Autor Wątek: Konewka  (Przeczytany 248239 razy)

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Konewka
« dnia: 16 Styczeń 2014, 10:05:41 »
Czy konewki Hario i Tiamo czymś się różnią? Jaki jest optymalny rozmiar?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Styczeń 2014, 12:20:03 »
Mam tiamo 0,9. Miałem też okazję korzystać z Buono. Wole tiamo, bo ma węższą wylewkę i lepiej wygiętą. 0,9l wystarcza ma wszelkie metody.

Ale np. Znajomy ogólnie woli tiamo, ale do dużego chemeksa woli Buono, bo przez większą wylewkę i mocniejszy strumień bardziej może wzbudzić kawę w filtrze.

A, no i tiamo ma dziobek ścięty pod kątem a Buono na prosto przez co bywa że z Buono jest mniej spokojny strumień.

I tiamo ma podwójne ścianki. Lepiej trzyma temperaturę.

Jest jeden mankament tiamo - pokrywka ma metalowy uchwyt przez co łatwo można się poparzyc otwierając dzbanek po skończonym zalewaniu.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2014, 12:24:01 wysłana przez Poe »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Konewka
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Styczeń 2014, 12:36:07 »
Jest jeden mankament tiamo - pokrywka ma metalowy uchwyt przez co łatwo można się poparzyc otwierając dzbanek po skończonym zalewaniu.
A to może być zaleta bo producent przewidział możliwość zamontowania tam termometru :)
http://akcesoriabaristy.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_9249f957e7e76c375f8624d472067c5c.jpg
Konewka
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Styczeń 2014, 12:48:06 »
Nie, to nie jest zaleta. Mogli  pokryć ten kawałek metalu plastikiem i nie straciło by to swojej funkcjonalności.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Konewka
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Styczeń 2014, 12:49:07 »
A motta będzie pasować do tej pokrywki?

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Styczeń 2014, 13:29:58 »
Jeszcze nie próbowałem.

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Konewka
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Styczeń 2014, 20:53:15 »
1. Nie wszystkie konewki Tiamo mają metalowy "uchwyt" pokrywki
2. Aby się oparzyć tym "uchytem" nie wiem jaka musiałaby być temperatura, sprawdzałem kilka razy w ten sposób i nie udało mi się jeszcze :)

i tak na koniec pół żartem / pół serio, po co tam zaglądać ?
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Styczeń 2014, 21:07:47 »
@roger, w tych konewkach co lubię, czyli np. W tej co mam, jest metalowy dzyndzel.
Co do parzenia, to nie tylko moje doświadczenia ale i znajomych z kawiarni. I wystarczy nalać do połowy wody (a więc nie tak dużo) i zakryć, by po niedługiej chwili całość była gorąca.

Ja po skończonym parzeniu wylewam resztę wody do czajnika i otwieram konewke, odkładając ją na suszarkę. Nie jestem zwolennikiem zamykania wilgotnych miejsc ;-)

Oczywiście to nie psioczenie tylko takie spostrzeżenia które nie mają większego wpływu na użytkowanie.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Styczeń 2014, 21:58:28 »
@Roger, wszystkie modele konewek Tiamo mają podwójne ścianki?

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Konewka
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Styczeń 2014, 22:31:15 »
te które my mamy - tak (raczej tak  :P musiałbym sprawdzić bo już nie pamiętam).
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Styczeń 2014, 22:42:54 »
Ja mam konkretnie tę - http://www.akcesoriabaristy.pl/pl/p/TIAMO-Czajnik-konewka-0%2C9L-do-zaparzania-pour-over-/639 - z podwójną ścianką, plastikowym uchwytem i metalowym dzyndzlem ;)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Styczeń 2014, 23:15:53 »
W opisie innych konewek Tiamo nie ma wzmianki o podwójnych ściankach. Kiedyś porównywałem wagę konewek Hario i Tiamo o podobnej pojemności i nawet gdzieś to zapisałem. Wydaje mi się, że Hario była sporo cięższa.

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Konewka
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Styczeń 2014, 10:46:43 »
No właśnie ostatnio też porównywałem, z czym że nie miałem obu na raz w ręku tylko jedną jednego dnia, drugą później. I Hario wydaje mi się lżejsze i wydaje się mniej trwałe. Ale przecież rzucać nie będzie się tym ;-)

Piszę wszystko na świeżo bo miałem ten sam dylemat z miesiąc temu.

Offline Spinacz Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 4826
Odp: Konewka
« Odpowiedź #13 dnia: 17 Styczeń 2014, 10:49:31 »
Myśmy chyba powariowali, żeby za dzbanek do mleka czy czajnik wydawać tyle pieniędzy! :smiech:

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Konewka
« Odpowiedź #14 dnia: 17 Styczeń 2014, 11:15:26 »
Jak wydawać, to wydawać, dlatego moje oko tęsknie spogląda w stronę bonavity z podgrzewaniem do zadanej temperatury. U nas chyba jeszcze niedostępna, ale u południowych braci zdaje się jest, za wielką wodą jest na pewno.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi