Autor Wątek: KazaCoffee.  (Przeczytany 151964 razy)

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1435
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #690 dnia: 27 Maj 2022, 19:04:58 »
Koledzy, właśnie o tym chciałem powiedzieć. Proszek w sicie powinien być ułożony w taki sposób, aby małe cząstki znajdowały się w dolnych warstwach, a duże w górnych warstwach, średnie-na środku. Umożliwi to przeprowadzenie ekstrakcji tak całkowicie, jak to możliwe. Ponadto otrzymujemy maksymalną paletę smaków.
Najlepiej można to zrobić za pomocą WDT dystrybucji. Może to być igła, Sputnik, Kribli-Grabli lub mechaniczny U-MIX.

To tylko moja osobista opinia, być może błędna.
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #691 dnia: 27 Maj 2022, 19:42:54 »
Abstrahując od rozkładu cząstek i ich dystrybucji -- w trakcie ekstrakcji najmniejsze drobiny migrują na dno sitka siłą rzeczy, porywane przez wartkie prądy kawy. Czyli po dystrybucji Valeriego nie będą musiały migrować, będą już skumulowane na dnie... ;).

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #692 dnia: 27 Maj 2022, 20:31:39 »
Nie wiem, bardzo możliwe. dwa lata temu było o tym dość głośno.

Tak, to to co poniżej. Dawno temu to oglądałem, potem nawet bawiłem się w powtarzanie niektórych rzeczy tam zawartych.



Chociaż i tak najbardziej do mnie przemówił eksperyment Hoffmanna z kawą z wirówki, to kiedyś też sobie powtórzyłem i naprawdę ciekawe rzeczy wychodzą, najfajniej że można mieć dripa bez żadnych filtrów, ale to już opowieść na inny wątek :D




Może z Twojej branży można by przestudiować np. proces odżywiania komórek i wymiany substancji poprzez krew?

O nie, tutaj sytuację kompletnie wywraca do góry nogami spektrum rzeczy w stylu transportu aktywnego, wspomaganego, realizowanego wbrew gradientowi stężeń itd itd.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #693 dnia: 27 Maj 2022, 20:36:35 »
No tak, natura to chyba rozpykala przed powstaniem jednokomórkowców. Może zatem jakiś specjalista od melioracji by się zdał :)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #694 dnia: 27 Maj 2022, 20:44:58 »
Koledzy, właśnie o tym chciałem powiedzieć. Proszek w sicie powinien być ułożony w taki sposób, aby małe cząstki znajdowały się w dolnych warstwach, a duże w górnych warstwach, średnie-na środku. Umożliwi to przeprowadzenie ekstrakcji tak całkowicie, jak to możliwe.

No właśnie wedle analizy z linka z poprzedniej strony zaskakująco powinno to być:
- najmniejsze na dnie
- największe po środku
- średnie u góry

Chociaż faktycznie już samo ułożenie: drobniejsze na dole i większe na górze znacząco podnosi ekstrakcję.
Bez KRUVE i tak chyba faktycznie najlepiej co możemy to mieszać tak długo aż drobinki pójdą na dno.

Chociaż jeszcze lepsze efekty powinny dawać mikrodrgania, gdzieś na forum był wątek o koledze który miał "drganiowy dystrybutor", dawno temu mi mignęło gdzieś jego dzielenie się wrażeniami.

No tak, natura to chyba rozpykala przed powstaniem jednokomórkowców.

Gdyby nasze organizmy miały być tak banalnie proste jak ekstrakcja kawy to nie osiągnęli byśmy ewolucyjnego sukcesu :D

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #695 dnia: 27 Maj 2022, 20:48:11 »
Ja to bym chętnie poczytał na ten temat jakieś badania czy coś takiego, bo nie jesteś dla mnie wiarygodnym źródłem takich informacji.
Dzielę się z Tobą moimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Możesz mi nie ufać lub ufać - nie obchodzi mnie to. Ale byłoby mi miło, gdybyś podziękował mi za dzielenie się z Tobą.
No i tyle w temacie. Skoro oczekujesz podziękowania za to, że zrobiłeś takie urządzenie to tylko udowadnia, że robisz to dla poklasku. Bo jak by nie patrzeć, to właśnie to napisałeś. "zrobiłem, działa, kupujcie" i tyle z dzieleniem się doświadczeniami osoby, która dany sprzęt zrobiła i na nim zarabia. Nie oszukujmy się, gdybyś zrobił coś, co nie działa, to wcale byś o tym nie napisał - albo napisał ale dorabiając jakieś dziwne teorie, sugerujące, że jest to game-changer.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #696 dnia: 27 Maj 2022, 20:49:41 »
@kabzior kolega użył prostego stolika wibracyjnego. Znacznie lepszy przyrząd do dystrybucji skonstruował Nurri.
Intuicja podpowiada mi, że wibracje jednak działają odwrotnie -- drobne frakcje do góry?

https://www.nurri.coffee/portfolio-item/barista-multiple-station-bms/
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 21:00:07 wysłana przez Antonio »

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #697 dnia: 27 Maj 2022, 20:55:55 »
Koledzy, właśnie o tym chciałem powiedzieć. Proszek w sicie powinien być ułożony w taki sposób, aby małe cząstki znajdowały się w dolnych warstwach, a duże w górnych warstwach, średnie-na środku. Umożliwi to przeprowadzenie ekstrakcji tak całkowicie, jak to możliwe. Ponadto otrzymujemy maksymalną paletę smaków.
Najlepiej można to zrobić za pomocą WDT dystrybucji. Może to być igła, Sputnik, Kribli-Grabli lub mechaniczny U-MIX.

To tylko moja osobista opinia, być może błędna.

Rozmiar cząstek kawy po zmieleniu uzależniony jest od jakości młynka , wiec założenie będzie adekwatne tylko w określonych konfiguracjach sprzętowych.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #698 dnia: 27 Maj 2022, 20:56:57 »
Siewcu wiesz, że Twoje zachowanie nie jest na miejscu? Skąd Ty wiesz co zrobiłby Valerii i jakie są jego motywacje?


Gdyby nasze organizmy miały być tak banalnie proste jak ekstrakcja kawy to nie osiągnęli byśmy ewolucyjnego sukcesu
I choć miło się gada z fajnymi ludźmi, to byłoby to niestety z korzyścią dla planety, abyśmy tego sukcesu nie osiągneli.

Bez KRUVE i tak chyba faktycznie najlepiej co możemy to mieszać tak długo aż drobinki pójdą na dno.
Kruve też nie jest idealne, bo tam część drobnych frakcji wciska się między uszczelki, więc zmienia już przemiał, poza tym komplikować proces przygotowywania kawy jest prosto, ale czy o to chodzi? Ja bym jednak optował za najlepszym z prostych rozwiązań i możliwe, że takie pół-automatyczne mieszadełka są gdzieś w okolicach optymalnych rozwiązań dla amatorów espresso w domu, oczekujących jak najlepszych efektów.

Rozmiar cząstek kawy po zmieleniu uzależniony jest od jakości młynka , wiec założenie będzie adekwatne tylko w określonych konfiguracjach sprzętowych.
Od wielu rzeczy zależy,  od gęstości i wielkości ziarna, zasypu młynka, temperatury, wilgotności ziarna i powietrza..
« Ostatnia zmiana: 27 Maj 2022, 21:21:39 wysłana przez krystians »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #699 dnia: 27 Maj 2022, 22:25:37 »
Siewcu wiesz, że Twoje zachowanie nie jest na miejscu? Skąd Ty wiesz co zrobiłby Valerii i jakie są jego motywacje?
Może i jest. Ilu producentów widziałeś, którzy mówią wprost "zrobiłem, nie działa, ale i tak wam to sprzedam"? Albo nie wspominają o wadach, albo dorabiają do nich dziwne teorie, jakoby miały być one istotną funkcjonalnością sprzętu. Tak to niestety działa, wielu się na tym przejechało. Takie życie niestety...

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #700 dnia: 27 Maj 2022, 22:29:14 »
najważniejszy będzie tak czy inaczej młynek :), reszta czynników będzie występować w dość nieprzewidzianych i słabo kontrolowanych okolicznościach , może rzeczywiście dla  domowych użytkowników  takie urządzenie skompensuje czynniki sprzętowe ,ale powtórzę bez solidnych testów z mierzeniem TDS ekstrakcji to wróżenie z przysłowiowych „fusów od kawy „ jak to mawiał mój dziadek :):):)

Offline kabzior

  • Wiadomości: 831
  • Ekspres: Bianka v3
  • Młynek: 078s
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #701 dnia: 27 Maj 2022, 23:40:45 »
@kabzior kolega użył prostego stolika wibracyjnego. Znacznie lepszy przyrząd do dystrybucji skonstruował Nurri.
Intuicja podpowiada mi, że wibracje jednak działają odwrotnie -- drobne frakcje do góry?

Nie, no skąd. Wyobraź sobie dziecięce wiaderko do robienia babek na plaży, wsyp do niego małych rozmiarów kamyki a potem zasyp to piaskiem. Następnie potrząsaj/stukaj z boku. Piasek spadnie na dno wypełniając całą przestrzeń między kamieniami.


Kruve też nie jest idealne

Oczywiście że nie. Chodziło mi o to, że mając do dyspozycji tylko WDT, czy to ręczne czy na baterię, jesteśmy w stanie tylko (bądź aż) z jednorodnego przemiału pójść w kierunku gradientu od najdrobniejszych na dole do najgrubszych na górze, bez Kruve nie zrobimy systemu drobne-grube-średnie.
No chyba żeby bawić się w zmiany nastawów grubości mielenia i z różnych przemiałów konstruować ciastko, ale nie wiemy też jak bimodalny jest rozkład przemiału, więc to by była zgadywanka bez Kruve.



najważniejszy będzie tak czy inaczej młynek

Nikt tego nie neguje, oczywistym jest, że nie ma co dywagować o dystrybucji kiedy jakość przemiału kuleje. Ale nie o tym jest ta dyskusja, każdy etap ma swoje znaczenie i mielenie jest jednym z najważniejszych, ale ucinanie rozważań o dystrybucji argumentem o tym, że najważniejszy jest młynek to trochę jak "nie ma sensu rozważać jak wnieść kanapę z auta do mieszkania, bo najważniejsze to jak ją przywieźć ze sklepu pod dom" ;)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6234
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #702 dnia: 28 Maj 2022, 02:17:12 »
Tak to niestety działa, wielu się na tym przejechało
Chłopie daj spokój z takim myśleniem.  Szanujmy się nawzajem. Dlaczego Valerii miałby odpowiadać za kogoś innego? Ty chciałbyś odpowiadać za kogoś innego, kto oszukuje ludzi bo np. ludzie w Twojej branży to coś tam..? Już pomijam regulamin forum, ale w ten sposób o sobie myśląc nic nie da sie zbudować.

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5314
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #703 dnia: 28 Maj 2022, 08:00:06 »
najważniejszy będzie tak czy inaczej młynek , reszta czynników będzie występować w dość nieprzewidzianych i słabo kontrolowanych okolicznościach , może rzeczywiście dla  domowych użytkowników  takie urządzenie skompensuje czynniki sprzętowe
👍 Też tak myślę.
« Ostatnia zmiana: 28 Maj 2022, 08:02:49 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline rollo45 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1442
  • Ekspres: Strietman CT2, Londinium R24,
  • Młynek: EK43S ICON
Odp: KazaCoffee.
« Odpowiedź #704 dnia: 28 Maj 2022, 10:06:24 »
Nikt tego nie neguje, oczywistym jest, że nie ma co dywagować o dystrybucji kiedy jakość przemiału kuleje. Ale nie o tym jest ta dyskusja, każdy etap ma swoje znaczenie i mielenie jest jednym z najważniejszych, ale ucinanie rozważań o dystrybucji argumentem o tym, że najważniejszy jest młynek to trochę jak "nie ma sensu rozważać jak wnieść kanapę z auta do mieszkania, bo najważniejsze to jak ją przywieźć ze sklepu pod dom"
jeśli jak to ujęte zostało we wcześniejszych postach U-Mix ma układać warstwami cząstki zmielonej kawy rożnej wielkości to jego przydatność będzie najwieksza tam gdzie najsłabszym ogniwem jest młynek, co do zasady im lepszy jakościowo młynek tym bardziej jednolity  I równy przemiał więc używanie U-MIX będzie miało właśnie największy sens tam gdzie jakość przemiału kuleje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi