Autor Wątek: Konewka  (Przeczytany 249406 razy)

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #285 dnia: 27 Grudzień 2015, 15:39:13 »
@dowicz

Na ostatnim zdjęciu w uchu od czajnika widzę jacobs'a. Prowokacja! :D

Offline dowicz Mężczyzna

  • Wiadomości: 184
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione V2, Aeropress, Kalita, Frenchpress
  • Młynek: Macap M5D Plus, Rhinowares, Wilfa Svart
Odp: Konewka
« Odpowiedź #286 dnia: 27 Grudzień 2015, 16:50:00 »
No i to jest porządny opis  ;) Mam jeszcze jedno pytanie jaka jest długość przewodu zasilającego, bo słyszałem, że w bonavicie jest za krótki. Tutaj wygląda to podobnie?
Kabel jest krótki ok. 70 cm. Ja mam i tak blisko kontakt, więc zwinąłem w spód bazy.

Na ostatnim zdjęciu w uchu od czajnika widzę jacobs'a. Prowokacja! :D


Drip z Jacobsa czasem się zdarza, temperatura zaparzania dokładnie 87*C ;)
« Ostatnia zmiana: 27 Grudzień 2015, 16:58:08 wysłana przez dowicz »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #287 dnia: 28 Grudzień 2015, 17:40:49 »
Hario 1l czy 1,2l który lepszy? Praktyczniejszy? Który macie?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #288 dnia: 28 Grudzień 2015, 18:19:32 »
Zawsze poręczniejsza jest mniejsza konewka. Mam 1 l Hario, ale najczęściej używam 0,6 l Tiamo.

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #289 dnia: 29 Grudzień 2015, 11:03:35 »
Nie brakuje pojemności? Żeby przelać filtr a później zaparzyc dripa?

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #290 dnia: 29 Grudzień 2015, 11:22:35 »
Do dripów mi wystarczy, najczęściej robię 200 - 250 ml. Ale do Chemeksa jest za mała.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #291 dnia: 29 Grudzień 2015, 11:32:33 »
Najbardziej uniwersalna będzie konewka 1 l lub 1,2 l. Mniejsze konewki są wygodniejsze ale może być problem z przelaniem dużego Chemex'a. Poza tym ja zawsze gotuje litr wody nawet jeśli potrzebuje, np. 300 ml - większa ilość wody stygnie wolniej. Korzystałem z Hario 1 i 1,2 l i obie są bardzo wygodne.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #292 dnia: 29 Grudzień 2015, 11:38:04 »
No a między nimi która byś wybrał? Bo własne wezmę albo 1 albo 1.2

Wysłane z mojego A0001 przy użyciu Tapatalka


Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #293 dnia: 29 Grudzień 2015, 11:55:12 »
Ja już wybrałem :). Mam od pół roku Hario 1,2 l i na moje potrzeby jest idealna. Jeśli nie przelewasz dużo, to na pewno wersja 1l Ci wystarczy. Niestety jeśli będziesz chciał zapakować do niej termometr to będziesz musiał rozwiercić jeden z 3 otworów na górnym wieczku - fabryczne mają zbyt małą średnicę i popularne termometry nie wejdą.
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #294 dnia: 29 Grudzień 2015, 12:39:21 »
No a między nimi która byś wybrał? Bo własne wezmę albo 1 albo 1.2

W sumie to wolałbym konewkę Tiamo, wylewkę ma węższą niż Hario.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Konewka
« Odpowiedź #295 dnia: 29 Grudzień 2015, 12:45:05 »
Wąskość wydaje się bez znaczenia. Test nastąpił porównując jak sika Kalita i Hario - wylewki diametralnie innego wymiaru i kształtu. Strumień w obu stabilny i ten najmniejszy możliwy do uzyskania na ślepo nie do odróżnienia - oba jednakowo cienkie, oba się super kontrolują. Grubsze strumienie tez w 100% kontrolowalne. Jedyna różnica to przechył na max - tutaj Kalita szybciej się opróżnia  :kwiat:

Aha - obie działają bez problemu na mojej indukcji - więc i na innej płycie powinny ruszyć, choć wiem że niektóre płyty od Samsunga mają problem z "wykryciem" garnka, mimo że u innego producenta działa.
LMWDP #469

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #296 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:02:32 »
Więc rozmiar 1l wystarczy na to aby przelać filtr i zrobić max 600ml w chemexie? Mówię max bo zazwyczaj nie wychodzę poza 250ml a i w chemexie raczej nie przekraczam 500ml.

Offline intersekt Mężczyzna

  • Wiadomości: 374
    • Blog o kawie CoffeeTribune
  • Ekspres: Rocket CELLINI V3 PID || Alternatywy: Chemex, Hario V60-01&02, Kalita 155, Melitta, Aeropress, Phin, Bialetti Moka Express 3tz, Bonavita
  • Młynek: EUREKA Mignon, BARATZA Encore, COMANDANTE MK3, Rhinowares
Odp: Konewka
« Odpowiedź #297 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:08:23 »
Dolicz sobie wodę na przepłukanie filtra i rozgrzanie chemexa. Myślę, że w Twoim przypadku 1l wystarczy w zupełności. Ja potrzebuje dużej konewki, bo często robię dużego Chemexa 600-800 ml i potem pozostałą wodą zaparzam herbatę dla mojej drugiej połówki. 
Blog o kawie: coffeetribune.pl || Moje zdjęcia: https://500px.com/michaldmorawski

Offline lubusz Mężczyzna

  • Wiadomości: 495
  • Ekspres: FE-AR La Peppina, Aeropress, Hario, Kalita
  • Młynek: Mazzer Mini Electronic Type A, Baratza Precisio
Odp: Konewka
« Odpowiedź #298 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:12:39 »
Jesteś pewien, że chcesz mieć tą konewkę ? Używałem Hario 1 l, ale od niedawna mam czajnik Brewista i wiem, że do konewki już nie wrócę.
Robię dripy 220-250 ml. Po przelaniu wrzątku do konewki (500 ml) temperatura w kilka sekund spada do 90-92 st. Po przelaniu filtra, wsypaniu kawy i preinfuzji temperatura wody w konewce spadała jeszcze niżej do 85-87 st. Konewka musiałem stawiać na indukcji, aby ją podgrzać. W czasie 3 min przelewu, temperatura też szybko leci w dół. Z czajnikiem nie mam tego problemu. Strumień też jest ok.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #299 dnia: 29 Grudzień 2015, 13:17:51 »
Wąskość wydaje się bez znaczenia. Test nastąpił porównując jak sika Kalita i Hario - wylewki diametralnie innego wymiaru i kształtu. Strumień w obu stabilny i ten najmniejszy możliwy do uzyskania na ślepo nie do odróżnienia - oba jednakowo cienkie, oba się super kontrolują. Grubsze strumienie tez w 100% kontrolowalne. Jedyna różnica to przechył na max - tutaj Kalita szybciej się opróżnia

I właśnie w tym jest istotna różnica czy też „konewka pogrzebana”. Przy maksymalnym przechyle można robić szybkie, okrężne ruchy, kładąc przy tym delikatnie wodę na przemiał. A im wylewka szersza, tym strumień jest mocniejszy. Dlatego do konewek Hario został wymyślony spowalniacz strumienia, żeby zbytnio nie wzbudzać przemiału w czasie polewania.


 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi