Autor Wątek: Kalita Wave  (Przeczytany 54701 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #120 dnia: 29 Listopad 2019, 16:03:29 »
Jak poprawnie zaparzać w koalicie? Robię typowo 30s pre, później stopniowo dolewam wodę. Jednak po opadnięciu wody cześć kawy zostaje na ściankach między falbankami. Jakie wy macie sposoby na poprawną ekstrakcję?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #121 dnia: 29 Listopad 2019, 16:37:13 »
Pokiwaj dripperem po początkowym zalaniu, wtedy cząstki przemiału odkleją się od falbanek i opadną na dno.

Offline Glupia

  • Wiadomości: 11
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #122 dnia: 11 Październik 2020, 19:32:50 »
Hey, nie zakładam nowego wątku, bo tutaj ładnie będzie kontynuacja :)

Chce kupić Kalita Wave i w związku z tym trzy pytania:
1. Rozmiar 155 czy 185 (głównie będę parzył dla siebie około 200ml) czasem więcej?
2. Czy w 185 mogę zaparzyć mniejsza porcje?
3. Ceramiczny, metalowy czy szklany?

Prośba o opinię bazując na Waszym doświadczeniu :)

Pozdrawiam
G.

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #123 dnia: 11 Październik 2020, 21:13:05 »
Używałem 155 i do objętości 200ml jest wystarczająca. Jeśli często będziesz robił więcej to chyba radził bym 185.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #124 dnia: 11 Październik 2020, 21:22:17 »
Parzę codziennie 300 ml w 155, wygodne to nie jest. W domu mam 185 i przy tej samej ilości jest sporo wygodniej, poza tym - choć nie wiem czy będzie to w 100% miarodajne - w V60 02 robiłem tyle samo co w 01 i nie było problemu, za to jak robiłem więcej to już małe było zbyt upierdliwe.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #125 dnia: 11 Październik 2020, 21:43:20 »
155 będzie ok. Szklana mi nie podeszła, choć w sumie nie wiem dlaczego, ceramicznej nie używałem. Druga sprawa, ze jakbyś chciał kiedyś Gabi Master A to filtry z 155 fajnie pasują ;)
Btw gdzie można kupić ceramiczna 155?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #126 dnia: 11 Październik 2020, 21:49:11 »
gdzie można kupić ceramiczna 155?

Kurasu.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6224
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #127 dnia: 11 Październik 2020, 21:54:58 »
W kalicie 155 do 400 g spokojnie robiłem. Jednak ten zaparzacz mnie trochę irytował.  Sprzedałem i kupiłem Brewistę smart flat, która  też jest irytująca, ale bardziej jestem zadowolony z rezultatów. Gabi do małych przelewów też jest spoko, opcja półautomatyczna ma też swoje plusy. Można też V60 + lilydrip. Na pewno wygodniej niż koszykowe małe filtry.

Offline Sshim278

  • Wiadomości: 137
  • Ekspres: V60, Chemex, Aeropress
  • Młynek: Comandante MK4
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #128 dnia: 03 Grudzień 2021, 11:35:39 »
Trafiłem w sieci na ciekawą grafikę odnośnie szybkości przepływu wody przez różne wersje Kalita Wave. Ciekawi mnie czy podczas zaparzania kawy też można zauważyć różnicę w czasie przepływu, czy kawa w filtrze to niweluje i wielkość otworów przestaje mieć decydujące znaczenie?

Offline Siudemkarz777

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: V60
  • Młynek: wilfa svart
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #129 dnia: 18 Wrzesień 2022, 13:05:17 »
Hejka, wiem, że temat już tutaj był podnoszony ale na podstawie udzielonych odpowiedzi mam wciąż ? Dotychczas odkąd zostałem "kawoszem" zakochałem się w dripach i V60. Od samego początku podobało mi się, że dripowa kawa była słodka. Któregoś razu trafiłem do kawiarni w której przyrządzili mi dripa w Kalicie. Była mega smaczna i właśnie słodka. Początkowo myślałem, że to po prostu ziarna ale ostatnio byłem na warsztatach kawowych gdzie mimo chodem dowiedziałem się, że napar z Kality powinien być słodszy niż z hario. I teraz zapragnąłem kality :) Przygotowywałbym w niej zazwyczaj jedną kawę z dozą mniej więcej od 17 do 22 gram kawy na 300-350 ml wody. I pytanie czy wybrać 155 czy 185 na takie parametry i czy faktycznie metalowa będzie najlepsza (zakładając, że do wyboru mam tylko metalową i szklaną)?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #130 dnia: 18 Wrzesień 2022, 13:12:07 »
Spróbuj z proporcjami 20g/max.250ml -- wtedy gęstość, siła aromatów jest znacznie większa. Przy nieco drobniejszym zmieleniu uzyskujemy lepiej zaparzone kawy. Od lat korzystamy z małej metalowej 155 kalitki. Ma ona szereg zalet. Jest bardzo ładna, bardzo mała, całkiem mobilna, bo do środka można włożyć paczkę filtrów. Idealnie pasuje do niektórych, niedrogich termosów -- połączenie jest całkiem szczelne i można dodatkowo regulować przepływ.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2022, 13:14:58 wysłana przez Antonio »

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #131 dnia: 18 Wrzesień 2022, 14:07:53 »
Przygotowywałbym w niej zazwyczaj jedną kawę z dozą mniej więcej od 17 do 22 gram kawy na 300-350 ml wody. I pytanie czy wybrać 155 czy 185 na takie parametry i czy faktycznie metalowa będzie najlepsza (zakładając, że do wyboru mam tylko metalową i szklaną)?

Używam małej Kality i przygotowuję w niej jednorazowo 250ml z dozy 15g. Wydaje mi się, że takie objętości są optymalne dla tego rozmiaru drippera. 300ml też da radę, ale jednak mam wrażenie, że w przypadku 250ml kawa jakoś lepiej mi wychodzi. W przypadku dozy 15g mielenie stosunkowo drobne i czas parzenia w okolicach 2:20-2:30.

Z proporcji proponowanej przez Antonia nie robiłem, ale z czystej ciekawości spróbuję :)

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 183
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #132 dnia: 18 Wrzesień 2022, 18:19:19 »
Ja w szklanej 185 bez problemu 20g kawy/320g wody codziennie, jak jacyś goście to i 40-50g kawy wchodziło, ale wtedy lepiej wyciągnąć dużego frencha jak dla mnie po prostu

Offline Siudemkarz777

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: V60
  • Młynek: wilfa svart
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #133 dnia: 29 Wrzesień 2022, 13:51:21 »
Hejka, słuchajcie bardzo Wam dziękuję za Wasze sugestie. Dzięki korea83 za ten tip z 250 gramów wody. Ja też zauważyłem, że kawa z tej dozy wychodzi mi lepiej. Oraz co ważne bardziej powtarzalnie. Piszę to mega podniecony, na gorąco bo dopiero co przyszła moja Kalitka i właśnie co wypiłem dwie kawki. Jedną zrobioną w V60 i drugą w Kalitce. Dodam tylko, że zdecydowałem się po licznych przemyśleniach, wizycie w kawiarni gdzie przyglądałem się z bliska jak robi się moja kawka w 155 i doszedłem do wniosku, że skoro dotychczas działałem na V60 02 to kalitę też kupię większą i oczywiście metalową.
No i moje pierwsze przemyślenia co do różnic nie są jakieś wielkie, odkrywcze. Zrobiłem przepyszną kawkę z Tanzanii i po tym jak spróbowałem Kality po V60 to miałem wrażenie, że kawka z V60 ma w swoim profilu smakowym smak naszej polskiej papierówki, że jest aż tak słodko-kwaśna. Tym samym kawa z kality była bardziej stonowana, żadna nuta nie wychodziła na pierwszy plan za to była taka, że tak powiem mocniejsza w smaku, tak jakbym dodał do niej mniej wody niż do V60 ale było tak samo. Nie wyczułem za to, żeby któraś z nich była słodsza, tzn. obie były ale te ziarna takie są, tzn. są pyszne. Swoją drogą zrobiłem kawy metodą Tetsu Kasuya i pytanie czy Wy też bawicie się przepisani z V60 w Kalicie?

Online korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Kalita Wave
« Odpowiedź #134 dnia: 29 Wrzesień 2022, 14:50:55 »
Kalita raczej woli przepisy z mniejszą ilością zalań. Ważne jest aby utrzymywać stosunkowo "wysoki poziom wody" w dripperze bo wtedy wszystko ładnie spływa. W przypadku kality 185 i małych porcji wody może pojawić się problem z przytykaniem się.

Mała kalita jest mniej podatna na ten problem bo ma bardziej pionowe ścianki co utrzymuje większy słup wody i zapewnia lepszy przepływ.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi