Autor Wątek: Konewka  (Przeczytany 248205 razy)

Offline Karlin Mężczyzna

  • Wiadomości: 50
  • Ekspres: Alternatywa
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Konewka
« Odpowiedź #675 dnia: 29 Listopad 2018, 14:33:03 »
Od września korzystam z tego czajniczka:
https://pl.aliexpress.com/item/1000-1200-ml-Ze-Stali-Nierdzewnej-304-V60-Kropl-wki-Czajnik-z-termometrem-u-ytku-domowego/32918588282.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.740d5c0fIYB524
Długo byłem przekonany, że bez specjalistycznej konewki można się obejść, jednak gdy sam się przekonałem jaka to wygoda, stwierdziłem, że kupię drugą aby jedną używać w domu a drugą w pracy.
Chińska konewka zaskoczyła mnie w pozytywny sposób jakością wykonania. Za niecałe 64 zł otrzymałem dobrze wykonany i funkckcjonalny produkt. Do zalet konewki trzeba zaliczyć wbudowany termometr. Nie wiem dlaczego niektórzy producenci sprzedają konewki bez termometru.  Kolejną zaletą dla mnie jest  duża pojemność: 1200ml. Gdy do konewki wlewam 1000ml wrzątku termometr  pokazuje 90 stopni i przez pięć minut z zakrytą pokrywką temperatura spada co najwyżej o dwa stopnie. Problem pojawia się, gdy potrzebuję wyższą temperaturę wody. Posiadam płytę indukcyjną, która sama wykrywa naczynia i nie jest w stanie wykryć konewki, gdyż jej spód jest zbyt cienki. Na prostej przenośnej kuchence indukcyjnej w pracy podgrzewanie wody działa prawidłowo.
Chińska konewka wylądowała w pracy, a do domu postanowiłem kupić coś porządniejszego. Wybór padł na Fellow Stagg przez to, że wg producenta nadaje się do płyt indukcyjnych i ma wbudowany termometr. Niestety okazało się, że grubość blachy w Fellow Stagg jest mniej więcej taka sama jak w chińskiej konewce. Moja płyta indukcyjna nie działa z tym czajnikiem. Byłem przekonany, że czajniczek będzie miał grubsze dno niż ścianki, ale niestety tak nie jest.  Termometr w Fellow Stagg to kolejna porażka. Jest wyskalowany w  Fahrenheitach, a podziałka to 5 stopni (2,78 Celsjusza) wskazana temperatura jest nieczytelna.
Fellow Stagg, jest lepiej wykonany, niż chiński czajnik, ale zachowując proporcję ceny do jakości/możliwości  powinien kosztować 100 zł a maksymalnie 130 zł.
Odradzam wszystkim zakup Fellow Stagg. Moim zdaniem nie jest wart swojej ceny.

Offline Hutriel

  • Wiadomości: 142
  • Ekspres: V60-02, OXO Good Grips, Bialetti Venus 6 TZ, AP, FP
  • Młynek: Wilfa Uniform, Kazak Tura Alt.
Odp: Konewka
« Odpowiedź #676 dnia: 29 Listopad 2018, 14:50:02 »
Ja używam tego brata bliźniaka:
https://www.amazon.de/Coffee-Gator-Handbr%C3%BCh-Kaffeekessel-Edelstahl-aufgegossenen/dp/B01KOOOKUM
Na płycie indukcyjnej działa bez zarzutu (aczkolwiek wodę gotuję i tak w czajniku elektrycznym bo trwa to krócej - w konewce tylko dogrzewam i podtrzymuję temperaturę). Jedyne co mam jej do zarzucenia to że jest przeznaczona dla "Amerykanów". Na pokrywce była naklejeczka z jakże szokującą informacją że może być owa pokrywka gorąca.  :taktak: Bardzo nieładnie się ona zerwała. Tzn. został po niej ślad w postaci inaczej wykończonej powierzchni. A może to ślady po moim usuwaniu kleju.  ;)

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Konewka
« Odpowiedź #677 dnia: 29 Listopad 2018, 15:13:50 »
Odradzam wszystkim zakup Fellow Stagg. Moim zdaniem nie jest wart swojej ceny.

Od zawsze uważałem, że te zwykłe konewki, w cenie jak ta twoja chińska, są zupełnie wystarczające. Wszak chodzi przecież głównie o wylewkę z "gęsią szyjką". Nie ma sensu przepłacać za jakieś cuda niewidy ;)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Konewka
« Odpowiedź #678 dnia: 29 Listopad 2018, 15:24:20 »
Akurat kształt wylewki ma znaczenie... Inaczej się polewa. Tylko czy warto dopłacać to już każdy musi sobie sam odpowiedzieć :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #679 dnia: 29 Listopad 2018, 16:10:37 »
Ma też znaczenie średnica i wyprofilowanie końca wylewki. Wg mnie bardzo fajne są takie, których zakończenie idzie w dół.

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Konewka
« Odpowiedź #680 dnia: 29 Listopad 2018, 16:23:04 »
Wg mnie bardzo fajne są takie, których zakończenie idzie w dół

Dokładnie tak, to samo mi wyobraźnia podpowiada :)
Natomiast w przypadku Fellow Stag widziałem gdzieś kiedyś filmową recenzję i zauważyłem, że przy zmniejszonym ekstremalnie strumieniu woda zaczyna cieknąć po wylewce. Jak znajdę to podlinkuję...

Edzia:


Panie, za ten piniądz takie rzeczy?

W moim zwykłym Hario to nie ma prawa się wydarzyć ;)
« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2018, 16:31:18 wysłana przez Pawcio »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Konewka
« Odpowiedź #681 dnia: 29 Listopad 2018, 18:36:44 »
Panie, za ten piniądz takie rzeczy?

W moim zwykłym Hario to nie ma prawa się wydarzyć ;)

No nie wiem :) kto tak leje po kropli? :) Mi się akurat Fellow podoba ze względu na rączkę, a nie na wylewkę.
Wiele osób chwali też czajniki Kality, ale według mnie każdy musi sobie znaleźć swój odpowiedni. Ja korzystam już 8 lat z Hario i jestem jak najbardziej zadowolony.
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Konewka
« Odpowiedź #682 dnia: 29 Listopad 2018, 21:12:44 »
kto tak leje po kropli?
Chyba tylko Japończycy ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6157
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #683 dnia: 29 Listopad 2018, 21:29:21 »
przy zmniejszonym ekstremalnie strumieniu woda zaczyna cieknąć po wylewce
To może być problem, za każdym razem gdy kończy się polewać kropla leci na spód. Tak niestety jest jeśli nie wykona się poprawnie wylewki. Mam znajomych, którzy robią ręcznie ceramiczne czajniki i z tego co mówili to dobrze zrobiona wylewka nie powinna pozwolić na spływanie wody do tyłu. Ostatnia kropla powinna się zawiesić na końcu wylewki.
Zdaje się, że w modelu EKG zrobili poprawkę, popatrzcie na końcówkę tradycyjnego Stagg:


oraz elektrycznego, widać że sam czubek jest delikatnie ścięty.


« Ostatnia zmiana: 29 Listopad 2018, 21:36:25 wysłana przez krystians »

Offline wasku

  • Wiadomości: 321
Odp: Konewka
« Odpowiedź #684 dnia: 30 Listopad 2018, 09:42:12 »
Ten z filmiku to pierwszy Stagg.
Przed chwilą sprawdzałem i nic nie leci po szyjce, kropla zatrzymuje się na końcu:


W następnej wersji zmienili też pokrywę z plastikowej na metalową.
Co do czytelności termometru, to jest on dość mały, są tam ℃, może nie tak wyeksponowane jak ℉, ale da się przeżyć. Z resztą masz czerwony obszar wyznaczony, a do herbaty innej niż czarna da się w parę zaparzeń ogarnąć gdzie ma być wskaźnik, żeby było optymalnie.


Czy warto? Ogólnie wygoda użytkowania stoi na wysokim poziomie, fajnie się nalewa i operuje. Jak ktoś chce inny kolor niż srebrny/czarny a nie chce wydawać 500 zł na miedziany, lubi trochę lansu w kuchni lub po prostu chce kogoś uszczęśliwić - to czemu nie?  Co do kwestii ceny, poza promocją za te 300+ zł bym go nie kupił.
¯\_(ツ)_/¯

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Konewka
« Odpowiedź #685 dnia: 30 Listopad 2018, 15:26:11 »
Czy ktoś wie jakiej długości jest kabel w Klarstein Garcon Pro?

Offline marekliberal

  • Wiadomości: 7
  • Ekspres: Drip V602, Kalita185, Aeropress, French Press, ekspres SAECO
  • Młynek: Wilfa
Odp: Konewka
« Odpowiedź #686 dnia: 02 Grudzień 2018, 19:26:07 »
Czy ktoś wie jakiej długości jest kabel w Klarstein Garcon Pro?

Na oko jakieś 40 cm.

Offline Przemysław

  • Wiadomości: 162
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Chemex, V60; Hario Mizudashi Cold Brew Coffe Pot
  • Młynek: Ascaso i-bar 15; Comandante C40 MK3; Xeoleo 45mm
Odp: Konewka
« Odpowiedź #687 dnia: 02 Grudzień 2018, 22:47:00 »
Cytat: Przemysław w 30 Listopad  2018, 15:26:11
Czy ktoś wie jakiej długości jest kabel w Klarstein Garcon Pro?

Na oko jakieś 40 cm.

Dzięki za informację. Krótki ten kabel :/ Wiem, że można samemu go wymienić, ale nie chciałbym tak od razu tracić gwarancji. Aczkolwiek chyba to będzie najsensowniejsze ekonomicznie rozwiązanie.

Offline lllll5

  • Wiadomości: 44
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 2 tz, FP
  • Młynek: Timemore Nano Grinder
Odp: Konewka
« Odpowiedź #688 dnia: 03 Grudzień 2018, 15:16:15 »
Czesc :),

Co myslicie o starbucks-pour-over-kettle?

s-l1600.jpg

Dzieki.

Pozdro,
Pawel

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Konewka
« Odpowiedź #689 dnia: 03 Grudzień 2018, 15:27:47 »
No piękny ;) Ile kosztuje?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi