Autor Wątek: Konewka  (Przeczytany 249621 razy)

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Konewka
« Odpowiedź #330 dnia: 29 Grudzień 2015, 21:27:20 »
Sprawdź, z ciekawości, jak się zmienia temperatura zalanego przemiału.

Sprawdzę jutro przy zaparzaniu kawy i napiszę co mi termometr włożony w zalany przemiał wskaże :) Wiem tylko, że kolejne porcje wody, które będę wlewał do Kality będą w tej samej temperaturze 92 st., a nie jak używałem konewki, kiedy temp. wody przy kolejnej porcji spadała o kilka stopni.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #331 dnia: 29 Grudzień 2015, 22:45:02 »
Powiedzmy, że chciałem sprawdzić, czy to nie Ty:
Odnośnie temperatury, to strasznie głupoty piszesz.
co tak lekko zarzucasz @Metiu.
W wyższej temperaturze reakcje chemiczne zachodzące przy parzeniu przebiegają inaczej. I do naparu mogą się uwalniać inne związki, w różnym stopniu. Dlatego taki sam TDS roztworu, może o niczym nie świadczyć, po prostu. Miernik TDS pokazuje gęstość zdysocjowanych w wodzie związków. Ale nie wykaże wszystkich związków rozpuszczonych w wodzie, a istnieje znaczna ich grupa, nie należąca do soli, kwasów i zasad, która nie podlega dysocjacji. (Dysocjacja polega na rozpadzie na jony soli, kwasów i zasad przy ich zetknięciu z wodą). Badania laboratoryjne roztworów pokazują, że ilość zdysocjowanych związków w wodzie rzadko przekracza 30% wszystkich związków w niej rozpuszczonych. Dlatego roztwór może mieć taki sam TDS, ale inny skład, a co za tym idzie, także smak.
Nie chcesz podać czasów parzenia dripów w zależności od temperatury, bo o niego mi głównie chodziło, to szkoda. Refraktometr załatwiłbym w przyszłym roku.

jak używałem konewki, kiedy temp. wody przy kolejnej porcji spadała o kilka stopni.
Woda pod przykryciem, aż tak szybko nie stygnie. Z pokrywką osiągnie temperaturę 80°C po 16 minutach, a bez przykrywki już po 6 minutach. Kiedyś czytałem o takich wynikach testu stygnięcia wody.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Konewka
« Odpowiedź #332 dnia: 29 Grudzień 2015, 23:11:36 »
Konewka Hario Buono Kettle - 1,0L, nie ogrzana
Temperatura otoczenia 21 °C
Wlane 500 ml wody o temp 100 °C
Pokrywka nałożona z lekką szparą na włożenie sondy termometru.
Po 30 s od wlania wrzątku   -   93 °C
    60 s                              -   89 °C
    90 s                              -   85 °C
   120 s                             -   82 °C
   150 s                             -   80 °C
   180 s                             -   78 °C
   210 s                             -   77 °C

Przy wlewaniu wody porcjami do drippera jej ilość w konewce będzie mniejsza, a tym samym jeszcze szybciej będzie się wychładzała
« Ostatnia zmiana: 29 Grudzień 2015, 23:23:53 wysłana przez lubusz »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #333 dnia: 29 Grudzień 2015, 23:50:12 »
Zimno tam u Ciebie, a pisałeś, że Słubice to polski biegun ciepła czy jakoś tak.
Poniżej na wykresie masz krzywe stygnięcia dla kubków włożonych do zamrażalnika o temperaturze –10°C. Jeden kubek ma początkowo temperaturę 100°C, drugi 20°C.

http://images77.fotosik.pl/192/c58cd6ee159000f1.jpg
Konewka

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Konewka
« Odpowiedź #334 dnia: 30 Grudzień 2015, 10:31:42 »
Kalorymetry, spadki temperatury cieczy, prawo stygnięcia...... Nie, nie wciągniesz mnie w koszmary lekcji fizyki z mojej młodości.
Wysiadam kawka
Dziś sprawdziłem. Temperatura zalanego przemiału w małej Kalicie (3 porcje wody 92°C) mieściła się przez cały czas zaparzania w zakresie 85-87°C.
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2015, 11:23:02 wysłana przez lubusz »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Konewka
« Odpowiedź #335 dnia: 30 Grudzień 2015, 12:18:54 »
Moje zdanie jest zgodne ze zdaniem Metiu. Ostatnio stosuję tylko elektryczną konewkę Hario. Wciąż cuchnie chemicznie, ale co tam...

Jak uzyskać poprawną temperaturę bez czujników i termometrów? Bardzo prosto. Wystarczy po doprowadzeniu wody do wrzenia, przelać trochę, np. 300ml do małego, stalowego dzbanka i z powrotem do konewki. W efekcie ze 100 stopni robi się 94.

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Konewka
« Odpowiedź #336 dnia: 30 Grudzień 2015, 12:27:37 »
Ja mam konewkę Tiamo  i dziś sprawdziłem jak w jej przypadku rozkładają się spadki temperatury:

Po przelaniu wrzątku ( 0,8 l wody ) z czajnika do konewki - spadek do 95,5, założenie pokrywki.

po 1' - 95
2' - 94,3
3' - 93,5
4' - 92,9
5' - 92,2

Pokrywka zamknięta, termometr włożony w otwór w pokrywce. Uważam to za bardzo dobry wynik.
W młynie: ziarna

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Konewka
« Odpowiedź #337 dnia: 30 Grudzień 2015, 12:32:30 »
Bo szczelnie zamknięta pokrywka ma znaczenie. Dla lepszych wyników można jeszcze podzielić przelanie wody na dwa. Tę pierwszą wykorzystać do przelania filtra.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Konewka
« Odpowiedź #338 dnia: 30 Grudzień 2015, 12:45:58 »
Szczelnie zamknięta pokrywka ma kapitalne znaczenie :).
Donkiszot, też tak robiłem, w końcu tę pierwszą część po prostu wylewałem; jej rolą było tylko rozgrzanie konewki. Teraz skupiam się tylko na wychłodzeniu czajnikonewki ;).
« Ostatnia zmiana: 30 Grudzień 2015, 12:48:07 wysłana przez Antonio »

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Konewka
« Odpowiedź #339 dnia: 30 Grudzień 2015, 13:49:06 »
Ja mam konewkę Tiamo  i dziś sprawdziłem jak w jej przypadku rozkładają się spadki temperatury:

Po przelaniu wrzątku ( 0,8 l wody ) z czajnika do konewki - spadek do 95,5, założenie pokrywki.

po 1' - 95
2' - 94,3
3' - 93,5
4' - 92,9
5' - 92,2

Pokrywka zamknięta, termometr włożony w otwór w pokrywce. Uważam to za bardzo dobry wynik.

Różnice między moimi, a Twoimi wynikami Maćku wynikają z tej przyczyny, że ja wlałem 500 ml, pokrywka nie była szczelna, a konewka stała na granitowym blacie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #340 dnia: 30 Grudzień 2015, 13:57:25 »
Spadek o 1°C w ciągu jednej minuty, tak kiedyś prognozowano przewidywany spadek temperatury gorącej wody. A każde solidne przemieszanie wody, to kolejny stopień w dół.

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Konewka
« Odpowiedź #341 dnia: 30 Grudzień 2015, 16:13:21 »
Spadek o 1°C w ciągu jednej minuty, tak kiedyś prognozowano przewidywany spadek temperatury gorącej wody. A każde solidne przemieszanie wody, to kolejny stopień w dół.

Przy jakiej objętości wody ?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #342 dnia: 30 Grudzień 2015, 17:54:17 »
1 litr albo dwie flaszki ;).

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #343 dnia: 30 Grudzień 2015, 17:58:58 »
Nowe nabytki :D Konewka jest piękna a kalita malutka, wiedziałem że jest mała ale nie że aż tak :)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #344 dnia: 08 Styczeń 2016, 21:27:30 »
Od razu piszę, ne mogłem edytować wiec dlatego jeden post  jest pod drugim.

Z ciekawości wlałem wodę do konewki hario, niby ma jeden litr pojemności, gdy zalałem po same brzegi waga pokazała 900g, nie było miejsca choć by na 5ml wiecej, dziwna sprawa, na spodzie pisze wyraźnie 1.0l

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi