie z aeropressu kawy jak najbardziej zbliżonej do V60? Użwam aeropressu tylko w pracy i coraz mniej smakuje mi z niego kawa. Za mało owocowych i kwiatowych nut, zbyt ciężkie napary.

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1094
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1898 dnia: 10 Wrzesień 2022, 16:46:28 »
Wygląda jak nadekstrakcja w Aeropressie - np. Potrzebny grubszy przemiał, krótszy czas parzenia. Chyba nie za bardzo da się zrobić Hario z AP, bo to dwa zupełnie inne zaparzacze. Przede wszystkim napar z AP jest lekko mętny, powiedziałbym nawet że bardziej owocowy niż z Hario, może mniej wyrazisty?

Jak dotąd robiłeś kawę z AP?

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1899 dnia: 10 Wrzesień 2022, 17:06:52 »
Próbowałem już różnych kombinacji. Teraz mielę jak do V60, przeciskam do 2min30sek. Rzeczywiście wychodzi to owocowo i dosyć mętnie, pomimo stosowania 2 filtrów. Może chodzi mi o inną owocowość, raczej cytrusy niż czerwone owoce, mango. Brakuje mi na pewno kwasowości. Teraz już myślę że charakter kawy z AP po prostu mi nie pasuje, ale chciałem mu dać ostatnią szansę.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6206
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1900 dnia: 10 Wrzesień 2022, 23:11:47 »
Sprobój może na innej wodzie, np Żywiecki kryształ jeśli chcesz większej kwasowości. Filtr Brity też daje bardziej kwaskowe napary. Ewentualnie obniżenie temperatury na 85 stopni.

Offline Johnny_Malini Mężczyzna

  • Wiadomości: 180
  • Ekspres: V60, AP, FP, Chemex, kawiarka, tygielek, Brewista Smart Dripper, Clever Dripper
  • Młynek: Comandante C40 MK4 <- 1Zpresso Q2 <- Hario Skerton Plus
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1901 dnia: 11 Wrzesień 2022, 11:35:08 »
Jak dla mnie metoda Hoffmana daje lekki, grzeczny ale bardzo przyjemny napar.
Jak jeszcze nie próbowałeś to myślę że warto.
V60 to nie jest ale ciężkiego naparu tą metodą nie uświadczysz.

Offline drewniany

  • Wiadomości: 8
  • Ekspres: AP
  • Młynek: Timemore C2
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1902 dnia: 21 Wrzesień 2022, 00:05:32 »
Mam kłopot z zaparzaniem kawy w aeropressie. Pewnie popełniam jakieś typowe błędy, jak to na początku, ale nie jestem w stanie tego zweryfikować z powodu braku doświadczenia.
Co bym nie robił, jakiej kawy bym nie używał, jak bym nie mielił kawy, z jakiego sposobu bym nie korzystał, to w ogóle nie czuję smaku danej kawy. Jest w smaku trochę lepsza od typowej marketowej, ale nie czuję żadnych nut smakowych, które sa wymienione w opisach tych kaw. Chyba, że picie takiej marketowej kawy do tego stopnia stępiło moje kubki smakowe, że nie jestem w stanie tego rozróżnić.
Młynek to timemore c2, mieliłem na różnych klikach, 11-15 i 20-25, woda to primavera, wodę lałem w temperaturze 80 i 90-94 stopni.
Kawy to Hayb blend, sie przelewa owoc i Kolumbia tres dragones.
Chyba, że za krótko ją parzę albo za długo. Nie jestem w stanie nic konkretnego na razie osiągnąć.
Proszę o pomoc, jakieś wskazówki dla początkującego kawosza.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1903 dnia: 21 Wrzesień 2022, 08:44:20 »
Jest w smaku trochę lepsza od typowej marketowej, ale nie czuję żadnych nut smakowych, które sa wymienione w opisach tych kaw. Chyba, że picie takiej marketowej kawy do tego stopnia stępiło moje kubki smakowe, że nie jestem w stanie tego rozróżnić.
Każdy ma inaczej, to z reguły nie wpada tak od razu. Sensorykę należy rozwijać skupiając się smaku, teksturze, doznaniach podczas jedzenia. Takiego normalnego codziennego. Należałoby zacząć od kupienia tych samych owoców, tych samych smaków wymienionych na paczce. Pamiętaj tylko, że smaki w kawie będą przypominać, odnosić się do tych wymienonych. To nie tak, że poczujesz truskawkę czy jeżynę wymienioną na paczce kawy. Aby poprawić odczuwanie smaków warto odstawić papierosy, alkohol, nie jeść skrajnie ostrych, słonych czy słodkich potraw bo one zakrzywiają odczuwanie danego rodzaju smaku.

Na początek... czy kawa smakuje? Czy kawa jest gorzka (w kierunku słodkości) czy gorzka (w kierunku kwaśności)? Czy bardziej kojarzy się z czekoladą, orzechami czy może z owocami? To podstawowe określenia, potem głębiej.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Aeropress
« Odpowiedź #1904 dnia: 21 Wrzesień 2022, 09:47:34 »
Bardzo możliwe że zbyt krótko trwa proces zaparzania. W takich przypadkach efekty są do siebie podobne ale wyraźnie niesmaczne. Może podaj nam przepis na swoją kawę z aeropressu.

To co czujemy w kawie jest bardzo osobiste, subiektywne, w dużej mierze uzależnione od stanu zdrowia i samopoczucia, od danej chwili, otoczenia. Bardzo podstawowym aspektem, obiektywnym naszym zmysłem jest smak. W kawie ogranicza się on do osi: kwaśny-gorzki. Zwykle jesteśmy w stanie określić, wskazać bez problemu co jest bardziej lub mniej kwaśne/gorzkie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi