Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 80004 razy)

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #300 dnia: 07 Październik 2022, 15:20:45 »
Jurek Ty sie nigdy nie nauczysz o kawie z takim podejściem  :picardpalm: :picardpalm: :picardpalm:
Ty nic jeszcze nie wiesz Jurek , James to dobry człowiek i musisz się uczyć a ty wybrzydzasz jak dziecko co nie lubi brokuła.
lol

Offline RADMAN Mężczyzna

  • Wiadomości: 141
  • Ekspres: Gabi Master A, Hario V60-02, AP, kawiarka, FP, Clever Driper, Oxo Good Grips, phin, Kalita 155, Picopresso
  • Młynek: Comandante C40 MK3 Nitro Blade, Jx Pro
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #301 dnia: 07 Październik 2022, 15:21:37 »
Przed chwilą zrobiłem na filtrach Moccamaster kawę metodą Hoffmanna. Młynek JX Pro na 30 (3 obroty) czyli poniżej rekomendowanych dla przelewów ustawień (na 30 robię Aeropressa metodą Wendelboe).  Kawa pyląca, bo z Etiopii, a konkretnie ETIOPIA GELANA GESHA z Palarni Blend. Przy 2.40 ustawiłem clevera na kubku i przeciekło do 3 minuty i 35 sekundy. Nie zauważyłem nigdy żeby te filtry jakoś znacznie wydłużały zwłaszcza przy Hoffmana metodzie. Przy robieniu klasycznie gdzie najpierw kawa, a potem woda to musiałem mielić zdecydowanie grubiej, bo przy 35 na tej kawie ciekło koło 5 minut gdzie zawsze kończyło 2,5 do 3 minut.
Totalną pomyłką były filtry Mellita Intense. Gdzie zawsze trzeba było bardzo grubo mielić. Mild i Classic wspomina dobrze, ale nie porównywałem bezpośrednio z filtrami od Moccamastera.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #302 dnia: 07 Październik 2022, 16:29:37 »
Przed chwilą zrobiłem na filtrach Moccamaster

Ja też - oto stanowisko w trakcie "wygrzewania" tym razem użyłem młynka ręcznego Timemore C3 ustawień nie znam, kawa jak na fotce 18g kawy 300g wody, wpierw woda, potem kawa / zamieszanie + przykrycie + stoper po 1.30 ponowne zamieszanie w 2 minucie stawianie na serwer resztę widać.

20221007_150348.jpg

20221007_151442.jpg

Jka

Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline MrBobert:) Mężczyzna

  • Wiadomości: 120
  • Ekspres: Perkolator, gaggia
  • Młynek: Eureka minion single dose
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #303 dnia: 07 Październik 2022, 17:09:42 »
Przed chwilą zrobiłem na filtrach Moccamaster

Ja też - oto stanowisko w trakcie "wygrzewania" tym razem użyłem młynka ręcznego Timemore C3 ustawień nie znam, kawa jak na fotce 18g kawy 300g wody, wpierw woda, potem kawa / zamieszanie + przykrycie + stoper po 1.30 ponowne zamieszanie w 2 minucie stawianie na serwer resztę widać.

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]

Jka


Jurek to jest przecież przepis od James .,
lol

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #304 dnia: 15 Październik 2022, 16:33:53 »
Wyświetlił mi się w proponowanych film Jamesa sprzed kilku (?) lat o robieniu przelewu z ciemnego palenia i uświadomiłem sobie, że tak jestem zaprogramowany przez współczesne ramy kawowego świata, że nawet mi to nie przyszło do głowy. O ile w espresso lubię ciemno i blend (po prostu lubię i tyle, nie pasuje mi espresso speciality), o tyle alternatywy to tylko im jaśniej tym lepiej, kwaski, owoce itd...

W każdym razie, wziąłem poranną kawę kapuczinową (bazzara 12) i zrobiłem ją jak JF nakazuje:
- grubiej niż jasna
- więcej niż jasnej
- chłodniej niż jasna

I to wyszło naprawdę fajne. Raczej nie zastąpi mi eksperymentów z jasnymi singlami bo to dużo radości daje, ale na pewno czasem zagości w kubku.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #305 dnia: 16 Październik 2022, 09:11:32 »
więcej niż jasnej

Pozwolisz że z ciekawości spytam ? ile to jest to więcej i na ile g. wody, jaki filtr.

Ja jestem na etapie zabawy z filtrami i nie wiem co robię źle ale z tak polecanymi filtrami "moccamaster" ta kawa wychodzi mi gorzka zdecydowanie za gorzka, z innymi ta gorycz jest naprawdę mniej wyczuwalna.

Kolorek jak widać OK

KAWA BIAŁY FILTERZ Nr 3 GORZKA KAWA (2).jpg

A kawa gorzka, Hm może to wina kubka :)

KAWA BIAŁY FILTERZ Nr 3 GORZKA KAWA (1).jpg

Nic nowy tydzień nadchodzi to otworzy się nową paczkę kawy a jak jest kawa to i będzie zabawa.

Jka
« Ostatnia zmiana: 16 Październik 2022, 09:19:33 wysłana przez Jka57 »
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline kabzior

  • Wiadomości: 829
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #306 dnia: 16 Październik 2022, 10:29:25 »
Pozwolisz że z ciekawości spytam ? ile to jest to więcej i na ile g. wody

Trochę grubsze mielenie powinno zniwelować gorycz, a wynikające z tego braki ekstrakcji można skompensować zwiększając dozę do ok 7-8g/100ml

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #307 dnia: 16 Październik 2022, 11:14:53 »
OK Dziękuje za podpowiedz zastosuje to sobie.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #308 dnia: 21 Październik 2022, 21:28:35 »
Nie zmieniałem nic w metodzie zaparzania, za to zmieniłem kawę, o na taką i goryczka zniknęła pojawiły się jakieś kwaski ot super coś dla mnie do picia o godz. 16:00 dałbym nagrodę temu co wymyślił to ustrojstwo zwane Clever Dripper.

20221019_152839.jpg

20221019_152934.jpg

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #309 dnia: 11 Listopad 2022, 07:41:41 »
za to zmieniłem kawę,

Wczoraj do tej pokazanej wcześniej dodałem jeszcze trochę takiej (proporcje niech zostaną moją tajemnicą)

20221110_164408.jpg

 21,5g kawy 350g wody, czasy itd. zachowane.
A po tym co zobaczyłem i wypiłem z tego czajniczka.

20221110_165842.jpg

Nie wiem czy będę chciał pijać coś innego, to jest super albo więcej jak super, a na dodatek łatwo i szybko mam czysto wkoło siebie.
Im napar chłodniejszy tym wydaje się to "bogatsze w smaki" a sprzęt za parę groszy.

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi