Autor Wątek: Konewka  (Przeczytany 249637 razy)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #375 dnia: 05 Luty 2016, 15:26:37 »
Jedna z nowszych konstrukcji w kategorii konewek - Stagg Pour-Over Kettle. Wyróżnia ją uchwyt podobny do rękojeści pistoletu, na pewno trochę inspirowana Hario Buono. Wykonany jest ze stali nierdzewnej i posiada wbudowany termometr. Niestety nie znalazłem filmiku pokazującego jak wygląda polewanie ale przeczytałem gdzieś, że producenci czerpali rozwiązania z innych konewek i ponoć ich wylewka ma być najlepsza. Mam nadzieję, że uda się skonfrontować ich przechwałki z rzeczywistością  w niedalekiej przyszłości ;). Jeśli chodzi o stronę wizualną, to jestem bardzo na tak. Szczególnie matowe wykończenie przypadło mi do gustu :).

Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Konewka
« Odpowiedź #376 dnia: 05 Luty 2016, 15:30:35 »
ich wylewka ma być najlepsza
A ja ino słyszałem, że Takahiro najcieniej siurka... 

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #377 dnia: 05 Luty 2016, 15:31:18 »
Każdy swoje chwali :).
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Konewka
« Odpowiedź #378 dnia: 05 Luty 2016, 16:04:44 »

Takahiro Shizuku, chyba ciężko przebić ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #379 dnia: 06 Luty 2016, 19:23:10 »
Mnie zastanawia czy to nie jest dzielenie włosa na czworo? Czy rzeczywiście potrzebne jest polewanie w kroplach? W sumie jak ktoś czuje taką potrzebę i cieszy się tym, to czemu nie. Ja jestem usatysfakcjonowany z polewania zaparzaczem do herbaty z wąskim dziubkiem. Może dlatego, że nie miałem nigdy profesjonalnej konewki w ręce. Jednak umiejętność sprawnego polewania, z mniej dokładnych narzędzi, w życiu codziennym wydaje mi się przydatniejsza. Zostaje też budżet na inne przyjemności.
« Ostatnia zmiana: 06 Luty 2016, 19:46:15 wysłana przez krystians »

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Konewka
« Odpowiedź #380 dnia: 07 Luty 2016, 14:34:56 »
@krystians prezentujesz rozsądne myślenie, które wśród większości forumowiczów nie cieszy się w kwestiach kawy popularnością. ;)
Jak się człowiek postara to chyba z każdej konewki może ciurkać, tylko po co narażać się na wielkie zniecierpliwienie?

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka


Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #381 dnia: 07 Luty 2016, 19:25:14 »
Dzięki, cieszę się, że moja opinia wydaje się być wyważona. Może to źle zabrzmiało, nie chcę nikogo krytykować. Każdy ma jakiegoś swojego świra i dobrze jest go trochę pielęgnować ;). Sam jestem zwolennikiem dążenia do doskonałości. Jednak ja patrzę na to przede wszystkim od strony doskonalenia siebie i umiejętności, nie czuję potrzeby posiadania perfekcyjnego sprzętu. Hiperdokładna konewka ledwo lejąca wodę dla mnie ma więcej wad niż zalet, ale jeśli komuś jest potrzebna do super wysublimowanej specjalności, to jak najbardziej będę tej osobie kibicował i chętnie zapłacę żeby spróbować takiej kawy :)

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #382 dnia: 07 Luty 2016, 20:31:36 »
Zupełnie niepotrzebnie się tak napinacie koledzy  [emoji3]. Dział konewki jest między innymi po to, żeby podyskutować o najnowszych konstrukcjach i w miarę możliwości zrobić jakieś porównanie. Osobiście przez długi czas przelewałem ambitionem jojo potem hario, a teraz mam Bonavitę i nie zauważyłem kolosalnej różnicy w efektach końcowych, co nie oznacza, że wygoda i precyzja polewania nie uległa zmianie.

Możliwe, że na polu użytkowników domowych dyskusja o właściwościach poszczególnych konstrukcji nie ma sensu ale postawcie się na miejscu osoby, która pracuje na takim sprzęcie w kawiarni i robi kilkadziesiąt przelewów dziennie. Wtedy wygoda, ergonomia i możliwość uzyskania powtarzalnych rezultatów jest bardzo ważna. Nie mierzcie wszystkich swoją miarą, niech to będziesz przestrzeń do dyskusji dla wszystkich zainteresowanych.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #383 dnia: 07 Luty 2016, 20:46:27 »
cieszę się, że moja opinia wydaje się być wyważona.

Jak może być wyważona, jeśli nie znasz drugiej strony.

nie miałem nigdy profesjonalnej konewki w ręce.

W konewce na pewno nie chodzi o jak najcieńszy strumyk. Przy polewaniu daje wygodę, swobodę i precyzję. Tylko tyle i aż tyle.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6207
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #384 dnia: 07 Luty 2016, 20:46:54 »
ależ ja nie mówię, że konewki są złe. Jestem jak najbardziej za tym żeby dobierać sprzęt do potrzeb. Chodzi mi tylko o te super wąskie wylewki. Moim zdaniem ich zastosowanie jest bardzo ograniczone i tyle.  Ważniejsza wg mnie jest ogólna ergonomia użytkowania narzędzia jakim jest konewka, niż to czy może polewać płynnie po kropelce.

Tak jak pisałem wcześniej nie jest moją intencją żeby kogokolwiek krytykować, jeśli ktoś poczuł się urażony, to przepraszam i dziękuję za uwagę, pozostawiam dział konewek profesjonalistom.
« Ostatnia zmiana: 07 Luty 2016, 20:57:47 wysłana przez krystians »

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #385 dnia: 07 Luty 2016, 21:30:32 »
Najlepiej będzie jak wszyscy trochę wyluzujemy :). Wracając do meritum, mnie polewanie po kropelce nie jest potrzebne ale nie znaczy, że kogoś sposób parzenia czy ogólne podejście do przelewania nie wymaga akurat takiego strumienia. Najważniejsze jest to, że producenci dają nam wybór i możemy dobrać sobie sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Konewka
« Odpowiedź #386 dnia: 07 Luty 2016, 22:45:52 »
Czajnik vs. Konewka. Na wyjazd zapomniałem zabrać konewki i zmuszony byłem polewać prosto z czajnika elektrycznego.  Niby ok bo strumień cienki i pod kontrolą. Ale jakoś mi nie chciały podobne czasy wychodzić.  Plus minus 45 sekund przy tej samej dozie i ilości wody i tym samym przemiale.
Kawa też nie porywała ale to kwestia na inny wątek - woda.
Dziś pierwszy drip w domu po powrocie.  Polane konewką. Cały proces jak zawsze w 2:30 zakończony.  Czajnik który wydawał się niezły to jednak totalny brak precyzji tego gdzie woda leci oraz tego jak mocno leci. Albo zbyt mało ćwiczeń ;) i wina operatora.  Woda z konewki trafia dokładnie w punkt, a strumień jest pod kontrolą.  Kawa nie wzbudza się w filtrze. Ekstrakcja jest równiejsza.
Podsumowując - dobrze mieć konewkę.
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Konewka
« Odpowiedź #387 dnia: 07 Luty 2016, 22:50:35 »
Potwierdzam. W pracy leję taką miedzianą do kwiatków i jest ok, w domu z dzbanka po pałeczce i porażka.

Offline pafcio0 Mężczyzna

    • Nanopalarnia Toruńska :)
  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2373
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Arrarex Caravel, Alternatywy
  • Młynek: Niche Zero, Sculptor 064, Fiorenzato F6d, armia ręcznych
Odp: Konewka
« Odpowiedź #388 dnia: 10 Luty 2016, 18:41:11 »
Najważniejsze to nie dać sobie wmówić, że do kontrolowanego strumyczka grubości włosa potrzebna jest japońska konewka za sto pięćdziesiąt baksów...
Zdobycz z allegro, wymaga jedynie zaizolowania nagrzewającej się rączki.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Konewka
« Odpowiedź #389 dnia: 10 Luty 2016, 19:48:46 »
Regulacje strumienia załatwiłem kawałkiem silikonowej podkładki. Jak sobie zwinę i zainstaluję tak mi leci. Do wyboru, do koloru, a konewka wciąż ta sama.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi