Autor Wątek: Ile można wypić kawy z kawiarki?  (Przeczytany 24179 razy)

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #45 dnia: 19 Wrzesień 2017, 20:58:21 »
@DrUsagi dzięki za materiały ale dalej to nie jest to końca to :/

W tych badaniach z 2003 chodziło o porównanie kawy parzonej vs espresso na podstawie różnych kaw. Potwierdzają to że espresso wbrew pozorom ma mniej kofeiny niż np. kawa z dripa ;)
Te z drugiego linka badają temperaturę i inne czynniki - ciekawe ale nie o to mi chodzi :/

Myślę, że dopóki ktoś albo nie znajdzie wyników takich badań ani ich nie przeprowadzi sam, to nie ma co już męczyć tego "kota Schrödingera:  ;)

Cytat: krystians
Te różnice są nieznaczne, natomiast znacznie większe różnice w tolerancji danej substancji występują u każdej z osób.
No tego czy są nieznaczne nie wiesz  :jezyk:
Co do tolerancji, to jest to oczywiste - organizm organizmowi nie równy.

Cytuj (zaznaczone)
Powiedz proszę co dadzą Ci w takim wypadku te badania?
Jak pisałem potwierdzą lub zaprzeczą twierdzeniu, że metoda palenia kawy ma duży wpływ na zawartość kofeiny w kawie. Mi nie chodzi o to że każdy inaczej ją przyswaja bo to jest raczej logiczne i badań nie trzeba robić. Oburzyliście się jak napisałem, że metoda palenia w ramach tych samych ziaren ma znaczenie: ciemne palenie zmniejsza poziom kofeiny w kawie w porównaniu do jasnego.

Cytat: siewcu
Chodziło mi właśnie o palenie, ale to i wypadałoby sprawdzić na 2-3 różnych kawach, żeby mieć jakiś większy punkt odniesienia. I dalej twierdzę, że jest to marnowanie pieniędzy - gdybym miał takie badania robić, to chyba wolałbym to olać i oddać pieniądze na cele charytatywne.
Źle mnie zrozumiałeś. Oczywiście im więcej próbek tym większa pewność wyników jednak samo porównanie powinno być tylko w obrębie tych samych ziaren czyli palimy kawę z Etiopii z tej samej dostawy ciemno i jasno i sprawdzamy który wypał ma więcej kofeiny.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #46 dnia: 19 Wrzesień 2017, 21:36:46 »
Właśnie o to porównanie na 2-3 różnych ziarnach się rozchodzi, w celu sprawdzenia czy jakaś tam tendencja w jednych z ziaren będzie też zachowana w pozostałym/ch. Obrazowo - bierzesz Kenię, Etiopię i Kostarykę. Kenia - im ciemniej palona tym mniej kofeiny, Etiopia - ilość kofeiny taka sama, Kostaryka - im ciemniej palona tym więcej kofeiny. Chodzi o ustalenie czy można wiązać ilość kofeiny ze stopniem wypalenia, to jak robić takie badania to porządnie. Popytam po znajomych czy nie mają przypadkiem jakiegoś znajomego studenta chemii, który zrobiłby takie badanie w czynie społecznym, albo wykorzystał może w pracy magisterskiej... ;)

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Wrzesień 2017, 21:44:20 »
@siewcy z niecierpliwością czekam na dalsze informacje  :kwiat:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #48 dnia: 20 Wrzesień 2017, 13:37:35 »
Tak jak pisał Antonio, w trakcie wypalania zachodzi bardzo dużo procesów i przemian chemicznych. Generalnie zbyt ciemne palenia raczej zwiększają ilość niekorzystnych dla zdrowia substancji w ziarnie, o czym może mówić nam chociażby ostrzegawczy smak gorzki. Nie rozumiem co miałoby dać badanie samego poziomu kofeiny bez badania wszystkich innych przemian chemicznych ? Inne substancje w połączeniu np. z kofeiną mogą też zmieniać jej sposób i intensywność oddziaływania. Tutaj proste badanie jednej substancji wg mnie nie ma sensu.

Pomijając aspekt wpływu na organizm, każdy pije kawę jaka mu smakuje, a nie dlatego że ma kilka procent mniej lub więcej kofeiny. Przecież w  ziarnach jednego farmera mogą być różnice między krzakami czy zbiorami.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2017, 13:44:32 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #49 dnia: 20 Wrzesień 2017, 14:37:05 »
Krystian, ja miałem na myśli udowodnienie, że ilości kofeiny nie można definiować stopniem palenia :)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3166
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #50 dnia: 21 Wrzesień 2017, 17:04:21 »
Jeszcze taki link. Podobno cztery filiżanki dziennie przedłużają życie.

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #51 dnia: 21 Wrzesień 2017, 18:01:02 »
Cytat: Krystians
Nie rozumiem co miałoby dać badanie samego poziomu kofeiny bez badania wszystkich innych przemian chemicznych ?
Chodzi o to aby potwierdzić/obalić mit o tym, że typ ziaren (ciemne palenie, jasne palenie) ma znaczący wpływ na zawartość kofeiny w kawie. W wielu źródłach to można wyczytać i chciałbym po prostu wiedzieć czy tak jest, czy po prostu się komuś to ubzdurało.
Cytuj (zaznaczone)
Inne substancje w połączeniu np. z kofeiną mogą też zmieniać jej sposób i intensywność oddziaływania.
Tego nie wiem ale jeżeli masz na ten temat ciekawe opracowania, to z chęcią poczytam w wolnej chwili.

Cytuj (zaznaczone)
Tutaj proste badanie jednej substancji wg mnie nie ma sensu.
Ale jak jednej? Palisz ziarna na ciemno i jasno z tej samej partii. Parzysz dwa dripy w tych samych warunkach i mierzysz w nich poziom kofeiny. Proces powtarzasz dla kilku ziaren żeby sprawdzić czy wychodzi to powtarzalnie czy raz jest tak a raz tak.

@Krakus w wielu miejscach można przeczytać, że właśnie dawka 300-400mg dziennie(te niby cztery filiżanki) bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie.


Offline Evanduril Mężczyzna

    • pluszanki.pl
  • Wiadomości: 339
    • Projektowanie graficzne i fotografia
  • Ekspres: Aeropress/Prismo, OXO Good Grips, Kawiarka, Phin, Gaggia Classic
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Baratza Sette 270
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #52 dnia: 07 Wrzesień 2023, 17:10:53 »
Necro :)
Dzisiaj 3x podwójne espresso 19g, 500 ml energetyka i mam dalej ochote na kawę. Wychodzi mi, że wciągnąłem już 800mg kofeiny, jak żyć?


Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #53 dnia: 07 Wrzesień 2023, 17:52:55 »
Potrafiłem wyżłopać 3-6 doppio dziennie a w zasadzie do południa.
 ::)
Nie ruszało. Nawet przed snem. Ten aspekt mnie jeszcze powstrzymuje przed zakupem kolby.
 :picardpalm:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #54 dnia: 07 Wrzesień 2023, 18:22:21 »
w zasadzie do południa
Ta zasada jest fajna. Najwspanialsze jest pierwsze espresso :). Potem bywa różnie.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5234
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》MAZZER Philos... w drodze 》
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #55 dnia: 07 Wrzesień 2023, 18:33:26 »
Organizm przyzwyczaja się do dawki kofeiny dostarczanej systematycznie, np 10 espresso  codziennie, ale jak jednego dnia się się wyłamiemy i damy mu tylko 2 espresso, to na drugi dzień, gdy ponownie dostanie 10 espresso będziemy przenosić góry. Tak przynajmniej dzieje się u mnie przy 8 espresso dziennie z tym  jest to w formie: potrójne x2 i podwójne x1 i co jakiś czas eliminuję podwójne z dziennej dawki.
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2980
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #56 dnia: 07 Wrzesień 2023, 19:38:02 »
Złota myśl, pić należy dużo ale z umiarem.
Dotyczyło wina.
 :mrgreen:
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline kuguar

  • Wiadomości: 66
Odp: Ile można wypić kawy z kawiarki?
« Odpowiedź #57 dnia: 24 Wrzesień 2023, 02:09:52 »
Potrafiłem wyżłopać 3-6 doppio dziennie a w zasadzie do południa.
 
Nie ruszało. Nawet przed snem.
Teoria 1: pewna graniczna (ponoć niewielka) ilość kofeiny w organizmie powoduje problem z zaśnięciem albo spadek jakości snu (być może uwarunkowania osobnicze).
Teoria 2: mówi się o połowicznym rozpadzie kofeiny w ciągu 6 godz (gdzieś widziałem mowę o 4-6 w zależności od osobnika). Mam hipotezę, że to przy jakichś standardowo spożywanych ilościach (~4 kawach co to je mierzą w badaniach o pozytywnym wpływie na serce, itp), jak się spożyje mniejszą dawkę (1-2 kawki) to pewnie rozpad będzie szybszy niż połowiczny w 6h (albo wychodzi im wtedy właśnie 4).
Obserwacja z teorii 2: Wypicie 6+ espresso (3+ doppio) nawet do 12, powoduje, że o północy (przyjmijmy, że idziemy wtedy spać, śpimy 0-8 oraz że połowiczny rozpad wynosi te 6h) mamy w sobie dawkę 1,5+ espresso. Z teorii 1 wynika, że.. no, że to chyba niedobrze jest :) Ciężko powiedzieć, ile to jest "niewielka ilość kofeiny co zaburza sen" ale może przyjąć 0,5-1 espresso? tzn, że pełno-jakościowy sen osiągniemy po kolejnych 4-6h. Gdybam, że wcześniej (że 1,5 espresso rozłoży się wcześniej bo ilość kofeiny będzie już mniejsza i połowiczność 6h już nie obowiązuje). To przy założeniu, że zaśniemy o północy. Na początku pewnie nie zaśniemy, po paru dniach zaśniemy.. co nie oznacza, że śpimy dobrze.

Cykl: wypiwszy 6+ espresso (nawet do 12), mamy po pierwszym dniu obniżoną jakość snu powiedzmy dla połowy czasu spania (pewnie mniej, ale jednak pewnie jest). Jeśli wstaniemy planowo ~8 pojawia się deficyt snu. Stąd pewnie tak dobrze śpi się nad ranem i ciężko wstać - organizm w końcu pozbył się kofeiny i "odrabia straty" bo się nie naspał w pierwszej połowie nocy.
6+ espresso do 12 w teorii co dzień dodaje nam do deficytu snu. Będziemy coraz bardziej zmęczeni, potrzebowali coraz więcej kofeiny, pojawi się wrażenie "przyzwyczajenia" ze względu na wymęczenie organizmu. "Nawet przed snem" być może nie mówi o niewrażliwości na kofeinę tylko o takim wyczerpaniu organizmu, że kolejna dawka kofeiny już go "nie rusza"?
Idzie się spać z krążącą kofeiną w krwiobiegu, a czy z nią jeszcze wstaje, to zależy od ilości i pory jej przyjęcia poprzedniego dnia:)

np 10 espresso  codziennie, ale jak jednego dnia się się wyłamiemy i damy mu tylko 2 espresso, to na drugi dzień, gdy ponownie dostanie 10 espresso będziemy przenosić góry.
Bo żeśmy tego jednego dnia sporo odespali.. Może nawet udało się pójść spać już bez kofeiny we krwi :)

Która to godzina? A tak.. Normalnie piję 4 espresso (2x doppio, w sumie do 12-13), dziś wypiłem 2esp o 10 + 300ml przelew o jakiejś 14 :)

Co ciekawe, wg teorii połowicznego rozpadu, 6 a 4 espresso do 12 nie robią specjalnie różnicy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi