Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 80024 razy)

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #255 dnia: 14 Lipiec 2022, 11:08:12 »
I tej metody popróbuję, co by nie było że lekceważę porady.

Ale moje pytanie ? było o to mieszanie i układanie się "cząsteczek"  :) odpowiedzi typu bez sensu ale bez wyjaśnienia dlaczego bez sensu jakoś do mnie nie przemawiają.
Kolejne że i tak zalewasz wszystko wodą, jest też takie na odczepnego.
No bo czy wymieszam czy nie i tak zalewam wodą, tylko że prosto z młynka mam przemiał jaki mam, po przemieszaniu już mam to w pojemniku inaczej ułożone, według wyczytanej teorii grubsze cząstki mam u góry, i teraz wsypując to do filtra prosto z pojemnika te grubsze znajdą mi się od razu na samym dole drobniejsze na wierzchu i to mnie zastanawia co się dzieje i jak w momencie lania wody do Clevera (ale tej prawdziwej) nie tej z netu.

Jka




Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #256 dnia: 14 Lipiec 2022, 11:40:25 »
Jeśli wsypujesz na wodę to miesznie może pomóc tlko jeśli masz ewentualne grudki zbitej kawy, ale przy grubszym przemiale to raczej się nie zdarza.

Przy zalewaniu wodą przemiału w filtrze, może mieć to sens o tyle, że jak w trakcie mieszania, spadną na dno pojemnika drobne cząsteczki, to po przesypaniu przemiału do filtra drobne frakcję będą u góry co jest korzystniejsze bo nie wbijają się przy zalewaniu w filtr i nie przytykają przepływu :). Najlepiej jednak popróbuj i sprawdź czy jest różnica.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #257 dnia: 14 Lipiec 2022, 11:53:54 »
Przy zalewaniu wodą przemiału w filtrze, może mieć to sens o tyle, że jak w trakcie mieszania, spadną na dno pojemnika drobne cząsteczki, to po przesypaniu przemiału do filtra drobne frakcję będą u góry co jest korzystniejsze bo nie wbijają się przy zalewaniu w filtr i nie przytykają przepływu

Właśnie coś takiego mi chodzi po łepetynie.


Najlepiej jednak popróbuj i sprawdź czy jest różnica.

Pobawię się.

Na tą chwilę a jest to zaledwie kilka dni zauważyłem że inaczej osadzają się fusy na filtrze gdy kawa jest wymieszana w pojemniku a inaczej jak jest wsypana zaraz po zmieleniu.

Ale czy ma to wpływ na smak kawy nie wiem, za mało wiem na temat.
Ale będę się uczył :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #258 dnia: 14 Lipiec 2022, 12:01:44 »
Na tą chwilę a jest to zaledwie kilka dni zauważyłem że inaczej osadzają się fusy na filtrze gdy kawa jest wymieszana w pojemniku a inaczej jak jest wsypana zaraz po zmieleniu.

Wszystko ma wpływ, jakiś tam na coś tam... Jeśli coś robimy regularnie, to i widzimy różnice. Ja najczęściej staram się kawę dokładnie wymieszać w pojemniku młynka, ale bez użycia narzędzi. Po prostu uderzam weń dłonią kilka razy. W trakcie procesu zaparzania w V60 można zauważyć pewnie różnice. Myślę, że nie ma sensu jednak zbytnio zaprzątać sobie tym głowy ani tym bardziej wielu głów i nie ma sensu kolejna burzliwa dysputa nad takim drobiazgiem ;).

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #259 dnia: 15 Lipiec 2022, 08:42:24 »
mnie co innego zainteresowała w filmiku kafar-a, że on clevera do zmywarki wrzuca. Dla mnie głównym minusem clevera jest osad w tych wewnętrznym ożebrowaniu, ciężko tam dojść i jak z V60 całe utrzymywanie w czystości to opłukanie i przetarcie szmatką, to tu już tak łatwo nie ma, w sumie tylko szczotką i to nie za dużą da się go ładnie domyć
Z jednej strony na pudełku pisze wyraźnie nie for diswasher ale z drugiej ten plastik to tritan a butelki tritanowe wrzucam do zmywarek bez większych konsekwencji. Nie doktoryzowałem się jeszcze z tritanu, nie wiem czy są różne rodzaje, macie jakieś doświadczenia?

Offline mr_blend Mężczyzna

    • Palarnia Blend
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1089
    • Palarnia Blend
  • Ekspres: Conti Ace
  • Młynek: San Remo SR50 EVO
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #260 dnia: 16 Lipiec 2022, 00:07:52 »
Zostałem wywołany do tablicy przez @Szczympek - zostawię tu krótki klip, żeby wszystko było czytelne:



W trakcie testów nie wychodziła mi kawa, gdy najpierw ją wsypywałem a później zalewałem wodą. Pył obklejał dno filtra i przy samym końcu ekstrakcja zupełnie stawała. Rozwiązaniem niby grubszy przemiał, ale zyskując na drenażu tracimy również "ostrość smaku" i napary mogą stać się nijakie. Traktowanie tego jak Hario również nie spowoduje niczego dobrego. Najlepszym co udało mi się wymyślić jest traktowanie tego jak syfon, sytuacja trochę podobna tylko nie mamy dwóch komór. Najpierw woda, później kawa - zmielona drobniej, niż Hario (przez co nie tracimy na wyrazistości), jedno zamieszanie w celu pozbycia się grudek, przykrycie na minutę, żeby zyskać na doparzeniu, zamieszanie po raz drugi dla wyrównania ekstrakcji i drenaż przez ok minutę po wstawieniu na serwer w drugiej minucie. Z pewnością nie jest to najlepszy sposób na świecie, ale wg mnie działa :) Zaparzacz dodaje kawom słodyczy/body (według własnej obserwacji) także dobrym pomysłem może być tam np. wrzucenie pylącej Etiopii (która nie chce się przelewać), kawy o wysokiej kwasowości celem uzyskania balansu. Nigdy jednak nie przeszło mi przez myśl "ta kawa super smakowałaby w Cleverze i rzucam wszystko inne". Jakby odmierzyć ile maksymalnie wody wchodzi, zmielić kawę przez wyjazdem to nawet można go wziąć w teren. Ma on swoje plusy w postaci prostoty użytkowania, powtarzalności. Długo suszy się ze względu na wiele zakamarków w okolicy zapadki. Jest kilku magików, którzy robią na nim cuda - z pewnością wart uwagi, ciekawy i przypadnie do gustu wielu osobom.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1916
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 5 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #261 dnia: 17 Lipiec 2022, 09:04:06 »
Dla mnie głównym minusem clevera jest osad w tych wewnętrznym ożebrowaniu, ciężko tam dojść

Jest to na pewno jakaś tam niedogodność, dzisiaj rano po mojej porannej  śniadaniowej kawie przyjrzałem się czemuś podobnemu w zastosowania z ekspresie przelewowym i napiszę tak: tam dopiero jest tych zakamarków.
Ale miękka szczotka płyn do naczyń i jakoś to czyszczę, to czemu w Clever-ze tego nie zastosować, a co trudniejsze doczyszczę szczoteczką do zębów.
Wiem wiem w "przemysłówce" nie ma na to czasu bo "przemiał" ale w domu ciszy, spokoju nie powinien być problem z utrzymaniem tego w czystości.

20220717_074933.jpg

20220717_075328.jpg

20220717_075414.jpg

Jka




Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #262 dnia: 24 Sierpień 2022, 12:15:47 »
CD spadł mi z półki i pękła zatyczka. Gdzie mogę kupić spód z zatyczką?

Offline Sputnik Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Bez ciśnienia i nie z automatu, tylko na spokojnie :)
  • Młynek: 1Zpresso K-Max i na prąd
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #263 dnia: 25 Sierpień 2022, 18:37:49 »
Od razu po zaparzeniu kawy gdy Clever jeszcze ciepły, to wypłukać w gorącym strumieniu wody i tym sposobem nic, nigdzie, nie będzie się osadzało. Łatwy, szybki i świetny zaparzacz kawy.  [emoji106]

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #264 dnia: 26 Sierpień 2022, 09:45:44 »
Tyle, że jakiś taki kruchy.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #265 dnia: 26 Sierpień 2022, 13:33:04 »
CD spadł mi z półki i pękła zatyczka. Gdzie mogę kupić spód z zatyczką?
Nie wiem skąd brak odpowiedzi? Przeszukałem wątek, nie widziałem podobnych postów. Nie ma takowej części?

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #266 dnia: 26 Sierpień 2022, 15:06:30 »
bo pewnie nikt nie wie ;)
części generalnie istnieją: https://www.amazon.com/Clever-Coffee-Dripper-Replacement-Release/dp/B09JGRRXKJ ale u nas to całego clevera czasami ciężko dostać :(

Offline Fan Moki

  • Wiadomości: 29
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #267 dnia: 26 Sierpień 2022, 19:10:17 »
Kiedyś na youtube jak oglądałem filmik "czajnikowego" to w komentarzach autor pisał o możliwości części zamiennych. "W razie takiej awarii, warto popytać o zamienne części ekipę czajnikowy.pl. Handlują Ingenuitea, które ma te same części". Może to pomoże. Ewentualnie popytać w sklepach co mają je w ofercie lub palarniach/kawiarniach.

Offline szarud Mężczyzna

  • Wiadomości: 174
  • Ekspres: Phin, V60, Clever Dripper, kawiarka, AP
  • Młynek: KM3873
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #268 dnia: 30 Sierpień 2022, 10:29:47 »
Handlują Ingenuitea, które ma te same części
Niestety nie mają już w ofercie. :(

Offline wacek_1984

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Aeropress, FP, V60
  • Młynek: Xeoleo 45
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #269 dnia: 30 Sierpień 2022, 13:26:33 »
Podpowiedzcie proszę jak zmielić kawę do tego cuda, może ktoś używa młynka Xeoleo 45? Próbuję na 16kliku i jakoś lepiej mi wychodzi z v60 lub ap.

Dzięki za pomoc

Edit:
Obecnie robię tak:
- zalewam filtr wodą
- wlewam jakieś 250ml wody
- wrzucam około 18gr kawy
- mieszam
- czekam jakieś 2minuty
Cyk na kubek.

Obecnie próbowałem z SweetValey z Palarni Blend i wyszło kwaskowo gorzko. Z AP lub v60 wychodzi fajnie winno-owocowa.

Edit2:
Używam filtrów od v60-2, jak frajer uwierzyłem stronie Coffedesku.
« Ostatnia zmiana: 30 Sierpień 2022, 13:45:26 wysłana przez wacek_1984 »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi