Autor Wątek: LELIT - BIANCA, Super Star :)  (Przeczytany 165032 razy)

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #195 dnia: 03 Maj 2020, 11:35:17 »
W kwestii Bianci podłączonej do wody - założyłem BWT Bestmax i teraz ciśnienie na manometrze przy zatrzymanej pompie pokazuje 5 bar - potrzebny reduktor Waszym zdaniem? Czytałem o 35-40 psi czyli do 2,7 bar mi wychodzi (źródło 1st-line.com) - ktoś pomoże?

Tak na marginesie dramatycznie mało kawy ostatnio robiłem (remont kuchni) nie mniej wracam do kawowego życia razem z Biancą:)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #196 dnia: 03 Maj 2020, 14:15:36 »
potrzebny reduktor Waszym zdaniem?

Tak, reduktor ciśnienia pozwoli na ustawienie ciśnienia wejściowego np. na 2 bar. Po polsku ładniej jest pisać o ciśnieniu wody do Bianki niż do Bianci.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #197 dnia: 03 Maj 2020, 19:43:22 »
Tak, reduktor ciśnienia pozwoli na ustawienie ciśnienia wejściowego np. na 2 bar. Po polsku ładniej jest pisać o ciśnieniu wody do Bianki niż do Bianci.

Pytałem chyba tylko dlatego, że sam się oszukiwałem, że już nie będę leżał pod zlewem ... no nic czas szukać reduktora ... kawa z polskich palarni jako przejaw patriotyzmu gospodarczego jak najbardziej, ale spolszczanie zagranicznych nazw własnych ... sam nie wiem ... nie mniej dziękuję za odpowiedź Antonio :)

Przy okazji reduktor mam zamiar umieścić za filtrem dlatego szukam z króćcami 3/8" i nie widzę nic co nie wymaga redukcji - jakby ktoś miał namiar na taki 3/8" z manometrem byłoby fajnie:)

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #198 dnia: 04 Maj 2020, 08:42:54 »
Będzie ciężko albo będzie bardzo drogi. Lepiej kupić coś co ma 3/4 lub 1/2 i zastosować redukcję. Moim zdaniem szkoda kasy na wersję z manometrem, ustawisz raz i nie będziesz zmieniał.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #199 dnia: 04 Maj 2020, 21:15:48 »
Bianca podłączona do sieci wodociągowej przez filtr BWT Bestmax S z głowicą Besthead Flex (fajne jest to, że można w niej regulować kąt przyłączy) oraz odpływ z tacki ma ujście do kanalizacji.

Dziękuję za porady i wskazówki Janusz, Antonio i Koziołek.

Gdyby ktoś się z tym mierzył w przypadku Bianci moje doświadczenia są następujące - można przy jednej operacji zaopatrzyć się w wodę filtrowaną z kranu i dla mnie pewnym odkryciem były trójdrożne baterie - ja wykorzystałem taką z Franke - więc wyjście z filtra ma rozgałęźnik na dwa podłączenia to do ekspresu wyposażone jest w dodatkowo w zawór co już okazało się przydatne. Raz, że mogłem korzystać z wody przed podłączeniem ekspresu również filtrowanej, a dwa nie ma tematu jak trzeba będzie ekspres odłączyć. Po poodłączeniu okazało się, że nie pomyślałem o reduktorze ciśnienia (miałem 5 bar na manometrze Bianci po podłączeniu) - nabyłem takowy z przyłączem 1/2" i zastosowałem redukcje do 3/8" - nie zakładałem go przed filtrem bo nie chciałem zmniejszyć ciśnienia w baterii z wodą. Przed filtrem też jest zawór odcinający z filtrem sitkowym (w budynku jest stara instalacja i jak się trafi przerwa w dostawie wody zawsze coś zatrzyma). Teraz wszystko jest na swoim miejscu i prezentuje się tak:

9d3182d3-5584-484d-93da-e65c94786635.JPG
Ciśnienie po zamontowaniu reduktora:
b2efae4f-5b16-4389-bd5b-382451846614.JPG
44586e32-60f2-4d8b-9488-d84017c44f2d.JPG
Filtr:
IMG_8182.JPG
Reduktor:
IMG_8183.JPG

« Ostatnia zmiana: 04 Maj 2020, 21:23:53 wysłana przez origanum_vulgare »

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #200 dnia: 04 Maj 2020, 21:48:56 »
Bianca + Niche, burżuazja.  :jezyk:

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #201 dnia: 05 Maj 2020, 16:33:05 »
Generalnie BWT ma swój reduktor

https://www.wholelattelove.com/products/bwt-inline-pressure-reduce-m-3-8-x-f-3-8-2-8-bar

Tylko u mnie to nie wiem jak to się sprawdzi. Mam preinfuzje do 5 sekund i namaczanie jest nie z pompy, a z węża. To jak zrobię redukcję do 2 bar to pompa i tak mi wjedzie 9 - 10 bar bo woda idzie ze zbiornika.

Offline origanum_vulgare

  • Wiadomości: 34
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: Niche Zero
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #202 dnia: 05 Maj 2020, 22:32:22 »
Generalnie BWT ma swój reduktor
Ekspresowi, wodzie i filtrowi nie robi różnicy jaki reduktor zmniejsza ciśnienie ... jeśli chodzi o Biance nie ma w niej charakterystycznej preinfuzji dla grupy E61, jest ona sterowana elektroniką LCC - i tutaj sam się zastanawiam czy preinfuzja w Biance jest zależna od ciśnienia wejściowego przy bezpośrednim podłączeniu do sieci wodociągowej (tudzież pośrednim z użyciem filtrów) ... pewnie ktoś ma taką wiedzę i się wypowie

Offline lukas098

  • Wiadomości: 5
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #203 dnia: 29 Maj 2020, 23:53:11 »
Czołem,
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup ekspresu. Jednym z poleconych ekspresów (w oddzielnym wątku) jest Lelit Bianca.
Mam pytanie, czy jest sens, żeby kupić "Biankę" jako pierwszy ekspres (nie mam kompletnie doświadczenia i boję się, że wybór takowego może być przesadzony)? Jak trudna jest w utrzymaniu grupa E61 - chciałbym kupić ekspres docelowy, który posłuży mi  prze dobry kilka, a może i więcej lat  ;).
Z pozostałych ekspresów proponowane były Dream i MaraX.

Offline lucasd

  • Wiadomości: 1251
  • Ekspres: Londinium R, exVAM v1.1, exBezzera Giulia
  • Młynek: Pharos 2.0, Feldwood, exQuamar M80e Mk I
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #204 dnia: 30 Maj 2020, 15:10:42 »
Jak masz $ to bierz Biance.
Bez problemu użyjesz normalnie i będziesz miał opcję zabawy później...

Offline martinovic

  • Wiadomości: 68
  • Ekspres: Lelit Bianca, Lelit Elizabeth, LaPavoni Pro postmill with upgrades
  • Młynek: DF 64 + SSP MP + HU, Ceado E37J, Comandante NB
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #205 dnia: 31 Maj 2020, 11:24:15 »
Czołem,
Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie zakup ekspresu. Jednym z poleconych ekspresów (w oddzielnym wątku) jest Lelit Bianca.
Mam pytanie, czy jest sens, żeby kupić "Biankę" jako pierwszy ekspres (nie mam kompletnie doświadczenia i boję się, że wybór takowego może być przesadzony)? Jak trudna jest w utrzymaniu grupa E61 - chciałbym kupić ekspres docelowy, który posłuży mi  prze dobry kilka, a może i więcej lat  ;).
Z pozostałych ekspresów proponowane były Dream i MaraX.
You need to do regular backflush, shower screen cleaning and from time to time cam and flow control valve lubrication, pretty easy to do at home: , . If you dont use hot water tap it is already good to flush the steam boiler with demineralised water from time to time to prevent raising water hardness. Issues related to limescale however are about the same to all espresso machines.

3DSK

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #206 dnia: 31 Maj 2020, 21:47:45 »
Ostatni filmik jest o lubryfikacji regulatora przepływu. Fakt, jest tam jakieś smarowidło i po jakimś czasie trzeba będzie przesmarować. Ważniejsze od lubryfikacji jest jednak wyczyszczenie tego regulatora. Dave UK z angielskiego coffeeforum, beta tester Bianca o tym pisał, że trzeba będzie czyścić, Tam się nabudowywuje syf. Objawem jest zwiększenie przepływu, zmieniejszenie się dolnej skali. W praktyce wygląda to tak
- profil „czystego” - preinfuzja  na 2bar, ekstrakcja na 9, zejście powolne w końcówce na 2bar, taka pseudodźwignia
- profil „brudnego” - ja wyżej ale w końcówce nie da się zejść na 2bar, 4-5bar co czyni w praktyce regulator bezużytecznym.

Ja dzisiaj u siebie wyczyściłem w Bianca ten flow centrol, rozkręciłem wszystko i wymoczyłem w cafizie, działa jak nowy. Moja Bianca ma niecałe półtora roku, myśle ze tak raz na rok warto to zrobić, zalezy oczywiście od obłożenia ekspresu.
Aaaa, i ten syf co się odkłada na iglicy to raczej nie jest kamień, bardziej jakieś tłuszcze kawowe. Bianca od nowości zalewam wodą z osmozy, kamienia nie ma prawa być w ekspresie. Wiem, bo nie miałem z tym problemu w moich poprzednich ekspresach. Przy wodzie niefiltrowanej kuku na flow control pewnie robi się szybciej.
« Ostatnia zmiana: 31 Maj 2020, 21:49:48 wysłana przez 3DSK »

Offline lukas098

  • Wiadomości: 5
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #207 dnia: 08 Czerwiec 2020, 18:07:38 »
Czołem,
Wybór w końcu padł na Biance i od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem tej pięknej maszyny. Jej jedyną wadą jest operator...ale z czasem się to zmieni (nie operator, a jego umiejętności  8) ). Póki co nie wykorzystuję "wajchy" do profilowania, staram się opanować podstawy (część osób korzysta z różnych ustrojstw do dystrybucji, ktoś może coś polecić ?).
Ekspres jest spory i warto wymierzyć wcześniej miejsce. Ja to robiłem kilka razy, a koniec końców musiałem go przestawić ze względu na kiepski dostęp. Pomocny natomiast jest ruchomy zbiornik z wodą :).
Co do dbania o samą maszynę, jak rozumiem:
- backflush samą wodą można robić jak często się chce (robię co jeden-dwa dni)
- backflush z cafizą co 4-6 tygodni
- raz na pół roku nasmarowanie dźwigni + dźwigni kontroli przepływu jak na filmikach od martinovica (dzięki!!), np smarem Molykote 111
- raz na rok wyczyszczenie dźwigni kontroli przepływu

O czymś zapomniałem ?

Offline RufusTF

  • Wiadomości: 377
  • Ekspres: Bianca, NS Oscar, Kazak Rota
  • Młynek: Niche Zero, Mahlkonig Vario, Comandante
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #208 dnia: 09 Czerwiec 2020, 16:42:31 »
- backflush samą wodą można robić jak często się chce (robię co jeden-dwa dni)

Przy grupie e61 od backflushu samą wodą efektywniejsze jest zdjęcie co parę dni sitka i przepłukanie go + przetarcie grupy od środka mokrą szmatką. 2 minuty roboty, żadnych narzędzi (do zdjęcia sitka wystarczy dosłownie zwykła łyżeczka).

skansen

  • Gość
Odp: LELIT - BIANCA, Super Star :)
« Odpowiedź #209 dnia: 09 Czerwiec 2020, 17:07:52 »
Zostaje jeszcze kwestia ewentualnego odkamieniania. Ostatnio dyskutowaliśmy ją w wątku Lelit - odkamienianiac, czy nie odkamieniać. Zarejestruj się na care.lelit.com i zobacz czy nie ma tam instrukcji odkamieniania dla Bianki.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi