Autor Wątek: Clever Dripper  (Przeczytany 80031 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Clever Dripper
« dnia: 12 Luty 2014, 21:45:01 »
Jak parzycie kawę w Clever Dripperze? Stosujecie preinfuzję, jaka temperatura wody, czas parzenia, grubość mielenia i takie tam? Spróbowałem kilka razy i na razie zachwycony nie jestem, efekty gorsze niż z klasycznego drippera i aeropressa. Ale specjalnie nie kombinowałem, a możliwości Clevera są duże, zaś pole manewrów rozległe.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Luty 2014, 00:05:12 »
Od dłuższego czasu używam Clever Drippera i jak dla mnie smak naparu z niego jest równie dobry jak z Hario V1 lub V2 (piłem z obu) albo wręcz lepszy. Co najważniejsze, napar jest znacznie prostszy w przygotowaniu i nie wymaga konewki z odpowiednią szyjką. Mój sposób zaparzania wygląda następująco:
Mielenie grube. Na ręcznym młynku Hario Slim w zależności od kawy jakieś 10-12 kliknięć od zetknięcia się żaren lub 2 kliknięcia mniej (drobniejsze mielenie) od grubości mielenia stosowanej do Chemexa. Nie stosuję preinfuzji tylko po przepłukaniu filtra gorącą wodą wrzucam przemiał i zalewam gorącą wodą. Stosuję 12g kawy i dolewam 180g wody o temp. 90st.C Przykrywam przykrywką i odliczam 3 minuty. Po upływie tego czasu stawiam Clever Drippera na kubek i przelewam. Ważne aby całość przeciekło w czasie 1.30-1.40 min. Jeśli czas jest krótszy to trzeba drobniej zmielić kolejnym razem, a jeśli dłuższy to grubiej należy  :szampan:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Luty 2014, 07:53:27 »
Używam na dwa sposoby.

Albo jako driper z zaworkiem: nasypać, zalać, postawić na kubek, ewentualnie odciąć zbyt długą ekstrakcję. Nie czekam ani chwili po zalaniu, a i tak czasy do 2 min dochodzą (czasem jest za szybko, to wiadomo, trzeba skorygować). I jest to najprostszy drip jaki można sobie wyobrazić.

Albo jako driper do dużych objętości (od 0,5L w górę), ale wtedy stawiam od razu na dzbanku i parzę metodą pour-over.


Metody z instrukcji nie używam, bo raz, że ciężko u mnie z tak grubym przemiałem, a dwa, musiałbym go odsiać.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Luty 2014, 09:37:55 »
Pierwsze parzenie w Cleverze wzorowałem na internetowym filmiku. Cała woda na przemiał, 3 minuty parzenia i przelewanie. Napar wyszedł niezbyt dobry, za gorzki. Dlatego skróciłem czas parzenia do 90 sekund + 30 sekundowe przelewanie, a dozę zwiększyłem do 7 g na 100 ml, temperatura wody 85°C. Jest lepiej, ale naparowi z Clevera do dripa sporo brakuje, soczystości przede wszystkim, jest też bardziej płaski. Jest bardziej zbliżony do aeropressa, ale ten z kolei jest bardziej wyrazisty. Muszę poszukać jakiś lepszych filtrów, Technivorma lub Melitty, na razie mam szare, „marketowe”.

Offline picasso83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 502
  • Ekspres: Profitec Pro 500 PID, Aeropress, Clever Dripper, V60, Phin, tygielek, Chemex, Kalita Wave, French Press Bodum, Hario Mizudashi, Hario V60 Ice Coffee Maker, Gabi Master A
  • Młynek: Ceado E6P, Ręczne: Comandante Nitro Blade, Kinu M47 Phoenix, Aergrind, PeDe, Dienes
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Luty 2014, 11:31:19 »
Zapomniałem wspomnieć, że korzystam jedynie z filtrów Melitta lub Technivorm. Inne, szczególnie marketowe (testowałem filtry Jana Niezbędnego, filtry z Rossmana) to tak jak wspomniałeś WS, spłaszczają napar i sprawiają, że Clever nie jest w stanie pokazać pazura :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Luty 2014, 21:27:40 »
Muszę poszukać jakiś lepszych filtrów
A chemexowe? a hario?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Luty 2014, 21:51:13 »
Najlepsza i chyba najbardziej ekonomiczna jest Melita, Hario i Chemex mają inną budowę, musisz mieć filtr ścięty na dole.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Luty 2014, 21:58:56 »
Oj Pawle, wiem jak wygląda mój clever i jakie filtry do niego są dedykowane ;) nie widzę jednak przeszkód zagiąć V-kształtne filtry od hario tak aby pasowały do \_/-kształtnego clevera. Z chemexowych zaś i w origami można się pobawić.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Luty 2014, 23:19:03 »
Tylko pytanie, czy wówczas, po zgięciu, nie zmienia się minimalnie przepuszczalność filtrów? bo na zgiętym stożku tworzy się niejako podwójna ścianka.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Luty 2014, 06:25:11 »
Ale przecież filtry \_/-kształtne też się zagina od dołu, bo tam jest prasowanie.

W każdym razie, nie zauważyłem aby filtry hario działały wyraźnie inaczej (pewnie zupełnie tak samo) po zagięciu ich tu czy tam.

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Luty 2014, 11:11:18 »
Działają inaczej, a już w ogóle Chemexowe to potrafią spłatać figla i tutaj ułożenie gra dużą rolę.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Luty 2014, 17:21:18 »
Ale co to znaczy inaczej?

Wkładałem nie raz filtry od hario do clevera i działa to zdecydowanie tak samo jak z filtrami dedykowanymi. Więc jak inaczej?
Oczywiście filtry są inne, na smak mają swój wpływ, przepływ też jest inny, ale zaparzyć smaczną kawę -- czemu nie?

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Luty 2014, 21:05:35 »
Sam odpowiedziałeś, że "działają inaczej" :)
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Luty 2014, 21:30:08 »
Przekonałeś mnie, już nie zaparzę kawy w cleverze przy użyciu filtra hario. A wypite kawy zaparzone w ten sposób postaram się wymazać ze swej pamięci.  :sciana:

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Clever Dripper
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Luty 2014, 23:37:30 »
Filtr może zadziałać innaczej niż złożony klasycznie do v60. Ale dopóki ta zmiana będzie powtarzalna to można mieć to gdzieś wszak parametry zaparzania dostosowujemy na smak, chyba, że ktoś ma refraktometr. Także nie ma się co napinać, gdyż racja jest tu i tu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi