Autor Wątek: Konewka  (Przeczytany 248314 razy)

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Konewka
« Odpowiedź #600 dnia: 31 Lipiec 2017, 22:36:02 »
Wygląda bardzo korzystnie :D
Ja swoją Brewistę będę miała u siebie w środę wieczorem. Teraz do mnie dotarło, że nie mam na nią miejsca w kuchni, bo już jeden czajnik tam stoi (nie mój).  :sciana:
"Find what you love and let it kill u"

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #601 dnia: 30 Sierpień 2017, 00:18:49 »
chciałem podzielić się pewnym spostrzeżeniem. Od niedawna korzystam z konewki. I różnica jest bardzo duża. Oprócz oczywiście innej ergonomii zauważyłem zmianę w ekstrakcji.
Oczywiście gdzieś tam w świadomości miałem, że turbulencja, siła strumienia wody itd mają wpływ na ekstrakcję, jednak czajniczek do herbaty zdawał się polewać całkiem precyzyjnie porównując do french pressa czy innych dzbanków.

Używając czajniczka przy przemieszaniu przemiału w trakcie ekstrakcji bardzo łatwo było przeekstrachować kawę. Przy użyciu konewki używając takiego samego przepisu kawa jest niedoparzona. Trzeba ją zamieszać i/lub podnieść temperaturę wody, aby dobrze ją zaparzyć.

Takie spostrzeżenia zdziwionego użytkownika. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Konewka
« Odpowiedź #602 dnia: 30 Sierpień 2017, 07:10:31 »
Wygląda bardzo korzystnie :D
Ja swoją Brewistę będę miała u siebie w środę wieczorem. Teraz do mnie dotarło, że nie mam na nią miejsca w kuchni, bo już jeden czajnik tam stoi (nie mój).  :sciana:
I jak, dostałaś już? Jak wrażenia?

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Konewka
« Odpowiedź #603 dnia: 30 Sierpień 2017, 21:19:51 »
Mam Brewistę, dalej nie mam na nią miejsca, więc codziennie muszę ją od nowa podłączać do prądu, ale dziś kupiłam przedłużacz, więc może coś z tego będzie. Ogólnie wrażenia pozytywne. Niestety nie mam porównania do innych konewek, bo to moja pierwsza, dziewicza. Mogę z ręką na serduchu napisać, że zdecydowanie lepiej mi się zalewa chociażby praskę przez konewkę niż ze zwykłego czajnika. Nie mam jeszcze tego wyczucia w ręce jak zapewne reszta z forumowiczów, ale powooooli i do przodu. No i muszę dokładnie przeczytać instrukcję...
"Find what you love and let it kill u"

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Konewka
« Odpowiedź #604 dnia: 30 Sierpień 2017, 21:37:57 »
No ja z Bonavitą coś miałem do czynienia, z Brewistą nie - a powoli się szykuję do zakupu, niech tylko wypłata trafi na konto... Póki co polewam swoim jojo, ale trafienie z temperaturą to niezłe wyzwanie...

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Konewka
« Odpowiedź #605 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:10:58 »
Ja mam w wersji 1,2 litra, bo nie było dużej różnicy w cenie jak zamawiałam. Może jeszcze trafisz na promocję jak będziesz po wypłacie. Cieszę się osobiście że kupiłam od razu taką konewkę elektryczną i nie muszę pilnować tak dokładnie temperatury zwykłym termometrem.
"Find what you love and let it kill u"

Offline dolby Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: Bialetti Moka, alternatywa w pełni
  • Młynek: Concept KM5120, Porlex mini, Zassenhaus Mokka, Dienes , Armin Trosser Mokka, inne ręczne w renowacji
Odp: Konewka
« Odpowiedź #606 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:29:13 »
Używam prostej konewki, w której podgrzewam wodę na gazie. Temperaturę mierzy termometr Mota do mleka wprowadzony przez otwór w pokrywce. Nie jest to może bardzo dokładny pomiar ale da się tak podgrzać wodę bez problemu i uzyskać dobre efekty. Spadki temperatury niweluję, stawiając konewkę na gazie, wtedy kiedy nie polewam. Wcześniej były różne kombinacje z naczyniami do polewania, ale z perspektywy czasu na pewno warto mieć konewkę manualną czy elektryczną, jaki kto ma budżet i podejście do miejsca na blacie. Ja swoją konewkę po przelewaniu po prostu chowam w szufladzie ze „skarbami” kawowymi a do gotowania wody np. na herbatę mam inny czajnik.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #607 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:29:52 »
trafienie z temperaturą to niezłe wyzwanie.
A to dlaczego? Ja podgrzewając na gazie nie mam żadnego problemu. Jest termometr wprowadzony przez otwór w pokrywce, ale swój stary czajniczek znam na tyle, że odwrócony tyłem z dokładnością do +/- jednego stopnia poznaję na słuch temperatury 90 i 95 stopni.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Konewka
« Odpowiedź #608 dnia: 30 Sierpień 2017, 22:56:19 »
Ja mam w wersji 1,2 litra, bo nie było dużej różnicy w cenie jak zamawiałam. Może jeszcze trafisz na promocję jak będziesz po wypłacie. Cieszę się osobiście że kupiłam od razu taką konewkę elektryczną i nie muszę pilnować tak dokładnie temperatury zwykłym termometrem.

Przynieś na spotkanie, o ile się ono uda, to sobie pooglądam :D

trafienie z temperaturą to niezłe wyzwanie.
A to dlaczego? Ja podgrzewając na gazie nie mam żadnego problemu. Jest termometr wprowadzony przez otwór w pokrywce, ale swój stary czajniczek znam na tyle, że odwrócony tyłem z dokładnością do +/- jednego stopnia poznaję na słuch temperatury 90 i 95 stopni.

Stanie z termometrem przy grzaniu wody jest uciążliwe... A mam niestety tylko zwykły szpilkowy, na lepsze było mi szkoda kasy a elektronicznego jeszcze nie zrobiłem, bo nie chce mi się bawić z odczytem temperatury przez wifi.

Offline Kaoru Kobieta

  • Wiadomości: 71
  • Ekspres: Aeropress, French Press, Moka, V60-02, Gabi Master A, Prismo, Kalita
  • Młynek: Comandante
Odp: Konewka
« Odpowiedź #609 dnia: 31 Sierpień 2017, 22:21:17 »
Jeśli będę na spotkaniu to wezmę go ze sobą. ;)
"Find what you love and let it kill u"

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Konewka
« Odpowiedź #610 dnia: 31 Sierpień 2017, 22:26:59 »
Używając czajniczka przy przemieszaniu przemiału w trakcie ekstrakcji bardzo łatwo było przeekstrachować kawę. Przy użyciu konewki używając takiego samego przepisu kawa jest niedoparzona. Trzeba ją zamieszać i/lub podnieść temperaturę wody, aby dobrze ją zaparzyć.

Może spróbuj używać większej ilości wody do preinfuzji. Coś na wzór przepisu Pergera, 4 ml wody na 1 g kawy. Bez mieszania przemiału, jeśli kwasków & owoców ma być w dripie więcej.

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #611 dnia: 01 Wrzesień 2017, 11:34:32 »
Dzięki, tak robię koło 3-4g wody na 1g kawy przy preinfuzji. Staram się raczej nie mieszać, poza strumieniem wody, bo dla mnie to nadmiernie podbija gorycz. Chciałem tylko wskazać jaką różnicę robi samo narzędzie, którym się człowiek posługuje do polewania wody. Generalnie problemów z zaparzaniem nie mam, po prostu trzeba było zmodyfikować trochę swoje przepisy. Przy drugim zaparzaniu już wziąłem korektę i nie było problemu :)

Offline Ness

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: Alternatywy
  • Młynek: Comandante MK3 nitro
Odp: Konewka
« Odpowiedź #612 dnia: 05 Wrzesień 2017, 23:01:44 »
Czy ktoś z was spotkał się z takim zachowaniem bonavity?
Już drugi raz tak mi świruje.
Ustawiłem temperaturę 95 stopni, zagrzała na 99 plus ta dyskoteka...
(W czajniku był 1 litr wody)

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6161
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Konewka
« Odpowiedź #613 dnia: 05 Wrzesień 2017, 23:17:43 »
elektronika nie gra za muzyka..tak z dzieciństwa mi się przypomniało :) Im więcej delikatnych elementów, tym łatwiej o problem. 
« Ostatnia zmiana: 05 Wrzesień 2017, 23:20:34 wysłana przez krystians »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Konewka
« Odpowiedź #614 dnia: 06 Wrzesień 2017, 01:57:13 »
Czasem tak bywa. Mam wrażenie, że zależy to od styków w podstawce. Z reguły delikatny obrót na bazie pomaga.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi